Pila na železo

Ruční nebo elektrická.

ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 2 100 CZK
ca. 3 600 CZK
ca. 100 CZK
ca. 12 400 CZK

Jak vybrat pilu na železo

  • Pila na železo může být jak obyčejný ruční nástroj, tak větší elektrické zařízení v podobě pásové pily.
  • Při volbě je nutné zohlednit, jak často potřebujete železné věci upravovat pomocí řezu.
  • U elektrické pásové pily na železo je důležitá rychlost řezu a ideálně také její uživatelská regulace.

Základní dělení

Pila na železo představuje jeden ze základních druhů nářadí, které jakýkoliv řemeslník či automechanik může při své práci potřebovat. Železný materiál totiž jinak než speciální pilou na železo neupravíte a ani neuříznete. Vždy už jen záleží na tom, zda železné věci řežete každý den, nebo jen párkrát do roka.
V případě základního dělení lze říci, že pily na železo dělíme do dvou lišících se kategorií.

Ruční pila

Ruční pila na železo je jednoduchým nástrojem, který na první pohled může připomínat jakoukoliv jinou pilu. List, kterým však řežete železo, je mnohem robustnější a vybaven ostřejšími hroty. Ruční verze pili na železo je vhodná pro spíše domácí využití, kdy řežete železo jen občas, případně jen slabé materiály.

Pro nenáročné
YATO Pila na železo 300 mm (YT-3163)

Pásová pila

Pásová pila na železo je mechanická přístrojová pila, která pracuje s úzkým, kovovým a ostrým platem, který je vybaven ozubením. Pohyb obstarává hnací a vodící kotouč a rovný směr řezu zajišťuje vodící kladky.

Pásová pila na železo zvládá řezat i další kovové materiály a problém nečiní i plastové či skleněné materiály. Jelikož se řeže třením kovu o kov, vzniká poměrně hodně odpadního tepla, které je nutné eliminovat.

Pásová pila na železo je tak vybavena chladicí kapalinou, která oblasti řezu adekvátně ochlazuje a odvádí teplo. Toto opatření prodlužuje životnost pily a řezných materiálů, ale rovněž zabraňuje tomu, aby nedošlo k nechtěnému přehřátí. V případě pásové pily na železo existují horizontální a vertikální typ. První nachází využití při řezání profilů a trubek, druhý typ využijete při vyřezávání konkrétních tvarů do železného plechu.

Dostupná
Stanley 1-15-122 na železo s revolverovou rukojetí

Víte, že…?

K precizním řezům můžete využít pokosovou pilu na kov.

Rychlost řezu

Rychlost řezu se týká samozřejmě pásové pily na železo. U ruční pily na železo je rychlost pevně svázána s vaší fyzickou silou. Pásová pila na železo se ale během řezu nesmí zaseknout. Nesmí tak dojít k přílišnému poklesu rychlosti, ale ideální není ani zbytečná vysoká rychlost řezu, protože dojde k výraznému zahřátí, které může snížit přesnost řezu. Při častějším používání jednoznačně oceníte pásovou pilu na železo, která má možnost rychlost uživatelsky regulovat.

Příkon

V případě příkonu již hovoříme výhradně o pásové pile na železo. Základní modely začínají na příkonu o hodnotě 250 Wattů, avšak jak správně tušíte, nejde o přístroj pro každodenní řezání železa. Pakliže víte, že budete pásovou pilu potřebovat takřka každý den, hledejte modely s vyšším výkonem, ideálně kolem 800 Wattů.

Typ pásové pily na železo využití
horizontální řezání profilů a trubek
vertikální řezání tvarů do železných plechů
   
   

Rychlost pásu

Dalším parametrem pásové pily na železo je rychlost pásu, který posouvá materiál, který potřebujete řezat. Rychlost může být konstantní, avšak přináší to řadu nevýhod, jako možnost přehřívání, nebo méně přesný či méně kvalitní řez. Mnohem lepší je rychlost regulovatelná, a to alespoň ve dvou krocích. Například cenově dostupnější modely mívají rychlost od 0 do 2,4 metrů za sekundu.

Pokosová pila
Kraft&Dele EC553

Tloušťka řezu

Tloušťka řezu u pásové pily na železo se kontroluje jak u přechodové výšky, tak i šířky. Hodnota tloušťky řezu nám udává, s jak velkým kusem železného materiálu si daná pila poradí. Rozsah tloušťky řezu je opravdu velmi rozdílný, u běžných modelů jde šířku kolem 20 centimetrů a výšku rovněž 20 centimetrů.

Víte, že…?

Práce s pilou na železo by měla probíhat za bezpečnostních podmínek. U ruční pily na železo jsou nezbytností pracovní rukavice, u pásové pily na železo by vám neměly chybět například ani ochranné brýle.

Hmotnost

Pásová pila na železo není vyloženě lehkým zařízením, neboť bývá vždy připevněna k pracovnímu stolu. Nejobyčejnější modely mívají hmotnost kolem 12 kilogramů. Není navíc nutné hledat co nejlehčí model, neboť nízkou hmotností může trpět stabilita celého přístroje.

Akumulátorová
MAKITA DCS552Z

Další vlastnosti

Pásová pila na železo může být vybavena ještě dalšími pomůckami, které vám usnadní práci. Jít může jít například o přídavné držadlo, které lze nastavit do více poloh. Vhod přijde též integrované pracovní LED světlo, které je dostatečně výkonné a osvětlí potřebný pracovní prostor. Praktický je také adaptér pro odsávání drobného odpadu a prachu. Z bezpečnostního hlediska se pak hodí ochrana pro opětovné zapnutí při přerušení přívodu elektrického proudu.

Ceny

V případě ručních pil na železo hovoříme o velmi dostupných nástrojích, které lze sehnat již zhruba od 100 Kč. Pásové pily na železo jsou samozřejmě dražší. Běžné modely pro domácí použití lze v hobby marketech pořídit za zhruba 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Zvládá pila na železo řezat i jiné materiály?

Ano, pilou na železo můžete řezat i další kovové materiály, ale také například věci z plastu nebo skla.

Jaký druh pily na železo zvolit?

Vždy velmi záleží na frekvenci užívání, respektive jak často potřebujete řezat železné věci. V případech velmi řídkého využívání vám možná bude stačit jen ruční pila na železo, ve všech ostatních častějších případech rozhodně zvažte pásovou pilu na železo.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro nenáročné
Dostupná
Pokosová pila
Akumulátorová
Plastová rukojeť
Čisté řezy bez otřepů
Image
Produkt
YATO Pila na železo 300 mm (YT-3163)
Stanley 1-15-122 na železo s revolverovou rukojetí
Kraft&Dele EC553
MAKITA DCS552Z
Strend Pro na železo 300mm s plastovou rukojetí
DeWALT DW872
Cena ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 2 100 CZK ca. 3 600 CZK ca. 100 CZK ca. 12 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.