Plotostřih benzínový

Zastřihne Váš živý plot.

ca. 10 200 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 20 600 CZK
ca. 3 800 CZK

Jak vybrat plotostřih benzínový

 • Živý plot můžete udržovat pomocí plotostřihu, ručních, elektrických, benzínových nebo akumulátorových nůžek.
 • Důležitými parametry při jejich výběru je výkon a délka lišty.
 • O bezpečnost a dlouhou životnost se postará kvalitní konstrukce.

Benzínový pohon

Jak je již z názvu patrné, tyto nůžky fungují na benzínový pohon. Pokud se rozmýšlíte, jestli je benzín tou správnou volbou pro vás, podívejte se do následující tabulky, ve které jsme pro vás shrnuli jak pozitiva, tak i negativa této varianty.

Benzínový pohon  
Výhody Nevýhody
Nejvyšší výkon Hlasitý a těžký motor
Vydrží déle než akumulátor Vysoká cena
Snadná mobilita Náročnější údržba

Výkon

Výkon je důležitým parametrem u spousty přístrojů. Ani tento přístroj není výjimkou. Benzínový typ plotostřihu má většinou vysoký výkon. Zvládne tak i silnější dřeviny. Při výběru ovšem důležitost výkonu nepodceňujte. Na dnešním trhu se setkáte s výkonem cca 500 – 800 W.

Profesionální plotostřih
Dolmar Benzinový plotostřih 0,88 kW, 56 cm

Víte, že…?

Benzínové nůžky na živý plot jsou vhodné zejména v případě, že potřebujete vyšší výkon na silnější dřeviny. Součástí tohoto typu plotostřihu je spalovací motor, což s sebou nese daň v podobě vyšší hmotnosti. Oceníte však jeho mobilitu.

Délka lišty

Tomuto parametru je také třeba věnovat pozornost. Rozhoduje totiž o tom, jak snadné pro vás bude s nůžkami na plot manipulovat a také jak velkou plochu s nimi zvládnete stříhat. Vzhledem k délce lišty nezapomeňte také na dostatečný výkon stroje. Řídit se můžete pravidlem, kdy 10 cm délky by mělo znamenat plus 100 W výkonu.

Stříhací zuby

Při výběru můžete narazit na plotostřihy, které můžeme rozdělit na dvě skupiny, a to podle toho, jestli mají stříhací zuby po jedné nebo po obou stranách lišty.

Lehký motor
Stiga SHT 660

Jednostranné

Tyto lišty bývají delší. Jsou určené především pro stříhání dlouhých a rovných úseků.

Oboustranné

Pokud jsou zuby po obou stranách lišty, lépe se s těmito modely tvaruje. Mívají také naklápěcí zadní rukojeť, kde nastavíte úhel řezu.

Hmotnost

Vzhledem k tomu, že nůžky na živý plot můžete v rukách držet i desítky minut či hodin, měla by vás také zajímat jejich hmotnost. Za optimální hmotnost je považována váha okolo 3 kilogramů. Většinou se ale setkáte s nástroji, které váží okolo 4 kilogramů. Výjimkou však nejsou ani nůžky o hmotnosti cca 6 kilogramů. Ideální je, abyste si plotostřih vyzkoušeli osobně v kamenné prodejně, abyste věděli, zda vám dobře sedí v rukách. V případě benzínové varianty je důležitý systém tlumení vibrací.

2taktní motor
HECHT 9275 PROFI

Další funkce

Součástí benzínových plotostřihů může být řada funkčních prvků, které vám zajistí dostatečný komfort při stříhání živého plotu a nabídnou vám něco navíc. Pojďme se podívat, o jaké funkce se jedná.

 • Otočná rukojeť – Umožní vám otočit plotostřih až o 180°.
 • Držadlo – U benzínového typu plotostřihu se jedná zejména o držadla, která tlumí vibrace, takže vám zpříjemní práci.
 • Pojistka proti přehřátí – Tato funkce zastaví provoz vašeho stroje v případě náročnější a delší práce, aby nedošlo k poškození.
Nůžky na tyči
Husqvarna 525 HE4
 • Pojistka spuštění – z bezpečnostního hlediska je to velmi přívětivá funkce, díky které musíte sepnout tlačítka na obou madlech, aby stroj začal fungovat. Zabráníte tak nechtěnému poranění uživatele.
 • Kryt na nůž – Jeho úkolem je zabránit poškození nožů a celé lišty při skladování a přenášení.
 • Ochranný kryt rukojeti – Zabraňuje poranění ruky při úchopu v přední části plotostřihu odlétajícími kusy větví.
Úprava živých plotů
VeGA HT34750

Značky a ceny

Benzínový plotostřih vždy vybírejte od kvalitního výrobce, který je osvědčený. Na trhu je spousta značek, jak světových, tak i tuzemských, které vám takovou kvalitu zaručí. Pro zajímavost jich můžeme pár uvézt. Spokojenost vám zaručí například značky Stihl, Hecht, Stiga nebo Husqvarna. Co se týče ceny, záleží zejména na vybrané značce a konkrétním modelu, který vám bude nejvíce vyhovovat.

 • Do 6 000 Kč – Za takovou hodnotu pořídíte benzínový plotostřih s vyšším výkonem. Délka čepele bývá až 700 mm, rozteč nožů je přes 34 mm. Navíc se dočkáte i praktického příslušenství. Najdete zde modely, které uspokojí naprosto každého.
 • Nad 6 000 Kč – Jestliže patříte mezi profesionály a touto zahradní technikou se živíte, měli byste investovat do ještě kvalitnějších modelů, které jsou robustní, nabízejí spoustu funkcí a odlišných variant stříhání. Nejdražší plotostřih můžete koupit i za 30 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Komu se hodí?

Živý plot se opět začíná dostávat do módy. Jestliže i vy patříte mezi ty, kteří mají živý plot nebo si jej chtějí pořídit, musíte počítat s tím, že taková věc vyžaduje péči. Mezi takovou péči patří i pravidelné zastřihování, především pokud chcete, aby plot udržel požadovaný tvar. K tomu vám pomůže benzínový plotostřih.

Jak vybrat benzínový plotostřih?

Plotostřih je jiný výraz pro nůžky určené na stříhání živého plotu. Jejich volbu přizpůsobte mimo jiné také parametrům vašeho živého plotu, důležitý je i uživatelských komfort a v neposlední řadě cena. Z dalších parametrů se můžete zaměřit na výkon, rozestup nožů nebo dodatečné funkce a příslušenství.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Profesionální plotostřih
Lehký motor
2taktní motor
Nůžky na tyči
Úprava živých plotů
Image
Produkt
Dolmar Benzinový plotostřih 0,88 kW, 56 cm
Stiga SHT 660
HECHT 9275 PROFI
Husqvarna 525 HE4
VeGA HT34750
Výrobce
Dolmar
Stiga
Hecht
Husqvarna
VeGA
Hmotnost
5100 g
5600 g
5400 g
6300 g
6000 g
Výkon
880 W
700 W
730 W
750 W
Délka lišty
600 mm
750 mm
750 mm
Cena ca. 10 200 CZK ca. 3 900 CZK ca. 5 000 CZK ca. 20 600 CZK ca. 3 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena