Monitor dechu

Aby bylo vaše dítě v bezpečí a vy v klidu. Náš výběr různých variant.

ca. 2 500 CZK
ca. 2 000 CZK
 
ca. 3 000 CZK
ca. 6 400 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 4 600 CZK

Jak vybrat monitor dechu

Všichni rodiče chtějí pro své dítě to nejlepší, proto už před porodem vybírají a nakupují vše potřebné i nepotřebné. Nejdůležitější na celém světě je, aby se tomu bezbrannému človíčkovi nic nestalo. Objevil se na vašem seznamu i monitor dechu? Jak funguje a jaký je mezi jednotlivými typy rozdíl? Vyplatí se do něj investovat? Jaký monitor dechu je pro vás ten nejvhodnější? Na tyto otázky odpovíme v našem článku.

Přestože zatím nepatří do základní výbavy pro miminko, s narůstajícími obavami rodičů se však tyto přístroje rapidně rozšiřují, zejména pak u prvorodiček, které chtějí mít naprostou jistotu, že je jich děťátko v pořádku.

Miminka dýchají neslyšně a pro novopečené rodiče není nic jednoduššího než pořídit přístroj, který kontroluje pravidelnost dýchání u takto malých dětí. Pokud dojde k absenci dýchacích pohybů v určitém intervalu (zpravidla 20 vteřin), spustí snímač alarm. Už jen samotný zvuk alarmu může stačit k tomu, aby se dítě leklo a znovu nadechlo.

Deskový
Jablotron Nanny BM02

Zejména však slouží k varování rodiče, aby zkontroloval dítě, zda neleží ve špatné pozici, nevdechlo zvratky, nebo nějakou věc.

Víte, že…?

Monitory dechu pouze upozorňují rodiče v případě výpadku dechu miminka – obnovit dýchání a zachránit dítě musí samotní rodiče. Doporučujeme navštívit kurz první pomoci novorozencům ještě před narozením vašeho drobečka.

Pořídit: ano či ne?

Názory na pořízení se různí. Někteří rodiče uvádějí, že se bez monitoru dechu docela dobře obejdou. Pro jiné patří k pomocníkům, bez kterých by si život neuměli představit.

Přenosný na plenku
SNUZA Hero MD

V dobách našeho dětství nic takového nebylo a také jsme vyrostli. To je jeden z logických argumentů odpůrců monitorů dechu nebo případně starší generace. Na druhou stranu, pokud by se něco opravdu stalo, vy byste si vyčítali celý život, že jste nebyli ochotni dát pár stovek za půjčení nebo koupit vlastní.

Přítomnost monitoru dechu nejvíce pomáhá prvo-rodičům, kteří jsou v nové roli trochu nejistí. Mnozí z nich uvádějí, že díky přístroji mohou lépe spát a nemusí každou chvíli kontrolovat, jestli se hrudníček jejich dítěte zvedá. Stačí se kouknout na vyhodnocovací jednotku, jestli svítí správná dioda a mohou klidně spát. Hlavně krátce po narození je každá minuta spánku navíc k nezaplacení.

Čeho se obávají?

Při rozhodování, zda pořídit monitor dechu, uvádějí rodiče, jako nejčastější důvod pro pořízení obavu ze syndromu SIDS. Syndrom náhlého úmrtí kojence, který se u dětí může nečekaně projevit do 1 roku, nejčastěji však v prvním půlroce. Za SIDS se označuje jakékoliv úmrtí dítěte, které bylo zdravé a zemřelo náhle bez zjištění příčiny.

Kombinovaný
Luvion ESSENTIAL Video PLUS 3,5 HERO MD

Důležité je vědět, že monitor dechu SIDS nezabrání, ale dokáže vás na něj včas upozornit, takže tím můžete miminku zachránit život.

Monitory dechu vás na problém upozorní i v případě, kdyby miminko začalo zvracet a v závislosti na tom se dusit. Sloužit mohou hrát i u starších dětí, které jsou třeba po úrazu, jakmile dojde nepravidelnému dýchání, přístroj vás na to upozorní.

Použití monitoru dechu

Při nákupu si musíte uvědomit hlavní rozdíl mezi chůvičkami a monitory dechu.

Digitální
Hisense Babysense ll
Monitor dechu Chůvička Kombinovaný přístroj
zaznamenává pravidelný dech vašeho dítěte a v případě problému spustí alarm přenáší zvuk nebo i obraz od dítěte k vám v době, kdy jste v jiné místnosti výborná varianta pro rodiče, kteří chtějí pořizovat oba přístroje, případně plánují využití i pro další děti

Monitory dechu jsou využívány od narození, zhruba po dobu půl roku. Jsou nejčastější volbou pro rodiče s předčasně narozenými dětmi, případně s dětmi s nízkou porodní váhou, nebo po komplikovaném porodu. Pokud však víte, že vás pocit miminka spícího v postýlce bude spíše zneklidňovat, pořiďte si jej i po běžném fyziologickém porodu.

Který monitor ale vybrat, že? Otázkou je, jak a kde ho budete používat. Musíte vybírat tak, aby seděl do vašeho běžného režimu. Za nás jsou nejdůležitější tato tři kritéria.

 • Jednoduchost – intuitivní ovládání je základ. V opačném případě vás bude přístroj akorát štvát a brzy skončí někde v koutě. Přeci jen jej budete velmi často ovládat v polospánku a nebudete chtít přemýšlet, jakou funkci má jedno nebo druhé tlačítko.
Obousměrné video
Angelcare AC517
 • Počet spacích míst vašeho dítěte – ta přímo souvisí s nákupem. Máte pro dítě připravenu kolébku a pak postýlku? V tom případě se vyplatí koupit monitor se dvěma snímacíma podložkama. Zprvu dáte do kolébky jednu, a jak dítě poroste a vy jej budete stěhovat do postýlky, přemístíte obě podložky do postýlky. Dvě podložky budou snímat větší plochu a nestane se, že miminko doputuje mimo signál.
 • Doplňující funkce – nejčastěji jde o regulovatelnost hlasitosti poplachu, nebo také nastavení doby, za kterou se alarm spustí.

Typy monitorů

Nejdůležitější částí tohoto článku je bezesporu samotné rozdělení monitorů dechu. Na trhu existuje hned několik dostupných variant, z nichž každá má své výhody i nevýhody. Na základě těchto parametrů se pak můžete rozhodnout, jaký monitor dechu bude pro vaše dítě ten nejvhodnější.

Kulatý
Hisense Babysense 7
 • Deskový monitor dechu
 • Monitor dechu na plenku
 • Monitor dechu pro dvojčata
 • Kombinovaný monitor dechu

Deskový monitor dechu

Patří mezi vůbec nejrozšířenější variantu těchto přístrojů. V balení naleznete snímací desku a vyhodnocovací jednotku, které se k sobě připojují kabelem. Snímací deska se nejčastěji pokládá pod matraci, na které miminko spí.

Ohlídejte si maximální povolenou tloušťku matrace. Zpravidla se uvádí 10 – 12 cm, přesně to však zjistíte u výrobce. Rozhodně nedoporučujeme tento údaj podceňovat. Pokud byste použili tlustší matraci, hrozí, že monitor nebude správně fungovat (spouštění planých poplachů).

Pro dvojčata
Baby Control Digital BC 230i pro dvojčata

Zpočátku jedna snímací deska deska stačí. Jak miminko poroste a začne se přetáčet, může dojít k tomu, že se z desky přesune a senzory vyhodnotí situaci jako zástavu dechu a spustí alarm. Proto je dobré, kupovat přístroj s dvěma deskama v balení, případně druhou časem přikoupit.

Výrobci nedoporučují, aby snímací deska ležela pouze na laťkovém roštu, protože by mohlo dojít ke zničení. Při vkládání monitoru do dětské postýlky pod něj použijte podložku. Ideální je pevný materiál, například dřevotříska.

Víte, že…?

Výhodou 2 desek je i jejich variabilita. Můžete používat 1 vyhodnocovací jednotku pro 2 desky: Jednu můžete umístit třeba do ložnice, kde děťátko spí a druhá může být v kolébce v obýváku. Pak vám stačí pouze přenášet vyhodnocovací jednotku podle potřeby.

Monitor dechu na plenku

Skladnější a mobilnejší variantou monitoru dechu je typ označovaný jako monitor dechu na plenku. Je rozhodně menší a jak už název napovídá, je možné tento malý přístroj připnout na plenku dítěte, díky čemuž získáte značnou mobilitu a přesto budete mít své dítko stále pod kontrolou.
Používáním tohoto mobilního přístroje odpadá přesouvání snímače a řídící jednotky. Vše je v jednom.

Hodí se pro rodiny, jejichž děti spí s rodiči v jedné posteli nebo na chvíle, kdy vaše dítě spí v kočárku. Nutno zdůraznit, že monitor dechu funguje v kočárku pouze v případě, je-li v klidu. Jestliže s kočárkem jedete je měření vlivem pohybu nepřesné.

Jako vše, i tento přístroj má své klady a zápory.

Výhody Nevýhody
mobilita omezenější pohyb dítěte
jemné vibrace, které příjemně stimulují dítě v případě přikrytí pokrývkou ztlumíte zvuk vycházející z řídící jednotky
nehrozí spuštění planého poplachu v případě zvednutí dítěte z postýlky  

Monitor dechu pro dvojčata

Není ničím jiným než zdvojeným deskovým monitorem dechu. Balení obsahuje obvykle dvě až čtyři desky s jednou nebo dvěma řídícími jednotkami. Podobné najdete také u plenkových monitorů dechu. Z hlediska pořizovacích nákladů vychází výhodněji koupit balení pro dvojčata než dva monitory samostatně.

Kombinovaný monitor dechu

Kombinované přístroje už nejsou žádnou novinkou. Tyto výrobky kombinují funkci monitoru dechu a klasické chůvičky. To znamená, že prostřednictvím takového typu snímače budete mít pod kontrolou vše potřebné, od dechu novorozence, přes zvuky, jaké vydává, až po vizuální obraz.

Tyto modely jsou cenově nákladnější a mnohdy se vyplatí koupit zvlášť chůvičku a zvlášť monitor dechu. Faktem také zůstává, že monitor dechu můžete po půl roce odložit, kdežto chůvičku budete využívat pravděpodobně mnohem delší dobu.

Kombinace přístrojů s sebou nese i omezení. Zejména v případě, že máte 2 různě staré děti v jednom pokojíčku a u jednoho z nich chcete sledovat dech a toho druhého, jak si hraje.

Speciální monitor

V posledních letech se objevil také speciální monitor snímající srdeční tep a okysličení krve. Funguje na principu takzvané pulzní oxymetrie, běžně používanou ve zdravotnictví. Jedná se o přesnou, bezpečnou a spolehlivou metodu. Setkat jste se s ní mohli v nemocnici, kde se využívá speciální klip, který má pacient připevněný na prst.
Tento monitor svítí speciálním malým světýlkem přes kůži a má tvar ponožky, kterou má miminko připevněnou na nožičku. Takový způsob připevnění zaručuje, že vůbec nepřekáží miminku v pohybu. Navíc se nestane, aby monitor přestal snímat, protože se dítě dostane mimo dosah snímací desky.

Za nejvyšší bezpečnost a přesnost snímání je třeba si připlatit. Tento typ vás vyjde v přepočtu na nějakých 6 – 8 tisíc korun (záleží na zvoleném modelu). Bohužel není zatím k dostání v Česku. V případě zájmu jste odkázáni na zahraniční e-shopy, kde jej najdete pod značkou Owlet Baby Monitor.

Funkce a doplňky

Od monitorů dechu nemůžete očekávat přemíru nejrůznějších funkcí. Přesto vám některé mohou usnadnit život.

 • Vizuální upozornění – běžná součást, která umožňuje kontrolu i pouhým okem z vlastní postele.
 • Zvukové upozornění – nejzásadnějších součást monitoru dechu. Právě hlasitý alarm vás bude informovat o tom, že je něco v nepořádku.
 • Napájení – Vzhledem k použití monitorů dechu dochází k napájení za pomoci tužkových akumulátorů. Baterie obvykle vydrží až půl roku.
 • Senzory – dražší modely mohou být vybaveny nejrůznějšími senzory, sledují například teplotu pokožky, pohyb bříška, poloha těla, ale také případný pád dítěte.
 • Vibrace – spustí se, když monitor dechu nezaznamenal žádný břišní pohyb. Nejčastěji jsou součástí plenkových monitorů dechu.
 • Aplikace – Součástí vyspělejších monitorů dechu jsou také mobilní aplikace do telefonu se systémem Android a iOS.

Oblíbené značky a cena

Přístrojů, které snímají dech dítěte existuje na trhu omezené množství. Při nákupu je třeba počítat s investicí v tisícovkách korun. Běžně koupíte monitory od 2 do 3 tisíc korun. Doplňky k tim, například další snímací desky se pohybují kolem jednoho tisíce.

Vždy kupujte pouze certifikovaný monitor dechu. Pokud jej pořizujete z druhé ruky, je třeba nechat přístroj odborně seřídit, takzvaně zkalibrovat. To platí i při použití vlastního přístroje pro další dítě. K prověřeným výrobcům patří Baby Sense, Nanna, Snuza Monitor, AngelCare nebo HiSense.

Víte, že…?

Monitor dechu si můžete i zapůjčit. Půjčí vám jej v některých porodnicích nebo certifikovaných půjčovnách. Vybrané zdravotní pojišťovny na půjčení dokonce přispívají ve svých programech určených pro děti.

Nomination
Deskový
Přenosný na plenku
Kombinovaný
Digitální
Obousměrné video
Kulatý
Pro dvojčata
Image
Product
Jablotron Nanny BM02
SNUZA Hero MD
Luvion ESSENTIAL Video PLUS 3,5 HERO MD
Hisense Babysense ll
Angelcare AC517
Hisense Babysense 7
Baby Control Digital BC 230i pro dvojčata
Videochůvička
Digitální
Dosah
15 m
250 m
30 m
S nočním světlem
Cena ca. 2 500 CZK ca. 2 000 CZK   ca. 3 000 CZK ca. 6 400 CZK ca. 2 800 CZK ca. 4 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena