13 nejlepších odpuzovačů kun do auta 2023
Spolehlivě odežene škůdce od Vašeho motorového miláčka.
Jak vybrat odpuzovač kun do auta
- Kuna je krásné a zákonem chráněné zvíře, které je přitahováno teplem motoru, kde hledá velmi často své útočiště.
- Kunu můžete vypudit pomocí různých přípravků, oblíbené jsou spreje nebo kuličky.
- K dražším prostředkům patří elektronické plašiče.
- Vyzkoušet můžete také zvířecí chlupy a lidské vlasy.
Odpuzovač kun do auta - náš výběr





Odpuzovače kun do auta sprej


Ultrazvukové odpuzovače kun do auta




Jak vybrat odpuzovač kun do auta
Co vše může zničit
Bydlíte-li ve městě, můžete si myslet, že se s kunou v motoru nemůžete setkat. Opak je ale pravdou, kuny si na přítomnost lidí dávno zvykly a ztratily přirozenou plachost, a proto se jejich řádění netýká pouze obyvatel vesnic nebo samot.
Kuny se navíc velmi rády vrací, a pokud si vaše auto vybere za úkryt, s největší pravděpodobností to nebude poprvé ani naposledy. Co všechno tedy může tato šelmička zničit?
Co kuna zničí | |
---|---|
Překousané kabely | Pokud jednoho zimního mrazivého ráno nemůžete nastartovat vůz, jednou z častých příčin mohou být právě překousané kabely kunou. |
Zadřený motor | Překousané kabely mohou vést až ke zničení řídící jednotky a zadřenému motoru. Překousané dráty od zapalování zbaví kuny okusováním kabely izolace. Zapalovací kabely jsou většinou natolik poškozené, že vůz už není možné nastartovat. |
Překousaná elektroinstalace | Kuny si rády pochutnají i na bužírkové ochraně a textilní izolační protihlukové výplni kapoty v motorovém prostoru. |
Víte, že…?
Kuny jsou chráněné. Je zakázané je lovit, chytat do pastí, trávit ani jinak zabíjet. Zabití kuny je hodnoceno jako trestný čin.
Odpuzovače kun
Jak můžete s těmito chráněnými zvířátky bojovat? Vyzkoušet můžete profesionální přípravky i babské rady. K dostání jsou různé spreje proti kunám, akustické či ultrazvukové rušičky nebo zářivky s pohybovým čidlem.
Spreje – spreje proti kunám slouží především k ochraně kabelů, elektrického vedení, kabely zapalování, hadice brzdového a chladicího systému, klínové řemeny, manžety a pryžová těsnění a systémy pérování po nastříkání se na kabelu vytvoří lepkavý film, kterému se hlodavci vyhnou. Nástřik je odolný vůči vlivům počasí a nabízí ochranu až 6 měsíců.
K dostání jsou za cca 100 – 600 Kč a nabízí je Kemo, Motip, Atol, Sheron a další.
Sprej proti kunám Kemo Z100 - Kemo M100N Odpuzovač kun pro montáž do auta
Elektronické rušičky – buď akustické, jejichž tón slyší i člověk, anebo ultrazvukové, které slyší jen zvířata. Obě jsou napájeny z autobaterie a spouští se vždy po vypnutí motoru. Před jejich instalací je potřeba motor umýt, abyste ho zbavili veškerých pachových stop po předchozích návštěvnících.
Signál, který z rušiček vychází, je pro zvířata nepříjemný a chráněným prostorám se tedy vyhnou. Kuny nejsou rušičkou usmrceni, ani poraněni. Odpuzovač chrání kabely a zejména plastové součásti umístěné v motorovém prostoru automobilu před zničením.
Přístroje jsou určeny pro montáž do motorového prostoru a připevňuje se ke karoserii vozu nebo k jiným nepohyblivým součástem motorového prostoru za použití upevňovacích pásků, případně za pomoci přiložených šroubů. Kabely se připevňují ke svorkám baterie.
Nevýhodou je vyšší cena v řádu stovek až tisíců korun a správné umístění na místo, ze kterého se ultrazvukové vlny šíří do celého motorového prostoru.
Deramax-Auto Ultrazvukový plašič kun a hlodavců do auta 0210
U elektronických plašičů je potřeba dávat si pozor na to, aby se nehádali s elektroinstalací auta. To je problém zejména neoriginálních levných odpuzovačů bez návodů. Problémem bývá i jejich demontáž. Pokud se rozhodnete pro koupi elektronického odpuzovače, vybírejte pouze originální výrobky. Tyto plašiče koupíte od cca 500 – 2 500 Kč, nabízí je Kemo, CarPoint, Isotronic a Mammooth.
Fotopast – Pokud vám nevadí v noci vylézat z postele, vyzkoušejte fotopast s GSM modulem. Fotopast vás upozorní téměř okamžitě na kunu ve vašem voze. Nic vám nebrání vstát a kunu vyhnat, ale počítejte s tím, že se pokusí ještě několikrát vrátit. Protože v noci se pod autem pohybují i jiná zvířata, k zamezení falešných poplachů docílíte tím, že fotopast nainstalujete přímo do motorového prostoru. Fotka z něj je sice nepoužitelná, ale pokud už přijde, je jasné, že se jedná opravdu o kunu.
Tyto přístroje jsou již nákladnější a před její koupí zvažte, jestli chcete několikrát během noci běhat auto kontrolovat. V případě, že ji budete pořizovat, počítejte s cenou začínající na cca 2 000 Kč, ta se může u kvalitnějších výrobků šplhat až k 7 000 Kč. Co se dostupných značek týká, můžete ji mít od Bunaty, Bentech, Denver, Evolveo a dalších.
Další možnosti
Ať už vyzkoušíte jakékoliv možnosti, jak kunu od nočních návštěv odradit, musíte počítat s tím, že ne vše, co se dá koupit, bude vždy fungovat.
Zatím je stále nejosvědčenější kunu odradit pomocí různých pachů nebo zvířat. Nejvíce se osvědčili psi nebo kočky, pohybující se v okolí auta. V případě, že se na domácího mazlíčka spolehnout nemůžete, vyzkoušejte psí nebo kočičí chlupy, lidské vlasy. Jednou z možností, jak se zbavit kun může být i pachový ohradník.
Otázky a odpovědi
Jak postupovat?
Co spolehlivě funguje?
Různé typy produktů porovnejte zde.