Větrák na strop

Ochladí Vás v parném létě, ohřeje Vás v zimě.

ca. 2 300 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat větrák na strop

  • Základní modely se vyrábí buď se světlem nebo bez něj.
  • Od místa, kam bude ventilátor instalován, se odvíjí zejména jeho velikost. Při instalaci pak zohledněte také výšku stropu místnosti.
  • Z dalších parametrů stojí za zmínku hlučnost ventilátoru nebo výrobní materiál, který úzce souvisí s celkovým designem.

Typy

Stropní ventilátory lze rozdělit podle několika kritérií. To první souvisí s místem, kde bude větrák instalován. Z tohoto hlediska lze ventilátory rozdělit na:

  • Domácí použití, kanceláře
  • Průmyslové modely
S osvětlením
FARO 33185

Druhé dělení souvisí s tím, zda je součástí ventilátoru osvětlení nebo ne. V prvním případě získáte de facto dva přístroje v jednom. Tyto ventilátory většinou využívají úsporné žárovky, ale najdete i modely s klasickými žárovkami (40 až 60 W). Ty mohou, ale nemusí být součástí balení.

Víte, že…?

Instalace stropních ventilátorů se většinou provádí do středu místnosti. To umožňuje plynulý průtok vzduchu v celé místnosti. V případě větších pokojů je ale možné zvážit i více stropních ventilátorů.

Faktory místnosti

Mezi základní parametry, které je nutné před nákupem zohlednit je velikost místností, ale také výška stropu dané místnosti.

3 rychlosti
Globo 0308

Velikost

Od velikosti místnosti se de facto odvíjí také velikost stropního větráku. Obecně se doporučuje, že čím větší bude místnost, tím větší by měl být i stropní ventilátor. Orientačně se můžete řídit tabulkou níže.

Velikost místnosti Typ místnosti Velikost ventilátoru
Do 20 m2 (4 x 5 m) Malé ložnice Průměr 76 až 122 cm
  Menší kuchyně  
  Šatny  
20 až 30 m2 (5 x 5 m) Obývací pokoj Průměr nejméně 122 cm, lépe 132 a více
  Střední ložnice  
  Kuchyň  
  Menší rekreační plochy  
30 až 40 m2 (6 x 7 m) Velké obytné místnosti Minimální průměr 132 cm, ideálně 142 cm a více
  Jídelny  
  Skleníky  
  Průmyslové prostory  

Výška stropu

Instalace ventilátoru může snížit výšku stropu o 30 až 40 cm. Na tento faktor je třeba myslet zejména v místnostech s nízkými stropy. V běžných místnostech se ventilátory zpravidla instalují tak, aby lopatky dosahovaly výše 2,3 m. Nižší instalace může způsobit poranění např. vyšším osobám. Pokud bude ventilátor příliš vysoko, počítejte s malým efektem chlazení místnosti.
V místnostech s vysokými stropy je možné větráky nastavit prostřednictvím prodlužovacích tyčí, které nahrazují ty původní.

  • Výška 2,7 m – tyč 30 cm
  • Výška 3 m – tyč 40 cm
  • Výška 3,3 m – tyč 50 cm
Chod pro zimní období
Globo 332 MARVA

Hlučnost

Výšku hladiny hluku zohledněte zejména v případě, že budete větrák instalovat např. v ložnici nebo dětském pokoji. Obecně patří stropní ventilátory k poměrně tichým přístrojům. Většinou vydávají pouze slabý hluk o síle kolem 39 dB.
Opravdu tiché ventilátory disponují tzv. DC motory. S hlučností souvisí také počet otáček větráku. Prakticky to znamená, že čím jich bude víc, tím bude přístroj hlučnější. Počet otáček pak ovlivňuje množství a délka lopatek. Zde pak platí, že více delších lopatek potřebuje méně otáček. Posledním, co ovlivňuje míru hluku je použitý materiál – dřevěné lopatky jsou podstatně tišší než kovové.

Materiál, design

Pro výrobu ventilátorů se nejčastěji používá dřevo nebo kov. Setkat se ale můžete i s modely, které jsou vyrobeny z plastu.

  • Dřevo – dřevěné lopatky patří mezi klasiku, výhodou je tišší chod; vhodné do klasicky vybavených interiérů, chat a chalup
  • Kov – tyto ventilátory představují modernější design, hodí se do minimalistických interiérů, jedná se o hlučnější variantu
Dostupný
Faro 33180 PALAO

V současné době je nabídka na trhu opravdu široká a vybírat můžete z nejrůznějších designů i barevného provedení. Není tedy problém přizpůsobit vzhled ventilátoru konkrétnímu interiéru. Kromě materiálu můžete sladit i tvary, respektive ventilátor může kopírovat ostré nebo naopak oblé tvary nábytku.

Zpětný chod

Jedná se o funkci, kterou jsou vybaveny zejména moderní ventilátory. Jiné označení je zimní nebo reverzní chod. Své opodstatnění má zejména v zimních měsících, kdy ventilátor pomáhá rozhánět teplý vzduch po místnosti. Díky tomu můžete prakticky ušetřit i několik desítek procent nákladů za vytápění.

Výrobci a ceny

Větráky na strop najdete např. značky jako Klarstein, Westinghouse, Noaton nebo Faro.
Nejlevnější modely koupíte již do 1000 Kč. Nejdražší ventilátory se mohou pohybovat v řádech desetitisíců korun. Cenu ovlivňuje zejména velikost, design, další vybavení a funkce.

Dřevěný
Faro 33183 PALAO

Otázky a odpovědi

Na co se při výběru stropního větráku zaměřit?

Výběr konkrétního modelu souvisí zejména s velikostí místnosti, kde bude větrák instalován. Poté je třeba zvážit, jestli chcete, aby ventilátor fungoval zároveň jako osvětlení. Pro obytné místnosti bude velmi důležitý také design.

K čemu slouží zpětný chod u ventilátorů?

Pokud chcete ventilátor používat celoročně, určitě se zaměřte na modely s touto funkcí. Zatímco v letních měsících ventilátor slouží k ochlazování vzduchu, v zimě vám tato funkce zajistí rovnoměrné rozptýlení vzduchu teplého.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S osvětlením
3 rychlosti
Chod pro zimní období
Dostupný
Dřevěný
Image
Produkt
FARO 33185
Globo 0308
Globo 332 MARVA
Faro 33180 PALAO
Faro 33183 PALAO
Barva
mahagon
dřevo
nikl
Bílá
javor/saténový chrom
Dálkové ovládání
Počet rychlostí
3
3
4
3
3
Průměr vrtule
81 cm
132 cm
76 cm
81 cm
81 cm
Hmotnost
5.67 kg
1 kg
5.67 kg
5.67 kg
Příkon
37 W
60 W
37 W
37 W
Světlo
Cena ca. 2 300 CZK ca. 3 300 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.