25 nejlepších mini trub 2023
Mini trouba - stolní trouba na doma i na chatu.
Jak vybrat mini troubu
- Mini trouba má také označení jako stolní trouba. Je to malý spotřebič, který je schopný plnit funkci klasické trouby.
- Výhodou tohoto spotřebiče je široké množství velikostí a objemů. Koupit tak můžete opravdu malé modely na drobné pečení, ale také větší spotřebiče, do kterých se vejde celá kachna.
- Nejpoužívanějším materiálem je smalt nebo jiné nepřilnavé povrchy, na kterých zbytečně neulpívají nečistoty a umožní vám tak snadnější údržbu.
- Jednotlivé trouby se liší počtem programů.
Mini trouba - náš výběr



Mini trouby s plotýnkami





Mini mikrovlnné trouby





Mini trouby s otočným grilem



Horkovzdušné mini trouby





Jak vybrat mini troubu
Proč mini troubu
Klasická trouba je větší a energeticky náročný spotřebič. V případě, že máte menší prostory nebo chcete spotřebič, který využijete i na chatě nebo chalupě, bude pro vás tato malá trouba to pravé. Stolní trouby odpovídají velikostně mikrovlnným troubám. Stolní trouby často nabízejí dobré možnosti a funkce a některé se mohou vyrovnat i jednodušším běžným nebo vestavěným troubám.
Klady | Zápory |
---|---|
Malé prostorové nároky | Jsou vhodné spíš pro občasné pečení |
Podobné možnosti jako u běžné trouby | Mají méně doplňkových funkcí |
Lze ji přenášet | |
Velká energetická úspora | |
Některé modely jsou vybaveny také klasickými plotýnkami a nahradí tak celý sporák | |
Nízká pořizovací cena |
Velikost
Výhodou tohoto spotřebiče je široké množství velikostí a objemů. Koupit tak můžete opravdu malé modely na drobné pečení, ale také větší spotřebiče, do kterých se vejde celá kachna.
Nejběžnější stolní trouby mají objem v rozmezí 30 – 40 litrů. Velmi malé spotřebiče mohou mít objem pouhých 10 – 20 litrů. Tyto typy najdou své využití pro občasné pečení například na studentských kolejích.
Materiál
Nejpoužívanějším materiálem je smalt nebo jiné nepřilnavé povrchy, na kterých zbytečně neulpívají nečistoty a umožní vám tak snadnější údržbu. Vnitřní konstrukce by měla být dobře izolovaná, aby nedocházelo k úniku tepla z vnitřního prostoru.
- Co se týká designu, můžete vybírat z mnoha barevných provedeních a vzhledů a to od moderního až po retro styl. Nejlevnější modely pořídíte nejčastěji v klasické bílé barvě. Dražší typy mohou být nerezové nebo v černém provedení. V případě, že trouba není doplněna o plotýnky, je vybavena mechanickým ovládáním, které se nachází na přední straně trouby.
- Dvířka trouby jsou prosklené, jako je to běžné u klasické trouby a měly by mít několik vrstev skla. Běžně mají dvířka 2 – 3 vrstvy skla, díky tomu mají lepší izolaci a sklo nepálí. Součástí dvířek je také rukojeť, která by měla být i při dlouhodobém provozu studená.
Příkon
Příkon ovlivňuje spotřebu elektřiny a výkon trouby. Nejčastější příkon je v rozmezí 1 500 – 2 000 W. Pozitivní je i jejich nižší spotřeba elektrické energie. Je to díky tomu, že je vyhříván pouze malý prostor.
Varianta s plotýnkou
Stolní trouby jsou vybaveny mnohdy také dvěma plotýnkami. Ty jsou umístěny v její horní části. Mohou být litinové nebo sklokeramické.
Litinové plotýnky
Trouba má nejčastěji dvě plotýnky, dá se ale sehnat i se třemi plotnami. Pokud je trouba doplněna o plotýnky, je ovládání v horní části. Trouba i plotýnky se ovládají mechanickými knoflíky. Výhodou litinových plotýnek je možnost použít jakékoliv nádobí.
Sklokeramické plotýnky
Tento typ je obdobou první varianty. Pouze je nutné používat nádobí vhodné pro tento typ ohřevu. Trouba u obou plotýnkových variant je doplněna o většinu dostupných funkcí.
Programy a funkce
Jednotlivé trouby se liší počtem programů. Počet těchto programů se běžně pohybuje od 4 do 6.
K funkcím, které jsou pro tyto spotřebiče typické, patří:
- Horní a dolní ohřev
- Mikrovlnný ohřev
- Horkovzdušný ohřev: technologie horkého vzduchu pomáhá připravit pokrm šetrně. Horkovzdušná trouba je vybavena ventilátorem, který zajišťuje rovnoměrné udržení teploty uvnitř trouby pro lepší propečení.
- Gril: některé modely mají dále gril a to buďto v podobě statické spirály v horní části trouby, nebo v podobě klasické otočné jehly.
- Ventilátor: lze použít společně s grilem i s konvenčním pečením.
- Příprava pokrmů v páře
- Pekárna: některá trouba zvládne promíchat těsto, urychlit jeho kynutí a upéct chleba nebo koláč.
- 6. Smysl: dražší spotřebiče pak mohou mít i funkci 6. smyslu, díky kterému dokáže sama vyhodnotit počáteční stav připravovaného pokrmu a podle něj zvolit výkon i dobu přípravy a také její konec. 6. smysl je velmi užitečný zejména pro vaření v páře, kdy ve správný čas vstřikuje správné množství páry pro dokonalou chuť pokrmu.
- Regulátor teploty: u stolní trouby může teplota dosahovat 230 – 300°C. Nejnižší nastavitelná teplota bývá v rozmezí 70 – 100°C.
- Časovač: funguje jako kuchyňská minutka.
Víte, že…?
Ke stolní troubě dostanete v příslušenství také plechy, grilovací rošt, zapékací misky, odkapávací misku nebo kámen na pizzu. Pokud je vybavena funkcí pekárny, bude se vám hodit také nádoba na přípravu a pečení těsta. Na snadnější údržbu využijete také různé stěrky nebo utěrky.
Cena
Stolní trouba není nijak finančně náročný spotřebič. Pořídit ji můžete již za cenu 1 000 Kč. Záleží na vás, co od ní budete očekávat, jak často ji budete používat a kolik jste ochotní investovat.
Mezi výrobce, na které se při výběru můžete spolehnout, patří Sencor, Severin, Davoline nebo třeba Tefal.
- Do 2 000 Kč – nejlevnější model můžete mít již za cenu do 1 500 Kč. Jedná se o opravdu malé typu, které mají objem do 17 litrů. Nejlevnější typy nemají mnoho funkcí, jsou vybaveny pouze časovačem a zvukovou signalizací. Pokud ale připlatíte ještě o 500 Kč více, získáte spotřebič o objemu až 40 litrů a také až 6 volitelných programů, mezi které patří horní a spodní ohřev, a gril. Obě tyto funkce lze libovolně kombinovat.
- Od 2 000 – 5 000Kč – v tomto cenovém rozpětí se nachází objemnější trouby až o 45 litrech, které jsou již vybaveny oběma typy plotýnek. Najdete zde také všechny funkce, které tento spotřebič nabízí. I co se designu týká, máte na výběr mezi retro stylem a také moderním vzhledem.
Otázky a odpovědi
K čemu je mini trouba?
Jak troubu čistit?
Různé typy produktů porovnejte zde.