Mini trouba

Mini trouba - stolní trouba na doma i na chatu.

ca. 1 000 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 500 CZK
 
 
 
ca. 3 900 CZK
ca. 1 500 CZK
 
ca. 3 200 CZK

Jak vybrat mini troubu

Mini trouba má také označení jako stolní trouba. Je to malý spotřebič, který je schopný plnit funkci klasické trouby. Trouba zabírá jen malé množství místa, díky své nízké hmotnosti ji můžete přenášet, stát tedy může kdekoliv. Její velkou předností je nízká pořizovací cena, můžete ji tedy pořídit i jako spotřebič, který budete používat pouze během dovolené. V případě, že je vybavená plotýnkami, poslouží vám také jako klasický elektrický vařič.

Proč mini troubu

Klasická trouba je větší a energeticky náročný spotřebič. V případě, že máte menší prostory nebo chcete spotřebič, který využijete i na chatě nebo chalupě, bude pro vás tato malá trouba to pravé. Stolní trouby odpovídají velikostně mikrovlnným troubám. Stolní trouby často nabízejí dobré možnosti a funkce a některé se mohou vyrovnat i jednodušším běžným nebo vestavěným troubám.

Klady Zápory
Malé prostorové nároky Jsou vhodné spíš pro občasné pečení
Podobné možnosti jako u běžné trouby Mají méně doplňkových funkcí
Lze ji přenášet  
Velká energetická úspora  
Některé modely jsou vybaveny také klasickými plotýnkami a nahradí tak celý sporák  
Nízká pořizovací cena  

Velikost

Výhodou tohoto spotřebiče je široké množství velikostí a objemů. Koupit tak můžete opravdu malé modely na drobné pečení, ale také větší spotřebiče, do kterých se vejde celá kachna.

Nejmenší
Sencor SEO 0910BK
ca. 1 000 CZK
Aktuálni cena

Nejběžnější stolní trouby mají objem v rozmezí 30 – 40 litrů. Velmi malé spotřebiče mohou mít objem pouhých 10 – 20 litrů. Tyto typy najdou své využití pro občasné pečení například na studentských kolejích.

Materiál

Nejpoužívanějším materiálem je smalt nebo jiné nepřilnavé povrchy, na kterých zbytečně neulpívají nečistoty a umožní vám tak snadnější údržbu. Vnitřní konstrukce by měla být dobře izolovaná, aby nedocházelo k úniku tepla z vnitřního prostoru.

Co se týká designu, můžete vybírat z mnoha barevných provedeních a vzhledů a to od moderního až po retro styl. Nejlevnější modely pořídíte nejčastěji v klasické bílé barvě. Dražší typy mohou být nerezové nebo v černém provedení. V případě, že trouba není doplněna o plotýnky, je vybavena mechanickým ovládáním, které se nachází na přední straně trouby.

S otočným grilem
Severin TO 2061
ca. 2 300 CZK
Aktuálni cena

Dvířka trouby jsou prosklené, jako je to běžné u klasické trouby a měly by mít několik vrstev skla. Běžně mají dvířka 2 – 3 vrstvy skla, díky tomu mají lepší izolaci a sklo nepálí. Součástí dvířek je také rukojeť, která by měla být i při dlouhodobém provozu studená.

Příkon

Příkon ovlivňuje spotřebu elektřiny a výkon trouby. Nejčastější příkon je v rozmezí 1 500 – 2 000 W. Pozitivní je i jejich nižší spotřeba elektrické energie. Je to díky tomu, že je vyhříván pouze malý prostor.

Varianta s plotýnkou

Stolní trouby jsou vybaveny mnohdy také dvěma plotýnkami. Ty jsou umístěny v její horní části. Mohou být litinové nebo sklokeramické.

Retro
TKG Team Kalorik OT 2500
ca. 2 500 CZK
Aktuálni cena

Litinové plotýnky

Trouba má nejčastěji dvě plotýnky, dá se ale sehnat i se třemi plotnami. Pokud je trouba doplněna o plotýnky, je ovládání v horní části. Trouba i plotýnky se ovládají mechanickými knoflíky. Výhodou litinových plotýnek je možnost použít jakékoliv nádobí.

Sklokeramické plotýnky

Tento typ je obdobou první varianty. Pouze je nutné používat nádobí vhodné pro tento typ ohřevu. Trouba u obou plotýnkových variant je doplněna o většinu dostupných funkcí.

Programy a funkce

Stolní trouby nabízí pouze omezené množství funkcí a programového vybavení. Běžně je k dispozici několik variant pečení a jejich kombinací. Počet těchto programů se běžně pohybuje od 4 do 6.
K funkcím, které jsou pro tyto spotřebiče typické, patří:

Všestranná na doma
Sencor SEO 3610SS
 • Horní a dolní ohřev
 • Mikrovlnný ohřev
 • Horkovzdušný ohřev: technologie horkého vzduchu pomáhá připravit pokrm šetrně. Horkovzdušná trouba je vybavena ventilátorem, který zajišťuje rovnoměrné udržení teploty uvnitř trouby pro lepší propečení.
 • Gril: některé modely mají dále gril a to buďto v podobě statické spirály v horní části trouby, nebo v podobě klasické otočné jehly.
 • Ventilátor: lze použít společně s grilem i s konvenčním pečením.
 • Příprava pokrmů v páře
 • Pekárna: některá trouba zvládne promíchat těsto, urychlit jeho kynutí a upéct chleba nebo koláč.
 • 6. Smysl: dražší spotřebiče pak mohou mít i funkci 6. smyslu, díky kterému dokáže sama vyhodnotit počáteční stav připravovaného pokrmu a podle něj zvolit výkon i dobu přípravy a také její konec. 6. smysl je velmi užitečný zejména pro vaření v páře, kdy ve správný čas vstřikuje správné množství páry pro dokonalou chuť pokrmu.
 • Regulátor teploty: u stolní trouby může teplota dosahovat 230 – 300°C. Nejnižší nastavitelná teplota bývá v rozmezí 70 – 100°C.
 • Časovač: funguje jako kuchyňská minutka.

Víte, že…?

Ke stolní troubě dostanete v příslušenství také plechy, grilovací rošt, zapékací misky, odkapávací misku nebo kámen na pizzu. Pokud je vybavena funkcí pekárny, bude se vám hodit také nádoba na přípravu a pečení těsta. Na snadnější údržbu využijete také různé stěrky nebo utěrky.

Údržba

Čištění trouby si usnadníte tím, že budete používat odkapávací misky. Tím zabráníte odkapávání šťávy na spodní část trouby. Při čištění se nedoporučuje používat hrubé čistící prostředky, mohlo by totiž dojít k narušení stěn. Po vychladnutí trouby proto použijte na vyčištění speciální přípravek určený právě pro elektrické trouby.

S mikrovlnkou
Sage BOV 820

Cena

Stolní trouba není nijak finančně náročný spotřebič. Pořídit ji můžete již za cenu 1 000 Kč. Záleží na vás, co od ní budete očekávat, jak často ji budete používat a kolik jste ochotní investovat.
Mezi výrobce, na které se při výběru můžete spolehnout, patří Sencor, Severin, Davoline nebo třeba Tefal.

 • Do 2 000 Kč – nejlevnější model můžete mít již za cenu do 1 500 Kč. Jedná se o opravdu malé typu, které mají objem do 17 litrů. Nejlevnější typy nemají mnoho funkcí, jsou vybaveny pouze časovačem a zvukovou signalizací. Pokud ale připlatíte ještě o 500 Kč více, získáte spotřebič o objemu až 40 litrů a také až 6 volitelných programů, mezi které patří horní a spodní ohřev, a gril. Obě tyto funkce lze libovolně kombinovat.
 • Od 2 000 – 5 000Kč – v tomto cenovém rozpětí se nachází objemnější trouby až o 45 litrech, které jsou již vybaveny oběma typy plotýnek. Najdete zde také všechny funkce, které tento spotřebič nabízí. I co se designu týká, máte na výběr mezi retro stylem a také moderním vzhledem.
Nomination
Nejmenší
S otočným grilem
Retro
Všestranná na doma
S mikrovlnkou
Na chatu
3 plotýnky
Objemná
Stylová
Stylový na snídani
Image
Product
Sencor SEO 0910BK
Severin TO 2061
TKG Team Kalorik OT 2500
Sencor SEO 3610SS
Sage BOV 820
Orava EC 320
Davoline HG 4503
Professor PT 420B
Saturn ST EC1076
DeLonghi EOI 406.CP
Objem trouby
9 l
20 l
19 l
36 l
28 l
30 l
42 l
36 l
9 l
Maximální příkon
0.8 kW
1.5 kW
1.3 kW
1.5 kW
3.2 kW
3.1 kW
1.8 kW
1.2 kW
1.4 kW
Gril
Otočný rožeň
Cena ca. 1 000 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 500 CZK       ca. 3 900 CZK ca. 1 500 CZK   ca. 3 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena