Pokosová pila na kov

Přesné řezy pod konkrétním úhlem.

ca. 3 700 CZK
ca. 16 000 CZK
ca. 18 200 CZK
ca. 3 500 CZK
ca. 5 000 CZK

Jak vybrat pokosovou pilu na kov

 • Pokosová pila na kov je určena pro precizně přesné řezy pod konkrétním úhlem.
 • Využití pokosové pily na kov lze nalézt nejen v profesionálních dílnách, ale také v domácích podmínkách.
 • Mezi klíčové parametry patří příkon pokosové pily na kov, její hmotnost a průměr kotoučů.

K čemu se používá

Pokosové pile na kov se někdy přezdívá též kapovací pila a je určena pro skutečně velice precizní řezy pod konkrétním úhlem. S pokosovu pilu na kov lze tak v podstatě na milimetr přesně řezat kovové materiály, a to i víckrát za sebou bez nutnosti nastavovat řez pokaždé znovu. Pokosová pila na kov tak má využití nejen v rukách profesionálů, ale taktéž v domácích dílnách.

Dělení

Pokosové pily na kov lze rozdělovat hned několika způsoby a ty si níže přiblížíme.

Jednofázový střídavý proud
Metabo CS 23-355 602335000

Sklopitelné

Pokosové pily na kov bez radiálního ramene se nazývá také sklopitelné a disponují menšími rozměry, díky čemuž jsou určené spíše pro hobby využití v domácích podmínkách. Mají omezený rozsah při práci a lze s ní vykonávat jen sklopný pohyb. Výsledkem je možnost kratších délkových řezů. Průměr kotouče u sklopných typů pokosových pil na kov bývá 216 milimetrů.

S pojezdem

Pokosové pily na kov s pojezdem mají tzv. radiální rameno, které se využívá k posuvu ve směru dopředu a dozadu. Díky této možnosti lze provádět i dlouhé řezy a pracovat s materiály o velkých rozměrech. Pokosové pily na kov s pojezdem nachází využití nejen v domácích dílnách, ale v rukách profesionálů.

Kombinované

Dalším typem jsou kombinované pokosové pily na kov, které kombinují funkce pokosové a stolní pily. Konstrukční řešení vyhovuje dílnám s menším prostorem, kdy jedno zařízení dokáže nahradit i stolní pilu, která by jinak zabírala další extra místo.

Professional
Bosch GCD 12 JL 0.601.B28.000

Průměr kotouče

Dělení pokosových pil na kov lze provádět také dle průměru kotoučů. Průměr kotouče udává, jak velký materiál pokosová pila na kov prořízne. Obecně lze říci, že čím větší průměr kotouče, tím větší hloubku výsledného řezu. Nejčastěji vyskytujícími se průměry kotoučů pokosových pil na kov jsou:

 • 216 milimetrů
 • 254 milimetrů
 • 305 milimetrů.

Délka řezu

Délka řezu pokosové pily na kov se odvíjí od toho, zda je vybavena radiálním ramenem, či nikoliv. Je-li pokosová pila na kov vybavena radiálním ramenem, mohou být řezy výrazně delší.

Čisté řezy bez otřepů
DeWALT DW872

Parametry

Stejně jako mnohé jiné stroje, má i pokosová pila na kov několik důležitých parametrů, které se vyplatí sledovat a které vám pomohou s vaším výběrem.

Příkon

Příkon pokosové pily na kov je úzce spjatý s výkonem elektromotoru, který ji pohání.

 • Jedná-li se o příkon do 1 000 Wattů, hovoříme spíše o hobby modelech.
 • Pokud jste náročnější uživatel, hledejte modely s výkonem alespoň kolem 1 500 Wattů.
Dělicí pila
Güde GMT 355-2.2 40556
typ pokosových pil výhody nevýhody
sklopné kompaktní rozměry nevhodné pro delší řezy
pojezdové možné provádět dlouhé řezy větší rozměry

Počet otáček

Klíčovým parametrem je i počet otáček, který má vliv na přesnost řezu. V případě pokosových pil na kov jde spíše o nižší hodnoty, díky čemuž je možné řezat i tlusté železné pláty.

Hmotnost

Hmotnost pokosových pil na kov vychází z toho, čím vším jsou vybaveny. Hmotnost navyšuje rameno i celkové rozměry. Základní modely okolo 10 kilogramů například pracují většinou jen s kotouči o průměru do 216 milimetrů. Větší pokosové pily na kov mají hmotnost kolem 25 kilogramů.

Doplňky

K pokosovým pilám na kov existují ještě možné doplňky, které například usnadní práci či zvýší její komfort. Může jít například o malý laser, který se postará o ještě přesnější řezy. Vhod přijde též LED svítilna, která opět zajistí, že na řez lépe uvidíte. Někomu se může hodit také praktický stojan na pokosovou pilu.

Pro montážní práce
Holzmann MKS 180

Víte, že…?

Kovy můžete řezat také pomocí jiných typů pil na železo.

Ceny

 • Pokosové pily na kov lze sehnat už pod hranicí 4 000 Kč a jedná se o modely, které jsou určeny spíše pro domácí a občasné využití. Jsou kompaktní a s nízkou hmotností.
 • Nad hranicí 5 000 Kč se nachází pokosové pily na kov mnohých výrobců, přičemž zde již najdete i modely s pojezdem a možností nasazení více druhů kotoučů.
 • Profesionálové nicméně musí sáhnout ještě výše. Modely připravené na každodenní využívání stojí většinu nad 10 000 Kč a chlubí se například kvalitnějšími materiály či vysokým výkonem.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží pokosová pila na kov?

Využívá se k velmi přesným řezům kovovým materiálů, a to za pomocí ostrého kotouče a pomalejších chodu otáček.

Čím se liší pokosové pily na kov s radiálním ramenem?

Pokosové pily na kov s radiálním ramenem se nazývají pojezdové a umožňují provádět delší řezy, aniž by utrpěla výsledná přesnost.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednofázový střídavý proud
Professional
Čisté řezy bez otřepů
Dělicí pila
Pro montážní práce
Image
Produkt
Metabo CS 23-355 602335000
Bosch GCD 12 JL 0.601.B28.000
DeWALT DW872
Güde GMT 355-2.2 40556
Holzmann MKS 180
Cena ca. 3 700 CZK ca. 16 000 CZK ca. 18 200 CZK ca. 3 500 CZK ca. 5 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.