Momentový klíč

Do každé dílny i domácnosti.

ca. 900 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK
ca. 600 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat momentový klíč

  • Momentový klíč slouží k utažení šroubu na přesně zvolenou hodnotu momentu síly.
  • Rozsah utahovacího momentu se může pohybovat až do 1 500 Nm.
  • Každý momentový klíč by měl splňovat normu ČSN EN ISO 6789 a mít certifikát

Momentový klíč zní už jako spíše profesionální zařízení, avšak své využití může najít v každé dílně či domácnosti. Primárně slouží k dotahování různých šroubů, nicméně od ostatních klíčů se liší tím, že šroub dotáhnete na předem stanovenou hodnotu momentu síly. Jedná se o důležitou vlastnost, neboť v řadě případů je nutné nebo minimálně ideální dotáhnout šroub na předepsaný moment síly. Pakliže je šroub dotažen málo, hrozí jeho povolení. Naopak přílišné dotažení může vést k tomu, že se šroub přetěžuje a časem může dojít k jeho poškození, respektive „utržení“.

Vzhled

Běžný momentový klíč má na svém těle vyznačenou stupnici s rozsahem momentu síly, a to například hned ve dvou jednotkách. Kromě klasického uvedení v Nm se dostává i na britskou alternativu. Stupnice se nachází na těle momentového klíče, na které navazuje hlava se čtyřhranným unašečem. Na něj se nasazuje gola hlavice, které se běžně přezdívá „ořech“.

Odolný
Momentový klíč, 1/2", 28-210 NM, GEKO
  • Každý momentový klíč má daný rozsah utahovacího momentu, který se může pohybovat až do 1 500 Nm.
  • Rozpětí jednoho momentového klíče je však zpravidla menší, například od 40 Nm do 200 Nm.
  • Konkrétní rozsah se odvíjí od velikosti již zmíněného čtyřhranu.
  • Všechny typy momentových klíčů pracují manuálně, tedy potřebují lidskou sílu.
  • Pro větší pohodlí jsou však lepší a samozřejmě o něco dražší typy vybaveny praktickým displejem pro elektronickou a přesnější obsluhu.

Víte, že…?

O momentový klíč je dobré alespoň částečně pečovat. Rozhodně mu neprospívá prašné prostředí, vždy by měl být skladován v suchém a čistém místě. Současně se doporučuje čas od času provést kalibraci pro přesnost měření.

Vniřní mechanismus

Momentové klíče se dělí na tři základní typy dle toho, na jakém principu uvnitř fungují.

Prověřená značka
PROTECO klíč momentový ohybový 2-24 Nm 1/4"

Ohybový a ráčnový

Ohybový a ráčnový momentový klíč pracuje na principu pružiny, které se uvnitř stahuje či naopak povoluje. Jde o nejběžnější typy momentových klíčů. Dosažení momentu síly zjistíte tak, že ohybový momentový klíč cvakne, ráčnový bude naopak těžší a těžší dotahovat, až to ve výsledku nebude dále možné, aby nedošlo k překonání momentu síly.

Torzní

Torzní momentový klíč pracuje s kovou tyčkou uvnitř, která se utahováním postupně kroutí. Výhodou torzních klíčů je elektronický displej, naopak vadit může fakt, že i když dosáhnete momentu síly, který jste si nastavili, klíč utahovat nepřestane. Dosaženou hodnotu klíč oznamuje světelným či akustickým signálem.

Důležitý úhel

Kromě momentu síly je někdy při utahování spojů vyžadován také konkrétní úhel, o který se šroub musí pootočit. Pro tyto potřeby existuje úhlový adaptér. Mechanický se používá společně s momentový klíče, elektrický měří úhel i momentovou sílu. Výhodou úhlového adaptéru je, že jeho digitální variantu lze využít i s běžnou ráčnou, která se rázem změní v momentový klíč, neboť získáte přehled o hodnotách momentu síly a úhlu otočení.

S ořechy
DEMA Momentový klíč 1/2" 28-210 Nm s příslušenstvím

Velikost klíče

Při výběru momentového klíče budete jistě zvažovat jeho velikost. Pokud budete momentový klíč vyžívat například primárně pro jzdní kola, využijete velikost 1/4“ nebo 3/8“. Menším problémem je, že pokud byste rádi měli momentový klíč na všechny šrouby, které se mohou na jízdním kole nacházet, budete potřebovat ideálně dva momentové klíče. Momentové hodnoty šroubů se totiž výrazně liší a jeden klíč je neobsáhne.

V případě momentového klíče pro osobní vozy, což bude patrně nejčastější využití, se používají typy o velikosti 1/2“. Větší vozy, jako nákladní automobily, autobusy či traktory využívají velikost 3/4“.

Typ momentového klíče mechanismus cena
ohybový pružina od 300 Kč
ráčnový pružina kolem 500 Kč
torzní kovová tyčka nad 1 000 Kč

Cena

  • Základní momentové klíče o velikosti 1/2“ můžete pořídit již za pár set korun. Jsou dostatečně dlouhé a se základním rozsahem momentové síly. Momentové klíče o velikostech 3/4“ a 3/8“ seženete za zhruba 600 až 800 Kč. V těchto cenových hladinách se jedná o klíče značek Yato či Geko.
  • Pakliže si rádi připlatíte za značku, například Narex, pohybují se ceny již nad hranic 1 500 Kč. Vyšší cena je pak samozřejmě u momentových klíčů s elektronickým displejem.
S ořechy
DEMA Momentový klíč 1/2" 28-210 Nm s příslušenstvím

Otázky a odpovědi

Je nutná kalibrace?

Každý momentový klíč by měl být samozřejmě kalibrovaný a splňovat normu ČSN EN ISO 6789. Rozhodně by měl být vybaven také certifikátem. Plnění zmíněné normy vám zaručí, že momentový klíč měří s maximální odchylkou 4 %. Certifikát je následně osvědčením, že proběhla kalibrace a naměřeným hodnotám lze věřit.

Jak pečovat o momentový klíč?

Momentový klíč by měl být čas od času překalibrován, aby se zajistilo přesné měření hodnot. Životnost však můžete prodloužit správným zacházením, které spočívá v nastavení momentové hodnoty na nejnižší stupeň vždy, když dokončíte svou práci. V opačném případě je například pružina stále zatížena a to jí neprospívá. Pozor si dejte také na teplotní extrémy, momentovým klíčům rozhodně nesvědčí mráz.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Odolný
Prověřená značka
S ořechy
S ořechy
Nový design
Image
Produkt
Momentový klíč, 1/2", 28-210 NM, GEKO
PROTECO klíč momentový ohybový 2-24 Nm 1/4"
DEMA Momentový klíč 1/2" 28-210 Nm s příslušenstvím
DEMA Momentový klíč 1/2" 28-210 Nm s příslušenstvím
TONA EXPERT E100108 momentový klíč 1/2", 40-200 Nm
Výrobce
Geko
Proteco
Dema
Dema
Tona
Cena ca. 900 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK ca. 600 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena