Nejlepší stojany na malování 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dvojitý masivní malířský stojan typu H Mabef M/02

Jak vybrat stojan na malování

  • Malířský stojan patří k základní výbavě každého malíře, protože nabízí vysoký komfort při samotné práci.
  • Nejoblíbenější materiál na výrobu malířských stojanů je dřevo, ideálně bukové nebo smrkové. Moderní verze stojanů mohou být vyrobeny z hliníku.
  • Malířské stojany mívají dvojí konstrukční provedení. Tím prvním je stojan do písmene A, druhá verze připodobňuje písmeno H.

Stojany na malování typ H - náš výběr

Dvojitý masivní malířský stojan typu H Mabef M/02
Zobrazit více
Stojan na malování Mabef M/02 je vyroben z masivního bukového dřeva s povrchovou úpravou. Typ "dvojité H" umožňuje umístění až dvou pláten do výšky 235 cm. Stojan má kolečka a zabrzdění pomocí šroubů. Hmotnost - 42 kg, nosnost - max. 40 kg pláten.
Zobrazit méně
Maluješ Malířský stojan typu H Mabef M/10
Zobrazit více
Stojan na malování Mabef M/10 je vyroben z bukového dřeva s ošetřeným povrchem. Stojan lze nastavit do maximální výšky 242 cm a unese až 10 kg. Rozměry podstavce jsou 55 x 52 cm. Je možné na něj umístit plátno do výšky 120 cm. Dodává se nesestavený.
Zobrazit méně
Ateliérový dřevěný malířský stojan Robusti H
Výrobce: VelkoobchodPlus
Zobrazit více
Ateliérový malířský stojan Robusti H je vyroben z vysoce odolného bukového dřeva. Vyznačuje se působivou nosností a stabilní konstrukcí z důvodu silnějšího materiálu. Jeho sklon je možné upravit pomocí křídelových matic a výšku horního úchytu a police nastavit šroubem s plastovou hlavou. Umožňuje umístění plátna až do výšky 122 cm. Hmotnost je 5,8 kg a rozměry jsou: výška 183 cm, šířka 63 cm a hloubka 14 cm. Nepodléhá povrchové úpravě.
Zobrazit méně

Stojany na malování typ A

Grafix Malířský stojan hliníkový
přečíst recenzi
Zobrazit více
Grafix Malířský stojan hliníkový nabízí úchytky na nožkách pro nastavitelnou výšku s maximální hodnotou 170 cm. Uchop plátna je stavitelný v horní i dolní poloze, s maximální výškou plátna 84 cm. Stojan je doplněn praktickým černým pouzdrem a jeho hmotnost je 720 gramů. Stojan lze složit do rozměrů 51 x 10 x 10 cm.
Zobrazit méně
Ateliérový malířský dřevěný stojan Van Gogh A buk
Výrobce: VelkoobchodPlus
Zobrazit více
Ateliérový malířský dřevěný stojan Van Gogh A buk je vyráběny z bukového dřeva ve tvaru písmene A. Má kovový mechanismus pro posun vodící tyče a korýtka pro plátno. Jeho výška je 160 cm a je schopen držet plátna až do výšky 130 cm.
Zobrazit méně

Stolní stojany na malování

CRELANDO Stolní malířský stojan v kufříku
přečíst recenzi
Výrobce: Crelando
Zobrazit více
Tento stolní malířský stojan CRELANDO v kufříku je vyroben z naolejovaného borovicového dřeva a je osazen nastavitelným držákem pro plátna o výšce až 70 cm. Součástí je 52dílná sada, včetně 18 akrylových barev, 10 štětců a dalších doplňků. Rozměry kufříku jsou 33 x 13 x 45 cm.
Zobrazit méně
3Toys.com Stolní malířský stojan přírodní
Zobrazit více
3Toys.com nabízí stolní malířský stojan přírodního typu pro malířské aktivity. Vyznačuje se výškou 60 cm a rozměry 26 x 35 x 60 cm, což by mohlo vyhovovat potřebám mladých výtvarníků.
Zobrazit méně
Kids World Stolní malířský stojan v kufříku 45 x 33 x 13,5 cm, SM-4533
přečíst recenzi
Výrobce: Kids World
Věk od: 3 let
Materiál: dřevěné
Barva: hnědá
Zobrazit více
Produkt Kids World Stolní malířský stojan v kufříku má rozměry 45 x 33 x 13,5 cm. Stojan je výškově nastavitelný, maximální výška obrazu je 70 cm, s možností regulace sklonu. Součástí je plátno, akrylové barvy, štětce, tužky, paleta, špachtle, nádobka na vodu a dřevěné kolíky. Záruka je 24 měsíců. Produkt není vhodný pro děti do 3 let.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na malování

Jak vybrat stojan na malování

Jaké typy stojanů existují

Podle místa, kde lze stojany použít, se rozlišují čtyři základní typy a to stojany ateliérové, plenérové, stolní a dekorační.

Malíř v ateliéru

Stojany na malování jsou k vidění nejen v ateliérech, ale i doma, iStock / shironosov

Ateliérové stojany

Ateliérové stojany se vyznačují robustním zpracováním, jsou velké a tedy i poměrně neskladné. Rozhodně se nehodí pro časté přenášení. Díky těmto vlastnostem ale nabízí vysokou stabilitu, díky které lze na stojan umístit i opravdu velká plátna. Variabilita jejich umístění je samozřejmostí.

Stojany plenérové

Plain air je francouzský výraz pro volné prostranství a odtud také pochází název stojanů ručených do terénu. Stojany jsou lehké a skladné, takže umožňují časté přenášení. Některé modely mohou dokonce disponovat popruhem, který přenášení usnadňuje. Nízká váha s sebou ale nese menší stabilitu, takže se tyto stojany hodí spíše na plátna menších rozměrů. Plenérové stojany mívají také často využití při různých výstavách na prezentaci různých děl.

Stolní stojany na malování

Stojany na malování typ H
Dvojitý masivní malířský stojan typu H Mabef M/02

Stolní stojany jsou vhodné nejen pro začínající malíře, kteří nechtějí investovat do větších modelů, ale jedná se také o vhodnou variantu, pokud malíř raději pracuje v sedě. Jak už název napovídá, jedná se o menší stojany, které se umisťují na stůl. Toto umožňuje mít plátno ve výšce očí, jako je tomu u ostatních modelů. Vzhledem k menším rozměrům se ale nehodí pro velká plátna.

Dekorační stojany

V tomto případě se jedná o specifickou skupinu stojanů, které ale primárně neslouží k malířské práci. Vzhledem ke své konstrukci jsou příliš lehké a tedy i nestabilní. Neumí tak malíři poskytnou dostatečnou oporu při práci. Tyto stojany jsou, jak název napovídá, primárně určeny k dekorativním účelům, respektive není problém na ně již namalované plátno postavit jako alternativu k zavěšení na zeď.

Typ stojanuVýhodyNevýhody
AteliérovýKvalitní, robustní zpracováníVětší rozměry znamenají větší nároky na místo
 Nabízí vysokou stabilituNejsou vhodné k častému přenášení
 Možnost umístění i velkých pláten 
 Variabilita umístění pláten 
PlenérovýLehké, skladné stojanyMéně stabilní
 Umožňují snadné přenášeníNevhodné na velká plátna
 Možné využití je také při nejrůznějších výstavách 
StolníUmožňují práci v sedě a přesto je plátno ve výši očíNejsou vhodná pro velká plátna
 Menší rozměry, skladnost 
DekoračníDíky nim může vzniknout velmi efektivní dekorativní prvek v prostoruNízká váha, tedy i nízká stabilita
  Nevhodné pro malování

Víte, že…?

V případě malířských stojanů se lze setkat také s tzv. kufříkovými stojany. Jedná se o lehčí verze, které jsou tedy vhodné nejen do ateliéru, ale také na cesty. Jejich součástí je úložný prostor, který slouží k uchování a přenášení malířských pomůcek.

Žena v malířském ateliéru

Stojany se vyrábí ze dřeva i kovu, iStock / golubovy

Z jakých materiálů se vyrábí

Stojany na malování typ A
Grafix Malířský stojan hliníkový

Malířské stojany se zpravidla vyrábí ze dvou základních materiálů a to dřeva nebo hliníku.

Dřevěné stojany

Dřevo je tradičním materiálem na výrobu malířských stojanů. Používají se různé dřeviny, které následně ovlivňují vlastnosti stojanu:

  • Buk (případně jiná pevná dřeva) – ideální volba pro náročné umělce; stojany jsou kvalitní, pevné, ale poměrně těžké; jsou zárukou dlouhé životnosti; nutné je počítat s vyšší pořizovací cenou
  • Smrk (případně jiná středně tvrdá dřeva) – smrkové stojany představují optimální poměr kvality a ceny; svými vlastnostmi se bukové variantě sice rovnat nemohou, ale i tak se jedná o poměrně dobrou volbu za přijatelnou cenu
  • Měkké dřeviny – nejlevnější varianta; stojany jsou ale nekvalitní, málo stabilní, s nízkou životností

Hliníkové stojany

Jedná se o modernější verzi malířských stojanů. Tyto nabízí nízkou váhu, ale poměrně pevnou konstrukci. Díky tomu se zpravidla používají pro práci v terénu. Nicméně materiál jako takový nenabízí atraktivní vzhled ani přílišnou odolnost.

Víte, že…?

Stolní stojany na malování
CRELANDO Stolní malířský stojan v kufříku

Díky stojanu na malování lze plátno, případně papír umístit do různých poloh. Větší stojany také umožňují dostatečný odstup o objektu pro jeho lepší zachycení.

Konstrukční zpracování stojanů

Malířské stojany se zpravidla vyrábí ve dvou různých provedeních. Prvním je konstrukce do písmene A, druhá pak do písmene H.

  • Typ A – skladnější verze; vhodné i pro větší plátna; méně stabilní než stojany do písmene H; levnější varianta
  • Typ H – stojany větších rozměrů, proto jsou vhodné pro stálé umístění; konstrukce je masivnější, kvalitnější, stabilnější; lze je použít na malá i rozměrná plátna; jsou těžší, proto se s nimi obtížně manipuluje

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na malování?

Stojany lze vybírat podle účelu a místa použití. V nabídkách jsou tedy stojany ateliérové, plenérové nebo stolní. Z materiálů je nejčastější dřevo. Kvalitní jsou zejména bukové, případně smrkové modely. Hliník představuje modernější verzi stojanů. Z hlediska konstrukce lze volit ze dvou základních typů.

Jaká konstrukce stojanu je vhodná do malých prostor?

Do malých místností je vhodné volit buď menší stolní stojany nebo pak ateliérové modely typu A. Ty nezabírají tolik místa v prostoru. Alternativu představují plenérové stojany, které lze snadno složit, uložit, přenést.
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na malování