25 nejlepších pergol 2023

Příjemné posezení na čerstvém vzduchu.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Lanit Plast Wall 43 antracit / čirý PC
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat pergolu

 • To kam pergolu umístíte, je první otázka, kterou byste si měli položit. Výběr místa také ovlivní její velikost nebo nutnost odstínění.
 • Určitě máte vlastní představu, jak by měla pergola vypadat. Ostatně každý má jiný vkus, jiné požadavky, jiné představy. Existují ale jistá doporučení, kterými se samozřejmě můžete, ale nemusíte řídit
 • Současné moderní pergoly mohou být doplněny různými praktickými funkcemi, které pergolu povýší na téměř rovnocennou součást domu.

Pergola - náš výběr

Dřevěné pergoly

KARIBU ECO 2A 64624
přečíst recenzi
Výrobce: Karibu
Materiál: Polyvinylchlorid
Typ: pergoly k domu
Zastavěná plocha: 7.39 m2
KARIBU ECO 2B 64650
přečíst recenzi
Výrobce: Karibu
Materiál: Polyvinylchlorid
Typ: pergoly k domu
Zastavěná plocha: 13.12 m2
Dekorhome CLASSIC 2A 200x300 cm Přírodní
přečíst recenzi
Výrobce: Lanit Plast
Materiál: Polykarbonátové
Typ: pergoly k domu
Scobax Savespot Ladder 3 x 3 m přírodní
přečíst recenzi
Výrobce: Scobax
Materiál: dřevo
Typ: samostatně stojící pergoly
Zimní zahrady: ne
Lanit Plast S7014 Pergola LG2407
přečíst recenzi
Výrobce: Lanit Plast
Materiál: dřevo
Typ: pergola do zahrady
Zastavěná plocha: 9 m2

Hliníkové pergoly

Bioklimatické pergoly

Pergoly na auto

Zobrazit kompletní nabídku pergol

Jak vybrat pergolu

Umístění

To kam pergolu umístíte, je první otázka, kterou byste si měli položit. Výběr místa také ovlivní její velikost nebo nutnost odstínění. Na výběr máte ze dvou možností.

Ukotvení do fasády

S touto variantou se setkáte nejčastěji u novostaveb. Pergola ke zdi je ve své podstatě zastřešená terasa, která svým způsobem rozšíří prostor obytných místností. Tím získáte několik výhod, jako třeba usnadnění přenášení věcí z kuchyně, zvlášť pokud je s terasou přímo propojena nebo to, že v případě deště projdete hezky za sucha.

Pergola
Lanit Plast Wall 43 antracit / čirý PC

Samostatná stavba

Tento typ můžete umístit prakticky kamkoli na vašem pozemku. Nicméně z hlediska praktičnosti je vždy lepší, stojí-li poblíž domu. Samostatná stavba má tu výhodu, že nejste omezeni např. materiálem fasády, na který není vždy vhodné pergolu kotvit.

Velikost

Další bod je ujasnit si, jak velkou pergolu potřebujete. Respektive pokud máte dané místo, jak velká pergola se na ně vejde a pak k jakému účelu bude využívaná. Na posezení pouze členů vaši domácnosti bude stačit menší, ale pokud často pořádáte akce pro přátele, bude potřeba určitě větší.
Pokud se rozhodnete pro stavbu větší než 25 m², myslete na to, že budete potřebovat stavební povolení. Většina hotových pergol určených k montáži svépomocí, bývá menší, proto se na ně tato povinnost nevztahuje.

Víte, že…?

Jediné roční období, které je pro stavbu pergoly nevhodné, je zima. Pokud se pro její realizaci rozhodnete, počítejte, že dodací doba může být i několik měsíců. Také je dobré promyslet, jestli sestavení pergoly zvládnete sami nebo ji svěříte do rukou profesionála.

Dřevěné pergoly
KARIBU ECO 2A 64624

Vzhled

Určitě máte vlastní představu, jak by měla pergola vypadat. Ostatně každý má jiný vkus, jiné požadavky, jiné představy. Existují ale jistá doporučení, kterými se samozřejmě můžete, ale nemusíte řídit

 • Pergola ze dřeva se hodí do chatových oblastí nebo do vesnických zahrad; své místo najde i tam, kde je již použito více dřevěných prvků
 • Hliníkové pergoly působí svým designem nadčasově a jsou skvělým doplňkem novostaveb; vyrábí se v desítkách barevných odstínů a tak mohou ladit k barvě omítky domů, případně je můžete sladit s barvou oken, venkovních žaluzií nebo jinými prvky na fasádě vašeho domu.

Materiál

Pergoly se většinou vyrábí ze dřeva nebo hliníku. Dřevěné pergoly jsou nestárnoucí klasikou, ale někdy se lépe hodí modernější konstrukce z hliníku.

Hliníkové pergoly
Palram Sierra 5400 3 x 5,46 m bílá
  Výhody Nevýhody
Dřevo Nižší cena Přírodní vzhled Sestavení často zvládnete sami Složitější údržba materiálu (broušení, natírání) Možnost napadení plísní, dřevokazných hub Životnost konstrukce závislá na okolních vlivech Komplikovanější boční a střešní zastínění
Hliník Bezúdržbový materiál (není třeba natírat, ošetřovat) Vhodný pro moderní domy Subtilnější profily nezabírají moc místa Delší životnost materiálu Možnost bočního stínění Vyšší pořizovací cena

Zastřešení

Účelem zastřešení je ochrana před sluncem v teplých dnech a před deštěm, sněhem nebo větrem v chladnějších obdobích roku. Zastřešení je buď pevné, nebo posuvné. U posuvných variant máte možnost dálkového nebo elektronického ovládání.
Typy zastřešení jsou:

 • Pohyblivé naklápěcí lamely (slunolam)
 • Baldachýn
 • Markýza
 • Polykarbonátová krytina
 • Bezpečnostní skla

Funkce

Současné moderní pergoly mohou být doplněny různými praktickými funkcemi, které pergolu povýší na téměř rovnocennou součást domu.

Bioklimatické pergoly
Lanit Plast Bioclimatic 43
 • Zavedení větracích systémů
 • Instalace topných těles
 • Instalace LED osvětlení
 • Automatické ovládání stínění

Výrobci a cena

 • Cenový rozpočet na tuto stavbu je poměrně zásadní pro její výběr. Čím větší pergola, tím dražší samozřejmě bude. Např. u hliníkových pergol si můžete připlatit za moderní zastřešení nebo praktické funkce či doplňky. Obecně hliníkové pergoly jsou dražší než ty dřevěné, ale u dřevěných následně vzrostou náklady za její ošetřování (barvy, laky).
 • Dřevěnou pergolu podle vašich představ by vám měl vyrobit jakýkoli zručný truhlář ve vašem okolí. Delta je truhlářská firma z vysočiny, která nabízí široké portfolio pergol, altánů a zahradních přístřešků, jejichž cena se podle zvoleného typu pohybuje od cca 10000,- Kč do 51000,- Kč. Dřevěné altány a pergoly firmy PERGOLY TRUTNOV S.R.O. se pohybují kolem 13000,- Kč až 40000,- Kč.
Pergoly na auto
ShelterLogic 25866EU MONARC SHELTERLOGIC přístřešek na auto
 • 3Vkovo s. r. o. je další česká firma, která vám na míru zhotoví tentokrát hliníkové bioklimatické pergoly. Jejich cena se podle zvolených rozměrů může pohybovat mezi 180000,- Kč a 260000,- Kč. Širokou nabídku hliníkových pergol dále nabízí např. firma Alkotech. Sem si ale o cenovou kalkulaci budete muset napsat.

Otázky a odpovědi

Které pergoly mají boční stínění?

Boční stínění je výsada hliníkových pergol ukotvených do fasád. Je zajištěno žaluziemi nebo roletami. Jsou upraveny tak, aby odolaly i horším povětrnostním podmínkám. Jejich hlavní funkcí je zlepšení ochrany proti rozmarům počasí. Zajistí vám maximální pohodlí, ale také mohou prodloužit dobu, kdy budete pergolu používat.

Jaké doplňky lze dokoupit?

Aby byla pergola opravdu pohodlná, nezapomeňte na vhodně zvolený nábytek. Hlavními vlastnostmi by měla být praktičnost, ale také odolnost materiálů. Ta je důležitá kvůli zvládání případné nepřízni počasí, vlhkosti nebo kolísání teplot. Při výběru také zohledněte to, jestli bude v pergole umístěný celoročně nebo ho alespoň v zimním období uschováte. Nabídka venkovního nábytku je poměrně široká a liší se především materiálem. Používá se dřevo, ratan, plast, kov s ocelovým pletivem nebo hliník.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku pergol