Plazmová řezačka

Rychlé řezání kovových materiálů.

ca. 3 700 CZK
ca. 30 900 CZK
ca. 9 300 CZK
ca. 16 000 CZK
ca. 18 000 CZK

Jak vybrat plazmovou řezačku

 • Plazmové řezačky jsou speciální druh stroje určeného k rychlému řezání oceli a dalších kovových materiálů.
 • Využijete je v hobby dílně i profesionálním provozu.
 • Při výběru plazmové řezačky se setkáte s velkým množstvím kritérií.
 • Mezi ně se řadí například tloušťka řezu, typ zapalování a další parametry.
 • Zaměřte se také na cenu.

Jak funguje

Plazmové řezačka při práci využívá horký ionizovaný vzduch. Celý stroj se sestává ze dvou částí – elektrického zdroje a plazmového řezáku. Do hořáku se přivádí stlačený plyn a zdroj vyrábí vysoké napětí. V ionizační komoře hořáku vznikne elektrický oblouk, do kterého se vhání stlačený plyn.
Následkem zahřátí stlačeného plynu vzniká ionizovaný plyn, který se vyfukuje z ionizační komory plazmového hořáku o rychlosti 2 300 metrů za sekundu. Takto zahřátý a rychle proudící vzduch velmi rychle řeže elektricky vodivé materiály. Bez přeneseného oblouku plazmová řezačky umožňuje i řezání nevodivých materiálů.

Víte, že…?

Mezi hlavní výhody plazmové řezačky patří rychlost a účinnost řezání. Kovy se taví při vysokých teplotách a tím dochází k rychlému řezání. Při zahřátí v ionizační komoře se plyn zahřeje na 1 200 °C. Zahřátím ionizací vzniká tedy plazma. Podobně zahřátý a ionizovaný plyn najdete na povrchu Slunce.

Tloušťka materiálu až 12 mm
PARKSIDE Plazmová PPS 40 B2

Řezání

Řezání plazmovou řezačkou dělíme na ruční a automatické.

 • Ruční řezačky patří k těm levnějším a při práci využívají stlačený vzduch. Nebývají příliš těžké a využijete je především při práci s menšími díly a drážkováním.
 • Naproti automatické řezačky patří spíše do profesionálních provozů. Při práci využívají stlačený plyn jako argon nebo dusík. Vyznačují se vysokou kvalitou a rychlostí řezu.

Výkon

Výkon plazmové řezačky ovlivňuje tloušťku řezu. U plazmové řezačky se udává podle velikosti elektrického proudu. Pokud přemýšlíte i nad hloubkou řezu, například pro gravírování nebo vyřezávání oceli, běžné hobby řezačky zvládají řezání do hloubky 10 – 16 mm.

Plazmová řezačka
Jasic Plazmová řezačka CUT100 L221 + hořák LT101
Řezaný materiál Tloušťka materiálu Výkon řezačky
Nelegovaná ocel 1 mm 3 – 5 A
Plechy, silnější legovaná ocel 5 mm 12 – 16 A
Hliník, nerez podle tloušťky vždy o 20 % více než u klasických materiálů (5mm hliník potřebuje výkon 14 – 19 A)

Víte, že…?

Pokud budete kov řezat spíše výjimečně, vystačíte si s pilou na železo. I zde můžete vybírat mezi ruční nebo elektrickou variantou.

Zapalování

V minulosti se pro zapalování řezaček využíval kontaktní způsob. Vyfukovací tryska hořáku se dotýkala řezaného materiálu, jinak se nevytvořil elektrický oblouk. Problém tohoto typu zapalování tkví v rychlém opotřebování trysek.

 • Nejčastěji se setkáte s pneu-mechanickým typem, u kterého odpadá starost s tryskami.
 • Nejpohodlnější je vysokofrekvenční zapalování. Oblouk se vytváří bezkontaktně pomocí vysokofrekvenčního impulzu mezi katodou a anodou v trysce.

Víte, že…?

Pokud přemýšlíte nad vysokofrekvenčním zapalováním, počítejte s tím, že vysoká frekvence může poškodit okolní elektronické spotřebiče. Tento typ zapalování se také nedoporučuje lidem s kardiostimulátory.

2T a 4T systém
KRAMER CUT 51 Plazmová

Plyn

Hobby řezačky využívají klasický stlačený vzduch. Ten do řezačky vhánějí pomocí klasického nebo zabudovaného kompresoru. U profi řezaček se setkáte se speciálním plynem, který se určuje podle řezaného materiálu.

 • Argon – určený pro řezání lehkých a barevných kovů, využívá se i pro kompozitní materiály
 • Kyslík – řezání ocele (konstrukční i legovaná) a kompozitních materiálů
 • Dusík – řezání vysokolegované ocele

Chlazení

Na efektivním chlazení závisí především životnost trysky, která se při řezání zahřívá.

Na ocel a slitiny oceli
Stamos Power ² Plazmová 70 A – 251 V S-CUTTER 70.1
 • Levnější řezačky se chladí okolním vzduchem.
 • Dražší řezačky pro náročnější provozy se chladí destilovanou vodou, která lépe odvádí teplo a umožňuje delší práci.

Pracovní cyklus

Pokud sháníte řezačky do náročného provozu, zajímá vás i pracovní cyklus. Ten uvádí, jak dlouho řezačky pracuje a jak dlouhá je nutná přestávka na vychladnutí řezačky. Délka pracovního cyklu se uvádí v procentech. Například při pracovním cyklu 60 % a 10 minutové práci počítejte s tím, že 6 minut řezačka pracuje na plný výkon a 4 minuty se chladí.

Cena

Při pořizování plazmové řezačky počítejte s vyšší investicí. Řezačky rozhodně nepatří k levným záležitostem a na její pořízení si připravte několik tisíc. Se vzrůstající kvalitou stoupá také cena.

Svařovací set
Stamos Selection Plazmová 85 A 400 V zapalování s pilotním startem + Svářecí helma Carbonic PROFESSIONAL SERIES EX18000175
 • Do 10 000 Kč – levné řezačky pro domácí použití, nižší životnost trysek
 • 10 000 – 20 000 Kč – řezačky pro náročné kutily a provozy, stabilní oblouk a řezání silných materiálů
 • Od 20 000 Kč – plně profesionální řezačky, vyráběné z prvotřídních materiálů, mají vysoký výkon

Otázky a odpovědi

Jakého výrobce zvolit?

Plazmovou řezačky oceníte zejména při řezání tenkých a středně silných materiálů. Většina výrobců uvádí maximální tloušťku materiálu do 180 mm při suchém řezání a 120 mm při řezání pod vodou. Na trhu najdete profesionální výrobce zaměřující se na kvalitní řezání, ale plazmové řezačky nabízejí i běžní výrobci nářadí. Mezi značky, které nabízejí velmi výhodný poměr ceny a kvality, se řadí například Parkside, Tuson nebo Metaweld. Profesionální řezačky najdete u značek Vector Welding nebo Güde.

Jak vybrat plazmovou řezačku?

Plazmovou řezačku vybírejte podle toho, zda ji budete využívat občasně nebo patříte mezi profesionály. Ti mají pochopitelně na tento výrobek mnohem vyšší nároky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Tloušťka materiálu až 12 mm
Plazmová řezačka
2T a 4T systém
Na ocel a slitiny oceli
Svařovací set
Image
Produkt
PARKSIDE Plazmová PPS 40 B2
Jasic Plazmová řezačka CUT100 L221 + hořák LT101
KRAMER CUT 51 Plazmová
Stamos Power ² Plazmová 70 A – 251 V S-CUTTER 70.1
Stamos Selection Plazmová 85 A 400 V zapalování s pilotním startem + Svářecí helma Carbonic PROFESSIONAL SERIES EX18000175
Výrobce
Parkside
Jasic
Stamos
Stamos
Cena ca. 3 700 CZK ca. 30 900 CZK ca. 9 300 CZK ca. 16 000 CZK ca. 18 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.