Mrazák

Pro milovníky zmrzliny i hranolek - mrazák pro každého.

ca. 10 600 CZK
ca. 19 000 CZK
ca. 17 400 CZK
ca. 11 000 CZK
ca. 16 800 CZK

Jak vybrat mrazák

 • Mrazák je k dostání ve dvou typech.
 • Zásadním parametrem je mrazící výkon, který udává, jak velké množství potravin budete moci naráz zmrazit.
 • Důležitými parametry je výkon i mrazící třída.

Typ

V prvé řadě věnujte pozornost výběru vhodného typu mrazáku, jelikož od něj se odvíjejí další klíčové parametry. V obchodech naleznete dva základní druhy:

 • Skříňové (policové) mrazáky
 • Truhlicové (pultové) mrazáky
Funkce NoFrost
Whirlpool UW4 F2Y WB F

Jelikož se obě varianty poměrně výrazně liší, dobře při výběru zohledněte své potřeby. Detailnější informace naleznete v následující tabulce:

Typ mrazáku Charakteristika Výhody Nevýhody
Skříňový Podobný klasické chladničce, na výšku s policemi uvnitř Snadnější orientace, menší nároky na prostor Vyšší cena, energetická náročnost, menší objem
Truhlicový Do šířky roztažený mrazák s drátěnými koši Nižší cena, obrovský vnitřní prostor, vyšší efektivita mrazení Obtížnější uspořádání potravin, větší nároky na místo

Plánujete mrazák vestavět do kuchyňská linky? Pak máte výběr ulehčen, jelikož jedinou dostupnou možností je skříňová varianta. Nezapomeňte si prostor pořádně proměřit a zajistit dostatečné místo do výšky. Není nic horšího, než když po namontování všech skříněk zjistíte, že se vám spotřebič zkrátka nevejde.

Mrazicí výkon

O výkonu zvoleného mrazáku si uděláte obrázek podle jeho mrazicího výkonu. Výkon udává, jak velké množství potravy zvládne dostatečně zamrazit během 24 hodin. Standardně se setkáte s rozmezím od 3 kg/24 hod. až po 40 kg/24 hod, obvykle roste se stoupajícím objemem. Neobávejte se vložení množství potravin přesahujícího výkon, nezkazí se. Zkrátka dosáhne kýžené teploty -16 °C o něco málo později.

Extra úsporná
Bosch GSN54AWDV

Mrazicí třída

Vkládáte do mrazáku citlivé pochutiny vyžadující pořádný chlad? Zorientujte se při nákupu dobře v tzv. mrazicích třídách. S jejich pomocí snadno zjistíte, jaké minimální teploty je zařízení schopno dosáhnout. Orientaci významnou měrou usnadní hodnoticí hvězdičky:

 • * – maximálně -6 °C
 • ** – maximálně -12 °C
 • *** – maximálně -18 °C
 • **** – maximálně -24 °C

Za optimální teplotu pro skladování náchylného zboží považujeme -18 °C. Nic nezkazíte ani pořízením spotřebiče ohodnoceného čtyřmi hvězdičkami, jelikož rezerva se vždycky hodí.

Nerezová
Whirlpool UW8 F2C XBI N

Objem

Samostatné mrazáky nenacházejí své místo ani zdaleka ve všech domácnostech, jelikož většina z nich si vystačí s kombinovanou chladničkou. Pořizují si je hlavně velké rodiny, milovníci rybaření nebo zahradničení, kteří zkrátka nějaký ten ledový prostor potřebují.

Za minimální množství bývá považováno alespoň 40 litrů na osobu. Mini mrazáky najdou své uplatnění i na chatách či studentských kolejích. Provozujete-li výše zmíněné koníčky poohlédněte se ještě po 20 l navíc. Získáte dostatek prostoru k umístěni všeho, co potřebujete.
Podle počtu osob v domácnosti byste tedy měli volit i čistý objem svého mrazáku:

 • 1–2 – do 100 l
 • 3–4– 100–200 l
 • Nad 4 – více než 200 l
Velká kapacita
Gorenje FH451CW

Víte, že…?

Dávejte si pozor na rozdíly mezi tzv. hrubým a čistým objemem. Zatímco hrubý zahrnuje celý prostor mrazáku včetně nedostupných míst, čistý objem udává pouze reálně využitelnou plochu. Výrobci bohužel z marketingových důvodů uvádějí na prvním místě vždy objem hrubý.

Akumulační doba

Žijete v oblastech, kde často dochází k výpadkům elektřiny? Obáváte se, že byste vlivem rozmarů počasí mohli o své pochutiny přijít? Zohledněte při svém nákupu i délku akumulační doby. Tento časový údaj udává, jak dlouho zvládne spotřebič udržet potřebnou teplotu bez přísunu energie.

Standardně se doba pohybuje v rozmezí od 5 do 48 hodin. Pro všechny případy vybírejte modely, které si poradí s alespoň 20 hodinami bez přísunu elektrické energie. Obyvatelům menších vesnic nebo horských oblastí možná vytrhne trh z paty i dvojnásobek.

Skříňová mraznička
Beko RFNE312E43WN

Energetická třída

Pomalu ale jistě se dostáváme k parametrům významně ovlivňujícím finanční náklady. Jako u každého elektrického aparátu začneme energetickou třídou, jež se hodnotí na škále od A do G. Reálně se ovšem setkáte pouze s hodnoceními A, A+ či A++. Jelikož mrazák pracuje 24 hodin denně, poohlížejte se po těch nejvyšších třídách. Investice navíc se vám vrátí na nižších nákladech za elektřinu.

Rozdíly v roční spotřebě a nákladech jsou velmi významné, o čemž svědčí i naše tabulka:

Energetická třída Roční spotřeba (v kWh) Náklady za rok
A 205 984 Kč
A+ 175 840 Kč
A++ 145 696 Kč

Mrazák zvládne při šetrném zacházení sloužit i více než 10 let. Majitelé spotřebičů A tedy za tuto dobu zaplatí více než 3 000 korun navíc oproti vlastníkům modelů spadajících do nejúspornější skupiny. Nehledě na fakt, že s postupujícím opotřebováním součástek se rozestupy dále zvětšují.

Klimatická třída

Na energetickém štítku naleznete i údaje týkající se klimatické třídy. K tomu, aby mohl mrazák odvádět dobře svou práci potřebuje odpovídající vnější podmínky. Při dlouhodobém vystavení vysoké teplotě zkrátka nezvládne potraviny dostatečně vychladit. Ještě větší nebezpečí skýtá teplota příliš nízká, neboť může vést i k nevratnému poškození.

V současné době rozlišujeme hned čtveřici klimatických tříd:

 • Tropická (T) – 18–43 °C
 • Subtropická (ST) – 18–38 °C
 • Normální (N) – 16–32 °C
 • Subnormální (SN) – 10–32 °C

Víte, že…?

Valná většina modelů se nenachází pouze v jedné třídě, ale hned v několika najednou. Běžně se tedy setkáte třeba s hodnocením SN – N – ST. Takový mrazák se nemusíte bát vystavit teplotám od 10 do 38 °C. Čím širší škála je, s tím výraznějším rozsahem teplot si poradí.

Funkce

Ano, i mrazáky oplývají celou řadou různých funkcí. Zákazníci se mnohdy rozhodují právě podle jejich množství, neboť firmy umí své zlepšováky náležitě prodat. Vždy si dávejte pozor, aby spotřebič nebyl vybaven lákavými doplňky na úkor svého praktického využití. Prim zkrátka musí hrát výkon, objem a konsumpce energie. Mezi nejvýznamnější dodatečné funkce řadíme:

 • Rychlé zamrazení – super mrazení, které krátkodobě prudce sníží teplotu, vhodné při vkládání nových potravin po nákupu
 • No frost – neustála cirkulace vzduchu, není nutno provádět ruční odmrazování
 • Displej – zobrazení aktuální teploty v mrazáku a ovládání
 • Zámek – možnost uzamknutí obsahu klíčem
 • Akustická signalizace – varování při zvýšení teplotě nebo špatně dovřených dveřích

Nejvýznamnější značky

Situace na trhu s mrazničkami se výrazně neodlišuje od ostatních velkých bílých spotřebičů. Při nákupu buďte obezřetní, spíše než cenu sledujte parametry daného modelu a renomé jejího výrobce. Mnohdy totiž v obchodech naleznete na první pohled perfektně výkonná zařízení, která se ovšem vlivem nekvalitních součástek během několika měsíců porouchají.

Mezi nejoblíbenější producenty samostatných mrazniček řadíme hned několik léty ověřených firem:

 • Electrolux
 • Whirlpool
 • Bosch
 • Tefcold
 • Liebherr

Škála ověřených značek čítá mnohem více významných hráčů, pro snadnější orientaci si blíže představíme jen několik z nich. Za zmínku rozhodně stojí třeba i Siemens, Guzzanti, Haier, Klarstein či AEG. Domácnosti cílící na nízkou cenu se zase najdou v široké nabídce z dílen Candy nebo Beko.

Electrolux

Nehovořili bychom o domácích spotřebičích, aby nepadla zmínka o švédském kolosu Electrolux. V jeho portfoliu naleznete jak pultové, tak šuplíkové modely, cenově se pohybuje v nižším středu. Těšte se na dostatečný objem a energetickou třídu začínající na hodnocení A+.

Whirlpool

Uprostřed cenového pole se pohybuje i americká firma Whirlpool. I v její nabídce jsou stejnou měrou zastoupeny skříně i truhly. Velkou devízou je nízká energetická náročnost, neboť valná většina spotřebičů se nachází ve třídě A++. Výkon nad 12 kg/24 h dává jasný signál, že potraviny budou zamrazeny rychle a efektivně. Samozřejmostí je i řada doplňkových funkcí včetně rychlého zamrazení.

Bosch

I německý koncern Bosch řadíme mezi stálice, tentokrát vyšší střední třídy. Za pořízení výrobku z jeho dílny si sice trochu připlatíte, počítejte však s vysoce úsporným provozem, perfektně řešeným vnitřním prostorem a dostatečným výkonem. Valná většina modelů je navíc vybavena širokou paletou funkcí.

Tefcold

Co by to byl za přehled, kdybychom nezařadili aspoň jednu exkluzivní značku? Vzhledem k tomu, že pochází z Dánska je přímo předurčena k výrobě kvalitních chladicích zařízení, mrazáky nevyjímaje. Cenově se pohybujeme ve vyšších patrech, odměnou vám bude perfektní provedení vnitřního prostoru i izolací. Samozřejmě spadají výhradně do nejvýhodnějších energetických tříd.

Liebherr

Na pomyslném Olympu trůní společnost Liebherr, jejíž portfolio je sice široce rozkročené, ale chladicí zařízení v něm hrají důležitou roli. Její mrazáky se pyšní vysoce ekologickým provozem, neboť mnohdy spadají do ultraúsporné třídy A+++. Spolehnout se můžete na tichý chod a skvěle rozvržený vnitřní prostor. Za zmínku stojí i vybavenost prakticky všemi myslitelnými technologiemi.
Jestliže byste si chtěli užívat luxusu této značky a nemáte příliš mnoho peněz, nemusíte zoufat. V prodeji je totiž i její edice levnější mrazáků.

Cena

Proto mrazničky nenacházejí uplatnění pouze v domácnostech, ale i obchodech a průmyslových provozech, nepřekvapí jejich široké cenové rozpětí. Rodiny se však budou pohybovat v trošku jiných hladinách než velké konglomeráty. Nám se podařilo odhalit hned několik cenových pásem:

 • Do 8 000 Kč
 • 8 000–16 000 Kč
 • Nad 16 000 Kč

Cena do 8 000 Kč

Žijete sami nebo v páru a potřebujete mrazák pro svou zahrádku nebo myslivost? Hledáte pro rodinu dodatečný prostor k umístění mrazených potravin a polotovarů? Pak se asi budete poohlížet v nejnižší cenové kategorii.
Naleznete v ní mrazáky různorodého objemu, standardně nepřesahuje hranici 220 litrů. Počítejte s méně úspornou energetickou třídou, nejlepším hodnocením bývá A+. Chladicí výkon běžně postačuje pro zamrazení zhruba 12 kilogramů potravin za den.

Cena od 8 000 do 16 000 Kč

Střední skupina již ukrývá zařízení pro běžné použití v domácnosti. Jejich objem většinou výrazně přesahuje hranici 220 l a spadají do vysoce ekologické třídy A++. Chladicí výkon nad 16 kg/24 hod patrně plně uspokojí i náročnější domácnosti. Zajímavý segment tvoří i vestavné mrazáky, kterým musíte udělat místo již při plánování kuchyňské linky.

Cena nad 16 000 Kč

V nejvyšších patrech se jednak nacházejí luxusní značky jako Liebherr nebo Tefcod, jednak ty největší spotřebiče, jejichž objem přesahuje 340 litrů. Samozřejmostí je výrazná energetická úspornost stejně jako široká škála doplňkových funkcí super mrazením počínaje a no frost systémem konče.
V této kategorii se již pomalu dostáváme mezi produkty určené k profesionálnějšímu použití. I z toho důvodu si dobře rozmyslete, zda se vám výrazná investice vyplatí, neboť v tomto případě ji nedorovnají ani úspory plynoucí z ekologického provozu.

Otázky a odpovědi

Jak jsou mrazáky hlučné?

Plánujete umístit mrazák do kuchyně nebo blízko ložnice? Dobře si tento plán promyslete, neboť i když jeho hlučnost nebývá vysoká, ve večerních hodinách ji ovšem pocítíte i tak. Běžně nabízená produkce se pohybuje v rozmezí od 38 do 43 dB. Ideálními prostory pro mrazák jsou chodby, sklepy a další zákoutí.

Jak vybrat mrazák?

Mrazák vybírejte podle toho, kam ho plánujete umístit a jaké nároky máte na jeho velikost. U každého mrazáku se zaměřte na energetický štítek, kde najdete všechny potřebné informace.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Funkce NoFrost
Extra úsporná
Nerezová
Velká kapacita
Skříňová mraznička
Image
Product
Whirlpool UW4 F2Y WB F
Bosch GSN54AWDV
Whirlpool UW8 F2C XBI N
Gorenje FH451CW
Beko RFNE312E43WN
Barva
bílé
bílé
nerez
bílé
bílé
Hloubka
64.5 cm
78 cm
63 cm
74 cm
65.5 cm
Hlučnost
41 dB
38 dB
41 dB
39 dB
38 dB
Hmotnost
56 kg
87.16 kg
69 kg
57 kg
60 kg
Počet přihrádek
5
7
5
3
8
Šířka
59.5 cm
70 cm
59.5 cm
150 cm
59.5 cm
Výška
142 cm
176 cm
187.5 cm
85 cm
185 cm
Spotřeba energie za rok cca.
213 kWh
212 kWh
242 kWh
352 kWh
249 kWh
Cena ca. 10 600 CZK ca. 19 000 CZK ca. 17 400 CZK ca. 11 000 CZK ca. 16 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena