Jak vybrat pilu na železo
- Pila na železo může být jak obyčejný ruční nástroj, tak větší elektrické zařízení v podobě pásové pily.
- Při volbě je nutné zohlednit, jak často potřebujete železné věci upravovat pomocí řezu.
- U elektrické pásové pily na železo je důležitá rychlost řezu a ideálně také její uživatelská regulace.
Pila na železo - náš výběr


Pásové pily na železo





Pokosové pily na železo

Kotoučové pily na železo


Elektrické pily na železo


Jak vybrat pilu na železo
- Pila na železo může být jak obyčejný ruční nástroj, tak větší elektrické zařízení v podobě pásové pily.
- Při volbě je nutné zohlednit, jak často potřebujete železné věci upravovat pomocí řezu.
- U elektrické pásové pily na železo je důležitá rychlost řezu a ideálně také její uživatelská regulace.
Základní dělení
Pila na železo představuje jeden ze základních druhů nářadí, které jakýkoliv řemeslník či automechanik může při své práci potřebovat. Železný materiál totiž jinak než speciální pilou na železo neupravíte a ani neuříznete. Vždy už jen záleží na tom, zda železné věci řežete každý den, nebo jen párkrát do roka.
V případě základního dělení lze říci, že pily na železo dělíme do dvou lišících se kategorií.
Ruční pila
Ruční pila na železo je jednoduchým nástrojem, který na první pohled může připomínat jakoukoliv jinou pilu. List, kterým však řežete železo, je mnohem robustnější a vybaven ostřejšími hroty. Ruční verze pili na železo je vhodná pro spíše domácí využití, kdy řežete železo jen občas, případně jen slabé materiály.
Pásová pila
Pásová pila na železo je mechanická přístrojová pila, která pracuje s úzkým, kovovým a ostrým platem, který je vybaven ozubením. Pohyb obstarává hnací a vodící kotouč a rovný směr řezu zajišťuje vodící kladky.
Pásová pila na železo zvládá řezat i další kovové materiály a problém nečiní i plastové či skleněné materiály. Jelikož se řeže třením kovu o kov, vzniká poměrně hodně odpadního tepla, které je nutné eliminovat.
Pásová pila na železo je tak vybavena chladicí kapalinou, která oblasti řezu adekvátně ochlazuje a odvádí teplo. Toto opatření prodlužuje životnost pily a řezných materiálů, ale rovněž zabraňuje tomu, aby nedošlo k nechtěnému přehřátí. V případě pásové pily na železo existují horizontální a vertikální typ. První nachází využití při řezání profilů a trubek, druhý typ využijete při vyřezávání konkrétních tvarů do železného plechu.

O rychlejší řezání se postarají elektrické pily, iStock / Олег Копьёв
Typ pásové pily na železo | využití |
---|---|
horizontální | řezání profilů a trubek |
vertikální | řezání tvarů do železných plechů |
Víte, že…?
K precizním řezům můžete využít pokosovou pilu na kov.
Rychlost řezu
Rychlost řezu se týká samozřejmě pásové pily na železo. U ruční pily na železo je rychlost pevně svázána s vaší fyzickou silou. Pásová pila na železo se ale během řezu nesmí zaseknout. Nesmí tak dojít k přílišnému poklesu rychlosti, ale ideální není ani zbytečná vysoká rychlost řezu, protože dojde k výraznému zahřátí, které může snížit přesnost řezu. Při častějším používání jednoznačně oceníte pásovou pilu na železo, která má možnost rychlost uživatelsky regulovat.
Příkon
V případě příkonu již hovoříme výhradně o pásové pile na železo. Základní modely začínají na příkonu o hodnotě 250 Wattů, avšak jak správně tušíte, nejde o přístroj pro každodenní řezání železa. Pakliže víte, že budete pásovou pilu potřebovat takřka každý den, hledejte modely s vyšším výkonem, ideálně kolem 800 Wattů.

Mnoho pil je vhodných k řezání dřeva i kovu, iStock / Anna Eremeeva
Rychlost pásu
Dalším parametrem pásové pily na železo je rychlost pásu, který posouvá materiál, který potřebujete řezat. Rychlost může být konstantní, avšak přináší to řadu nevýhod, jako možnost přehřívání, nebo méně přesný či méně kvalitní řez. Mnohem lepší je rychlost regulovatelná, a to alespoň ve dvou krocích. Například cenově dostupnější modely mívají rychlost od 0 do 2,4 metrů za sekundu.
Tloušťka řezu
Tloušťka řezu u pásové pily na železo se kontroluje jak u přechodové výšky, tak i šířky. Hodnota tloušťky řezu nám udává, s jak velkým kusem železného materiálu si daná pila poradí. Rozsah tloušťky řezu je opravdu velmi rozdílný, u běžných modelů jde šířku kolem 20 centimetrů a výšku rovněž 20 centimetrů.
Víte, že…?
Práce s pilou na železo by měla probíhat za bezpečnostních podmínek. U ruční pily na železo jsou nezbytností pracovní rukavice, u pásové pily na železo by vám neměly chybět například ani ochranné brýle.
Hmotnost
Pásová pila na železo není vyloženě lehkým zařízením, neboť bývá vždy připevněna k pracovnímu stolu. Nejobyčejnější modely mívají hmotnost kolem 12 kilogramů. Není navíc nutné hledat co nejlehčí model, neboť nízkou hmotností může trpět stabilita celého přístroje.
Další vlastnosti
Pásová pila na železo může být vybavena ještě dalšími pomůckami, které vám usnadní práci.
- Jít může jít například o přídavné držadlo, které lze nastavit do více poloh.
- Vhod přijde též integrované pracovní LED světlo, které je dostatečně výkonné a osvětlí potřebný pracovní prostor.
- Praktický je také adaptér pro odsávání drobného odpadu a prachu.
- Z bezpečnostního hlediska se pak hodí ochrana pro opětovné zapnutí při přerušení přívodu elektrického proudu.
Ceny
V případě ručních pil na železo hovoříme o velmi dostupných nástrojích, které lze sehnat již zhruba od 100 Kč. Pásové pily na železo jsou samozřejmě dražší. Běžné modely pro domácí použití lze v hobby marketech pořídit za zhruba 2 000 Kč.