Mini klimatizace

Přenosná klimatizace do každé místnosti.

ca. 1 000 CZK
ca. 6 900 CZK
ca. 13 700 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 4 700 CZK

Jak vybrat mini klimatizace

  • Mini klimatizace bývá zpravidla mobilní a můžete ji tak snadno umístit přesně tam, kde právě potřebujete.
  • Předností je především velmi nízká hmotnost
  • Mezi klíčové parametry se řadí chladící výkon, hlučnost a samozřejmě spotřeba energie.

Co je mini klimatizace

Mini klimatizace má své primární využití v letních a obecně teplých měsících. Její největší využití přijde v momentě, kdy se teplota v daných prostorech může snadno dostat nad hranici 30 °C. Primární výhodou je, že mini klimatizace nepotřebuje žádné výrazné zásahy do bytu či domu. Netřeba řešit ovládání či stavební práce v objektu.

Někteří uživatelé si mini klimatizaci mohou zprvu omylem splést s ochlazovačem vzduchu, na což je třeba dát velký pozor. Jedná se totiž o dvě různá zařízení, která fungují na odlišném principu. Zatímco ochlazovač pracuje se studenou vodou a vzduch pouze ochlazuje a navíc zvlhčuje, mini klimatizace má speciální chladivo a je výrazně efektivnější při snaze o snížení okolní teploty.

Do auta
Mini Klimatizace do auta 12V, 1ks EUFAB

Parametry

Před koupí mini klimatizace se vyplatí zaměřit se na pár klíčových parametrů. Jednak aby vám mini klimatizace dobře sloužila a jednak aby bylo její využití v daném prostoru smysluplné. Několik jednoduchých parametrů vám napoví, zda je vámi zvolený model vhodný pro vaše potřeby.

Chladicí výkon

Chladicí výkon vám ihned prozradí, jakou rychlostí bude chladný vzduch rozváděn po místnosti. Udává se, že pro 1m2 je potřeba mini klimatizace s výkonem alespoň 8 Wattů. Někdy je výkon udáván v britských termálních jednotkách označovaných zkratkou BTU, kdy platí, že 1 BTU je rovna 0,293 Wattům. Obecně lze říci, že chladicí výkon mini klimatizace by měl být nad hranicí 10 000 BTU k ochlazení vzduchu v jedné místnosti o průměrné velikosti.

Hlučnost

Většina mini klimatizací se pyšní průměrnou hlučností kolem 60 dB, což je vcelku snesitelné a nijak obtěžující. Nejlepší modely dokáží hlučnost srazit k 50 dB, přičemž o nich už téměř nebudete vědět, že pracují.

Do velikosti 25 m² / 70 m³
Comfee 7000

Víte, že…?

Před koupí mini klimatizace si zjistěte, případně změřte, jak velká je místnost, kde budete chtít mít mini klimatizaci umístěnou. Napomůže vám to při výběru vhodně výkonného modelu.

Velikost místnosti Výkon mini klimatizace    
do 50 m3 2 kW    
do 70 m3 2,7 kW    
do 90 m3 3,5 kW    
do 130 m3 5 kW    
do 170 m3 7 kW    

Doplňkové funkce

  • Mini klimatizace nemusí umět vzduch pouze ochlazovat, ale naopak i ohřát. Umí tedy fungovat i jako topení, díky čemuž je využitelná po celý rok, a to i v chladnějších měsících.
  • Vhod přijde funkce časovače, kdy si můžete sami naplánovat, kdy se má mini klimatizace spustit a naopak, kdy se má automaticky vypnout.
  • Některé mini klimatizaci umí pracovat i jako odvlhčovač vzduchu, což se hodí do prostor s vysokou vlhkostí. Používáním mini klimatizace s touto schopností můžete spolehlivě zabránit tvorbě plísní.

Vlastnosti

Mezi další důležité vlastnosti mini klimatizace patří také její rozměry a hmotnost. Vždy záleží, jak často budete s mini klimatizací pohybovat. Pokud víte, že to bude pravidelné, vyplatí se oželet vyšší výkon, neboť naopak oceníte nižší hmotnost a lepší mobilitu.

Vysoký výkon
Sinclair AMC-14P

Dálkové ovládání

Pro větší pohodlí při používání mini klimatizace bude žádoucí, aby bylo možné minimálně základní nastavení měnit na dálku pomocí ovladače. Některé moderní typy to zvládají i skrze mobilní telefon a patřičnou aplikaci.

Ceny

  • Mini klimatizace jsou samozřejmě cenově dostupnější řešením, kdy základní modely schopné vychladit běžně velké místnosti vychází na zhruba 5 000 Kč. Doporučit lze modely značek Noaton či Tristar.
  • Mini klimatizace značky Rohnson pak zvládá totéž, avšak je vybavena například připojením skrze Wi-Fi a můžete ji pohodlně ovládat i skrze váš mobilní telefon. Cena těchto modelů se pohybuje kolem hranice 6 000 Kč.
  • Máte-li větší prostory na vychlazení a potřebujete sáhnout po mini klimatizaci, volte například značku Whirpool, jejíž modly kolem 9 000 Kč nabídnou dálkové ovládání nebo časovač.
  • Modely s cenou nad hranicí 10 000 Kč již obvykle nabízí především nižší spotřebu a tišší chod, jsou tak určené náročným zákazníkům.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat mini klimatizaci?

Mini klimatizaci vždy vybírejte s ohledem na prostor, kde ji budete chtít používat. Důležitá je velikost daného prostoru a případně také rozměry s hmotností samotné klimatizace, na které berte ohled především v případě, že s ní budete chtít častěji manipulovat.

Vysušuje mini klimatizace okolní vzduch?

Ano, mini klimatizace vysušuje okolní vzduch, je to její základní princip fungování. Při vyšší vlhkosti je člověku tepleji a více se potí, mini klimatizace proto vlhkost snižuje. Některé modely jsou však současně vybaveny i zvlhčovačem vzduchu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Do auta
Do velikosti 25 m² / 70 m³
Vysoký výkon
S výkonem 8 000 Btu/hod
Dálkové ovládání
Image
Produkt
Mini Klimatizace do auta 12V, 1ks EUFAB
Comfee 7000
Sinclair AMC-14P
Noaton AC 5108
Trotec PAC 2010 E
Časovač
Chladící výkon
4 kW
8000 BTU/h
7200 BTU/h
Dálkové ovládání
EER - účinnost chlazení
2,6
2.6
Cena ca. 1 000 CZK ca. 6 900 CZK ca. 13 700 CZK ca. 5 500 CZK ca. 4 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.