Mlýnek na maso

Luxusní burger nebo paštika? Není problém.

ca. 1 200 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat mlýnek na maso

Mleté maso je pochoutka, kterou si jen málokterý milovník masa odepře. Hlavně v letním období, kdy je čas grilování a tedy hamburgerů. Je ho samozřejmě možné koupit v jakémkoliv supermarketu, mnohé ale děsí představa, co všechno se v takovém výrobku nevábné barvy nachází. Proto je lepší, pokud si mleté maso připravíte doma z kvalitních surovin.

Typy mlýnků

Mlýnky na maso umelou maso i housky. Použijete ho k výrobě klobás, jitrnic i na výrobu vánočního cukroví. V případě, že si zvolíte elektrický mlýnek, oceníte jistě velké množství nástavců, což vám umožní větší kreativitu při výrobě pokrmů.

Ruční mlýnky na maso

S tímto typem jste se již jistě setkali. Jedná se o masivní litinový mlýnek, který má dlouhou životnost, což je také jeho největší výhoda. Součástky mlýnku jsou z tvrdého a ostrého kovu a poradí si se vším, co do mlýnku vložíte. Tyto typy jsou dokonce oblíbené i v řeznictví, protože zvládnou jakékoliv maso.

Česká klasika
Porkert č.8 980800A
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Ruční mlýnky lze snadno rozebrat a vyčistit. Tento typ je o něco dražší než ruční plastové mlýnky, ale bude sloužit i více generacím. Plastové výrobky mohou být po několika týdnech nepoužitelné. Často k nim neseženete ani náhradní díly.

Nevýhodou ručních mlýnků je i to, že neumožňují zvolit různou hrubost mletí. Pokud budete chtít jemněji umleté maso, musíte ho pomlet i několikrát.

Elektrické mlýnky na maso

Elektrické mlýnky jsou v posledních letech více rozšířené než ty ruční. Mletí je jednoduché, vše je rychle a bez námahy namleto. Nevýhodou tohoto typu je ale kratší životnost. Bohužel můžete přijít do styku i s elektrickým mlýnkem, který má šnek i nože vyroben z plastu. Tyto nekvalitní výrobky mnoho práce nenadělají.

Profesionální
JUPITER Mlýnek na maso přídavný 53 mm
ca. 4 600 CZK
Aktuálni cena

Mnohé elektrické mlýnky na maso jsou součástí kuchyňských robotů. Pokud tedy zakoupíte tento výrobek, budete moci nejen mlít maso, ale také strouhat a mixovat. Elektrické mlýnky také umožňují volit různou hrubost mletí, protože k jejich standardní výbavě patří i různé nástavce, které lze libovolně střídat.

Materiál

Jak již bylo řečeno, mlýnky na maso se vyrábí z odolné litiny, plastu, který mnoho nevydrží, popřípadě kombinací těchto materiálů. Velice důležité je před koupí ověřit provedení nožů a celého vnitřku. Nože, mřížoví a vnitřní šrouby by měly být ocelové, protože jedině tak je zaručena jejich odolnost a síla.

Materiál Vlastnosti
Plast Nízká cena, malá odolnost, nízká životnost, nevhodný při mletí tužšího masa
Kov Vyšší cena i odolnost, delší životnost, snadnější čištění

Víte, že…?

Ujistěte se, že mlýnek půjde dobře čistit. Vyhýbejte se mlýnkům, které jsou převážně plastové. Tuk z masa přilne k plastu a mlýnek půjde obtížně vyčistit. Výhodou je, pokud půjde mlýnek rozložit na co největší počet dílů.

Elektrický
Bosch ProPower MFW68660
ca. 4 700 CZK
Aktuálni cena

Pohon

Maso můžete umlít ručně nebo pomocí elektřiny. Ruční mletí je namáhavější zejména při větším množství. Pro běžné využití v domácnosti však postačí. Ruční mlýnky se mletím nezahřívají a maso si tak zachová svoji vůni. Ruční mlýnky vám díky náhradním dílům umožní připravovat také klobásy nebo jitrnice.

Elektrické mlýnky pracují stále stejnou rychlostí. Rychlost je uvedená u každého výrobku. Nevýhodou elektrického pohonu je zahřívání.

Příkon

Příkon je udávaný ve wattech a určuje, kolik elektrické energie spotřebič potřebuje. Elektrické mlýnky mohou mít 250 – 2 500 W. V běžné domácnosti si pak vystačíte se 750 W.

Profi
NORDline MG-12
ca. 14 000 CZK
Aktuálni cena

Hlučnost

Tento parametr se opět týká pouze elektrických mlýnků. Tyto výrobky mohou být i velmi hlučné, proto tento parametr nepodceňujte.

Čištění

Počítejte s tím, že mýtí a údržbu je třeba provádět po každém použití a kovové díly nejsou vhodné pro mytí v myčce na nádobí. Agresivní čistící přípravky způsobí jejich černání. Myjte je proto ručně a proti zrezivění je lze ošetřovat jedlým tukem nebo olejem.

Příslušenství

K oběma typům mlýnků si můžete přikoupit různé příslušenství. V případě ručního to budou různá tvořítka na cukroví nebo nástavce pro výrobu klobás, jelit a jitrnic.

Ruční mletí
Tescoma Handy univerzální
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Elektrické mlýnky jsou dodávány s různými typy vyměnitelných kotoučů pro různou hrubost mletí. Propracovanější výrobky vám díky struhadlům nastrouhají zeleninu a sýr. Při výrobě jitrnic a klobás jistě oceníte plnič střívek. A pomocí lisu na ovoce připravíte i domácí šťávu. Přikoupit můžete i sadu na výrobu cukroví, nástavce na mletí ořechů, přípravu brambor na bramboráky, výrobu domácích těstovin. Dále si můžete pořídit formy na tvarování masa například nugget.

K výbavě mlýnků také často patří pěchovadlo ke stlačení surovin, díky kterému se při práci nezraníte. Dále jistě oceníte tácy, na které lze maso položit, abyste předešli ušpinění přístroje.

Funkce

Elektrické mlýnky mají často i několik funkcí. Pro bezpečné používání by měl být kvalitní mlýnek vybaven:
Zpětný chod – lze ho využít při uspání, pokud potřebuje uvolnit vnitřní prostor šneka a při vymletí potravin
Tepelná pojistka – ta přístroj vypne, pokud je jeho teplota příliš vysoká

Nezničitelný
Lamart LT7041 mlýnek na maso Aero č.8
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

Značka a cena

Na trhu naleznete mnoho různých mlýnků až už elektrických nebo ručních. Při výběru se neřiďte pouze cenou nebo vzhledem, ale hlavně značkou. Pouze kvalitní výrobek vám bude sloužit řadu let. Ujistěte se také, že na vámi vybraný model seženete náhradní díly nebo další příslušenství.

Porkert je česká značka. Její výrobky jsou vyrobené z nezávadné šedé litiny. Výrobky této značky mají záruku 5 let a jsou dostupné doplňky i náhradní díly. Další ruční mlýnky nabízí Banquet, Lamart, Eta , Bosch nebo Tescoma.

Od 300 – 1000 Kč – ruční mlýnky koupíte již za necelých 300 Kč. Tyto mlýnky umožňují pouze mletí masa, ale pro občasné použití postačí. Dražší ruční mlýnky jsou větších rozměrů, provedení je nerezové.

Od 1 000 – 2 000 Kč – i zde naleznete další typy ocelových ručních mlýnků, ale také můžete vybírat mezi elektrickými. Jejich příkon se pohybuje kolem 1 200 W. Dlouhou životnost zaručují kvalitní ocelové díly. Mlýnky jsou vybaveny zpětných chodem, několika rychlostmi mletí a pro větší bezpečnost protiskluzovými nožičkami. Mezi příslušenstvím najdete pěchovadlo, různá struhadla, nástavce na výrobu uzenin a také různé mlecí destičky.

Od 2 000 – 5 000 Kč – Za cenu do 5 000 Kč koupíte mnoho typů elektrických mlýnků na maso, které mají kvalitní zpracování, dlouhou životnost a umožní vám mnohem víc než jen namlít maso. Mezi příslušenstvím naleznete různé kotouče a nástavce. V této cenové kategorii jsou mlýnky na maso mnohdy součástí celého kuchyňského robota. Pokud pak budete chtít skutečně velký ruční mlýnek, koupíte ho za cenu převyšující 3 000 Kč.

Jméno
Česká klasika
Profesionální
Elektrický
Profi
Ruční mletí
Nezničitelný
Image
Produkt
Porkert č.8 980800A
JUPITER Mlýnek na maso přídavný 53 mm
Bosch ProPower MFW68660
NORDline MG-12
Tescoma Handy univerzální
Lamart LT7041 mlýnek na maso Aero č.8
Hmotnost
2.94 kg
7.66 kg
20 kg
0.84 kg
2.117 kg
Cena ca. 1 200 CZK ca. 4 600 CZK ca. 4 700 CZK ca. 14 000 CZK ca. 1 100 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena