Noktovizor

Noční vidění při lovu a nočním pozorování.

Jak vybrat noktovizor

Noktovizory neboli noční vidění jsou zařízení určená pro využití při lovu a nočním pozorování. Vedle běžného lovu našly svoje využití i v armádě. Noktovizory fungují na principu zesilování zbytkového světla. Ve svém základním vybavení se používají především v otevřených prostorách mimo městské prostory, kde se stále nachází dostatek zbytkového světla. V městských zástavbách a při naprosté tmě se noktovizory doplňují přísvitem.

Typ

Noktovizory jsou složitá zařízení, které mají celou řadu nastavení a specifikací. Díky nim je lze rozdělit na čtyři základní typy, z nichž se v některých případech specifika jednotlivých typů překrývají. To ovšem nic nemění na jejich základní rozdělení.

Analogový

Analogové noktovizory pro svojí funkci využívají pouze fyzické mechanismy bez využití procesoru, který upravuje obraz. V přístroji se nachází fotokatoda, skrz kterou přechází zbytkové světlo, které se následně rozloží na elektrony. Ty jsou nakonec pomocí zesilovače až 100 000 × zesíleny a narazí na sítko, které zobrazuje finální obraz.
Mezi výhody analogových noktovizorů patří především velmi kvalitní obraz díky vysoké citlivosti na zbytkové světlo. Díky malým množstvím elektrických prvků vám v analogových noktovizorech dlouho vydrží baterie. Jejich nevýhodou je především vysoká cena a povinnost jejich přihlášení na Policii České republiky.

Digitální
BRESSER Digitální noktovizor Bino 3×20

Digitální

Digitální noktovizory jsou na rozdíl od těch analogových uživatelsky přívětivější. Při zobrazování cíle využívají počítačové zpracování obrazu. Ve své podstatě fungují na velmi podobném principu jako digitální kamera nebo fotoaparát.
Tento typ noktovizorů využívá celou řadu nadstavbových funkcí jako Wi-Fi, GPS a ukládání záběru. Zároveň vlastnictví tohoto typu přístroje není třeba nahlašovat Policii České republiky. Bohužel jsou méně citlivější na světlo a tak se při jejich používání v městské zástavbě nebo naprosté tmě setkáte s nutností využití infračerveného přísvitu.

Víte, že…?

Legislativní náležitosti noktovizorů nepodceňuje. Nestačí mít pouze přihlášenou samotnou zbraň, ale i některé její příslušenství, mezi které se právě noktovizory řadí. Ty konkrétně se řadí do zakázaných doplňků třída A, na něž je třeba mít udělenou speciální výjimku.

Monokulár

Zatímco první dva typy noktovizorů se lišily především principem, na kterém fungovaly, následující dva typy se liší počtem čoček. Monokulár má pouze jednu čočku a velmi často se využívá jako dalekohled pro pozorování v noci. Tento typ noktovizoru nelze nasadit na zbraň, neboť nemá zaměřovací osnovu a jeho tělo není odolné vůči zpětnému rázu.

Taktický
Taktický noktovizor generace 2+ AGM Global Vision PVS-14 Omega, Model NW1i: 55–72 lp/mm (Bílý fosfor) AGM Global Vision

Binokulár

Na rozdíl od prvního zmiňovaného má binukolárový noktovizor dvě čočky. Díky tomu dochází k lepšímu zobrazení a většímu zornému poli. Stejně jako monokulár, tak ani binokulár nenasadíte na zbraň. Monokulár i binokulár jsou obecně levnější než typy noktovizorů určené k montáži na zbraň.

Typ noktovizoru Využití Výhody Nevýhody
Analogový Přesné pozorování, profesionální střelba Přesné zobrazení, vyžaduje malé množství zbytkového světla Vysoká cena, nutnost přihlásit na PČR
Digitální Sportovní lov Nadstavbové funkce Vyžaduje infračervený přísvit
Monokulár Pozorování v otevřeném prostoru Lehký a kompaktní Malé zorné pole
Binokulár Pozorování v otevřeném prostoru Nízká cena, širší zorné pole Vyšší hmotnost, větší rozměry

Zoom

Výše jsme nastínili základní tipy noktovizorů, nyní se pojďme podívat na jednotlivé technické parametry, se kterými se setkáte.
Prvním z nich je zoom neboli přiblížení obrazu v zorném poli. Nejčastěji se setkáte se 4 až 6násobným přiblížením. Na trhu existují i profesionální noktovizory za několika set tisíc, které nabízejí až 24násobný optický zoom.

Víte, že…?

Kromě násobku přiblížení původního obrazu také vybírejte noktovizor podle toho, zda nabízí skokové přiblížení nebo postupné přiblížení podobně jako dalekohled. Oba dva způsoby mají svoje opodstatnění a s přesným výběrem vám poradí odborník.

S digitálním fotoaparátem
Noktovizor s digitálním fotoaparátem Denver 112110000020 NVI-450, Ø objektivu 40 mm, Digital 5706751043178

Funkce

Zejména digitální noktovizory nabízejí celou řadu nadstavbových funkcí, které zpříjemňují uživatelský zážitek a práci s ním.

  • Zejména při sportovním lovu nebo nočním pozorování oceníte možnost ukládání záznamu. Výrobci dnes nabízejí noktovizory s interní pamětí až 8 GB, kterou lze doplnit externí paměťovou kartou.
  • Pro připojení noktovizoru k internetu, například pro stažení dat na domácí síti, využijete také Wi-Fi připojení. Podobně užitečnou funkcí je také GPS stopa, se kterou přesně lokalizujete vaši polohu přímo ve staženém záběru.
  • Některé noktovizory lze využít i jako klasické dalekohledy nebo puškohledy. Tyto speciální typy jsou vybaveny funkcí den/noc, kterou přepnete manuálně nebo je přístroj vybavený automatikou.

Značky

Noktovizory dnes vyrábějí prakticky všichni výrobci zbraní a zbraňového příslušenství. Uživatelsky oblíbené a relativně levné jsou digitální monokuláry od výrobců Bresser a Denver. Na druhé straně spektra pro náročné uživatele se pak pohybují přístroje od firem Pulsar a Flir Command.

5 ti násobný zoom
Noktovizor s digitálním fotoaparátem Denver 112110000020 NVI-450, 5 x, Ø objektivu 40 mm, Digital

Cena

Nejlevnější noktovizory pořídíte za 2 až 5 000 Kč. Jedná se buď o digitální monukuláry, případně nižší řady klasických digitálních noktovizorů. Nároční uživatelé pravděpodobně sáhnou po zařízení v ceně 10 000 až 20 000 Kč, které nabízí pokročilé funkce a zároveň kvalitní optiku, která zajistí přesný přenos obrazu. Za ty nejdražší noktovizory značek Pulsar a Flir Command utratíte i přes 100 000 Kč.