Odpuzovač kun do auta

Spolehlivě odežene škůdce od Vašeho motorového miláčka.

ca. 400 CZK
ca. 900 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat odpuzovač kun do auta

  • Kuna je krásné a zákonem chráněné zvíře, které je přitahováno teplem motoru, kde hledá velmi často své útočiště.
  • Kunu můžete vypudit pomocí různých přípravků, oblíbené jsou spreje nebo kuličky.
  • K dražším prostředkům patří elektronické plašiče.
  • Vyzkoušet můžete také zvířecí chlupy a lidské vlasy.

Co vše může zničit

Bydlíte-li ve městě, můžete si myslet, že se s kunou v motoru nemůžete setkat. Opak je ale pravdou, kuny si na přítomnost lidí dávno zvykly a ztratily přirozenou plachost, a proto se jejich řádění netýká pouze obyvatel vesnic nebo samot.

Kuny se navíc velmi rády vrací, a pokud si vaše auto vybere za úkryt, s největší pravděpodobností to nebude poprvé ani naposledy. Co všechno tedy může tato šelmička zničit?

12 V napájení
Kemo M100N Odpuzovač kun pro montáž do auta
Co kuna zničí  
Překousané kabely Pokud jednoho zimního mrazivého ráno nemůžete nastartovat vůz, jednou z častých příčin mohou být právě překousané kabely kunou.
Zadřený motor Překousané kabely mohou vést až ke zničení řídící jednotky a zadřenému motoru. Překousané dráty od zapalování zbaví kuny okusováním kabely izolace. Zapalovací kabely jsou většinou natolik poškozené, že vůz už není možné nastartovat.
Překousaná elektroinstalace Kuny si rády pochutnají i na bužírkové ochraně a textilní izolační protihlukové výplni kapoty v motorovém prostoru.

Víte, že…?

Kuny jsou chráněné. Je zakázané je lovit, chytat do pastí, trávit ani jinak zabíjet. Zabití kuny je hodnoceno jako trestný čin.

Odpuzovače kun

Jak můžete s těmito chráněnými zvířátky bojovat? Vyzkoušet můžete profesionální přípravky i babské rady. K dostání jsou různé spreje proti kunám, akustické či ultrazvukové rušičky nebo zářivky s pohybovým čidlem.

Sprejespreje proti kunám slouží především k ochraně kabelů, elektrického vedení, kabely zapalování, hadice brzdového a chladicího systému, klínové řemeny, manžety a pryžová těsnění a systémy pérování po nastříkání se na kabelu vytvoří lepkavý film, kterému se hlodavci vyhnou. Nástřik je odolný vůči vlivům počasí a nabízí ochranu až 6 měsíců.
K dostání jsou za cca 100 – 600 Kč a nabízí je Kemo, Motip, Atol, Sheron a další.

Pulzní ultrazvukový plašič
Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210

Elektronické rušičky – buď akustické, jejichž tón slyší i člověk, anebo ultrazvukové, které slyší jen zvířata. Obě jsou napájeny z autobaterie a spouští se vždy po vypnutí motoru. Před jejich instalací je potřeba motor umýt, abyste ho zbavili veškerých pachových stop po předchozích návštěvnících.
Signál, který z rušiček vychází, je pro zvířata nepříjemný a chráněným prostorám se tedy vyhnou. Kuny nejsou rušičkou usmrceni, ani poraněni. Odpuzovač chrání kabely a zejména plastové součásti umístěné v motorovém prostoru automobilu před zničením.

Přístroje jsou určeny pro montáž do motorového prostoru a připevňuje se ke karoserii vozu nebo k jiným nepohyblivým součástem motorového prostoru za použití upevňovacích pásků, případně za pomoci přiložených šroubů. Kabely se připevňují ke svorkám baterie.

Nevýhodou je vyšší cena v řádu stovek až tisíců korun a správné umístění na místo, ze kterého se ultrazvukové vlny šíří do celého motorového prostoru.

Závěsný aromatický kotouček
Stop a Go Odpuzovač kun do auta 07510

U elektronických plašičů je potřeba dávat si pozor na to, aby se nehádali s elektroinstalací auta. To je problém zejména neoriginálních levných odpuzovačů bez návodů. Problémem bývá i jejich demontáž. Pokud se rozhodnete pro koupi elektronického odpuzovače, vybírejte pouze originální výrobky. Tyto plašiče koupíte od cca 500 – 2 500 Kč, nabízí je Kemo, CarPoint, Isotronic a Mammooth.

Fotopast – Pokud vám nevadí v noci vylézat z postele, vyzkoušejte fotopast s GSM modulem. Fotopast vás upozorní téměř okamžitě na kunu ve vašem voze. Nic vám nebrání vstát a kunu vyhnat, ale počítejte s tím, že se pokusí ještě několikrát vrátit. Protože v noci se pod autem pohybují i jiná zvířata, k zamezení falešných poplachů docílíte tím, že fotopast nainstalujete přímo do motorového prostoru. Fotka z něj je sice nepoužitelná, ale pokud už přijde, je jasné, že se jedná opravdu o kunu.

Tyto přístroje jsou již nákladnější a před její koupí zvažte, jestli chcete několikrát během noci běhat auto kontrolovat. V případě, že ji budete pořizovat, počítejte s cenou začínající na cca 2 000 Kč, ta se může u kvalitnějších výrobků šplhat až k 7 000 Kč. Co se dostupných značek týká, můžete ji mít od Bunaty, Bentech, Denver, Evolveo a dalších.

Agresivní ultrazvukový tón
Hutermann HM1 odpuzovač kun do auta

Další možnosti

Ať už vyzkoušíte jakékoliv možnosti, jak kunu od nočních návštěv odradit, musíte počítat s tím, že ne vše, co se dá koupit, bude vždy fungovat.

Zatím je stále nejosvědčenější kunu odradit pomocí různých pachů nebo zvířat. Nejvíce se osvědčili psi nebo kočky, pohybující se v okolí auta. V případě, že se na domácího mazlíčka spolehnout nemůžete, vyzkoušejte psí nebo kočičí chlupy, lidské vlasy. Jednou z možností, jak se zbavit kun může být i pachový ohradník.

Otázky a odpovědi

Jak postupovat?

Před tím než umístíte odpuzovač do prostoru motoru je vhodné tento prostor nejdříve vyčistit. Kuny jsou známé tím, že si prostor značkují močí. Poté je možné použít Vámi zvolený odpuzovač. Ten může mít podobu kuliček, které odradí kuny svým pachem. Na podobném principu fungují také spreje.

Co spolehlivě funguje?

V tomto případě jednoznačná odpověď neexistuje. Na každé zvíře funguje něco jiného. Zatímco někdy pomohou zvířecí chlupy nebo lidské vlasy, jindy je třeba zakoupit sprej, kuličky a odpuzovač. Najdou se však i tací, kteří budou s kunou bojovat dlouhodobě za pomocí všech možných postupů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
12 V napájení
Pulzní ultrazvukový plašič
Závěsný aromatický kotouček
Agresivní ultrazvukový tón
Kmitočet 22 kHz
Image
Produkt
Kemo M100N Odpuzovač kun pro montáž do auta
Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210
Stop a Go Odpuzovač kun do auta 07510
Hutermann HM1 odpuzovač kun do auta
Compass Odpuzovač kun elektronický 12V C07303
Typ
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
odpuzovače
Určení
proti kunám
proti myším
proti kunám
proti kunám
proti kunám
Hmotnost
120 g
1000 g
93 g
125 g
Umístění
do automobilu
vnitřní i venkovní
do automobilu
do automobilu
Cena ca. 400 CZK ca. 900 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.