Stupátko ke kočárku

Pro jízdu do města i přírody.

ca. 1 200 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 2 000 CZK

Stupátko ke kočárku je praktická pomůcka ve chvíli, kdy se vám narodí miminko a vy k němu máte doma ještě malého sourozence. Ten už sice chodí, ale občas by přece jen potřeboval ještě svést. Co si budeme povídat, kupovat kočárek pro dvě děti je poměrně nákladná záležitost. Alternativou může být právě stupátko, které připevníte ke kočárku a dítě na něm jednoduše povezete.

Úchyty

Stupátko/skate lze upevnit ke kočárku dvěma způsoby:

  • na středovou brzdu kočárku
  • na konstrukci kočárku
Universální
Babypoint Corado stupátko
ca. 1 200 CZK
Aktuálni cena

U uchycení je důležité rozpětí, respektive šířka, která se uvádí od 20 do asi 60 cm. Samozřejmě každý výrobce má rozpětí jiné a je potřeba změřit, jaké bude vyhovovat vám.

Rozměry

Rozměr stupátka je také velmi důležitý, v podstatě udává to, jak moc vám může, ale také nemusí překážet v chůzi. Udává se šířka, hloubka a výška. Právě dostatečná výška (vzdálenost nášlapné desky od země) je stěžejní pro to, abyste o stupátko při chůzi nezakopávali.

Plocha stání

Z hlediska bezpečnosti by měla mít plocha, kde bude dítě stát, protiskluzovou úpravu. Zvýšené hrany pak zajišťují dobrou stabilitu dítěte. Některé modely nabízí možnost nastavení délky, šířky a také sklonu stupátka podle potřeb konkrétního dítěte.
Dražší modely se sedátkem mohou být opatřeny i bezpečnostním pásem.

Snadné upevnění
Lascal Buggy Board Maxi stupátko Černá
ca. 1 700 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Existují stupátka, která jsou kompatibilní s konkrétním typem nebo značkou kočárku. Další možností je, že výrobce přímo uvádí na který typ nebo značku, lze stupátko připevnit. Také najdete stupátka, která jsou univerzální, u těch je většinou uvedeno, že jsou vhodné pro všechny druhy kočárků. Právě u tohoto typu je třeba se zaměřit na některé parametry, abyste měli jistotu, že půjde připevnit právě na ten, který máte doma. Ostatní jsou pak důležité z hlediska bezpečné jízdy dítěte a pro vaše pohodlí.

Kola

U kol se můžete zaměřit např. na jejich průměr. Velká kola mají vliv na výšku stupátka, a jak bylo uvedeno u rozměrů, vyšší stupátka méně překáží při vaší chůzi.
Další kritérium je materiál, ze kterého jsou kola vyrobena. Velmi často se používá plast, ten má ale horší jízdní vlastnosti. Lepší varianta jsou kola pogumovaná, která lépe snáší nerovnosti terénu a vlastně zajišťují i mírné odpružení stupátka.

Věk/nosnost

Tyto dva parametry jdou ruku v ruce. U věku je důležité od kolika let je možné dítě na stupátko postavit. Většinou se uvádí od dvou let, u některých už od 18 měsíců. U mladších dětí je na zvážení rodičů, jestli jsou schopni zajistit adekvátní bezpečnost dítěte a také zda ono samo pochopí, jak se má chovat.
Nosnost je naopak údaj, který uvádí do kolika kilogramů váhy dítěte je možné stupátko používat. Nejčastěji se jedná o váhu do 20 – 45 kg. U některých modelů ale najdete i max. nosnost 100 kg.

Skate
TFK Mamaboard Skate
ca. 2 700 CZK
Aktuálni cena

Skládání

Pokud stupátko ke kočárku připevníte, asi nepočítáte s tím, že ho pokaždé, když na něm dítě nebude stát, budete zase oddělávat. Pro tyto případy se stupátka jednoduše připnou ke kočárku. Většinou jsou opatřeny popruhem, díky kterému stupátko jednoduše přivážete k madlu nebo konstrukci kočárku.

Víte, že…?

Některá stupátka jsou vybavena LED podsvícením kol. Jedná se o bezpečnostní prvek, který je důležitý v šeru nebo po setmění. Výrazné osvětlení zajistí dobrou viditelnost.

Příslušenství

Příslušenství najdete jen u některých modelů a jedná se o

Moderní
Peg-Pérego Stupátko pro BOOK
ca. 1 900 CZK
Aktuálni cena
  • Sedátko – některá jsou již součástí stupátek, jindy je možné je dokoupit
  • Adaptéry – používají se, pokud nelze stupátko připojit daným způsobem

Jízdní vlastnosti

To, jak se vám bude se stupátkem jezdit, bohužel v obchodě nezjistíte. Většina výrobců bude mít uvedeno, např. že má odpružení, díky kterému zvládne i mírný terén. Skutečnost může být ale jiná. Stupátko otestujete až v praxi nebo je dobré nastudovat recenze k jednotlivým výrobkům. V každém případě se asi počítá s tím, že se s kočárkem a připevněným stupátkem nevydáte na vysokohorskou túru, ale budete ho používat na běžné ježdění např. na procházky městem/vesnicí, na nákup atd. Nicméně i např. ve městě se můžete setkat s jistými úskalími

  • Jízda přes obrubníky
  • Popraskané chodníky
  • Jízda do kopce a z kopce
  • Uličky v obchodech
  • Výlety do přírody asi raději absolvujte bez stupátka. Také není vhodné ho ke kočárku upínat, když chcete s kočárkem běhat.
Snadná montáž
Cybex Stupátko Priam/Balios S
ca. 2 000 CZK
Aktuálni cena

Výrobci a ceny

Ceny stupátek se pohybují od cca 1000,- Kč do asi 3000,- Kč. Cena se může navýšit pořízením přídavného sedátka, nebo pokud budete potřebovat dokoupit adaptér.

Značky
Výrobky
Ceny
###

Bugaboo
Stupátka Adaptéry
Od 2500,- Kč Kolem 400,- Kč
###

Lascal
Stupátka Sedátka
Od cca 1000,- Kč do 2000,-Kč Okolo 1300,- Kč
###

ABC design
Stupátka Sedátka
Cca 1600,- Kč Okolo 500,- Kč
###

###
###
###
###

Jméno
Universální
Snadné upevnění
Skate
Moderní
Snadná montáž
Image
Produkt
Babypoint Corado stupátko
Lascal Buggy Board Maxi stupátko Černá
TFK Mamaboard Skate
Peg-Pérego Stupátko pro BOOK
Cybex Stupátko Priam/Balios S
Výrobce
BabyPoint
LASCAL
TFK
Peg-Pérego
Cybex
Použití
universální
universální
konkrétní typ
konkrétní typ
konkrétní typ
Cena ca. 1 200 CZK ca. 1 700 CZK ca. 2 700 CZK ca. 1 900 CZK ca. 2 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena