Odpuzovač kun do auta

Spolehlivě odežene škůdce od Vašeho motorového miláčka.

ca. 100 CZK
ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 400 CZK
ca. 2 800 CZK

Jak vybrat odpuzovač kun do auta

Kuny jsou malé šelmičky, které se rády zdržují v blízkosti lidského obydlí, protože zde mají hodně potravy. Jako úkryt před chladem jim často slouží automobily. Jestliže vám kuna do auta vleze, bude se věnovat podrobnému průzkumu jeho vnitřku, při kterém neváhají použít velice ostré zoubky. Výsledkem tohoto pobytu jsou často závažné škody, které dokáží i nové auto vyřadit z provozu na dlouhou dobu.

Co vše může zničit

Bydlíte-li ve městě, můžete si myslet, že se s kunou v motoru nemůžete setkat. Opak je ale pravdou, kuny si na přítomnost lidí dávno zvykly a ztratily přirozenou plachost, a proto se jejich řádění netýká pouze obyvatel vesnic nebo samot.

Kuny se navíc velmi rády vrací, a pokud si vaše auto vybere za úkryt, s největší pravděpodobností to nebude poprvé ani naposledy. Co všechno tedy může tato šelmička zničit?

Postřikový
AgroBio KP 500 ml
ca. 100 CZK
Aktuálni cena
Co kuna zničí  
Překousané kabely Pokud jednoho zimního mrazivého ráno nemůžete nastartovat vůz, jednou z častých příčin mohou být právě překousané kabely kunou.
Zadřený motor Překousané kabely mohou vést až ke zničení řídící jednotky a zadřenému motoru. Překousané dráty od zapalování zbaví kuny okusováním kabely izolace. Zapalovací kabely jsou většinou natolik poškozené, že vůz už není možné nastartovat.
Překousaná elektroinstalace Kuny si rády pochutnají i na bužírkové ochraně a textilní izolační protihlukové výplni kapoty v motorovém prostoru.

Víte, že…?

Kuny jsou chráněné. Je zakázané je lovit, chytat do pastí, trávit ani jinak zabíjet. Zabití kuny je hodnoceno jako trestný čin.

Odpuzovače kun

Jak můžete s těmito chráněnými zvířátky bojovat? Vyzkoušet můžete profesionální přípravky i babské rady. K dostání jsou různé spreje proti kunám, akustické či ultrazvukové rušičky nebo zářivky s pohybovým čidlem.

Spreje – slouží především k ochraně kabelů, elektrického vedení, kabely zapalování, hadice brzdového a chladicího systému, klínové řemeny, manžety a pryžová těsnění a systémy pérování po nastříkání se na kabelu vytvoří lepkavý film, kterému se hlodavci vyhnou. Nástřik je odolný vůči vlivům počasí a nabízí ochranu až 6 měsíců.
K dostání jsou za cca 100 – 600 Kč a nabízí je Kemo, Motip, Atol, Sheron a další.

Ultrazvukový
Deramax Auto
ca. 800 CZK
Aktuálni cena

Elektronické rušičky – buď akustické, jejichž tón slyší i člověk, anebo ultrazvukové, které slyší jen zvířata. Obě jsou napájeny z autobaterie a spouští se vždy po vypnutí motoru. Před jejich instalací je potřeba motor umýt, abyste ho zbavili veškerých pachových stop po předchozích návštěvnících.
Signál, který z rušiček vychází, je pro zvířata nepříjemný a chráněným prostorám se tedy vyhnou. Kuny nejsou rušičkou usmrceni, ani poraněni. Odpuzovač chrání kabely a zejména plastové součásti umístěné v motorovém prostoru automobilu před zničením.

Přístroje jsou určeny pro montáž do motorového prostoru a připevňuje se ke karoserii vozu nebo k jiným nepohyblivým součástem motorového prostoru za použití upevňovacích pásků, případně za pomoci přiložených šroubů. Kabely se připevňují ke svorkám baterie.

Nevýhodou je vyšší cena v řádu stovek až tisíců korun a správné umístění na místo, ze kterého se ultrazvukové vlny šíří do celého motorového prostoru.

Pachový
OEM kun 78406 857454
ca. 300 CZK
Aktuálni cena

U elektronických plašičů je potřeba dávat si pozor na to, aby se nehádali s elektroinstalací auta. To je problém zejména neoriginálních levných odpuzovačů bez návodů. Problémem bývá i jejich demontáž. Pokud se rozhodnete pro koupi elektronického odpuzovače, vybírejte pouze originální výrobky. Tyto plašiče koupíte od cca 500 – 2 500 Kč, nabízí je Kemo, CarPoint, Isotronic a Mammooth.

Fotopast – Pokud vám nevadí v noci vylézat z postele, vyzkoušejte fotopast s GSM modulem. Fotopast vás upozorní téměř okamžitě na kunu ve vašem voze. Nic vám nebrání vstát a kunu vyhnat, ale počítejte s tím, že se pokusí ještě několikrát vrátit. Protože v noci se pod autem pohybují i jiná zvířata, k zamezení falešných poplachů docílíte tím, že fotopast nainstalujete přímo do motorového prostoru. Fotka z něj je sice nepoužitelná, ale pokud už přijde, je jasné, že se jedná opravdu o kunu.

Tyto přístroje jsou již nákladnější a před její koupí zvažte, jestli chcete několikrát během noci běhat auto kontrolovat. V případě, že ji budete pořizovat, počítejte s cenou začínající na cca 2 000 Kč, ta se může u kvalitnějších výrobků šplhat až k 7 000 Kč. Co se dostupných značek týká, můžete ji mít od Bunaty, Bentech, Denver, Evolveo a dalších.

Akustický
Format OdM
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Další možnosti

Ať už vyzkoušíte jakékoliv možnosti, jak kunu od nočních návštěv odradit, musíte počítat s tím, že ne vše, co se dá koupit, bude vždy fungovat.

Zatím je stále nejosvědčenější kunu odradit pomocí různých pachů nebo zvířat. Nejvíce se osvědčili psi nebo kočky, pohybující se v okolí auta. V případě, že se na domácího mazlíčka spolehnout nemůžete, vyzkoušejte psí nebo kočičí chlupy, lidské vlasy.

Jméno
Postřikový
Ultrazvukový
Pachový
Akustický
Fotopast
Image
Produkt
AgroBio KP 500 ml
Deramax Auto
OEM kun 78406 857454
Format OdM
EVOLVEO StrongVision 2GB GSM MMS
Cena ca. 100 CZK ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 400 CZK ca. 2 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena