Overball

Multifunkční balon pro každého.

ca. 100 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat overball

Bolavá záda, známe to každý. Čím dál tím více lidí si stěžuje na bolest zad a může za to zejména nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání ale i onemocnění ledvin. V našem dnešním rádci se blíže podíváme na používání overballu, a jak se díky němu zbavit nepříjemné bolesti zad jednoduchými cviky, ať už v kanceláři nebo doma u televize, pokud zrovna nemáte čas na návštěvu fitness centra či masáž.

Zázrak jménem overball

Overball je malý nafukovací gumový míč, jenž se využívá pro zlepšení zdravotní kondice a pomůže od bolesti zad. Je to možná neuvěřitelné, ale je tomu tak. Lze s ním také rehabilitovat po úrazu. Díky své velikosti a dostupnosti ho může využívat téměř každý. Například si ho jednoduše zabalíte s sebou na dovolenou, protáhnete záda, a dokonce si s ním i při obyčejném házení užijete legraci. Je to prostě multifunkční nástroj.

Patří do kategorie gumových míčů, které, jak již bylo zmíněno, mají pozitivní vliv na zdraví člověka. Prozatím se na trhu setkáte se 4 typy, z nichž jeden je již náš, dnes zmíněný overball.

Sametový
Sanomed Pilates Overball 27 cm
  • Fitball: Vyskytuje se i pod názvem gymball, bodyball či powerball. Jedná se však o základní velký gymnastický míč, který známe takřka všichni. Vyznačuje se vysokou nosností, proto se na něj nemusíte bát usednout, pokud zrovna bojujete s nadváhou.
  • Gymnastický míč s expandéry: Vychází z fitballu, jen má na bocích umístěné úchyty, na které jdou jednoduše přichytit pružná lana, která zvýší efektivitu cvičení. Doporučuje se pro pokročilejší sportovce.
  • Oválný míč: Díky svému tvaru je tento gymnastický míč více stabilní, jelikož se podlahy dotýká větší část. Je ideální pro cvičení s dětmi či staršími osobami. Ideální pro párové cvičení, protože na něm mohou sedět i dvě osoby najednou.

Balanční pomůcka

Díky své nestabilitě slouží jako pasivní opora, ale i labilní plocha. Ať už sedíte, ležíte, klečíte či provádíte jinou opěrnou pozici, jste nuceni neustále vyrovnávat těžiště těla a balancovat, i když si toho nejste přímo vědomi.
Hlavním cílem overballu bylo používat ho pro dechová cvičení, jelikož správným prováděním se zvětšuje objem plic, zejména u mladších osob.

Postupně se ukázalo, že dochází ke zlepšování motoriky těla, ať už se jedná o jednotlivé končetiny po vážném úrazu či jen drobná onemocnění, jako je např. zkracování šlach. Velké oblibě rovněž čelí při posilování pánevního dna, zádových a břišních svalů, ohýbače krku či šíjového svalstva.

Střední velikost
THERA-BAND Overball / Pilates Ball 22 cm

Používání overballu se doporučuje i profesionálním sportovcům, i přesto že cvičení s ním se může zdát jako nezáživné. Správné cviky však dokáží posílit celé tělo a vyrýsovat svaly. Díky jeho širokému rozpětí cviků ho může používat naprosto kdokoliv, a navíc je šetrný ke kloubům.

Ideální velikost

Na velikosti overballu nezáleží. Průměr se pohybuje od 19 do 30 cm a jeho hmotnost je do 500 g. Důležitější než velikost je efektivita cvičení. Děti využijí menší míče, načež dospělé zdravé osoby se nemusí bát sáhnout klidně po největším průměrů v závislosti na prováděných cvikách.

Správné sezení

Mimo provádění cviků je skvělým pomocníkem při sezení. Ocení ho zejména osoby se sedavým zaměstnáním. Ale pozor, na overballu se nesedí, ale je nápomocen jako opěrka. Rázem se ze špatné židle stane židle komfortní. Umístění míče v oblasti zad nutí neustále držet rovná záda. Jakmile se totiž začnete hrbit, overball spadne na zem. Můžete tak s kolegy v kanceláři hrát hru, kdo ho na židli udrží nejdéle.

Vhodný pro děti
Overball Lifefit 20cm

Jak nafouknout overball

Ještě, než s overballem začnete cvičit, je třeba se seznámit s návodem, jak míč správně nafouknout. Plně nahuštěný se využívá zejména při jednoduchých úkonech jako je házení, kutálení či rolování. Nejčastěji se však setkáte s tím, že se cvičí s podhuštěným balonem. Ale platí pravidlo, že čím větší nahuštění, tím budou cviky obtížnější. Pro začátek však doporučujeme míček nafouknout do poloviny až dvou třetin.

Samotné nafouknutí je jednoduché. Součástí balení bývá trubička, kterou můžete využít, či stačí použít pouze ústa. Nafoukněte overball tak, aby cvičení bylo pohodlné a efektivní. Míč můžete vždy dofouknout. Uzávěrem utěsněte otvor. Pokud však máte pocit, že uzávěr je ven moc vystrčení, jednoduše ho nůžkami zkraťte, ať nedojde ke zbytečnému úrazu či poškození balonu.

Cviky s overballem

Pokud máte míč připravený, můžete přejít ke cvičení. Spektrum cviků je opravu veliké. My se dnes zaměříme na základní cviky. V případě rehabilitace po úrazu se však poraďte se svým ošetřujícím lékařem či fyzioterapeutem.

Česká značka
Acra Overball 26 cm

Důležitým a hlavním parametrem je rychlost. Pamatujte na to, že s overballem se cvičí pomalu a každá pohyb se musí pořádně prodechnout. Zapomeňte na rychlé pohyby nebo dokonce švih. Tak a teď honem na podložku. Naučíme vás 3 jednoduché cviky.

Rovná záda a pevné hýždě

Na úvod se hned blíže podíváme na záda. Základní pozice je leh na zádech, rozpažené ruce a nohy jsou u sebe. Pozor, chodidla se musí dotýkat navzájem. Nastává čas pro overball, který umístěte pod chodidla. Srovnejte dech, stáhněte bříško, pánevní dno a hýždě. S výdechem pomalu zvedejte pánev, ale jen tak vysoko, abyste dokázali udržet lopatky na podložce. Chvíli se nahoře zastavte a s nádechem se pomalu vraťte na podložku. Uvolněte se a cvik alespoň 7x opakujte.

Posílení zad a stehen

Výchozí pozice je opět leh na zádech. Overball vložte mezi pokrčená kolena. Rozpažte ruce a s pomalým výdechem stáhněte bříško, pánev a soustřeďte se na okolí bederní páteře. Mírným pohybem zvedejte pánev, ale současně tlačte kolena k sobě. Lopatky zůstávají na podložce. Nezapomeňte tento cvik 7x opakovat.

Protiskluzový
Merco overball Fit – 25 cm

Pevné zádové svaly

Pro tento cvik se na podložce otočte na břicho. Míč položte pod stydkou kost. S rukama na sobě si podložte čelo. Při výdechu stáhněte bříško, zadeček s pánví tlačte do míče a pár sekund vydržte. S nádechem se pozvolna vraťte do výchozí polohy a pomalu 7x opakujte.

Víte, že…?

Pokud vás zaujali ukázkové cviky s overballem a rádi byste se takové formě cvičení věnovali pravidelně pod profesionálním vedením, tak se ve svém okolí porozhlédněte po lekci Pilates. Tam se totiž overball používá.

Materiál a údržba

Míč je vyroben z odolného a vysoce kvalitního materiálu bez ftalátů. Jedná se o napěněné PVC, kdy díky jeho pružnosti můžete míč různě stlačovat, rolovat nebo jakýmkoliv jiným způsobem uchopovat. Povrch je na dotek velmi příjemný a neklouzavý, proto se využívá i jako psychomotorická pomůcka nebo na relaxační masáže. Nosnost overballu může dosáhnout až 180 kg, i když to tak na první pohled vzhledem k jeho velikosti nevypadá. Nemusíte se tedy bát poškození v případě vyšší hmotnosti.

Nezapomeňte však na kvalitní péči. Ta je velice jednoduchá, stačí z hygienických důvodu otřít overball vlhkým hadříkem či speciálním dezinfekčním přípravkem šetrným k výrobnímu materiálu. Dejte si ale pozor i na to, kam míč ukládáte. Nenechávejte ho v bezprostřední blízkosti zdroje vysokého tepla a ostrých předmětů. Právě teplota může výrobní materiál narušit, aniž byste si toho všimli.

Nejznámější značky

Pokud zrovna nepreferujete konkrétní značku, je jedno jakou vyberete, pokud bude výrobek opatřen certifikátem, který zaručuje zdraví neškodný produkt. My se však dnes podíváme na nejznámější značky, které se na našem trhu vyskytují.

Značka Popis
Ledraplastic První overball, jenž spatřil světlo světa, byl pod značkou Ledraplastic. Ta ve svém portfoliu má mimo jiné také velké gymnastické míče, balanční podložky či hopsadla pro děti.
THERA-BAND Řadí se na přední příčky dodavatelů rehabilitačních a jiných cvičebních pomůcek. Během dosavadních 39 let jejich existence prošly produkty několika inovacemi. V jejich sortimentu naleznete posilovací gumy, podložky na cvičení a samozřejmě gumové gymnastické míče.
Acra Český zástupce a distributor sportovních potřeb od roku 1991. Nezaměřují se jen na balanční pomůcky, ale nabízejí také kolečkové brusle, tenisové rakety, fotbalové míče, aj.

Dostupnost a cena

Tak jako je overball vysoce multifukční s využitím při jakékoliv činnosti, stejně tak ho seženete téměř v každé prodejně a v několika barevných provedeních. Od specializované prodejny, přes lékárnu, až po obyčejný větší samoobslužný obchod. My však doporučujeme pořídit tuto cvičební pomůcku v prodejně sportovního či zdravotnického zařízení. Jedině tak budete mít jistotu kvalitního použitého materiálu.

Z hlediska finanční náročnosti je overball levnou záležitosti. I pokud zvolíte tu nejdražší variantu, která mimo jiné není více jak 300 Kč, nebudete litovat. Pořízením míče totiž výrazně ušetříte za maséry či fyzioterapeuty, budete-li se cvičení věnovat pravidelně. A uznejte sami, že počáteční investice kolem 200 Kč váš rozpočet nijak zásadně nenaruší než částky za maséry, které mohou být mnohonásobně vyšší.

Cena do 50 Kč

Ano, i za tuto cenu se dá overball pořídit, ale zcela jistě to nebude v odborné prodejně. Proto bychom na vás opět rádi apelovali, abyste se nákupu produktu s takto nízkou cenou raději vyhnuli a věnovali pozornost produktům, které mají certifikát zdravotní nezávadnosti.

Cena od 50 Kč do 150 Kč

V této cenové kategorii pořídíte overbally od 19 cm do 26 cm. V různých barvách a od různých výrobců. Jak jsme dnes již zmínili, tyto overbally jsou vhodné jednak pro děti, ale i dospělé.

Cena nad 150 Kč

Dražší overbally již mají větší rozměry a nabízejí je prověření výrobci, jenž se na takové pomůcky specializují, jako např. společnost Ledraplastic.

Víte, že…?

Pokud si nejste při koupit jisti, zda má výrobek certifikát zdravotní nezávadnosti, spolehněte se na jeden ze svých smyslů, kterým je čich. Pokud budete cítit jakýkoliv jiný zápach než gumu, něco je špatně.

Jméno
Sametový
Střední velikost
Vhodný pro děti
Česká značka
Protiskluzový
Image
Produkt
Sanomed Pilates Overball 27 cm
THERA-BAND Overball / Pilates Ball 22 cm
Overball Lifefit 20cm
Acra Overball 26 cm
Merco overball Fit – 25 cm
Cena ca. 100 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena