Nejlepší plombovací kleště 2025 a jak vybrat
Zabezpečení přístrojů a zařízení.
Jak vybrat plombovací kleště
- Plombovací kleště se používají k zaplombování olověných, ale i plastových plomb.
- Samotné plombování je velmi důležitou ochranou různých přístrojů, která zabraňuje podvodům.
- K plombovacím kleštím jsou zapotřebí ještě plomby a také plombovací dráty.
Plombovací kleště - náš výběr
Plombovací kleště 10 mm
Plombovací kleště 8 mm
Plombovací kleště 12 mm
Jak vybrat plombovací kleště
Popis
Plombovací kleště jsou důležitým nástrojem při zabezpečení různých přístrojů, u kterých nechceme, aby do nich měl kdokoliv nepověřený přístup. Typicky se jedná například o elektroměry, plynoměry a nebo například i různé nádoby s případně nebezpečným obsahem. Aby se zamezil přístup, respektive bylo možná snadno poukázat na nepovolené vniknutí, využívají se speciální plomby. Ty se za pomocí plombovacích drátků zajistí k danému zařízení, čímž se zajistí, že nelze zařízení upravit či odnést, aniž by došlo k poškození plomby.
K takovémuto úkonu jsou zapotřebí plombovací kleště, které onu zmíněnou plombu připevní na plombovací drátek. V zásadě jde o vcelku obyčejný nástroj spadající do kategorie kleští. Pakliže s ním však budete pracovat pravidelněji, například i každá den, hodí se na výběrem strávit alespoň nějaký čas a zvolit typ, který vám bude vyhovovat co nejvíce.
Kloub
Stejně jako jakékoliv jiné kleště i plombovací kleště mají nezbytný kloub, který je bodem otáčení. Skládat se může z nýtu, šroubu nebo kovaného spoje, přičemž samotné spojení se zbylým tělem kleští může být realizováno čtyřmi různými způsoby.
Podepřený kloub
Jedná se o snýtování bez vyfrézování obou navzájem přiléhajících částí, které tak leží přímo na sobě.
Vložený kloub
Jedná se o snýtování ve vyfrézování opačného dílu, což znamená, že do sebe obě části přesně zapadají.
Prostrčený kloub
V jednom z dílů je vyfrézovaný podélný otvor, kterým je následně druhý díl prostrčen. Až následně dojde ke snýtování obou dílů dohromady a výsledkem je velmi robustní spojení.
Pohyblivý kloub
Jedná se o průvlečný kloub, který se pohybuje v otevřené drážce, jež je vytvořena v jednom z dvou dílů. Pohybem druhého dílu dochází k rozevření kleští.
Rukojeť
Neméně důležitá součástí kleští je i rukojeť, za kterou kleště držíte. Ta by měla být robustní a současně i pohodlně padnout do ruky, aby bylo možné s plombovacími kleštěmi pracovat i delší dobu. Rukojeť může být celokovová, avšak u dnešních typů plombovacích kleští se setkáme spíše s plastovými, gumovými či vícesložkovými návleky. Jejich výhodou je, že mohou být měkké, protiskluzové a rovněž velmi odolné, díky čemuž plombovací kleště dlouho vydrží. Důležité nicméně je, aby byly návleky správně nasazeny na kleště a nedocházelo k jejich sklouzávání, což je naprosto nežádoucí. Pouze tak totiž může být práce s kleštěmi bezpečná. Rukojeť může mít ještě různé tvary.
Víte, že…?
V případě zpracování rukojeti je důležité, aby kleště neklouzaly z ruky a současně aby samotný návlek na rukojeti držel pevně na svém místě.
Rovné
Jde o nejběžnější tvar, který umožňuje různý úchop a vyhovuje takřka jakkoliv velkým dlaním. Mají tak nejširší možnosti použití a sednou každému.
Vypouklé
Vypouklý nebo též konvexní tvar rukojeti dokáže zafixovat úchop v jedné poloze, čímž zajišťuje přesnější a jistý úchop. Na druhou stranu nedává velkou možnost, jak kleště jinak držet.
Zakřivené
Zakřivení rukojeti může přijít vhod ve chvílích, kdy byste potřebovali vyvinout větší sílu. Vhod to může přijít u speciálních plombovacích kleští na větší sudy. Při běžném plombování však velká síla není zapotřebí.
Materiál
Neméně důležitý je také materiál plombovacích kleští. Nikdo patrně nechce, aby mu po několika týdnech odešly do věčných lovišť. Běžně je použita nástrojová ocel, která je navíc vylepšována legováním prvky jako je je chrom, molybden či vanad, přičemž platí, že čím vyšší obsah uhlíku a legujících prvků, tím je výsledný materiál kvalitnější.
Rukojeť | Využití | ||
---|---|---|---|
Rovná | Různé možnosti uchopení | ||
Vypouklá | Zafixuje úchop, jisté držení | ||
Zakřivená | Lze snadněji vyvinout větší sílu stisku kleští |
Ceny
Plombovací kleště jsou nástrojem, který rozhodně nepotřebuje mít ve svém kufru s nářadím každý. Od této potřeby se tak odvíjí i cena, která je za zdánlivě obyčejný kus nářadí vyšší. Plombovací kleště značky Zbirovia se tak prodávají od zhruba 1 300 Kč. Cena následně roste s druhem razidla. Čím je razidlo větší, tím roste i cena samotná. Běžně se pak pohybuje nad hranicí 3 000 Kč.