Jak vybrat momentový klíč
- Momentový klíč slouží k utažení šroubu na přesně zvolenou hodnotu momentu síly.
- Rozsah utahovacího momentu se může pohybovat až do 1 500 Nm.
- Každý momentový klíč by měl splňovat normu ČSN EN ISO 6789 a mít certifikát
Momentový klíč - náš výběr
Digitální momentové klíče
Momentové klíče 1/2´´
Momentové klíče 38´´
Jak vybrat momentový klíč
Kdy se hodí
Momentový klíč zní už jako spíše profesionální zařízení, avšak své využití může najít v každé dílně či domácnosti. Primárně slouží k dotahování různých šroubů, nicméně od ostatních klíčů se liší tím, že šroub dotáhnete na předem stanovenou hodnotu momentu síly. Jedná se o důležitou vlastnost, neboť v řadě případů je nutné nebo minimálně ideální dotáhnout šroub na předepsaný moment síly. Pakliže je šroub dotažen málo, hrozí jeho povolení. Naopak přílišné dotažení může vést k tomu, že se šroub přetěžuje a časem může dojít k jeho poškození, respektive „utržení“.
Vzhled
Běžný momentový klíč má na svém těle vyznačenou stupnici s rozsahem momentu síly, a to například hned ve dvou jednotkách. Kromě klasického uvedení v Nm se dostává i na britskou alternativu. Stupnice se nachází na těle momentového klíče, na které navazuje hlava se čtyřhranným unašečem. Na něj se nasazuje gola hlavice, které se běžně přezdívá „ořech“.
- Každý momentový klíč má daný rozsah utahovacího momentu, který se může pohybovat až do 1 500 Nm.
- Rozpětí jednoho momentového klíče je však zpravidla menší, například od 40 Nm do 200 Nm.
- Konkrétní rozsah se odvíjí od velikosti již zmíněného čtyřhranu.
- Všechny typy momentových klíčů pracují manuálně, tedy potřebují lidskou sílu.
- Pro větší pohodlí jsou však lepší a samozřejmě o něco dražší typy vybaveny praktickým displejem pro elektronickou a přesnější obsluhu.
Víte, že…?
O momentový klíč je dobré alespoň částečně pečovat. Rozhodně mu neprospívá prašné prostředí, vždy by měl být skladován v suchém a čistém místě. Současně se doporučuje čas od času provést kalibraci pro přesnost měření.
Vniřní mechanismus
Momentové klíče se dělí na tři základní typy dle toho, na jakém principu uvnitř fungují.
Ohybový a ráčnový
Ohybový a ráčnový momentový klíč pracuje na principu pružiny, které se uvnitř stahuje či naopak povoluje. Jde o nejběžnější typy momentových klíčů. Dosažení momentu síly zjistíte tak, že ohybový momentový klíč cvakne, ráčnový bude naopak těžší a těžší dotahovat, až to ve výsledku nebude dále možné, aby nedošlo k překonání momentu síly.
Torzní
Torzní momentový klíč pracuje s kovou tyčkou uvnitř, která se utahováním postupně kroutí. Výhodou torzních klíčů je elektronický displej, naopak vadit může fakt, že i když dosáhnete momentu síly, který jste si nastavili, klíč utahovat nepřestane. Dosaženou hodnotu klíč oznamuje světelným či akustickým signálem.
Typ momentového klíče | mechanismus | cena |
---|---|---|
ohybový | pružina | od 300 Kč |
ráčnový | pružina | kolem 500 Kč |
torzní | kovová tyčka | nad 1 000 Kč |
Důležitý úhel
Kromě momentu síly je někdy při utahování spojů vyžadován také konkrétní úhel, o který se šroub musí pootočit. Pro tyto potřeby existuje úhlový adaptér. Mechanický se používá společně s momentový klíče, elektrický měří úhel i momentovou sílu. Výhodou úhlového adaptéru je, že jeho digitální variantu lze využít i s běžnou ráčnou, která se rázem změní v momentový klíč, neboť získáte přehled o hodnotách momentu síly a úhlu otočení.
Velikost klíče
Při výběru momentového klíče budete jistě zvažovat jeho velikost.
- Pokud budete momentový klíč vyžívat například primárně pro jízdní kola, využijete velikost 1/4“ nebo 3/8“. Menším problémem je, že pokud byste rádi měli momentový klíč na všechny šrouby, které se mohou na jízdním kole nacházet, budete potřebovat ideálně dva momentové klíče. Momentové hodnoty šroubů se totiž výrazně liší a jeden klíč je neobsáhne.
- V případě momentového klíče pro osobní vozy, což bude patrně nejčastější využití, se používají typy o velikosti 1/2“.
- Větší vozy, jako nákladní automobily, autobusy či traktory využívají velikost 3/4“.
Cena
- Základní momentové klíče o velikosti 1/2“ můžete pořídit již za pár set korun. Jsou dostatečně dlouhé a se základním rozsahem momentové síly. Momentové klíče o velikostech 3/4“ a 3/8“ seženete za zhruba 600 až 800 Kč. V těchto cenových hladinách se jedná o klíče značek Yato či Geko.
- Pakliže si rádi připlatíte za značku, například Narex, pohybují se ceny již nad hranic 1 500 Kč. Vyšší cena je pak samozřejmě u momentových klíčů s elektronickým displejem.