Pergola ke zdi

Příjemné posezení na čerstvém vzduchu.

ca. 19 800 CZK
ca. 123 000 CZK
ca. 23 100 CZK
ca. 28 300 CZK
ca. 18 600 CZK

Jak vybrat pergolu ke zdi

 • To kam pergolu umístíte, je první otázka, kterou byste si měli položit. Výběr místa také ovlivní její velikost nebo nutnost odstínění.
 • Určitě máte vlastní představu, jak by měla pergola vypadat. Ostatně každý má jiný vkus, jiné požadavky, jiné představy. Existují ale jistá doporučení, kterými se samozřejmě můžete, ale nemusíte řídit
 • Současné moderní pergoly mohou být doplněny různými praktickými funkcemi, které pergolu povýší na téměř rovnocennou součást domu.

Materiál

Výběr materiálu patří mezi jedno z nejdůležitějších kritérií při výběru. Zaměřit se můžete na následující částí.

Konstrukce

Konstrukce pergol bývá nejčastěji vyrobená ze dřeva nebo hliníku.

Německá kvalita
KARIBU ECO 1B 64648
Materiál Popis
Dřevo Tento typ pergol má přírodní vzhled a jsou nestárnoucí klasikou; hodí se zejména do tradičních zahrad a zcela jistě ke starším domům; rozhodně patří mezi levnější variantu, ale jsou náročnější na údržbu; pergolu bude nutné pravidelně brousit a natírat, aby byla zajištěna delší životnost; nebezpečím jsou také plísně, houby a jiní parazité
Hliník Hliníkové pergoly zaujmout především atraktivním, ale také moderním vzhledem; jedná se o univerzální materiál, který bude ladit s každou stavbou; mezi hlavní výhody patří dlouhá životnost a bezúdržbovost

Střecha

I u střešní krytiny máte na výběr z několika možností:

 • Polykarbonát – momentálně nejpoužívanější materiál; je odolný a bezúdržbový, vypadá esteticky
 • Lexan – také hojně využívaný materiál na zastřešení; na první pohled vypadá jako sklo
 • Kov – klasický materiál u hliníkových modelů
 • Dřevo – součástí především dřevěných pergol

Podlaha

Také podlaha je nedílnou součástí každé pergoly a její vzhled je přizpůsoben vzhledu samotné stavby, ale také jejímu umístění. Jako podlahu můžete zvolit např.

Hliníková
SKYLUX CLIMALUX 5,0 x 4,0 m antracit
 • Zámkovou dlažbu
 • WPC podlahu (imitace dřeva)
 • Dřevěná podlaha

Velikost

Základní parametr, při jehož volbě je nutné vzít v potaz několik aspektů, jako je např. účel využívání pergoly nebo pro kolik osob bude většinou určená. Důležitá je samozřejmě také rozloha místa, kde bude pergola stát.

Víte, že…?

U každé stavby, která má plochu větší než 25 m2 a výšku nad 5 m, bude nutné vyřídit stavební povolení. Pokud kupujete hotový výrobek určený k montáži svépomocí, pravděpodobně se na něj tato povinnost vztahovat nebude, protože bude mít rozměry menší.

Oblíbený výrobce
Lanitplast hliníková pergola WALL 43 antracit + čirý PC

Zastřešení

Střecha pergoly je důležitou součástí, která má především ochrannou funkci. V létě vás chrání před sluncem, v chladnějším období před nepřízní počasí (déšť, vítr).
Obecně by mělo být zastřešení lehké, aby nezatěžovalo konstrukci pergoly. U dřevěných modelů příliš variant na výběr nemáte, ale u hliníkových pergol můžete volit jak z pevného zastřešení, tak pohyblivého. Patří sem např.:

 • Pohyblivé naklápěcí lamely (slunolam)
 • Baldachýn
 • Markýza
 • Pevné zastřešení z různých materiálů

Stínění

Boční stínění je důležité, pokud chcete prodloužit dobu, po kterou budete pergolu využívat. U dřevěných pergol je většinou komplikovanější než u hliníkových. Zpravidla se jedná právě o výsadu hliníkových pergol kotvených do fasády domů, kde je řešeno žaluziemi nebo roletami. Ty mají samozřejmě speciální úpravu, díky které odolají i rozmarům počasí.

Dřevěná
KARIBU ECO 1C 64649

Realizace

Pergolu můžete postavit nebo si nechat postavit téměř v každé roční domě. Výjimku představuje pouze zima, pokud tedy není extrémně teplá.
Na našem trhu jsou k dostání pergoly:

 • Řešené na míru konkrétním požadavkům – zpravidla se jedná o zakázkovou výrobu, jejíž součástí je i samotná instalace prostřednictvím firmy
 • Typizované výrobky – pergolu je možné sestavit i svépomocí

Funkce, doplňky

Mezi další výhody, zejména moderních hliníkových pergol, patří také nejrůznější funkce, které prostor pergoly povýší na prakticky rovnocennou část domu. Do pergoly můžete např. zavést větrací systémy nebo instalovat topná tělesa, LED osvětlení by mělo být samozřejmostí. Praktickou vychytávkou je např. automatické ovládání stínění.
K základním doplňkům pak patří pohodlný a praktický nábytek z odolných materiálů, který zvládne i případnou nepřízeň počasí.

Odolná konstrukce
Lanitplast hliníková pergola WALL 33 bílá + bronz PC

Výrobci a ceny

Pergoly vyráběné na míru budou pravděpodobně dražší než typizované modely. Pokud budete volit dřevo, můžete oslovit prakticky jakoukoli truhlářskou firmu ve vašem okolí. Ceny se pak mohou pohybovat mezi 10000 Kč až 50000 Kč. Hliníkové pergoly na míru vyrábí např. firma 3VKOVO s. r. o. jejich ceny se pak pohybují v řádech statisíců korun.
Mezi značky, které nabízí širokou škálu typizovaných především hliníkových pergol, patří např. Lanit Plast, Skylux nebo Alkotech. Cenové rozpětí je od cca 15000 Kč do 150000 Kč. Cena roste úměrně s velikostí pergoly, typem zastřešení, případně díky dalším doplňkům a funkcím.

Otázky a odpovědi

Které pergoly mají boční stínění?

Boční stínění je výsada hliníkových pergol ukotvených do fasád. Je zajištěno žaluziemi nebo roletami. Jsou upraveny tak, aby odolaly i horším povětrnostním podmínkám. Jejich hlavní funkcí je zlepšení ochrany proti rozmarům počasí. Zajistí vám maximální pohodlí, ale také mohou prodloužit dobu, kdy budete pergolu používat.

Jak vybrat pergolu ke zdi?

Vzhled pergoly je dobré přizpůsobit zejména samotné budově, jejíž bude součástí, ale také okolnímu prostředí. To pravděpodobně ovlivní nejen výběr samotného materiálu, ale také konstrukční řešení. U hliníkových pergol máte tu výhodu, že můžete volit z různých barevných odstínů a tím sladit její vzhled s vaším domem. Dřevěné pergoly se hodí k domům, na kterých jsou použity další dřevěné prvky, např. obložení, okenice atd.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Německá kvalita
Hliníková
Oblíbený výrobce
Dřevěná
Odolná konstrukce
Image
Produkt
KARIBU ECO 1B 64648
SKYLUX CLIMALUX 5,0 x 4,0 m antracit
Lanitplast hliníková pergola WALL 43 antracit + čirý PC
KARIBU ECO 1C 64649
Lanitplast hliníková pergola WALL 33 bílá + bronz PC
Výrobce
Karibu
Skylux
Lanit Plast
Karibu
Lanit Plast
Materiál
dřevo
hliníkové
hliníkové
dřevo
hliníkové
Zastavěná plocha
10.18 m2
20 m2
13.02 m2
5.73 m2
9.36 m2
Cena ca. 19 800 CZK ca. 123 000 CZK ca. 23 100 CZK ca. 28 300 CZK ca. 18 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena