Nejlepší tahací harmoniky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Bino Tahací harmonika

Jak vybrat tahací harmoniku

  • Tahací harmonika nebo také jinak řečeno akordeon je mnohohlasý dechový hudební nástroj, který lze rozdělit do dvou základních typů a to klávesový nebo knoflíkový.
  • Nejdůležitější součástí každé harmoniky jsou hlasy, respektive jejich typ a počet. Hlasy mají podstatný vliv na zvuk nástroje.
  • Rejstříky ovlivňují zvukové možnosti nástroje. Počet basů pak souvisí s velikostí nástroje.

Tahací harmonika - náš výběr

Bino Tahací harmonika
Zobrazit více
Bino Tahací harmonika je hračka určená pro děti od 3 let. Je vyrobena z plastu a má modrou barvu s dvěma motýly. Výrobek není skutečný hudební nástroj. Rozměry jsou 18,5 x 10 x 20 cm.
Zobrazit méně
Classic Cantabile Secondo V 72 bass
Hmotnost: 7.6 kg
Zobrazit více
Classic Cantabile Secondo V 72 bass je harmonika typu akordeon. Disponuje 34 klávesami a 72 basy. Zvukově je vybavena třemi hlasy a je možné si vybrat ze 5 různých registrů. Hmotnost tohoto modelu je 7,6 kg. Součástí balení jsou obal a dva popruhy.
Zobrazit méně
Weltmeister Model Juwel 30/72/III/5
Výrobce: Weltmeister
Typ: klávesové

Klávesové tahací harmoniky

Weltmeister Model Opal 37/96/III/7/3
Výrobce: Weltmeister
Typ: klávesové
Weltmeister Model Juwel 30/72/III/5
Výrobce: Weltmeister
Typ: klávesové
Weltmeister Model Topas 37/96/IV/11/5
přečíst recenzi
Výrobce: Weltmeister
Typ: klávesové
Hmotnost: 10.2 kg
Zobrazit více
Akordeon Weltmeister Topas 37/96/IV/11/5 je vybaven jeho standardní klaviaturou o šířce 20 mm klávesů, 37 kláves výškového a 96 basových tlačítek. Disponuje 11 výškovými a 5 basovými rejstry. Jeho rozměry jsou 442 x 192 mm a váží 10,2 kg. V balení je kufr a popruh. Možnost doplatku za italské registrační typy. Barva: modrá.
Zobrazit méně
Truwer L 1302
Výrobce: Truwer
Typ: klávesové
Zobrazit více
Truwer L 1302 je tahací harmonika, která disponuje 25 klávesami a 12 basy. Její zářivě červené provedení nenechá nikoho na pochybách o jejím vzhledu. Při nákupu tohoto nástroje je zahrnut i pevný kufr.
Zobrazit méně

Knoflíkové tahací harmoniky

Tahací harmoniky pro děti

Bino Tahací harmonika
Zobrazit více
Bino Tahací harmonika je hračka určená pro děti od 3 let. Je vyrobena z plastu a má modrou barvu s dvěma motýly. Výrobek není skutečný hudební nástroj. Rozměry jsou 18,5 x 10 x 20 cm.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Tahací harmonika

Jak vybrat tahací harmoniku

Dva základní typy akordeonu

Obecně lze akordeon rozdělit do dvou základních typů a to klávesový nebo knoflíkový. Obě varianty se pak vyrábí jak pro dospělé, tak pro děti. Dětské akordeony mají zpravidla menší rozsah, což zejména u knoflíkového akordeonu umožňuje snazší zvládnutí prstokladu.

Klávesový akordeon

Narazit lze i na označení pianový akordeon. Součástí harmoniky je klaviatura, která se podobá klasickému pianu nebo pianinu. Oproti jmenovaným je ale celkově menší, čímž pádem má také menší rozsah tónů, a to nejčastěji tři oktávy. Tato varianta je cenově dostupnější. Akordeon má nižší hmotnost, klávesy jsou na hraní pohodlnější a zejména při začátcích hry na tento nástroj také jednodušší. Klávesový akordeon se tedy hodí i pro děti, které s hudbou teprve začínají, protože rychlejší pokroky vedou k lepší motivaci u nástroje zůstat. Klávesový akordeon je oblíbený i u profesionálních hráčů a obecně se jedná o častější variantu.

Hra na knoflikový akordeon

Hra na knoflíkový akordeon je o něco složitější, iStock / musicinside

Knoflíkový akordeon

Tento nástroj je, co se konstrukčního zpracování týká, rozhodně komplikovanější a sofistikovanější. To je samozřejmě také důvod vyšší pořizovací ceny. Knoflíkové akordeony jsou menší. Klávesy jsou nahrazeny tlačítky, která mohou svým uspořádáním připomínat psací stroj a jsou velmi blízko u sebe. Díky tomu má akordeon ***větší rozsah***, je zde možnost tvorby komplikovanějších akordů, rychlejší hry na nástroj atd. Celkově je ale zvládnutí techniky náročnější. Obecně se tedy jedná o nástroj vhodný zejména pro profesionální hudebníky nebo ty, kteří se hře na akordeon chtějí věnovat intenzivně.

Typ akordeonuKladyZápory
KlávesovýKlaviatura umožňuje snadnější zvládnutí hry na tento nástrojVětší rozměry
 Nižší váha 
 Levnější varianta 
KnoflíkovýVelký rozsahNáročnější na zvládnutí techniky hry na nástroj
 Lepší zážitek ze hryVyšší pořizovací cena

Víte, že…?

Tahací harmonika
Bino Tahací harmonika

Při výuce hry na klávesový akordeon je možné využít znalosti z jiných klávesových nástrojů, jako je např. klavír. To samé platí i naopak, po zvládnutí techniky hry na tento nástroj je možné nabyté dovednosti aplikovat i na jiné hudební nástroje.

Hra na akordeon

Tahací harmoniky se liší typem a počtem hlasů, iStock / Nariman Safarov

Hlasy tahací harmoniky

Dá se říct, že hlasy tvoří jádro harmoniky. Při výběru je možné zohlednit jednak jejich počet, ale také typ. Obojí má pak vliv na výsledný zvuk, jeho barvu a sílu.

Typy hlasů

Rozdíl u jednotlivých akordeonů je ve způsobu výroby, kvalitě zpracování a také ve výrobních materiálech. Obecně se dají rozlišit tři kvalitativní stupně hlasů:

  • Základní – cenově dostupné; výroba se provádí strojově; používají se běžné materiály; nástroje jsou vhodné zejména pro děti nebo začátečníky
  • Polo-ručně vyráběné – zde už se jedná o jakýsi vyšší stupeň; využívají se lepší a kvalitnější materiály, ruční jsou dokončovací práce; nástroje mají výraznější zvuk a celkově lepší vlastnosti
  • Ručně vyráběné – nejlepší nástroje disponují právě tímto typem hlasů, což se odráží na vysoké pořizovací ceně

Počet hlasů

Klávesové tahací harmoniky
Weltmeister Model Opal 37/96/III/7/3

Nejčastěji se lze setkat s nástroji tříhlasými a čtyřhlasými. Existují ale také varianty dvouhlasé nebo pětihlasé. Více hlasů se odráží v celkovém zvukovém projevu, který je mocnější, výraznější. Naopak nemá vliv na to, co lze na nástroj zahrát. Nižší počet hlasů je vhodný pro děti nebo začátečníky. Profesionální hudebníci pak zpravidla preferují akordeony pětihlasé.

Rejstříky

Rejstříky nebo také registry mají souvislost s počtem hlasů akordeonu. Platí zde pravidlo, že čím víc hlasů, tím více také registrů. Ty nástroji nabízí bohatou paletu zvukových možností, např. možnost měnit zvukový výraz, transponovat nebo zvyšovat rozsah akordeonu. Samozřejmě s vyšším počtem registrů roste i pořizovací cena. Nástroje jsou také těžší. Tlačítka, kterými jsou rejstříky ovládány, jsou umístěné na diskantu nad hmatníkem. Základní rejstříky jsou:

  • Osmistopý rejstřík – dodává nástroji jemnější a kulatější tóny
  • Šestnáctistopý rejstřík – umožňuje posunout zvuk o oktávu níž; zvuk, který nástroj vydává, připomíná fagot
Holčička hraje na akordeon

Na tahací harmoniku mohou hrát děti i dospělí, iStock / IPGGutenbergUKLtd

Jaká velikost zvolit

V první řadě je třeba si uvědomit, že velikost akordeonu souvisí s počtem basů – tlačítek doprovodné části nástroje. Knoflíkové akordeony jsou zpravidla menší než klávesová varianta.
Dětské nástroje patří k těm menším a mohou mít pouze 12 basů, nicméně častější je vyšší počet a to až 32 basů. Za střední variantu jsou považovány nástroje s rozpětím 60 až 90 basů. Tyto nástroje jsou prakticky univerzální a lze na ně zahrát téměř cokoliv. Pro koncertní vystoupení nebo vážnou hudbu se pak hodí varianta se 120 basy.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat akordeon?

Prvotní volbou je typ nástroje. Pro začínající hráče nebo děti se zpravidla doporučuje klávesový akordeon, který je na zvládnutí techniky podstatně jednodušší. Z dalších parametrů pak jsou důležité hlasy nebo počet rejstříků.

Vyžaduje akordeon speciální údržbu?

Péče o akordeon spočívá v otření nástroje vhodným hadříkem a to ideálně po každé hře. Důležité je jeho uchování v suchém prostředí za stabilních teplot. Před prachem se chrání vhodným obalem nebo pouzdrem. Nástroj je nutné vždy odkládat na nožky ve spodní části.
Zobrazit kompletní nabídku Tahací harmonika