Nejlepší ortopedické kalhotky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
T-tomi Ortopedické abdukční kalhotky PAT 3-6 kg Dinos

Jak vybrat ortopedické kalhotky

 • Ortopedické abdukční kalhotky jsou určeny pro miminka, kterým bylo lékařem doporučeno široké balení. Jedná se o praktičtější verzi přidání klasické pleny navíc.
 • Stěžejním parametrem při výběru dětských ortopedických kalhotek je samozřejmě jejich velikost. Tu pojímají, různí výrobce různě. Velikost může vycházet z věku dítěte nebo jeho hmotnosti.
 • Většina těchto kalhotek se vyrábí z bavlněných látek. Ty jsou nejen příjemné na dotek, ale také se snadno udržují. Zaměřit se lze např. na způsob zapínání pleny. V tomto ohledu se ale jedná o otázku osobních preferencí.
 • Pro maminky bude zřejmě důležitý také design pleny, zejména pokud bude používána jako svrchní vrstva. Moderní ortopedické kalhotky nabízí pestrou škálu designů.

Ortopedické kalhotky - náš výběr

T-tomi Ortopedické abdukční kalhotky PAT 3-6 kg Dinos
Výrobce: T-tomi
Materiál: bavlněné
Barva: zelené
Zapínání: na patentky
Zobrazit více
Ortopedické abdukční kalhotky T-TOMI jsou vyrobeny pro děti od 3 do 9 kg. Vnější vrstva je z 100% bavlny, vnitřní vrstva z plenkoviny. Kalhotky jsou navrženy tak, aby udržovaly kyčle dítěte ve správném postavení a jsou schváleny SÚKL.
Zobrazit méně
T-Tomi Ortopedické abdukční kalhotky SZ green elephants 5- 9 kg
Výrobce: T-tomi
Materiál: bavlněné
Barva: zelené
Zobrazit více
Abdukční kalhotky T-TOMI se vyznačují všitou vrstvou vrstvené plenkoviny, která odpovídá dvěma skládaným bavlněným plenám. Lze je nosit s jednorázovými plenami, zapínají na suchý zip a jsou k dispozici ve velikostech pro děti 3-6 kg a 5-9 kg. Splňují hygienické požadavky MZČR č. 84/2001 Sb. a Oeko Tex Standard 100.
Zobrazit méně
T-tomi Ortopedické abdukční kalhotky 3-6 kg zelení sloni 1 ks
přečíst recenzi
Výrobce: T-tomi
Zobrazit více
T-TOMI abdukční kalhotky jsou orthopedické pomůcky navržené pro děti vážící 3-6 kg. Mají vrstvenou plenkovinu, která odpovídá dvěma skládaným bavlněným plenám, umístěnou tak, že udržuje kyčle dítěte ve správné pozici. Mohou se nosit s jednorázovými plenami a mají čistou bavlněnou vnější vrstvu.
Zobrazit méně
T-TOMI Ortopedické abdukční kalhotky SZ jungle 3-6 kg
Výrobce: T-tomi
Materiál: bavlněné
Barva: zelené
Zapínání: na suchý zip
Zobrazit více
T-TOMI ortopedické abdukční kalhotky jsou vyrobeny z bavlny, určeny pro děti vážící 3-6 kg a 5-9 kg. Obsahují vrstvenou plenkovinu, která nápadně imituje dvě složené pleny. Mohou být kombinovány s jednorázovými plenami a zapínají se zipem na přední straně. Produkt je vyroben v České republice.
Zobrazit méně
T-TOMI Ortopedické abdukční kalhotky PAT grey 3-6 kg
Výrobce: T-tomi
Materiál: bavlněné
Barva: šedé
Zapínání: na patentky
Zobrazit více
Abdukční kalhotky T-TOMI jsou specificky navrženy pro odporučení ortopedů, aby zajistily správné postavení dětských kyčlí. Obsahují vrstvenou plenkovou výplň, jsou vyrobené z 100% bavlny a mají zapínání na patentky. Mohou se nosit s jednorázovými plenami. Dostupné ve dvou velikostech pro děti 3-6 kg a 5-9 kg.
Zobrazit méně

Ortopedické kalhotky Interpharm

Interpharm Ortopedické č.2 SZ barevné
Zobrazit více
Interpharm Ortopedické č.2 SZ kalhotky jsou výrobek určený pro kojence o hmotnosti 5 - 8 kg. Slouží k preventivním účelům a přispívají k správnému vývoji kyčlí. Disponují elastickým zapínáním a barevnými náhodnými potisky.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ortopedické kalhotky

Jak vybrat ortopedické kalhotky

Ortopedické kalhotky versus plenka navíc

Používání ortopedických kalhotek souvisí s doporučením lékaře na tzv. široké balení. To jednoduše znamená přidat plenku navíc, a tím udržet kyčle miminka ve správné poloze. K tomuto účelu lze použít klasickou látkovou plenu, která se jednoduše naváže např. na jednorázovou plenku, nebo jsou v nabídkách speciální ortopedické abdukční kalhotky, které mají stejnou funkci.

Ortopedická pomůckaVýhodyNevýhody
Klasická plena navícNižší pořizovací cenaNáročnější na navázání, vyžaduje trochu cviku
 Lepší dostupnost (látkové pleny patří do běžné výbavy každého miminka)Plenka může sjíždět a nedržet nohy v požadované poloze
Ortopedické abdukční kalhotkyVelmi snadné nasazeníVyšší pořizovací cena
 Kalhotky nijak nesjíždí 
 Lze použít i na oblečení 

Víte, že…?

Pohled odborníků na tzv. široké balení se různí. V současné době je spíše považováno za zastaralé řešení, které nemá na vývoj kyčlí žádný vliv. To je také důvod, proč se doporučuje čím dál méně. Nahrazuje ho volné balení, které spočívá v používání plenek a oblečení, které nijak dítě neomezují v pohybu nožek jak dopředu, tak do stran.

MIminka s plenkovými kalhotkami

Ortopedické kalhotky zajistí správný vývoj dětských kyčlí, iStock / Aurora Uribe

Jakou zvolit velikost

Velikost ortopedických kalhotek je samozřejmě jedním ze základních parametrů při jejich výběru. Každý výrobce pak může používat jiné značení velikosti. To se odvíjí buď od stáří dítěte, nebo jeho hmotnosti. Běžně se lze setkat s následujícími možnostmi:

 • Velikost 1 – určena pro kojence mezi 1. až 2 měsícem
 • Velikost 2 – stáří dítěte je 2 až 4 měsíce
 • Velikost 3 – vhodná pro dítě od 4 do 12 měsíců
Ortopedické kalhotky
T-tomi Ortopedické abdukční kalhotky PAT 3-6 kg Dinos

Velikost kalhotek daná věkem dětí může být zavádějící, protože každý novorozenec může mít jinou porodní váhu a tedy i potřebuje jinou velikost kalhotek. Z tohoto pohledu je lepší dělení velikosti podle váhy dítěte, která je přesnější. Např. značka T-tomi nabízí dvě velikosti a to kalhotky pro děti o váze 3 až 6 kg a 5 až 9 kg.

Z jakých materiálů se vyrábí

Ortopedické kalhotky mohou ze dvou základních vrstev:

 • Vnější vrstva – v jejím případě se nejčastěji používá čistá bavlna, která je nejen příjemná na dotek, ale nabízí pestrou škálu designů a samozřejmě také snadnou údržbu
 • Vnitřní vrstva – výplň abdukčních kalhotek zpravidla tvoří vrstvená plenkovina; ta nejčastěji odpovídá 2 poskládaným klasickým plenkám

Některé kalhotky se vyrábí v jednodušší verzi, které chybí vnitřní vrstva.
Při výběru tohoto typu kalhotek je možné se zaměřit i na způsob zapínání. Zpravidla se používá suchý zip nebo patentky.

 • Suchý zip – může se častým používáním opotřebit, umožňuje jistou variabilitu, co se obvodu pasu týká
 • Patentky – jsou méně náchylné k opotřebení; kalhotky jsou zpravidla zpracované tak, aby umožňovaly pas povolit nebo naopak více utáhnout
Miminko s látkovou plenou

Ortopedické kalhotky musí být pohodlné, iStock / Aleksandra Stenzel

Volba designu

Ortopedické kalhotky Interpharm
INTERPHARM Ortopedické č.3 SZ barevné

Vzhled ortopedických kalhotek je kritérium důležité zejména pro maminky a je vždy otázkou osobního vkusu. Moderní ortopedické abdukční kalhotky se zpravidla oblékají na oblečení, a to je hlavní důvod, proč zohlednit i jejich vzhled. Bavlna je velmi univerzální materiál, co se designu týká. Na výběr jsou tak kalhotky v pestré škále barev i vzorů. Vybírat lze z dívčích i chlapeckých motivů.

Ceny a výrobci

Na našem trhu jsou k dostání zpravidla dva typy výrobků z ohledem na jejich cenu. Tím prvním jsou jednoduché ortopedické kalhotky, které jsou zpravidla běžně k dostání v lékárnách. Jejich cena se pohybuje kolem 100 Kč a výrobcem je VLA STA,PATA. Druhou kategorii představují moderní ortopedické abdukční kalhotky, které vychází více vstříc maminkám, co se vzhledu a celkového zpracování týká. Jsou ale podstatně dražší. Cena se nejčastěji pohybuje v rozpětí 400 Kč až 700 Kč. Mezi výrobce pak patří již zmiňovaná značka T-tomi nebo Petit Lulu.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ortopedické kalhotky?

V případě ortopedických abdukčních kalhotek pro miminka patří mezi nejdůležitější kritérium jejich velikost. Zohlednit pak lze celkové zpracování nebo design.

Čím lze nahradit ortopedické kalhotky?

Kupovat speciální ortopedické kalhotky pro široké balení není vůbec nutné. Použít lze klasickou plenku, která se jednoduše naváže na stávající jednorázovou. Jistou výhodu mají maminky, které používají látkové plenky. Ty klasické široké balení mohou snadno nasimulovat.
Zobrazit kompletní nabídku Ortopedické kalhotky