Stupátko ke kočárku

Pro jízdu do města i přírody.

ca. 1 100 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat stupátko ke kočárku

 • Stupátko ke kočárku je praktická pomůcka ve chvíli, kdy se vám narodí miminko a vy k němu máte doma ještě malého sourozence.
 • Rozměr stupátka je také velmi důležitý, v podstatě udává to, jak moc vám může, ale také nemusí překážet v chůzi.
 • Z hlediska bezpečnosti by měla mít plocha, kde bude dítě stát, protiskluzovou úpravu.
 • U kol se můžete zaměřit např. na jejich průměr. Velká kola mají vliv na výšku stupátka, a jak bylo uvedeno u rozměrů, vyšší stupátka méně překáží při vaší chůzi.

Úchyty

Stupátko/skate lze upevnit ke kočárku dvěma způsoby:

 • na středovou brzdu kočárku
 • na konstrukci kočárku
Universální
Babypoint Corado stupátko

U uchycení je důležité rozpětí, respektive šířka, která se uvádí od 20 do asi 60 cm. Samozřejmě každý výrobce má rozpětí jiné a je potřeba změřit, jaké bude vyhovovat vám.

Rozměry

Rozměr stupátka je také velmi důležitý, v podstatě udává to, jak moc vám může, ale také nemusí překážet v chůzi. Udává se šířka, hloubka a výška. Právě dostatečná výška (vzdálenost nášlapné desky od země) je stěžejní pro to, abyste o stupátko při chůzi nezakopávali.

Plocha stání

 • Z hlediska bezpečnosti by měla mít plocha, kde bude dítě stát, protiskluzovou úpravu.
 • Zvýšené hrany zajišťují dobrou stabilitu dítěte.
 • Některé modely nabízí možnost nastavení délky, šířky a také sklonu stupátka podle potřeb konkrétního dítěte.
 • Dražší modely se sedátkem mohou být opatřeny i bezpečnostním pásem.
Snadné upevnění
Lascal Buggy Board Maxi stupátko Černá

Víte, že…?

Pokud stupátko ke kočárku připevníte, asi nepočítáte s tím, že ho pokaždé, když na něm dítě nebude stát, budete zase oddělávat. Pro tyto případy se stupátka jednoduše připnou ke kočárku. Většinou jsou opatřeny popruhem, díky kterému stupátko jednoduše přivážete k madlu nebo konstrukci kočárku.

Kola

U kol se můžete zaměřit např. na jejich průměr. Velká kola mají vliv na výšku stupátka, a jak bylo uvedeno u rozměrů, vyšší stupátka méně překáží při vaší chůzi.
Další kritérium je materiál, ze kterého jsou kola vyrobena. Velmi často se používá plast, ten má ale horší jízdní vlastnosti. Lepší varianta jsou kola pogumovaná, která lépe snáší nerovnosti terénu a vlastně zajišťují i mírné odpružení stupátka.

Věk/nosnost

Tyto dva parametry jdou ruku v ruce. U věku je důležité od kolika let je možné dítě na stupátko postavit. Většinou se uvádí od 2 let, u některých už od 18 měsíců. U mladších dětí je na zvážení rodičů, jestli jsou schopni zajistit adekvátní bezpečnost dítěte a také zda ono samo pochopí, jak se má chovat.

Skate
TFK Mamaboard Skate

Nosnost

Nosnost je naopak údaj, který uvádí do kolika kilogramů váhy dítěte je možné stupátko používat. Nejčastěji se jedná o váhu do 20 – 45 kg. U některých modelů ale najdete i max. nosnost 100 kg.

Víte, že…?

Některá stupátka jsou vybavena LED podsvícením kol. Jedná se o bezpečnostní prvek, který je důležitý v šeru nebo po setmění. Výrazné osvětlení zajistí dobrou viditelnost.

Příslušenství

Příslušenství najdete jen u některých modelů a jedná se o:

Moderní
Peg-Pérego Stupátko pro BOOK
 • Sedátko – některá jsou již součástí stupátek, jindy je možné je dokoupit
 • Adaptéry – používají se, pokud nelze stupátko připojit daným způsobem

Jízdní vlastnosti

To, jak se vám bude se stupátkem jezdit, bohužel v obchodě nezjistíte. Většina výrobců bude mít uvedeno, např. že má odpružení, díky kterému zvládne i mírný terén. Skutečnost může být ale jiná. Stupátko otestujete až v praxi nebo je dobré nastudovat recenze k jednotlivým výrobkům. V každém případě se asi počítá s tím, že se s kočárkem a připevněným stupátkem nevydáte na vysokohorskou túru, ale budete ho používat na běžné ježdění např. na procházky městem/vesnicí, na nákup atd. Nicméně i např. ve městě se můžete setkat s jistými úskalími

 • Jízda přes obrubníky
 • Popraskané chodníky
 • Jízda do kopce a z kopce
 • Uličky v obchodech
 • Výlety do přírody asi raději absolvujte bez stupátka. Také není vhodné ho ke kočárku upínat, když chcete s kočárkem běhat.
Snadná montáž
Cybex Stupátko Priam/Balios S

Výrobci a ceny

Ceny stupátek se pohybují od cca 1000,- Kč do asi 3000,- Kč. Cena se může navýšit pořízením přídavného sedátka, nebo pokud budete potřebovat dokoupit adaptér.

Značky a ceny

 • Bugaboo – Stupátka, adaptéry, 400 – 2 500 Kč
 • Lascal – Stupátka, sedátka, Od cca 1000 Kč do 2000 Kč
 • ABC design – Stupátka, sedátka, cca 500 – 1600 Kč

Otázky a odpovědi

K čemu je stupátko?

Stupátko ke kočárku je praktická pomůcka ve chvíli, kdy se vám narodí miminko a vy k němu máte doma ještě malého sourozence. Ten už sice chodí, ale občas by přece jen potřeboval ještě svést. Co si budeme povídat, kupovat kočárek pro dvě děti je poměrně nákladná záležitost. Alternativou může být právě stupátko, které připevníte ke kočárku a dítě na něm jednoduše povezete.

Jak vybrat stupátko?

Existují stupátka, která jsou kompatibilní s konkrétním typem nebo značkou kočárku. Další možností je, že výrobce přímo uvádí na který typ nebo značku, lze stupátko připevnit. Také najdete stupátka, která jsou univerzální, u těch je většinou uvedeno, že jsou vhodné pro všechny druhy kočárků. Právě u tohoto typu je třeba se zaměřit na některé parametry, abyste měli jistotu, že půjde připevnit právě na ten, který máte doma. Ostatní jsou pak důležité z hlediska bezpečné jízdy dítěte a pro vaše pohodlí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Universální
Snadné upevnění
Skate
Moderní
Snadná montáž
Image
Produkt
Babypoint Corado stupátko
Lascal Buggy Board Maxi stupátko Černá
TFK Mamaboard Skate
Peg-Pérego Stupátko pro BOOK
Cybex Stupátko Priam/Balios S
Výrobce
BabyPoint
LASCAL
TFK
Peg-Pérego
Cybex
Použití
universální
universální
konkrétní typ
konkrétní typ
konkrétní typ
Cena ca. 1 100 CZK ca. 1 700 CZK ca. 2 900 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.