Motorová pila

Motorové pily na chatu, na farmu i profi. Elektrické, benzínové, aku...

ca. 5 300 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 8 100 CZK
ca. 9 800 CZK
ca. 25 500 CZK

Jak vybrat motorovou pilu

 • Motorové pily mají několik podob a velikostí. Před výběrem tak zohledněte, jakým způsobem budete pilu používat.
 • Důležitý je i výkon, méně výkonné jsou akumulátorové a elektrické pily, k výkonnějším patří pily benzínové.
 • Podle výkonu budete vybírat i délku lišty.
 • Kvalitní pile by neměly chybět ani praktické funkce.

Určení

Pro zjednodušení výběru jsou motorovky řazeny do tří skupin podle určení. Označení mnohdy naleznete přímo na krabici, případně vychází z uvedených údajů, zejména pak z kubatury motoru:

 • Hobby motorové pily – objem motoru 40–45 cm3, plastová skříň s klikovým mechanismem připojeným k motoru
 • Farmářské motorové pily – objem motoru 50–60 cm3, skříň z lehkých slitin, olejové čerpadlo a systém tlumení vibrací
 • Profesionální motorové pily – objem motoru 50–120 cm3, odlehčené materiály, perfektní tlumení vibrací a předimenzované součástky
Na chatu
STIHL MS 170-D

Potřebujete občas nařezat dříví k topení nebo jemně proříznout větve ovocných stromků? Plně si vystačíte s hobby pilami, které při troše štěstí pořídíte i v hobbymarketech. Jejich konstrukce není na náročnější činnosti stavěná, ale s několika hodinami lehčí práce ročně si poradí bez větších obtíží.
Jestliže vlastníte rozsáhlejší polnosti nebo farmu, zvažte zakoupení poloprofesionálního nástroje. Ostatně označení „farmářská“ vychází právě z jejího určení majitelům usedlostí a farem. Díky odolnější konstrukci a systému tlumení vibrací můžete řezání věnovat i několik hodin týdně. Výkonnější motor si poradí i s hrubými větvemi či pařezy.
Živí vás náročná lopota v lese? Vlastníte kus obory, o kterou se pravidelně staráte? Jako profesionálové jistě upotřebíte profesionální pily, navržené s ohledem na každodenní používání po dobu několika hodin. Silný motor, perfektní vyvážení a odlehčení se postarají o to, že i po skončení směny nebudete odcházet po čtyřech.

Typ motoru

Věděli jste, že správně se moderní pily nazývají pilami řetězovými? Označení motorové je určeno pouze pro skupinu vybavenou spalovacím motorem. Jelikož právě tu si většina z nás pod pojmem pila představí, vžilo se toto pojmenování pro celý segment trhu.
V posledních letech ovšem zažíváme narůst počtu modelů vybavených elektromotory. Zejména v oblasti hobby pil se jedná o nejpočetnější, a nutno říci, že i o nejvhodnější, variantu. Více informací o jednotlivých typech pohonů obsahuje následující tabulka:

Typ motoru Kategorie pil Výhody Nevýhody
Elektrický Hobby Nízká hmotnost, snadná manipulace, ekologický provoz Nízký výkon, nutnost neustálého tahání kabelu
Akumulátorový Hobby Nízká cena, neomezený pohyb, nízká hmotnost Krátká výdrž, velmi nízký výkon
Benzínový Hobby, farmářská, profesionální Snadná manipulace, vysoký výkon, svoboda pohybu Vyšší cena, hlučnost, neekologický provoz

Víte, že…?

Elektrické stroje jsou vhodné pouze pro řezaní drobnějších kusů dřeva či prořezávání stromů, kde oceníte jejich nižší hmotnost a snadnější manipulaci. U náročnějších činností sáhněte po klasickém spalovacím motoru, ačkoliv budete muset překousnout jeho nešetrnost k životnímu prostředí a výraznou hlučnost.

Na farmu
Oleo-Mac 947

Výkon

Orientujete se při výběru výhradně podle množství Wattů uvedeného na krabici? Doporučujeme rychle svou strategii přehodnotit a dát dostatečný prostor i ostatním parametrům, ačkoliv výkon samozřejmě řadíme mezi ty nejdůležitější. Pár W sem nebo tam však hraje jen malou roli. Podle určení nástroje rozlišujeme tři základní intervaly, v nichž se výkon pohonné jednotky pohybuje:

 • Hobby pily – do 2 kW
 • Farmářské pily – 2–3 kW
 • Profesionální pily – 3–5 kW

Nabídka nad hranicí 2 kW se redukuje pouze na benzínové motory, neboť z elektromotorů v současné době zkrátka nelze vyždímat více. Výši výkonu volte vždy s ohledem na délku lišty, o níž pojednává hned následující kapitola.

Nej elektrická
Makita UC3541A

Délka lišty

Délka lišty udává, s jak mohutným kusem dřeva si pila poradí. Ačkoliv vás bude patrně lákat výběr co nejdelšího kusu, buďte pozorní. Čím delší pás máte, tím více energie musí motor dodat, aby bylo řezání plynule a snadné. Počítejte vždy s minimem 500 W na každých 10 centimetrů.
Podle použitého motoru rozlišujeme tři rozmezí:

 • Akumulátorové pily – 11,5–35 cm
 • Elektrické pily – 30–40 cm
 • Benzínové pily – 30–50 cm

U elektrických modelů nepřekračujte 40 centimetrů. Narazíte-li na pilu s dlouhou lištou poháněnou elektromotorem, obvykle se jedná o marketingový tahák výrobce. Takový přístroj bude trpět záseky a motor se vlivem vysoké zátěže velice rychle opotřebuje.
Mohutné profesionální náčiní je vybaveno motorem natolik předimenzovaným, že s klidem pohání 50centimetrovou lištu, a ještě má dostatečnou rezervu. Díky tomu se zbytečně nezatěžuje a vy se můžete těšit na dlouhý a bezproblémový provoz.

Nej akumulátorová
STIHL MSA 160 C-BQ

Víte, že…?

Nenechte se při nákupu vyprovokovat k nákupu zbytečně mohutného stroje. Dříví na otop pohodlně pořežete i s lištou délky 40 centimetrů. Půlmetrová monstra vybírejte pouze pokud plánujete pravidelně kácet mohutné stromy na svém hospodářství.

Druh řetězu

K čemu by byla lišta bez pořádného řetězu? Samozřejmě, že k ničemu a po chvilce neefektivního pižláni do kusu dřeva by se nenávratně zlomila. Proto musí být vždy potažena řetězem s určitým počtem zubů různého tvaru. Podle jejich postavení a dominujícího tvaru rozlišujeme tři základní skupiny:

 • Full chisel – agresivní řetěz pro silný a rychlý průnik do dřeva, mohutná zpětná vazba, vhodný pouze pro profesionály
 • Semichisel – střední cesta se slabší zpětnou vazbou, vhodný pro méně zkušené uživatele
 • Lowkickback – pro pomalé, ale bezpečné řezání bez zpětné vazby, pro začátečníky nebo nepříliš zručné uživatele
Nej benzínová
HUSQVARNA 435

Řetěz vybírejte výhradně podle toho, jak umíte s pilou zacházet a nepřeceňujte své síly! Nemá cenu zbytečně pokoušet štěstí s agresivním full chisel ústrojím, pokud kupujete svou první pilu. Na rozdíl od ruční obloukovky bývají zranění způsobená motorovkami vážná a výjimečná bohužel nejsou ani velmi nebezpečná tepenná krvácení.

Hmotnost

Volit odpovídající druh nástroje se hodí i s ohledem na jeho hmotnost. Váha roste přímo úměrně se stoupajícím výkonem. Nejlehčí pily na trhu jsou vybavené elektromotorem nebo akumulátorem. Práce s nimi nebývá namáhaná ani po delší době, takže nemusí být vybaveny ani žádnými důmyslnými systémy pro tlumení vibrací.
Naproti tomu benzínové stroje v rukou zkrátka pocítíte. Výkonný motor něco málo váží, připočíst je třeba i robustnější konstrukci. Při nákupu rozhodně vyrazte do obchodu a vybraný model si pořádně potěžkejte. Důležité je optimální vyvážení a efektivní tlumení vibrací. Vyplatí se, pokud vám prodejce dovolí pilu zapnout a vyzkoušet v praxi.

Víte, že…?

Zatímco elektrické stroje váží zhruba 2,5 kilogramů, u benzínových se začíná na 4 kilogramech. U silných pil určených profesionálům buďte připraveni na minimální hmotnost okolo 6,5 kg.

Profi
HUSQVARNA 576 XP

Nejvýznamnější značky

Výrazný díl vaší pozornosti si zaslouží i výběr správné značky. Pily za zajímavou cenu mnohdy objevíte i na pultech supermarketů, před jejich uložení do vozíku si vždy důkladně ověřte reputaci výrobce. I když sliby na krabici mohou znít lákavě, obvykle jsou jimi maskovány výrazné slabiny v konstrukci, liště nebo řetězu. K čemu vám bude pila, byť za pár stovek, když během několika desítek minut přestane fungovat?
Doporučujeme raději navštívit specializovaný obchod s nástroji, v němž se prodávají jen modely ověřených výrobců, mezi něž řadíme hned několik firem:

 • Hecht
 • Dolmar
 • Husqvarna
 • Hitachi
 • Makita
 • Stihl

Hecht

Chcete hodně muziky za málo peněz? Poohlédněte se po značce Hecht, jejíž výrobě se již od roku 1994 věnuje česká firma Werco. Všechny modely jsou určeny domácnostem nikoliv profesionálům, takže nepřekvapí, že v nabídce naleznete především hobby a farmářské pily. Nejčastěji užitým pohonem bývá benzín, výjimkou ale nejsou ani elektrické či akumulátorové stroje.

Dolmar

Byla to právě pila, která stála roku 1927 za vznikem německé firmy Dolmar. Její zakladatel Emil Lerp totiž navrhl první benzínovou pilu pro dvě osoby. V současné době se její benzínové modely řadí k tomu nejlepšímu, co lze zakoupit. Zatímco levnější kusy uspokojí domácnosti a méně náročné řemeslníky, vyšší třída nalezne vyžití v rukou profesionálních dřevorubců.
Již od roku 1991 je společnost součástí japonského koncernu Makita, obě značky sdílejí prodejny i servisní kapacity.

Hitachi

Pomalu se přesouváme do japonského Tokia, kde již od roku 1910 sídlí podnik Hitachi. Rozsah jejího podnikání je velice široký a v zásadě pokrývá oblasti stavebnictví, výroby motorů, ale i finančnictví. Za zmínku však stojí i její divize věnující se návrhu a konstrukci nástrojů. Motorové pily z její dílny jsou určeny zejména majitelům hospodářství. Valná většina je osazena benzínovým pohonem, v menší míře se setkáte se i s elektromotory či akumulátory.

Makita

Elektřina a baterie hrají prim u dalšího japonského koncernu jménem Makita. Ta si za více než 90letou historii získala status etalonu kvality v oblasti produkce řemeslnického náčiní. Sortiment pil není výjimkou, jednoznačně mu dominují hobby elektrické a akumulátorové modely. Můžete od nich očekávat dlouhou životnost a výkon dostačující pro všechny myslitelné činnosti.

Husqvarna

Nedáte bez pořádné pily ani ránu? Poohlédněte se po kusu nesoucím označení Husqvarna. S více než 300letou historií patří mezi nejstarší firmy na světě a ušla kus cesty od zbrojního průmyslu k zhotovování řemeslnického a zahradního náčiní. Kromě široké nabídky sekaček čítá její portfolio rozsáhlou škálu benzínových pil. Vysoký výkon a perfektně vyvážená konstrukce je předurčují k profesionálnímu uplatnění. Modely pro domácnosti jsou sice méně časté, přesto se na pultech obchodů setkáte i s nimi.

Stihl

Obor dřevařství je klíčovým i pro německou společnost Stihl, která spatřila světlo světa roku 1926. Od samého počátku se věnovala produkci profesionálního náčiní pro dřevorubce a v současné době je jediným výrobcem, který sám kompletuje všechny díly, včetně pilových řetězů. Postupem času se jeho nabídka rozrostla ještě o křovinořezy, vyžínače či zastřihovače.
Stihl patří spolu s Husqvarnou k nejdražším značkám na trhu. Jejím nákupem však získáte profesionální kvalitu, s níž bez problémů pokácíte a rozřežete vše, co se vám postaví do cesty.

Cena

Poslední část našeho článku jako již pravidelně věnujeme cenám. Jelikož se pily samy o sobě intuitivně dělí do tří základních kategorií, vychází z tohoto dělení i naše analýza trhu. Identifikovali jsme tři základní intervaly, v nichž naleznete výrobky přibližně stejných vlastností:

 • Do 5 000 Kč
 • 5 000–15 000 Kč
 • Nad 15 000 Kč

Detailní přehled nabízí následující tabulka:

Cena Nejvýznamnější značky Typ Druh pohonu Výkon Délka lišty Hmotnost
Do 5 000 Kč Makita, Dolmar Hobby, farmářské Elektrický, benzínový Do 3 kW Do 45 cm 4–6 kg
Od 5 000 Kč do 15 000 Kč Makita, Husqvarna, Hitachi, Stihl Farmářské, profesionální Benzínový 1,2–3,5 kW Do 50 cm 4–8 kg
Nad 15 000 Kč Husqvarna, Stihl, Dolmar Profesionální Benzínový 2,2–4,9 kW 40–50 cm 5–10 kg

Jak z našeho přehledu vyplývá, nejvýraznější rozdíly lze sledovat zejména v oblasti výkonu a hmotnosti. Právě od nich se odvíjí rozdělení na hobby, farmářské a profesionální stroje.

Otázky a odpovědi

Vystačím si s jednou motorovou pilou?

Motorové pily se vyrábí v několika velikostech. Při jejich výběru záleží na tom, k čemu pilu potřebujete. Pokud budete pilu využívat pouze k řezání dřeva, budete potřebovat velký a výkonný stroj. Při prořezávce větví Vám lépe poslouží menší a lehčí model. Menší pily jsou vhodnější i pro kutily.

Co by měla dobrá pila splňovat?

U motorové pily je důležité správné vyvážení, snadné by mělo být i její startování. Z tohoto důvodu jsou pily doplněny o dekompresní ventil nebo sytič. Další důležitou funkcí je antivibrační systém a výhodou je i ergonomická rukojeť.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Na chatu
Na farmu
Nej elektrická
Nej akumulátorová
Nej benzínová
Profi
Image
Product
STIHL MS 170-D
Oleo-Mac 947
Makita UC3541A
STIHL MSA 160 C-BQ
HUSQVARNA 435
HUSQVARNA 576 XP
Délka lišty
30 cm
41 cm
35 cm
30 cm
45 cm
45 cm
Hmot­nost
4.2 kg
4.9 kg
4.4 kg
4.2 kg
6.6 kg
Hladina hluku
100 dB
102 dB
102 dB
105 dB
Otáčky
13000 ot/min
9000 ot/min
13600 ot/min
Výkon
1200 W
1600 W
4200 W
Cena ca. 5 300 CZK ca. 8 600 CZK ca. 2 700 CZK ca. 8 100 CZK ca. 9 800 CZK ca. 25 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena