Nejlepší tahací harmoniky 2024 a jak vybrat
Jak vybrat tahací harmoniku
- Tahací harmonika nebo také jinak řečeno akordeon je mnohohlasý dechový hudební nástroj, který lze rozdělit do dvou základních typů a to klávesový nebo knoflíkový.
- Nejdůležitější součástí každé harmoniky jsou hlasy, respektive jejich typ a počet. Hlasy mají podstatný vliv na zvuk nástroje.
- Rejstříky ovlivňují zvukové možnosti nástroje. Počet basů pak souvisí s velikostí nástroje.
Tahací harmonika - náš výběr
Klávesové tahací harmoniky
Jak vybrat tahací harmoniku
Dva základní typy akordeonu
Obecně lze akordeon rozdělit do dvou základních typů a to klávesový nebo knoflíkový. Obě varianty se pak vyrábí jak pro dospělé, tak pro děti. Dětské akordeony mají zpravidla menší rozsah, což zejména u knoflíkového akordeonu umožňuje snazší zvládnutí prstokladu.
Klávesový akordeon
Narazit lze i na označení pianový akordeon. Součástí harmoniky je klaviatura, která se podobá klasickému pianu nebo pianinu. Oproti jmenovaným je ale celkově menší, čímž pádem má také menší rozsah tónů, a to nejčastěji tři oktávy. Tato varianta je cenově dostupnější. Akordeon má nižší hmotnost, klávesy jsou na hraní pohodlnější a zejména při začátcích hry na tento nástroj také jednodušší. Klávesový akordeon se tedy hodí i pro děti, které s hudbou teprve začínají, protože rychlejší pokroky vedou k lepší motivaci u nástroje zůstat. Klávesový akordeon je oblíbený i u profesionálních hráčů a obecně se jedná o častější variantu.
Knoflíkový akordeon
Tento nástroj je, co se konstrukčního zpracování týká, rozhodně komplikovanější a sofistikovanější. To je samozřejmě také důvod vyšší pořizovací ceny. Knoflíkové akordeony jsou menší. Klávesy jsou nahrazeny tlačítky, která mohou svým uspořádáním připomínat psací stroj a jsou velmi blízko u sebe. Díky tomu má akordeon ***větší rozsah***, je zde možnost tvorby komplikovanějších akordů, rychlejší hry na nástroj atd. Celkově je ale zvládnutí techniky náročnější. Obecně se tedy jedná o nástroj vhodný zejména pro profesionální hudebníky nebo ty, kteří se hře na akordeon chtějí věnovat intenzivně.
Typ akordeonu | Klady | Zápory |
---|---|---|
Klávesový | Klaviatura umožňuje snadnější zvládnutí hry na tento nástroj | Větší rozměry |
Nižší váha | ||
Levnější varianta | ||
Knoflíkový | Velký rozsah | Náročnější na zvládnutí techniky hry na nástroj |
Lepší zážitek ze hry | Vyšší pořizovací cena |
Víte, že…?
Při výuce hry na klávesový akordeon je možné využít znalosti z jiných klávesových nástrojů, jako je např. klavír. To samé platí i naopak, po zvládnutí techniky hry na tento nástroj je možné nabyté dovednosti aplikovat i na jiné hudební nástroje.
Hlasy tahací harmoniky
Dá se říct, že hlasy tvoří jádro harmoniky. Při výběru je možné zohlednit jednak jejich počet, ale také typ. Obojí má pak vliv na výsledný zvuk, jeho barvu a sílu.
Typy hlasů
Rozdíl u jednotlivých akordeonů je ve způsobu výroby, kvalitě zpracování a také ve výrobních materiálech. Obecně se dají rozlišit tři kvalitativní stupně hlasů:
- Základní – cenově dostupné; výroba se provádí strojově; používají se běžné materiály; nástroje jsou vhodné zejména pro děti nebo začátečníky
- Polo-ručně vyráběné – zde už se jedná o jakýsi vyšší stupeň; využívají se lepší a kvalitnější materiály, ruční jsou dokončovací práce; nástroje mají výraznější zvuk a celkově lepší vlastnosti
- Ručně vyráběné – nejlepší nástroje disponují právě tímto typem hlasů, což se odráží na vysoké pořizovací ceně
Počet hlasů
Nejčastěji se lze setkat s nástroji tříhlasými a čtyřhlasými. Existují ale také varianty dvouhlasé nebo pětihlasé. Více hlasů se odráží v celkovém zvukovém projevu, který je mocnější, výraznější. Naopak nemá vliv na to, co lze na nástroj zahrát. Nižší počet hlasů je vhodný pro děti nebo začátečníky. Profesionální hudebníci pak zpravidla preferují akordeony pětihlasé.
Rejstříky
Rejstříky nebo také registry mají souvislost s počtem hlasů akordeonu. Platí zde pravidlo, že čím víc hlasů, tím více také registrů. Ty nástroji nabízí bohatou paletu zvukových možností, např. možnost měnit zvukový výraz, transponovat nebo zvyšovat rozsah akordeonu. Samozřejmě s vyšším počtem registrů roste i pořizovací cena. Nástroje jsou také těžší. Tlačítka, kterými jsou rejstříky ovládány, jsou umístěné na diskantu nad hmatníkem. Základní rejstříky jsou:
- Osmistopý rejstřík – dodává nástroji jemnější a kulatější tóny
- Šestnáctistopý rejstřík – umožňuje posunout zvuk o oktávu níž; zvuk, který nástroj vydává, připomíná fagot
Jaká velikost zvolit
V první řadě je třeba si uvědomit, že velikost akordeonu souvisí s počtem basů – tlačítek doprovodné části nástroje. Knoflíkové akordeony jsou zpravidla menší než klávesová varianta.
Dětské nástroje patří k těm menším a mohou mít pouze 12 basů, nicméně častější je vyšší počet a to až 32 basů. Za střední variantu jsou považovány nástroje s rozpětím 60 až 90 basů. Tyto nástroje jsou prakticky univerzální a lze na ně zahrát téměř cokoliv. Pro koncertní vystoupení nebo vážnou hudbu se pak hodí varianta se 120 basy.