Obojek proti blechám

Účinná ochrana před parazity.

Jak vybrat obojek proti blechám

Majitelé psů a koček ví, jak mohou domácího mazlíčka potrápit různí parazité jako blechy a klíšťata. Ve chvíli, kdy u zvířete blechy objevíte, budete se jich muset zdlouhavě zbavovat pomocí různých přípravků na chemické bázi. Předejít těmto problémům můžete pomocí vhodně zvoleného obojku proti blechám. Obojek funguje na principu postupného uvolňování aktivních látek do kůže zvířete. Jednotlivé typy se od sebe liší délkou působnosti, velikosti i stářím zvířete.

Typy

Většina obojků je napuštěná syntetickou chemickou látku. Pokud ale hledáte přípravek, který bude naprosto zdravotně nezávadný a navíc nezapáchá, zvolte obojky, které obsahují čistě přírodní účinnou látku (extrakt z nimby apod.). Vyrábí je například Bio Band od Beaphar. Jejich účinnost není tím, že jsou přírodní, nijak ovlivněna.

Pokud jste fanda elektroniky, můžete vyzkoušet elektronický obojek. Mikročip vydává elektronické impulzy, které odpuzují různé druhy parazitů. Vás ani vašeho psa naopak impulzy obtěžovat nebudou, protože je ani nezaznamenáte.

Dlouhá účinnost
Bayer Foresto obojek pro psy nad 8kg 70cm

Srovnání chemického a elektronického obojku uvádíme v následující přehledné tabulce:

Obojky proti blechám Výhody Nevýhody
Obojek s chemickou látkou Osvědčený způsob ochrany proti blechám Doba použitelnosti maximálně 8 měsíců
  Voděodolný Je třeba vybrat podle plemene/druhu zvířete
    Použití chemických látek
Obojek elektronický Vydrží i více než 10 měsíců Není voděodolný, nutno sundat
  Bez jakéhokoli zápachu  
  Řešení bez chemie  
  Výhodná pořizovací cena  
  I pro oslabená a nemocná zvířata, zvířata březí, v době laktace, pro štěňata  

Druh domácího mazlíčka

Obojky proti parazitům pořizují hlavně majitelé psů. Ale existují obojky, které můžete nasadit psovi i kočce. Vždy si přečtěte pozorně informace o tom, jestli je obojek vhodný také pro kočky. Některé jsou pro ně jedovaté. Nejenže je nemůžete kočce přímo nasadit, ale měli byste se jim vyhnout i tehdy, když pes sdílí domácnost s kočkou.

Stáří a velikost psa

Účinná látka a její množství rozhodují o tom, zda je přípravek vhodný pro březí a kojící zvířata. I zde doporučujeme důkladně prostudovat příbalový leták a informace o produktu.

Voděodolný
Beaphar DIAZ antiparazitní obojek pro psy 65 cm

Obojky se vyrábějí v několika variantách podle velikosti psa. Například značka Foresto má dvě velikosti: pro psy do 8 kilogramů (38 cm) a nad 8 kilogramů (70 cm).

Víte, že…?

Délka dodaného obojku je zpravidla větší, než potřebujete. Doporučuje se, aby se při nasazování obojku mezi krk a obojek vešly 2 prsty. Nikdy proto neutahujte obojek příliš těsně.

Další vlastnosti

  • Délka působení – Obojek funguje na principu postupného uvolňování aktivních látek do kůže zvířete. Proto je při nepřetržitém nošení obojku účinná i několik měsíců, zpravidla déle než celou letní sezónu. Některé obojky uvádí 3 měsíce, jiné 7 (Kilti) nebo 8 měsíců (Foresto). Postupné uvolňování je navíc bezpečné i pro okolí, účinné látky se do něj nedostanou, a nemusíte se tak bát o děti nebo jiné domácí mazlíčky.
Universální velikost
Menforsan obojek antiparazitární 60cm
  • Voděodolnost – Pokud je váš pes milovník vody, pořiďte obojek, který slibuje voděodolnost.
  • Bezpečnostní spona – Řada obojků je opatřená bezpečností sponou. Ta má bránit uškrcení zvířete, což je zvláště vhodné u koček.
  • Upozornění na končící účinnost – Značka Scalibor nabízí upozornění na končící účinnost obojku. Stačí vyplnit formulář s datem nasazení na jejich webu. Před vypršením účinnosti dostanete zprávu, že je třeba pořídit nový.
Tenký
Stachema Attack obojek antiparazitární 65cm

Víte, že…?

Někdy se v recenzích objeví kritika, že obojek nefungoval tak dobře, jak sliboval. Jedním z důvodů může být nedodržení postupu před a po nasazení: Před nasazením obojku by se neměl pes alespoň týden umývat šamponem. Po jeho nasazení je zase nutné vyčkat 1-2 týdny. Je to proto, že účinná látka se musí dostat do tukové vrstvy pokožky. Tento proces trvá minimálně 1 týden. Pes po tuto dobu není zcela chráněn.

Jméno
Dlouhá účinnost
Voděodolný
Universální velikost
Tenký
Arimatizovaný
Image
Produkt
Bayer Foresto obojek pro psy nad 8kg 70cm
Beaphar DIAZ antiparazitní obojek pro psy 65 cm
Menforsan obojek antiparazitární 60cm
Stachema Attack obojek antiparazitární 65cm
Sergeanťs Dual Action antiparazitivní obojek 34cm
Výrobce
Bayer Foresto
Beaphar
Menforsan
Attack
Sergeant's
Délka obojku
70 cm
65 cm
60 cm
65 cm
34 cm
Proti blechám
Proti klíšťatům
Doba účinnosti
8 měs.
6 měs.
3 měs.
3 měs.
6 měs.
Cena ca. 600 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena