Nejlepší ohýbačky trubek 2024 a jak vybrat

Pro instalatéry i stavaře.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Carmax Hydraulická ohýbačka trubek o síle 16T

Jak vybrat ohýbačku trubek

  • Ohýbačka trubek je nástroj vhodný pro instalatéry či stavaře.
  • Dostupné jsou 3 typy ohýbaček – ruční, elektrická a hydraulická.
  • Pro práci s ohýbačkou trubek budete potřebovat nezbytné příslušenství, kterými jsou ohýbací segmenty.

Hydraulické ohýbačky trubek - náš výběr

Carmax Hydraulická ohýbačka trubek o síle 16T
Zobrazit více
Tato hydraulická ohýbačka trubek Carmax disponuje tlakem 16T a obsahuje 8 kolen s průměry od 15 do 80 mm. Umožňuje nastavení ohybu až do úhlu 90° a používání ve svislé či vodorovné poloze. Váží cca 60 kg a není vhodná pro tenkostěnné trubky.
Zobrazit méně

Elektrické ohýbačky trubek

AGP DB32 Elektrická digitální ohýbačka trubek
Zobrazit více
Elektrická ohýbačka trubek AGP DB32 disponuje digitálním LCD displejem, který ukazuje stupně ohybu nastavené pomocí kolečka na rukojeti. Umožňuje ohyb povlakovaných i nepovlakovaných měděných, ocelových a nerezových trubek o průměru 15,88 mm až 35 mm až do 190 stupňů. Pracuje s výkonem 1700 W a rychlostí 3,5 ot/min, splňuje normy CE, CB a EMC.
Zobrazit méně

Ohýbačky brzdových trubek

Geko Ruční ohýbačka brzdových trubek 6.3-10mm G02723
přečíst recenzi
Výrobce: Geko
Zobrazit více
Ohýbačka trubek Geko G02723 je nástroj navržený pro ruční ohyb měděných, hliníkových a nerezových trubek s průměry 6,3-10 mm. Toto zařízení je vhodné pro použití v systémech automobilového vytápění, klimatizace, větrání a instalací. Nabízí maximální úhel ohybu 180° a má vroubkovanou rukojeť pro zvýšenou přilnavost.
Zobrazit méně
Magma Ruční ohýbačka kovových trubek brzdových trubek 6,3-8-10mm
Zobrazit více
Ohýbačka trubek Magma je určena pro ohýbání měděných, mosazných, hliníkových a měkkých ocelových trubek o průměrech 6,3 mm (1/4"), 8 mm (5/16") a 10 mm (3/8"). Toto zařízení se hodí pro práce s menšími průměry trubek v oblasti automobilového vytápění, klimatizace, ventilace či instalací. Ohýbačka umožňuje maximální úhel ohybu 180 ° a disponuje vroubkovanou rukojetí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Ohýbačka trubek

Jak vybrat ohýbačku trubek

Typy ohýbaček trubek

Instalatéři ani stavaři vždy nepracují na jednom místě, neustále se přesouvají z místa na místo a s sebou nosí mnoho nářadí. Stejně tak tomu bude i v případě ohýbačky trubek, aby v momentě, kdy trubku budou potřebovat instalovat, si ji mohli hned ohnout podle svých potřeb. Nicméně na trhu není jen jeden typ ohýbaček. Můžete vybírat hned z 3.

Ruční ohýbačka trubek

Ruční ohýbačka trubek je buď úzké podlouhlé zařízení, do něhož se vkládá plechová trubka, nastavuje se ohýbací uhel, díky kterému budete při opakovaném ohýbání mít jistotu přesnosti. Na horní liště většinou máte možnost nastavit si segmenty. Většinou to jsou tyto: 25/50/75/205/255 mm, ale záleží samozřejmě na konkrétním zařízení.

  • Ruční ohýbačka trubek může mít podobu nástroje s rukojetí, na jehož konci jsou měnitelné tvarové opěrky, které v případě potřeby vždy vyměníte. Výhodou je, že si poradí se silnějšími trubkami než výše uvedený typ.
  • A nakonec může jít i o malé kleště, kdy ovšem nemáte možnost nastavit si velikost trubky.
Ohýbání na ruční ohýbačce

Při méně častém používání si vystačíte s ruční ohýbačkou, iStock / welcomia

Elektrická ohýbačka trubek

Aniž byste museli použít vlastní sílu, můžete si pomoci elektrickou energií. Modely jsou jak v přenosném provedení tak i velké stacionární, které slouží pro umístění do dílny.

Hydraulická ohýbačka trubek

Hydraulické ohýbačky trubek
Carmax Hydraulická ohýbačka trubek o síle 16T

Namísto elektrické energie je zde využívaná hydraulika. Ohýbačku trubek pak můžete ovládat pákou, či zakoupit model s elektromotorem. Opět jsou v různých modelech, kdy je můžete jednoduše přenášet z místa na místo nebo velké těžké modely určené do dílen.

Víte, že…?

Trubky je možné většinou ohnout až o 180 °. Záleží však na vybraném modelu, není však výjimkou ani vyšší stupeň ohybu. K ohýbání trubek můžete použít také všestrannou ohýbačku profilů.

Ohýbací segmenty

Pro práci s ohýbačkou trubek budete potřebovat nezbytné příslušenství, kterými jsou ohýbací segmenty. Je důležité vybrat opravdu kvalitní segment, jenž bude pevný. Ideálně by měl být vyroben z kluzného polyamidu, který bude zpevněn skelným vláknem. Dále se segmenty mohou ještě rozdělovat na ohýbání ocelových trubek a vrstvených trubek.

Víte, že…?

Elektrické ohýbačky trubek
AGP DB32 Elektrická digitální ohýbačka trubek

Někteří řemeslníci plní trubky pískem či jiným tvrdším materiálem, kdy se snaží zabránit nežádoucí deformaci v místě, kde trubku potřebujete ohnout. Dnešní modely jsou však již velmi šetrné a k žádným deformacím by při správném zacházení docházet nemělo.

Ohýbačka trubek

Bez ohýbačky se neobejde žádný instalatér, iStock / fotoerre

Nejznámější značky

Není důležité sledovat značku jako hlavní parametr ohýbačky trubek. V neposlední řadě je však dobré sledovat i recenze jiných uživatelů či dát přednost ověřeným značkám jako jsou např:

ZnačkaPopis
BOWCelým názvem BOW první hanácká je společnost, která na českém trhu působí již více jak 20 let, čímž se řadí mezi stabilní a spolehlivé značky. Na své si přijdou domácí kutilové, ale i řemeslníci.
ROLLERNěmecký gigant na trhu s nářadím vhodným pro instalatéry nabízí své výrobky již více než 110 let. Zakládají si na prvotřídní kvalitě a rovněž se snaží naslouchat svým zákazníkům, tak aby pro ně jejich výrobky byly ty nejlepší.
ArcoPosledním, námi vybraným zástupcem je španělská značka, která se zaměřuje na výrobu topenářských produktů a jejich roční produkce je více jak 40 miliónů ventilů.

Cena

Na závěr dnešního příspěvku už nezbývá nic jiného než se podívat na pořizovací cenu ohýbaček trubek, ať máte představu, kolik takové zařízení stojí. Logicky je však jasné, že nejlevnější budou ruční ohýbačky a nejdražší pak velká stacionární zařízení.

Cena do 300 Kč

Ohýbačky brzdových trubek
Geko Ruční ohýbačka brzdových trubek 6.3-10mm G02723

Nejlevnější ohýbačky trubek jsou ty, co připomínají kleště. Pokud víte, že budete pracovat jen s jedním průměrem trubek, můžete je použít, ale jinak byste se měli zamyslet nad pořízením dražšího modelu.

Cena od 300 do 3 000 Kč

Střední cenová kategorie nabízí ruční ohýbačky trubek s měnitelnými konci na různé průměry trubek. Ty se dají ohnout až do 180 °. K ohýbačce trubek většinou dostanete i několik nástavců a to vše v plastovém kufříku vhodném pro jednoduché přenášení.

Cena nad 3 000 Kč

Nejvyšší cenovou kategorii okupují hlavně elektrické a hydraulické ohýbačky trubek. Většinou se jedná o velká stacionární zařízení bez možnosti přemístění. Jejichž cena se může vyšplhat až na 80 000 Kč, ale tyto ohýbačky už spadají do kategorie profesionálních modelů.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat ohýbačku trubek?

Před výběrem se zamyslete, zda si vystačíte s ruční ohýbačkou, která vyžaduje při práci Vaši sílu, nebo si připlatíte za elektrickou nebo hydraulickou ohýbačku. Všechny typy ohnou materiál šetrně bez případných deformací.

Lze koupit další příslušenství?

K samotným ohýbačkám lze zakoupit mnoho příslušenství, pokud si vyberete známou značku, jenž se na trhu již delší dobu pohybuje. Nicméně to základní, co byste měli používat, aby vám nová ohýbačka dlouho vydržela je olej. Ale pozor, opravdu dbejte na to, aby to bylo mazivo určené přímo pro ohýbačky trubek.
Zobrazit kompletní nabídku Ohýbačka trubek