Mlýnek na maso

Luxusní burger nebo paštika? Není problém.

ca. 1 600 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat mlýnek na maso

 • Mlýnek na maso má ruční nebo elektrickou podobu.
 • Mlýnky na maso se vyrábí z odolné litiny, plastu, který mnoho nevydrží, popřípadě kombinací těchto materiálů.
 • Příkon je udávaný ve wattech a určuje, kolik elektrické energie spotřebič potřebuje. Elektrické mlýnky mohou mít 250 – 2 500 W.
 • K oběma typům mlýnků si můžete přikoupit různé příslušenství.

Typy mlýnků

Mlýnky na maso umelou maso i housky. Použijete ho k výrobě klobás, jitrnic i na výrobu vánočního cukroví. V případě, že si zvolíte elektrický mlýnek, oceníte jistě velké množství nástavců, což vám umožní větší kreativitu při výrobě pokrmů.

Ruční mlýnky na maso

S tímto typem jste se již jistě setkali. Jedná se o masivní litinový mlýnek, který má dlouhou životnost, což je také jeho největší výhoda. Součástky mlýnku jsou z tvrdého a ostrého kovu a poradí si se vším, co do mlýnku vložíte. Tyto typy jsou dokonce oblíbené i v řeznictví, protože zvládnou jakékoliv maso.

Silný motor
Hyundai MG 730

Ruční mlýnky lze snadno rozebrat a vyčistit. Tento typ je o něco dražší než ruční plastové mlýnky, ale bude sloužit i více generacím. Plastové výrobky mohou být po několika týdnech nepoužitelné. Často k nim neseženete ani náhradní díly.

Nevýhodou ručních mlýnků je i to, že neumožňují zvolit různou hrubost mletí. Pokud budete chtít jemněji umleté maso, musíte ho pomlet i několikrát.

Elektrické mlýnky na maso

Elektrické mlýnky jsou v posledních letech více rozšířené než ty ruční. Mletí je jednoduché, vše je rychle a bez námahy namleto. Nevýhodou tohoto typu je ale kratší životnost. Bohužel můžete přijít do styku i s elektrickým mlýnkem, který má šnek i nože vyroben z plastu. Tyto nekvalitní výrobky mnoho práce nenadělají.

Se struhadlem a lisem
Bosch MFW3850B

Mnohé elektrické mlýnky na maso jsou součástí kuchyňských robotů. Pokud tedy zakoupíte tento výrobek, budete moci nejen mlít maso, ale také strouhat a mixovat. Elektrické mlýnky také umožňují volit různou hrubost mletí, protože k jejich standardní výbavě patří i různé nástavce, které lze libovolně střídat.

Materiál

Jak již bylo řečeno, mlýnky na maso se vyrábí z odolné litiny, plastu, který mnoho nevydrží, popřípadě kombinací těchto materiálů. Velice důležité je před koupí ověřit provedení nožů a celého vnitřku. Nože, mřížoví a vnitřní šrouby by měly být ocelové, protože jedině tak je zaručena jejich odolnost a síla.

Materiál Vlastnosti
Plast Nízká cena, malá odolnost, nízká životnost, nevhodný při mletí tužšího masa
Kov Vyšší cena i odolnost, delší životnost, snadnější čištění

Víte, že…?

Ujistěte se, že mlýnek půjde dobře čistit. Vyhýbejte se mlýnkům, které jsou převážně plastové. Tuk z masa přilne k plastu a mlýnek půjde obtížně vyčistit. Výhodou je, pokud půjde mlýnek rozložit na co největší počet dílů.

Nezničitelný
Lamart LT7041 mlýnek na maso Aero č.8

Pohon

Maso můžete umlít ručně nebo pomocí elektřiny.

 • Ruční mletí je namáhavější zejména při větším množství. Pro běžné využití v domácnosti však postačí. Ruční mlýnky se mletím nezahřívají a maso si tak zachová svoji vůni. Ruční mlýnky vám díky náhradním dílům umožní připravovat také klobásy nebo jitrnice.
 • Elektrické mlýnky pracují stále stejnou rychlostí. Rychlost je uvedená u každého výrobku. Nevýhodou elektrického pohonu je zahřívání.
Ruční mlýnek
Porkert Ruční mlýnek na maso litinový č. 5

Příkon

Příkon je udávaný ve wattech a určuje, kolik elektrické energie spotřebič potřebuje. Elektrické mlýnky mohou mít 250 – 2 500 W. V běžné domácnosti si pak vystačíte se 750 W.

Hlučnost

Tento parametr se opět týká pouze elektrických mlýnků. Tyto výrobky mohou být i velmi hlučné, proto tento parametr nepodceňujte.

Čištění

Počítejte s tím, že mýtí a údržbu je třeba provádět po každém použití a kovové díly nejsou vhodné pro mytí v myčce na nádobí. Agresivní čistící přípravky způsobí jejich černání. Myjte je proto ručně a proti zrezivění je lze ošetřovat jedlým tukem nebo olejem.

S příslušenstvím
Sencor SMG 4382

Příslušenství

K oběma typům mlýnků si můžete přikoupit různé příslušenství. V případě ručního to budou různá tvořítka na cukroví nebo nástavce pro výrobu klobás, jelit a jitrnic.

 • Elektrické mlýnky jsou dodávány s různými typy vyměnitelných kotoučů pro různou hrubost mletí.
 • Propracovanější výrobky vám díky struhadlům nastrouhají zeleninu a sýr.
 • Při výrobě jitrnic a klobás jistě oceníte plnič střívek.
 • A pomocí lisu na ovoce připravíte i domácí šťávu.
 • Přikoupit můžete i sadu na výrobu cukroví, nástavce na mletí ořechů, přípravu brambor na bramboráky, výrobu domácích těstovin. – Dále si můžete pořídit formy na tvarování masa například nugget.
 • K výbavě mlýnků také často patří pěchovadlo ke stlačení surovin, díky kterému se při práci nezraníte.
 • Dále jistě oceníte tácy, na které lze maso položit, abyste předešli ušpinění přístroje.

Funkce

Elektrické mlýnky mají často i několik funkcí. Pro bezpečné používání by měl být kvalitní mlýnek vybaven:

 • Zpětný chod – lze ho využít při uspání, pokud potřebuje uvolnit vnitřní prostor šneka a při vymletí potravin
 • Tepelná pojistka – ta přístroj vypne, pokud je jeho teplota příliš vysoká

Značka a cena

Na trhu naleznete mnoho různých mlýnků až už elektrických nebo ručních. Při výběru se neřiďte pouze cenou nebo vzhledem, ale hlavně značkou. Pouze kvalitní výrobek vám bude sloužit řadu let. Ujistěte se také, že na vámi vybraný model seženete náhradní díly nebo další příslušenství.

Porkert je česká značka. Její výrobky jsou vyrobené z nezávadné šedé litiny. Výrobky této značky mají záruku 5 let a jsou dostupné doplňky i náhradní díly. Další ruční mlýnky nabízí Banquet, Lamart, Eta , Bosch nebo Tescoma.

Od 300 – 1000 Kč – ruční mlýnky koupíte již za necelých 300 Kč. Tyto mlýnky umožňují pouze mletí masa, ale pro občasné použití postačí. Dražší ruční mlýnky jsou větších rozměrů, provedení je nerezové.

Od 1 000 – 2 000 Kč – i zde naleznete další typy ocelových ručních mlýnků, ale také můžete vybírat mezi elektrickými. Jejich příkon se pohybuje kolem 1 200 W. Dlouhou životnost zaručují kvalitní ocelové díly. Mlýnky jsou vybaveny zpětných chodem, několika rychlostmi mletí a pro větší bezpečnost protiskluzovými nožičkami. Mezi příslušenstvím najdete pěchovadlo, různá struhadla, nástavce na výrobu uzenin a také různé mlecí destičky.

Od 2 000 – 5 000 Kč – Za cenu do 5 000 Kč koupíte mnoho typů elektrických mlýnků na maso, které mají kvalitní zpracování, dlouhou životnost a umožní vám mnohem víc než jen namlít maso. Mezi příslušenstvím naleznete různé kotouče a nástavce. V této cenové kategorii jsou mlýnky na maso mnohdy součástí celého kuchyňského robota. Pokud pak budete chtít skutečně velký ruční mlýnek, koupíte ho za cenu převyšující 3 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Vyplatí se mít mlýnek na maso?

Mleté maso je pochoutka, kterou si jen málokterý milovník masa odepře. Hlavně v letním období, kdy je čas grilování a tedy hamburgerů. Je ho samozřejmě možné koupit v jakémkoliv supermarketu, mnohé ale děsí představa, co všechno se v takovém výrobku nevábné barvy nachází. Proto je lepší, pokud si mleté maso připravíte doma z kvalitních surovin.

Co vše umí elektrický mlýnek na maso?

Elektrický mlýnek není jen spotřebič, který vám usnadní práci. Mnozí mohou poukazovat na jeho cenu, která je oproti ručním a často i kvalitnějším robustním mlýnkům mnohem vyšší. Tento spotřebič však nabídne mnohem víc, než jen pohodlnou přípravu surovin, s jeho pomocí můžete drtit, sekat, strouhat i lisovat. Umožňuje odšťavňovat, je výborným pomocníkem při výrobě domácích uzenin.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Silný motor
Se struhadlem a lisem
Nezničitelný
Ruční mlýnek
S příslušenstvím
Image
Produkt
Hyundai MG 730
Bosch MFW3850B
Lamart LT7041 mlýnek na maso Aero č.8
Porkert Ruční mlýnek na maso litinový č. 5
Sencor SMG 4382
Hmotnost
2.76 kg
5 kg
2.117 kg
2.03 kg
4 kg
Se zpětným chodem
Typ mlýnku
elektrické
elektrické
ruční
ruční
elektrické
Materiál mlecího mechanismu
kovové
kovové
litinové
litinové
nerezové
S lisem na ovoce
Příkon
1000 W
1800 W
1500 W
Rychlost mletí masa
1.5 kg/min
2 kg/min
1.65 kg/min
Se samoostřením
Cena ca. 1 600 CZK ca. 2 900 CZK ca. 400 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.