Jak vybrat plazmovou řezačku
- Plazmové řezačky jsou speciální druh stroje určeného k rychlému řezání oceli a dalších kovových materiálů.
- Využijete je v hobby dílně i profesionálním provozu.
- Při výběru plazmové řezačky se setkáte s velkým množstvím kritérií.
- Mezi ně se řadí například tloušťka řezu, typ zapalování a další parametry.
- Zaměřte se také na cenu.
Plazmová řezačka - náš výběr



CNC plazmové řezačky


Plazmové řezačky Stamos




Jak vybrat plazmovou řezačku
Jak funguje
Plazmové řezačka při práci využívá horký ionizovaný vzduch. Celý stroj se sestává ze dvou částí – elektrického zdroje a plazmového řezáku. Do hořáku se přivádí stlačený plyn a zdroj vyrábí vysoké napětí. V ionizační komoře hořáku vznikne elektrický oblouk, do kterého se vhání stlačený plyn.
Následkem zahřátí stlačeného plynu vzniká ionizovaný plyn, který se vyfukuje z ionizační komory plazmového hořáku o rychlosti 2 300 metrů za sekundu. Takto zahřátý a rychle proudící vzduch velmi rychle řeže elektricky vodivé materiály. Bez přeneseného oblouku plazmová řezačky umožňuje i řezání nevodivých materiálů.
Víte, že…?
Mezi hlavní výhody plazmové řezačky patří rychlost a účinnost řezání. Kovy se taví při vysokých teplotách a tím dochází k rychlému řezání. Při zahřátí v ionizační komoře se plyn zahřeje na 1 200 °C. Zahřátím ionizací vzniká tedy plazma. Podobně zahřátý a ionizovaný plyn najdete na povrchu Slunce.
Řezání
Řezání plazmovou řezačkou dělíme na ruční a automatické.
- Ruční řezačky patří k těm levnějším a při práci využívají stlačený vzduch. Nebývají příliš těžké a využijete je především při práci s menšími díly a drážkováním.
- Naproti automatické řezačky patří spíše do profesionálních provozů. Při práci využívají stlačený plyn jako argon nebo dusík. Vyznačují se vysokou kvalitou a rychlostí řezu.
Výkon
Výkon plazmové řezačky ovlivňuje tloušťku řezu. U plazmové řezačky se udává podle velikosti elektrického proudu. Pokud přemýšlíte i nad hloubkou řezu, například pro gravírování nebo vyřezávání oceli, běžné hobby řezačky zvládají řezání do hloubky 10 – 16 mm.
Stamos Selection CNC 125 A - 400 V - zapalování s pilotním startem S-PLASMA 125CNC
Řezaný materiál | Tloušťka materiálu | Výkon řezačky |
---|---|---|
Nelegovaná ocel | 1 mm | 3 – 5 A |
Plechy, silnější legovaná ocel | 5 mm | 12 – 16 A |
Hliník, nerez | podle tloušťky | vždy o 20 % více než u klasických materiálů (5mm hliník potřebuje výkon 14 – 19 A) |
Víte, že…?
Pokud budete kov řezat spíše výjimečně, vystačíte si s pilou na železo. I zde můžete vybírat mezi ruční nebo elektrickou variantou.
Zapalování
V minulosti se pro zapalování řezaček využíval kontaktní způsob. Vyfukovací tryska hořáku se dotýkala řezaného materiálu, jinak se nevytvořil elektrický oblouk. Problém tohoto typu zapalování tkví v rychlém opotřebování trysek.
- Nejčastěji se setkáte s pneu-mechanickým typem, u kterého odpadá starost s tryskami.
- Nejpohodlnější je vysokofrekvenční zapalování. Oblouk se vytváří bezkontaktně pomocí vysokofrekvenčního impulzu mezi katodou a anodou v trysce.
Víte, že…?
Pokud přemýšlíte nad vysokofrekvenčním zapalováním, počítejte s tím, že vysoká frekvence může poškodit okolní elektronické spotřebiče. Tento typ zapalování se také nedoporučuje lidem s kardiostimulátory.
Plyn
Hobby řezačky využívají klasický stlačený vzduch. Ten do řezačky vhánějí pomocí klasického nebo zabudovaného kompresoru. U profi řezaček se setkáte se speciálním plynem, který se určuje podle řezaného materiálu.
- Argon – určený pro řezání lehkých a barevných kovů, využívá se i pro kompozitní materiály
- Kyslík – řezání ocele (konstrukční i legovaná) a kompozitních materiálů
- Dusík – řezání vysokolegované ocele
Chlazení
Na efektivním chlazení závisí především životnost trysky, která se při řezání zahřívá.
- Levnější řezačky se chladí okolním vzduchem.
- Dražší řezačky pro náročnější provozy se chladí destilovanou vodou, která lépe odvádí teplo a umožňuje delší práci.
Pracovní cyklus
Pokud sháníte řezačky do náročného provozu, zajímá vás i pracovní cyklus. Ten uvádí, jak dlouho řezačky pracuje a jak dlouhá je nutná přestávka na vychladnutí řezačky. Délka pracovního cyklu se uvádí v procentech. Například při pracovním cyklu 60 % a 10 minutové práci počítejte s tím, že 6 minut řezačka pracuje na plný výkon a 4 minuty se chladí.
Cena
Při pořizování plazmové řezačky počítejte s vyšší investicí. Řezačky rozhodně nepatří k levným záležitostem a na její pořízení si připravte několik tisíc. Se vzrůstající kvalitou stoupá také cena.
- Do 10 000 Kč – levné řezačky pro domácí použití, nižší životnost trysek
- 10 000 – 20 000 Kč – řezačky pro náročné kutily a provozy, stabilní oblouk a řezání silných materiálů
- Od 20 000 Kč – plně profesionální řezačky, vyráběné z prvotřídních materiálů, mají vysoký výkon
Otázky a odpovědi
Jakého výrobce zvolit?
Jak vybrat plazmovou řezačku?
Různé typy produktů porovnejte zde.