Odrážedlo

Kočárek nechte doma.

Jak vybrat odrážedlo

Než se rozhodnete pro nákup dětského odrážedla, je třeba si ujasnit některá kritéria. Hlavní roli při výběru by měla hrát kvalita a také bezpečnost odrážedla. Velmi důležité je i to, z jakého materiálu je vyrobeno. Vybírat můžete mezi plastovým, dřevěným nebo modelem s kovovou konstrukcí.

Co je odrážedlo

Odrážedlo je označení pro dětské kolo, které nemá šlapací střed ani přídavná balanční kolečka. Jsou určena již pro malé děti ve věku od jednoho roku. Pro roční děti jsou často v provedení s více kolečky, a to se třemi nebo čtyřmi. Díky tomu nemusí dítě držet rovnováhu při jízdě.

Odrážedlo je ideálním řešením před přechodem dítěte na dětské kolo. Při jízdě se dítě učí držet rovnováhu, reagovat na drobnější překážky a postupně si také zvyká na používání ruční brzdy.

Plastové
Yupee Enduro malé tyrkysové

Mezi hlavní přínos tohoto výrobku patří:

  • Učí dítě rovnováze
  • Zlepšuje motoriku
  • Dodává sebevědomí
  • Připravuje na jízdu na kole
  • Přináší zábavu a pohyb
Typ Popis
Plastové Výhodou plastového odrážedla je především jeho lehkost. Na těchto odrážedlech mohou jezdit děti už od 1 – 1,5 roku. Ve většině případů mají více koleček a robustní konstrukci, která napomáhá při držení rovnováhy. Je to také cenově dostupný typ, který je možné používat také v interiéru.
Dřevěné Výhodou dřevěného odrážedla je pevnost, odolnost a také krásné provedení, kdy jsou důmyslně vypracované detaily. Dřevěná odrážedla jsou určena již velmi malým dětem, ale také těm starším, kdy je možné výškově nastavit sedlo.
Kovové Jsou určena především dětem od 2 let. Výhodou je jejich pevnost, odolnost a kvalita. Je tedy možné, aby tento typ používalo i více dětí. Kovová odrážedla mají ve většině případů nastavitelnou výšku sedátka, dítě jej tedy může používat do doby, než bude připravené na svoje první kolo.

Výška sezení

Tento parametr patří k těm nejdůležitějším, na které byste se měli zaměřit. Nejnižší poloha sedla musí být taková, aby dítě pohodlně dosáhlo oběma plochými chodidly na zem. V žádném případě nesmí stát na špičkách, protože v tomto případě nemá šanci bezpečně zabrzdit. V případě takové jízdy hrozí i to, že bude přepadávat do stran.

Dřevěné
Nicko Dřevěné 2v1 mini Opička

Některé typy odrážedel umožňují nastavit výšku sedla. Je to výhodné zejména pro dlouhodobější používání. Bude chvíli trvat, než z něho dítě vyroste. Minimální výška určuje od kdy je možné odrážedlo použít, maximální pak zase dokdy je možné je využívat. Rozsah bývá od 5 – 12 centimetrů.

Víte, že…?

Pokud budete tento výrobek nakupovat bez dítěte, změřte, kolik centimetrů má dítě od rozkroku k zemi. Při tomto měření by mělo být mírně rozkročené, tak jako by na odrážedle sedělo.

Brzda

Brzda nepatří do povinné výbavy u tohoto typu výrobku. Někteří ji preferují, pro jiného může být zbytečná. U odrážedel určených velmi malým dětem se s brzdou nesetkáte vůbec, protože takto malé dítě není ještě schopné brzdu používat.

Se zvuky
Bayo hrající Super Coupe fialové

Odrážedla, která jsou určena pro děti od dvou let věku, mohou brzdu mít. Její používání pak závisí na tom, jak je dítě šikovné. Děti používají k brždění nohy, až ve věku 3 let jsou některé schopné brzdu na řídítkách použít. Některé ji ale nedokáží dostatečně zmáčknout ani ve starším věku a naučí se ji používat až později.

Odrážedlo bez brzdy

Jedná se o malá především plastová nebo dřevěná odrážedla, určená pro děti od 1 roku. V tomto věku by mělo být odrážedlo lehké, aby s ním dítě bylo schopné manipulovat a také, aby se vám dobře nosilo v případě, kdy o ně dítě dočasně ztratí zájem.

Odrážedlo s brzdou

Tento typ využije starší dítě, které je šikovné a je u něho předpoklad, že bude brzdu používat. Odrážedla vybavená brzdou mají větší váhu. V případě, že budete vybírat odrážedlo, které je brzdou vybaveno, věnujte pozornost tomu, jak je brzdová páčka velká, jak daleko je umístěna od řídítek a jak lehce jde zmáčknout. Nejlepší možnost je ta, pokud si dítě všechny tyto parametry vyzkouší před nákupem.

Pro větší děti
First Bike Limited Edition modré

Typy kol

Kola mohou být nafukovací, tedy kombinace duše a pláště nebo plastová. Vybrat můžete také vzorek pneumatik. Ten může být běžný nebo hrubý, který se hodí více do terénu.

Středová část kol může mít plastovou výplň nebo klasický výplet, který je typický pro klasické kolo. Pokud vybíráte odrážedlo u ověřených výrobců, nemusíte výplň nijak řešit. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, obě budou spolehlivé.

Kvalitu ložisek poznáte tak, že se kolo po roztočení nebude kývat do stran a bude se točit dlouho a rychle. Některá odrážedla určená především starším dětem mohou být vybavena blatníky. Ty slouží spíše jako designový doplněk a nejsou nijak důležité.

Autíčko
Buddy Toys Mercedes bílé

Nafukovací

Nafukovací kolo lépe tlumí nárazy, jízda je komfortnější a také příjemnější. Odrážedla vybavená tímto typem pneumatik mohou být až o 1 kg těžší a další nevýhodou je pak možnost, že může dojít k jejímu proražení.

Nenafukovací

Tento typ může být plastový nebo bantamový. Výhodou tohoto typu je především jejich bezúdržbovost. Nedají se píchnout a vydrží i jízdu v náročnějším terénu. Tento typ je lehčí, může být trochu pomalejší. Kola vyrobená z kompaktní pěnové hmoty jsou tichá a mohou i trochu pružit. Plastová kola jsou velmi odolná, na nerovném terénu budou hlučnější.

Víte, že…?

Nenafukovacích kol se nemusíte bát. V tomto případě se nejedná o tvrdý plast, který znáte u plastových odstrkovadel.

Do interiéru
Little Tikes Plyšové Želva 2v1

Řídítka

Pokud odrážedlo umožňuje nastavovat výšku sedla, měla by tato možnost platit také pro řídítka. Výšku jde nastavit většinou od 5 – 10 centimetrů.

Gripy na řídítkách mohou být pěnové nebo gumové, měly by mít zvýšený okraj, aby se dětem nesmýkaly ruce.
Řídítka jsou nasazena na hlavové konstrukci, která je napojena na vidlici předního kola. Provedení hlavové konstrukce je důležitá pro pohodlné zatáčení. Odrážedla nabízí více možností uchycení hlavové konstrukce.

Kuličkové složení je stejné jako u klasických šlapacích kol. Uchycení je pomocí plastových kroužků a úchytů. V tomto případě je možné, že se řídítka budou po čase viklat. Rychloupínák je pak řešení, kdy je vložená trubka v trubce. Ložisková hlavová složení mají lepší a přesnější chod a delší životnost.

Výhodou je také to, pokud je odrážedlo vybaveno zarážkou proti přetočení řídítek, což je systém, který zamezí celkovému protočení a zabrání tak i možnému pádu.

Hmotnost a nosnost

Odrážedla jsou velmi lehká, což je důležité pro snadnou manipulaci a ovládání. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 3 – 5 kg. Plastová odrážedla váží i méně než 3 kg. S touto nízkou hmotností se setkáte také u kvalitnějších modelů. V tomto případě je ale nutné počítat s vyšší pořizovací cenou.

Standardní nosnost se pohybuje kolem 25 kg, což je dostačující pro většinu dětí. Setkat se můžete s nosností, která je udávána ve značném rozmezí a může být až do 75 kg, což bývá limit, při kterém se odrážedlo může rozlomit.

Bezpečnost a doplňky

Aby bylo vaše dítě v bezpečí je samozřejmostí vybírat kvalitní odrážedlo od prověřených značek. Tyto výrobky se vyznačují pevnou konstrukcí, nesmí mít žádné ostré hrany nebo volné součástky. Některá jsou pak doplněna o odrazky, díky kterým je dítě viditelné i v horším počasí.

Pro bezpečnost dále vybavte začínajícího cyklistu helmou na kolo a pro lepší viditelnost také reflexní vestou. Hodit se mohou i cyklistické rukavice, ve kterých nebudou klouzat řídítka v dlaních a nedojde k odřeninám v případě pádu. Mezi další pomůcky, které vaše dítě ochrání, patří i chrániče na kolena a lokty. Praktické jsou také gumové návleky na boty, které boty chrání před okopáním. Mají protiskluzovou podrážku a lze je navléct na jakoukoliv obuv.

Odrážedlo lze doplnit o zvonek, košík nebo tašku, ve které je možné vozit láhev s pitím nebo malou hračku. Dokoupit můžete také světlo nebo blikačku, která nejenom potěší, ale především zvýší viditelnost vašeho dítěte.

Výrobci a cena

Pro děti od 1 roku

Odrážedla určená nejmenším dětem jsou vyrobena především z plastu. Mohou mít různý tvar, najdete klasickou motorku, autíčko nebo třeba zvířátko. Některé typy jsou vybaveny vodící tyčí. Mezi výrobce plastových odrážedel patří například Bayo, Teddies, Smoby, Baby Mix, Big Maxi a další. Cena je od 500 – 1 500 Kč. Záleží na tom, jaký tvar a velikost si vyberete. Ve všech případech se jedná o bezpečné výrobky vyrobené z kvalitního plastu.

Pokud upřednostňujete dřevo před plastem, můžete vybírat mezi kvalitními dřevěnými odrážedly, které jsou určeny těm nejmenším. Tato odrážedla mají krásné designové provedení, které potěší nejen děti. Jsou kvalitní a odolná. Mezi výrobce patří Gepetto, Wonderworld, Vilac, Bino a další. Tento typ je dražší, cenově se pohybují mezi 1 000 – 2 000 Kč.

Pro děti od 2 let

Odrážedla určená větším dětem mohou být dřevěná nebo kovová. Ve většině případů lze polohovat sedlo a řídítka. Díky tomu a také kvalitnímu provedení vydrží několik let, než ho vyměníte za první kolo. Kola mohou být nafukovací i nenafukovací. Mezi výrobce dřevěných odrážedel patří First Bike, Woody, Caretero, Early Rider… Cena dřevěných odrážedel se pohybuje od 1 500 – 4 000 Kč. I zde záleží na výrobci, tvaru a vaší představě, co vše by mělo správné odrážedlo mít.

Odrážedla s kovovým rámem jsou hodně podobná těm dřevěným, záleží na materiálu, který preferujete. I zde lze nastavit výšku sedla a řídítek, pneumatiky mohou být nafukovací i nenafukovací, a i v tomto případě může být kolo vybaveno brzdou. Cena těchto odrážedel je také víceméně stejná jako je tomu v případě dřevěných výrobků. Mezi výrobce pak patří First Bike, Puky, Too Too nebo Yedoo.

Nomination
Plastové
Dřevěné
Se zvuky
Pro větší děti
Autíčko
Do interiéru
Image
Product
Yupee Enduro malé tyrkysové
Nicko Dřevěné 2v1 mini Opička
Bayo hrající Super Coupe fialové
First Bike Limited Edition modré
Buddy Toys Mercedes bílé
Little Tikes Plyšové Želva 2v1
Hmotnost
2.3 kg
5 kg
3.9 kg
3.35 kg
1.15 kg
Nosnost
Věk od
1 let
2 let
1 let
2 let
2 let
1 let
Barva
tyrkysová
zelená
fialová
modrá
bílá
Cena ca. 300 CZK ca. 1 600 CZK ca. 900 CZK ca. 4 300 CZK ca. 800 CZK ca. 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena