Nůžky na živý plot

Plot bude ťip-ťop.

ca. 700 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 6 000 CZK

Jak vybrat nůžky na živý plot

Blíží se vegetační období rostlin, vše začne pučet a váš živý plot bude potřeba na konci jara upravit, jelikož máte pocit, že vypadá jako vy při ranním pohledu do zrcadla. Pokud sníte o dokonale upravené zahradě, pojďte se společně s námi podívat na plotostřihy neboli nůžky na plot, které vám pomohou sen splnit, ať už chcete plotové rostliny jen zastřihnout nebo vytvořit kreativní tvary jako v zámecké zahradě.

Typ zahradních nůžek

V první fázi výběru se podíváme na základní rozdělení plotostřihů. Může se vám to zdát jako zbytečné, protože s každým docílíte stejného efektu, nicméně některé mohou šetřit nejen vaše síly, ale i čas, který chcete na své zahradě strávit a užívat si její krásu plnými doušky.

Typ plotostřihu Výhody Nevýhody
Ruční nůžky Vhodné na finální zarovnání Nízká cena Horší na manipulaci
Elektrické nůžky Jednodušší manipulace Nízká cena Lehká konstrukce Nevypouští škodlivé zplodiny Potřeba elektrické energie Horší manipulace s přívodním kabelem Ideální pro měkké dřeviny
Akumulátorové nůžky Lehká konstrukce Jednodušší manipulace Pro provoz nepotřebuje nepřetržitý přísun energie Vyšší cena Slabší výkon Před použitím je nutné stroj nabít
Benzínové nůžky Vysoký výkon Vhodný na tvrdé či staré dřeviny Jednoduchá manipulace Nejdražší typ Vyšší nároky na bezpečnost Výrazně těžší Vypouští škodlivé zplodiny Potřeba paliva Vysoká hlučnost

Ruční nůžky

Pravděpodobně se s nimi setkal každý z vás. Jak již z jejich názvu napovídá, ovládají se ručně, což může být velká komplikace, pokud máte opravdu velkou zahradu. Jsou spíše na finální úpravu po použití ostatních modelů, které si představíme níže. Na trhu jsou určitě nejdostupnějším a nejlevnějším zbožím co se týče úpravy živého plotu. Pokud chcete ušetřit vaši peněženku a zároveň získat vysněnou postavu, pusťte se do toho.

Ruční
Gardena Comfort 600
ca. 700 CZK
Aktuálni cena

Elektrické nůžky

Mnohdy se již u nadcházejících produktů můžete setkat s pojmem plotostřih. Tento typ funguje na základě elektrické energie, je tedy nutné mít v blízkosti zásuvku na 230V, nebo minimálně prodlužovací kabel. Jednoduše a rychleji s nimi vytvoříte požadovaný tvar. Jsou závislé na výkonu výrobku a podle toho se odvíjí, jejich použití na různé typy dřevin.

Akumulátorové nůžky

Možná si po přečtení předchozího odstavce říkáte, že nechcete za sebou tahat prodlužovací kabel. Řešením může být právě akumulátorový plotostřih, který je vybaven baterií, jež je zdrojem potřebné energie. Nevýhodou v tomto případě může být omezení právě z hlediska doby provozu, pokud si nepřikoupíte další náhradní akumulátor.

Benzínové nůžky

V současné době poslední dostupný typ, s kterým se můžete setkat. Principem je spalovací motor jako u automobilu a je nutné mít vždy dostatek paliva, který vám může zajistit bezesporu nepřetržitý provoz. Pyšnit se také může největším výkonem.

Elektrické
HECHT 655
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

Výkon plotostřihu

Podle vašeho plotu se rozhodujte při výběru zastřihovače. Výkon, alias síla produktu je značen písmenem „W“. Na měkké dřeviny vám jistě vystačí elektrické nůžky s příkonem do 500 W, zatímco na tvrdé stromy je třeba zvážit koupi benzinového stroje, který dokáže překonat i hranici 800 W.

Víte, že…?

Již při nákupu zvolte pokud možno co nejvýkonnější stroj, protože vaše dřeviny stále porostou a bude se také měnit jejich pružnost.

Délka lišty

Běžně v zahradnických centrech seženete nůžky s lištou o délce od 40 do 70 cm. Nicméně je třeba si opět uvědomit, zda budete upravovat malý keř či strom. Výše uvedené délka je vhodná na živé ploty a větší dřeviny. Pro menší okrasné rostliny se doporučuje používat nůžky s menší lištou 12-20 cm.
Mezi zahrádkáři je známá metrika, že s délkou nůžek je spojen i jejich výkon. To znamená, že každým 10 centimetrům lišty odpovídá příkon 100 W. Definice není stoprocentní, nicméně pro základní orientaci se s ní s přimhouřeným okem řídit.

Akumulátorové
Bosch AHS 50-20 LI 0600849F00
ca. 3 900 CZK
Aktuálni cena

Šíře nožů

Na liště plotostřihů jsou umístěny malé nože. Pro správnou úpravu různých dřevin, je třeba využívat rozdílné rozestupy. Jednoduše lze říci, že jejich vzdálenost je maximální průměr větve. U kratších lišt s délkou 12-20 cm je šíře ostří do 15 mm, na rozdíl od lišt delších, kde je rozměr přibližně 34 mm.

Špatně zvolené rozestupy na čepeli mohou dřevinu poškodit. Stroj neprovede čistý hladký řez a může docházet i k častému zasekávání, což ovlivní nejen kvalitu a životnost zastřihovače. Doporučujeme tedy vybrat takové nůžky, které mají dostatečné velké mezery mezi ostřím.

Konstrukce

Při výběru vhodného zastřihovače je třeba dbát na konstrukční zpracování, jelikož manipulace se zahradním náčiním není jednoduchá a může být někdy i nebezpečná. V první řadě se zaměřte na váhu nůžek. Za ideální hmotnost se považují 3 kilogramy, ale na trhu se lze setkat i s takovými typy, které váží dokonce i 5 kg.

Benzínové
Stihl HS 45
ca. 6 000 CZK
Aktuálni cena

Dalším důležitým parametrem pro jednoduchou práci je ergonomické zpracování a pohodlný úchop. Zapomeňte na různé e-shopy a raději navštivte kamenný obchod a vyzkoušejte si produkt na vlastní kůži. Okusíte jednak celkovou váhu stroje, ale i jeho vyvážení, které snižuje pracovní únavu. Zároveň si pokud možno nechte předvést výrobek od vyškoleného pracovníka.

Pokud na zahradě máte vysoké či dlouhé ploty, porozhlédněte se po teleskopických nůžkách, které jsou zaručené bezpečnější než kombinace štaflí a nůžek. Výrobky s nastavitelnou rukojetí dokážou upravit stromy až do výšky 4 m.

Funkce a příslušenství

Nezbytnou součástí je bezpečnostní brzda, která snižuje riziko úrazu a může také zachránit nůžky před jejich poškozením. Brzda okamžitě zastaví provoz plotoštřihu, aby nedošlo k závažnějším následkům. Ale není to jediný vhodný doplněk, který vám usnadní práci.

 • Držadlo: Eliminuje jakékoliv vibrace a měkčené držadlo zaručuje pohodlné uchopení, které by mělo být dostatečně ergonomické.
 • Otočná rukojeť: Ideální pro použití do těžce přístupných míst. Rukojeť lze otočit až o 180 stupňů.
 • Lišta: Je samozřejmě součástí nůžek, nicméně může být jednostranná i oboustranná. Nejčastěji se setkáte s oboustrannou lištou, která má nože na jedné i druhé straně čepele. Jestliže však máte na zahradě vysoký plot, jistě oceníte jednostrannou lištu, která jednak celé nůžky odlehčí, ale nepotřebuje ani takový výkon.
 • Kryt čepele: součástí balení je také bezpečnostní obal. V ideálním případě by kryt měl být vyroben z plastu, jednak kvůli ochraně ostří, ale také vám vydrží déle, než obyčejné igelitové kryty, které nemusí čepel dostatečné ochránit proti poškození.

Nejznámější značky

Kvalitní a ověřené značky jsou zárukou kvality. Nejenže odvedou svou práci dokonale, ale také jsou snadno dostupné náhradní díly při případné výměně či snad opravě.

 • Bosch: Německá společnost, která funguje více jak 100 let a specializuje se na elektroniku a automobilový průmysl.
 • Gardena: Je předním výrobcem zahradní techniky, nářadí i různých výrobků např. pro péči o trávník, keře či stromy.
 • Stihl: Ačkoli se vám možná napoprvé vybaví, že tato značka vyrábí pouze motorové pily, není tomu tak. I milovníci práce na zahradě si zde přijdou na své.
 • AL-KO: Mimo výrobků, které se používají v odvětví vzduchotechniky a automobilovém průmyslu se řadí mezi světové prodejce zahradních i lesnických přístrojů.
 • Hecht: Ne nadarmo má tato společnost ochrannou známku „Hecht-specialista na zahradu“

Cena plotostřihu

Když už jsme společně prošli většinu parametrů, na které je třeba se při koupi nůžek zaměřit, je nyní čas na jeden z nejdůležitějších faktorů a tím je cena.

Cena do 999 Kč

Do „tisícovky“ pořídíte především ruční nůžky na plot. Případně elektrické, ale s nízkým výkonem. V této kategorii najdete také malé zastřihovače na drobné dřeviny.

Cena od 1 000 Kč až 2 999 Kč

Patříte-li mezi hobby zahrádkáře, určitě si vyberete si vhodný produkt pro vaše potřeby. Vybírat můžete jak z elektrických modelů s vyšším výkonem než 500 W, ale i z několika akumulátorových modelů.

Cena nad 3 000 Kč

Mimo výše uvedené typy plotostřihů lze zakoupit i benzínové typy s lištou 70 cm a mezerou mezi jednotlivými noži 34 mm. Nejdražší benzínové nůžky lze pořídit i za cenu 30 000 Kč.

Bezpečnost práce

V první řadě si přečtěte návod na použití a teprve potom manipulujte s přístrojem v kombinaci s vhodnými ochrannými doplňky.

 • Oblečení: Je vyrobeno ze speciální látky, která při kontaktu s čepelí dokáže zastavit motor. Nezapomeňte také na rukavice s protiskluzovou vrstvou.
 • Sluchátka: Pokud jste se rozhodli zakoupit benzinové nůžky, doporučujeme pořídit si chrániče. Vaši peněženku nezatíží a navíc sluch nepoškodí.
 • Ochranné brýle: Není nic horšího než kus třísky v oku. Při řezaní vás mohou poranit i odlétající kusy dřeva, proto zvažte také investici do ochranných brýlí či snad ochranné masky.

Péče o nůžky

Když už do pořízení techniky investuje peníze, snažte se vždy o přístroj starat co nejlépe a s velkou pečlivostí. Můžete si tak prodloužit jeho životnost až o několik let. Přinášíme několik tipů.

Po každém použití je dobré u motorových strojů zkontrolovat průduchy na krytu motoru a odstranit z nich případné zbytky dřevin, aby nebránily přívodu vzduchu a nedošlo tak k jeho rychlému přehřátí.

U elektrických plotstřihů využívejte při skladování háček na rukojeti, zamezíte tak popraskání napájecího kabelu a dostatečně ho zafixujete.

Časem dojde k otupění ostří. Nikdy se nepokoušejte ostřit jej sami doma, i kdyby vám to doporučil soused. Neodborným broušením můžete jednat poškodit ostří, čehož si samozřejmě všimnete, ale může se stát, že i díky nekvalitnímu provedení můžete rozhodit geometrii a vyváženost stroje.

Aby nedocházelo k zbytečnému zadrhávání, je třeba čepel občas promazat klasickým technickým olejem ve spreji, které ji ochrání před vlhkem a následnou korozí.

Víte, že…?

Kvalitní mazivo seženete ve všech hobby marketech za pár korun. Rozhodně neuděláte chybu, pokud v regálu sáhnete po značce WD-40.

Nomination
Ruční
Elektrické
Akumulátorové
Benzínové
Image
Product
Gardena Comfort 600
HECHT 655
Bosch AHS 50-20 LI 0600849F00
Stihl HS 45
Délka lišty
180 mm
620 mm
500 mm
1100 mm
Hmotnost
615 g
2700 g
2500 g
5000 g
Cena ca. 700 CZK ca. 1 200 CZK ca. 3 900 CZK ca. 6 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena