Nejlepší plombovací kleště 2024 a jak vybrat

Zabezpečení přístrojů a zařízení.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Irma PLM Ruční plombovací kleště 17cm kámen 10mm

Jak vybrat plombovací kleště

  • Plombovací kleště se používají k zaplombování olověných, ale i plastových plomb.
  • Samotné plombování je velmi důležitou ochranou různých přístrojů, která zabraňuje podvodům.
  • K plombovacím kleštím jsou zapotřebí ještě plomby a také plombovací dráty.

Plombovací kleště - náš výběr

Plombovací kleště - ø razníku 10 mm
přečíst recenzi
Zobrazit více
Plombovací kleště jsou nástroj určený pro zajištění bezpečnosti a ochrany předmětů či zařízení před manipulací. Kleště slouží k aplikaci pečetí nebo uzávěrů a mohou být vybaveny různými typy čelistí pro specifické účely. Výběr vhodných plombovacích kleští záleží na materiálu a velikosti použitého plombu.
Zobrazit méně
Erko P_1 Ruční plombovací kleště
Zobrazit více
Plombovací kleště jsou nástroj používaný k ověřování pravosti a zajištění bezpečnosti různých objektů. Jsou vyrobeny z odolných materiálů, jako je ocel nebo legovaný kov. Tato zařízení nabízejí mnoho různých funkcí a jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech, v závislosti na konkrétních požadavcích a účelu použití.
Zobrazit méně

Plombovací kleště 10 mm

Plombovací kleště 8 mm

CIMCO 101722 Plombovací kleště LILIPUT 8 (s řemínkem) - 105 mm
Zobrazit více
Plombovacie kliešte sú nástroj určený na plombovanie rôznych materiálov a objektov. Vyznačujú sa pevnou a odolnou konštrukciou, ktorá umožňuje spoľahlivú manipuláciu a precízne plombovanie. Kliešte sú vybavené ergonomickým dizajnom pre pohodlné použitie a dlhodobú pracovnú výdrž. Je dôležité dbať na správne používanie a udržiavanie týchto klieští.
Zobrazit méně
CIMCO 100030 Plombovací a štípací kleště ? 8 - 160 mm
Zobrazit více
Plombovací kleště jsou nástroj určený k uzavírání a zajišťování plomb. Tento konkrétní produkt se vyznačuje ocelovým tělem a ergonomickými rukojetěmi pro jednoduché a bezpečné použití. Umožňuje aplikaci různých typů plomb díky nastavitelným čelistem. Pohodlné zacházení garantuje hmotnost cca 1 kg.
Zobrazit méně

Plombovací kleště 12 mm

Plombovací kleště - ø razníku 12 mm
Zobrazit více
Plombovácí kleště jsou nástroj navržený pro zajištění a ověřování integrity zásilek, zařízení či měřičů. Tyto kleště lze použít s plombami různých materiálů, například olova či plastu. Důležité jsou ergonomické rysy, hmotnost, délka kleští a dostatečná síla stlačení pro správné zajištění plomby. Bezpečnostní plomby lze následně vyjmutou plombou ověřovat.
Zobrazit méně
CIMCO 101698 Plombovací kleště 12 - 220 mm
Zobrazit více
Plombovací kleště jsou nástrojem určeným pro zajištění bezpečnosti objektů a zboží pomocí plomb. Klíčové technické vlastnosti zahrnují vhodnou velikost, tvar a materiál pro optimální použití. Dále je důležitá odolnost proti násilnému otevření a snadnou manipulaci při nasazování plomb.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Plombovací kleště

Jak vybrat plombovací kleště

Popis

Plombovací kleště jsou důležitým nástrojem při zabezpečení různých přístrojů, u kterých nechceme, aby do nich měl kdokoliv nepověřený přístup. Typicky se jedná například o elektroměry, plynoměry a nebo například i různé nádoby s případně nebezpečným obsahem. Aby se zamezil přístup, respektive bylo možná snadno poukázat na nepovolené vniknutí, využívají se speciální plomby. Ty se za pomocí plombovacích drátků zajistí k danému zařízení, čímž se zajistí, že nelze zařízení upravit či odnést, aniž by došlo k poškození plomby.

K takovémuto úkonu jsou zapotřebí plombovací kleště, které onu zmíněnou plombu připevní na plombovací drátek. V zásadě jde o vcelku obyčejný nástroj spadající do kategorie kleští. Pakliže s ním však budete pracovat pravidelněji, například i každá den, hodí se na výběrem strávit alespoň nějaký čas a zvolit typ, který vám bude vyhovovat co nejvíce.

Pracovník s kleštěmi u elektroměru

Plombovací kleště ochrání přístroje před nenechavci, iStock /Zoran Orcik

Kloub

Stejně jako jakékoliv jiné kleště i plombovací kleště mají nezbytný kloub, který je bodem otáčení. Skládat se může z nýtu, šroubu nebo kovaného spoje, přičemž samotné spojení se zbylým tělem kleští může být realizováno čtyřmi různými způsoby.

Podepřený kloub

Plombovací kleště
Irma PLM Ruční plombovací kleště 17cm kámen 10mm

Jedná se o snýtování bez vyfrézování obou navzájem přiléhajících částí, které tak leží přímo na sobě.

Vložený kloub

Jedná se o snýtování ve vyfrézování opačného dílu, což znamená, že do sebe obě části přesně zapadají.

Prostrčený kloub

V jednom z dílů je vyfrézovaný podélný otvor, kterým je následně druhý díl prostrčen. Až následně dojde ke snýtování obou dílů dohromady a výsledkem je velmi robustní spojení.

Pohyblivý kloub

Plombovací kleště 8 mm
CIMCO 101722 Plombovací kleště LILIPUT 8 (s řemínkem) - 105 mm

Jedná se o průvlečný kloub, který se pohybuje v otevřené drážce, jež je vytvořena v jednom z dvou dílů. Pohybem druhého dílu dochází k rozevření kleští.

Rukojeť

Neméně důležitá součástí kleští je i rukojeť, za kterou kleště držíte. Ta by měla být robustní a současně i pohodlně padnout do ruky, aby bylo možné s plombovacími kleštěmi pracovat i delší dobu. Rukojeť může být celokovová, avšak u dnešních typů plombovacích kleští se setkáme spíše s plastovými, gumovými či vícesložkovými návleky. Jejich výhodou je, že mohou být měkké, protiskluzové a rovněž velmi odolné, díky čemuž plombovací kleště dlouho vydrží. Důležité nicméně je, aby byly návleky správně nasazeny na kleště a nedocházelo k jejich sklouzávání, což je naprosto nežádoucí. Pouze tak totiž může být práce s kleštěmi bezpečná. Rukojeť může mít ještě různé tvary.

Víte, že…?

V případě zpracování rukojeti je důležité, aby kleště neklouzaly z ruky a současně aby samotný návlek na rukojeti držel pevně na svém místě.

Rovné

Plombovací kleště 12 mm
Plombovací kleště - ø razníku 12 mm

Jde o nejběžnější tvar, který umožňuje různý úchop a vyhovuje takřka jakkoliv velkým dlaním. Mají tak nejširší možnosti použití a sednou každému.

Vypouklé

Vypouklý nebo též konvexní tvar rukojeti dokáže zafixovat úchop v jedné poloze, čímž zajišťuje přesnější a jistý úchop. Na druhou stranu nedává velkou možnost, jak kleště jinak držet.

Zakřivené

Zakřivení rukojeti může přijít vhod ve chvílích, kdy byste potřebovali vyvinout větší sílu. Vhod to může přijít u speciálních plombovacích kleští na větší sudy. Při běžném plombování však velká síla není zapotřebí.

Materiál

Plombovací kleště
Plombovací kleště - ø razníku 10 mm

Neméně důležitý je také materiál plombovacích kleští. Nikdo patrně nechce, aby mu po několika týdnech odešly do věčných lovišť. Běžně je použita nástrojová ocel, která je navíc vylepšována legováním prvky jako je je chrom, molybden či vanad, přičemž platí, že čím vyšší obsah uhlíku a legujících prvků, tím je výsledný materiál kvalitnější.

RukojeťVyužití  
RovnáRůzné možnosti uchopení  
VypoukláZafixuje úchop, jisté držení  
ZakřivenáLze snadněji vyvinout větší sílu stisku kleští

Ceny

Plombovací kleště jsou nástrojem, který rozhodně nepotřebuje mít ve svém kufru s nářadím každý. Od této potřeby se tak odvíjí i cena, která je za zdánlivě obyčejný kus nářadí vyšší. Plombovací kleště značky Zbirovia se tak prodávají od zhruba 1 300 Kč. Cena následně roste s druhem razidla. Čím je razidlo větší, tím roste i cena samotná. Běžně se pak pohybuje nad hranicí 3 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou plombovací kleště určeny?

Nejčastěji se s nimi setkají pracovníci elektráren či plynáren, kteří zaplombují přístup k měřícím zařízením, kdy není žádoucí, aby se k nim dostala nepovolaná osoba. Plombovací kleště však mohou být určeny i k plombování sudů.

Jak plombovací kleště fungují?

Samotné kleště nic nezmůžou. Potřebujete k nim ještě onu plombu, razidlo a plombovací drátek, pomocí kterých pomyslně uzamknete přístup. Plombovací kleště plombu vyrazí a zafixují na daném místě. Při budoucí přístup je nutné plombu vždy přerušit.
Zobrazit kompletní nabídku Plombovací kleště