Kuchyňský robot

S robotem bude pečení a vaření hračka.

ca. 1 400 CZK
ca. 12 100 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 8 400 CZK

Jak vybrat kuchyňský robot

 • Kuchyňský robot je neocenitelným pomocníkem v každé domácnosti.
 • Při výběru robota hraje důležitou roli příkon, objem mísy, výrobní materiál a funkce.
 • Pořizovací cena je odvozena od příslušenství, které je součástí robota.
 • Prověření výrobci umožnují další příslušenství podle potřeby dokoupit.

Výběr kuchyňského robota

Vybrat dobrého kuchyňského robota, který vám bude opravdu sloužit a ne jen zabírat místo v kuchyni není otázkou pár minut. Doporučujeme předem promyslet, ideálně i sepsat, co vše od přístroje čekáte. Není nutné kupovat drahý profesionální přístroj, když využijete jen základní funkce. Nepromyšleným nákupem méně vybaveného modelu hrozí další investice v podobě dalších přístrojů. Vybírejte pečlivě. Důležitý je především příkon a obsah mísy.

Druhy mixérů

Než se pustíme do výběru jednotlivých parametrů, pojďme si říci, co se k čemu používá.

Míchání, hnětení a šlehání
Silvercrest SKM 600 B2
Druhy Výhody Nevýhody
Kuchyňský robot – šlehač i mixér v jednom – s příslušenství zastoupí veškeré další přístroje – vyšší cena – vyšší hmotnost – náročný na prostor
Ruční šlehač – šlehání, hnětení těsta – rychlé sestavení – nutnost manipulace rukou – otočné mísy moc nevydrží
Tyčový mixér – omáčky, dětské výživy, sekáček – skladný a nenáročný na údržbu – nevhodný na přípravu těsta – kromě sekání a mixování více nezvládne
Stolní mixér – mixování, drcení ledu, sekání – nezvládne přípravu těsta – zabírá místo

Máte jasno, co potřebujete a jste rozhodnuti pro výběr správného kuchyňského robota? Poradíme, co by měl umět.

Důležité parametry

Příkon

Jeden z nejdůležitějších technických parametrů, který byste měli sledovat je příkon. Závisí na něm výkon robota, ale také množství surovin v nádobě. Jednoduše řečeno, čím vyšší příkon bude, tím více přístroj zvládne.

Jakou hodnotu byste tedy měli zvolit?

Tichý a výkonný motor
KitchenAid 5KSM175
 • Minimální doporučený příkon je 500 W. Najdete-li výrobek s nižší číslem, nebude valné kvality.
 • Hodnota okolo 1 000 W je již slušná.
 • Obecně lze doporučit výrobky s příkonem mezi 1 000 až 1 200 W.

Dejte ale pozor, s příliš vysokým příkonem jde ruku v ruce i vyšší spotřeba elektrické energie. Pokud často vaříte pro početnější skupinu strávníků o počtu 6 a více osob, raději už sáhněte po strojích s příkonem 1400-1500 W. V takovém případě už se většinou jedná o špičkové, téměř profesionální stroje s odpovídající vysokou cenou, za kterou ale na oplátku nabídnou opravdu široké možnosti využití a vysoký výkon.

Pohon

Na trhu najdete dva typy pohonů. Klasické pohony, na které se mísa nasazuje, a vrchní pohony, na nichž jsou kráječe, metly a další příslušenství nasazeny na výklopném rameni. Jejich srovnání jsme vám pro lepší přehlednost zpracovali do tabulky.

Planetová převodovka
Bosch MUM 4880
Vrchní pohon Klasický pohon zdola  
– novější typ – pracuje na výklopném rameni – využití celého objemu nádoby – lepší údržba – starší typ – nádoba se nasazuje shora – ubírá na objemu – horší čištění  

Objem mísy

Velikost mísy je důležitá hned u několika procesů. V případě hnětení těsta může být malá mísa na obtíž.
Maximální dávka mouky, kterou můžete do mísy nasypat by měla být alespoň 1 kg. Objem mísy přizpůsobte velikosti domácnosti. Pro orientaci, mísa s objemem 3 l vystačí přibližně pro tříčlennou rodinu. Pokud ovšem pečete ve velkém, velká mísa se hodí i pro jednotlivce.

Víte, že…?

Dříve byly doporučovány skleněné mísy, dnes jsou používány nerezové. Pokud to je možné, vyhněte se plastovým, snadno se zničí.

Materiál

Celkovému provedení robota věnujte pozornost. Ve střední cenové kategorii se často setkáte s výrobky z kombinace kovu a plastu. V současnosti stále více převládá kov. Celokovové přístroje také získávají lepší uživatelské hodnocení. Robot bývá odolnější, ale použitý materiál se pochopitelně odrazí i na ceně.

Multifunkční robot
Sencor STM 3787CH

K použitému materiálu se vztahuje i jeho údržba. Spousta uživatelů ocení, když může části robota umývat v myčce. K tomu je ovšem potřeba, aby byly dostatečně odolné a mytí v myčce je nezničilo.

Vybavení

Při používání robota se nemusíte omezovat jen na mísení těsta nebo sekání. Základními funkcemi každého kvalitního robota jsou šlehání, mixování, hnětení a strouhání. Dostupné jsou také například mlýnek na maso, odšťavňovač nebo lis na citrusy. Některé přístroje zvládnou i drcení obilí nebo bramborové hranolky. Mezi další vychytávky patří třeba mlýnek na mák, ořechy, strojek na zmrzlinu, nebo plnič jitrnic a klobás.

 • Hnětení a šlehání – ve standardní výbavě jsou hnětací háky, metly na výrobu sněhu a metly na míchání. Novější modely robotů zvládají takzvané planetární míchání – systém, díky němuž metla nevynechá ani jedno místo v míse a proces je maximálně efektivní. Metla se dostane na každé místo v míse a nemá tak problém se zpracování surovin i na hůře dostupných místech.
Dlouhý šlehací nástavec
ETA Gratus 0028 90030
 • Krájení a strouhání – ocenění milovníci zeleniny. Nástavce na krájení by u robota měly nabízet možnost zvolit si míru hrubosti. Standardní součástí výbavy by měla být dvojí hrubost – jemné a hrubé strouhání.
 • Mletí a mixování – roboty většinou sekají. K mletí masa je třeba mít ve výbavě mlýnek. Pozornost věnujte upnutí nožů – mohou být vyjímatelné nebo pevně usazené. Pokud mixujete častěji, je lepší varianta s vyměnitelnými noži, protože se lépe čistí. V případě mixování je ještě potřeba se zaměřit na materiál nádoby. Ujistěte se, že nádoba zvládne vysoké teploty a při mixování horkých tekutin nepraskne.
 • Lisování a odšťavňování – vyznavači zdravého životního stylu ocení možnost připravit si čerstvou šťávu z pohodlí domova. Pozor, ne všechny roboty dosahují kvalit samotného odštavňovače. Velmi dobrou pověst mají roboty značky Kenwood.

Ptejte se na možnost dokoupení dalšího příslušenství. Může se stát, že při výběru vám některé nástavce přijdou zbytečné, ale za nějaký čas po nich zatoužíte. Možnost dokoupení nových částí oceníte také v případě, že dojde k poškození jedné z nich.

Víte, že…?

Dokoupit příslušenství je jedna věc, druhou ale bývá cena. Občas může být velmi vysoká a vyplatí se koupit samostatný přístroj.

Užitečné funkce

Kromě nástavců, které vám pomohou doslova kouzlit v kuchyni, mají kuchyňské roboty i další užitečné funkce.

 • Bezpečnostní pojistka – hodí se zejména pro rodiny s dětmi. Přístroje mají ostré nože, které jsou pro dětské ručičky nebezpečné. Pro tyto případy je dobré volit modely s tzv. zdvojeným bezpečnostním systémem. Ten po vás vyžaduje sérii úkonů, bez kterých se přístroj nezapne.
 • Protiskluzové nožičky – zabrání posouvání po lince a případnému pádu.
 • Pojistka proti přehřátí motoru – přehřátí motoru hrozí zejména v případě dlouhodobého používání, například když děláte více várek těsta po sobě.
 • Pulsní spínač a regulace rychlosti – pulsní spínač využijete například při krátkém sekání, přístroj tak zapnete na krátkou dobu a vysoký výkon.

Nejznámější značky na trhu

V nabídce najdete širokou škálu nejrůznějších výrobců kuchyňských robotů. Představíme vám výrobce, které se patří mezi nejznámější a pravidelně se umisťují na předních příčkách v testech kvality i v hodnocení uživatelů

 • Kitchenaid – výrobce patří, ve výrobě kuchyňských přístrojů, mezi legendu. Roboty vynikají robusním provedením, špičkovou kvalitou a skvělým výkonem. Při pořízení téhle značky budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Cena se pohybuje od 10 000 korun.
 • Kenwood – podle Heureky patří mezi nejprodávanější roboty na trhu. V České republice je tato značka symbolem kvality. Designové produkty v krásných pastelových barvách mají rozhodně místo na kuchyňské lince.
 • Eta – tradiční česká značka nabízí produkty za příznivé ceny. Ty nejlepší jsou na hranici 10 000 korun, najdete ale i levnější modely do 5 000 Kč s bohatým příslušenstvím.

Cena

Cenové kategorie, ve kterých můžete kuchyňského robota pořídit, jsou velmi různé. Ty nejlevnější modely seženete do 2 000 korun. Za multifunkčního pomocníka si budete muset připlatit. Ceny profi přístrojů se pohybují nad 10 000 korun. Špičkové výrobky atakují hranici 30 tisíc.

Cena do 2 000 Kč

Jestli patříte mezi nenáročné uživatele a máte v plánu robota používat pouze jednou za čas, tato cenová relace pro vás bude ta pravá.
Najdete tu sice modely s pestrou nabídkou funkcí, ale nečekejte velký výkon. Přístroje jsou vyrobeny z plastu a při častém používání se nedá počítat s dlouhou životností.

Cena 2000 Kč až 5 000 Kč

V tomto cenovém rozpětí se můžete těšit na doplňkové funkce, jako je třeba plynulá regulace rychlostí. Nejsou však samozřejmostí. Čekejte i vyšší výkon. Značka Bosh, je znakem kvality, ale také panuje podvědomí, že je cenově nedostupná. Není tomu tak. Jejich robot vítězí v uživatelských recenzích. Levnějšími, ale dobrými přístroji vyniká také značka Clatronic.

Cena 5 000 Kč až 10 000 Kč

Nejprodávanější kategorie robotů. Vyberou si i nároční uživatelé. Široká výbava a slušný výkon potěší nejedno srdce kuchařovo. Oblíbenými značkami v této relaci jsou Sencor a Klarstein.

Cena nad 10 000 Kč

Pro opravdové kuchařské fajnšmejkry, kteří vaří často a rádi experimentují, volte přístroje z této kategorie, oblíbené jsou Kenwood a Kitchenaid. Vyrovnají se profesionálním přístrojům nejen vybavením, ale také výkonem. Celokovové tělo je samozřejmostí. Nejde však o malé a lehké modely. Robot by měl mít své pevné místo na kuchyňské lince.

Místo v kuchyni

Hmotnost i rozměry jednotlivých modelů se liší, a je třeba počítat s tím, že vám na kuchyňské lince zaberou nějaký prostor. Designové profesionální modely zvládnou vše, ale bývají těžké. Nebude se vám chtít je neustále vyndavat a vracet zpět, proto by měli mít v kuchyni pevné místo. Také příslušenství zabere nějaký prostor. Pokud máte malou kuchyň, volte levnější, kompaktnější přístroj.

Otázky a odpovědi

Jakého robota koupit?

Kuchyňský robot je třeba vybírat podle dalšího příslušenství. Jestliže není Vaše kuchyně nijak vybavená, je vhodné zakoupit robota s možností mixování, šlehání, hnětení, strouhání nebo třeba mletí. Tyto funkce lze považovat za základní. Kuchyňský robot Vám může nahradit také odšťavňovač, zmrzlinovač a mnoho dalšího. ,

Na co při výběru nezapomenout?

Zaměřte se na výrobní materiál, zejména různé nástavce musí byt vyrobeny z oceli. Důležitými parametry jsou i příkon a objem mísy. Nevyplatí se ani nákup levného výrobku neznámého výrobce. Vždy preferujte kvalitní značku, která je zárukou dlouhé životnosti a funkčnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Míchání, hnětení a šlehání
Tichý a výkonný motor
Planetová převodovka
Multifunkční robot
Dlouhý šlehací nástavec
Image
Product
Silvercrest SKM 600 B2
KitchenAid 5KSM175
Bosch MUM 4880
Sencor STM 3787CH
ETA Gratus 0028 90030
Objem nádoby
5 l
4.83 l
3.9 l
5 l
5.5 l
Displej
Hnětení
Mixování
Materiál
nerez
kov
plast
kov
kov
Planetární systém míchání
Plynulá regulace rychlosti
ano
Příkon
600 W
300 W
600 W
1200 W
1200 W
Cena ca. 1 400 CZK ca. 12 100 CZK ca. 3 000 CZK ca. 4 200 CZK ca. 8 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.