Plombovací kleště

Zabezpečení přístrojů a zařízení.

ca. 2 900 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 1 500 CZK
ca. 5 700 CZK

Jak vybrat plombovací kleště

  • Plombovací kleště se používají k zaplombování olověných, ale i plastových plomb.
  • Samotné plombování je velmi důležitou ochranou různých přístrojů, která zabraňuje podvodům.
  • K plombovacím kleštím jsou zapotřebí ještě plomby a také plombovací dráty.

Popis

Plombovací kleště jsou důležitým nástrojem při zabezpečení různých přístrojů, u kterých nechceme, aby do nich měl kdokoliv nepověřený přístup. Typicky se jedná například o elektroměry, plynoměry a nebo například i různé nádoby s případně nebezpečným obsahem. Aby se zamezil přístup, respektive bylo možná snadno poukázat na nepovolené vniknutí, využívají se speciální plomby. Ty se za pomocí plombovacích drátků zajistí k danému zařízení, čímž se zajistí, že nelze zařízení upravit či odnést, aniž by došlo k poškození plomby.

K takovémuto úkonu jsou zapotřebí plombovací kleště, které onu zmíněnou plombu připevní na plombovací drátek. V zásadě jde o vcelku obyčejný nástroj spadající do kategorie kleští. Pakliže s ním však budete pracovat pravidelněji, například i každá den, hodí se na výběrem strávit alespoň nějaký čas a zvolit typ, který vám bude vyhovovat co nejvíce.

Kvalitní
546/150 Kleště plombovací 150 mm, průměr 9 mm, Brinko

Kloub

Stejně jako jakékoliv jiné kleště i plombovací kleště mají nezbytný kloub, který je bodem otáčení. Skládat se může z nýtu, šroubu nebo kovaného spoje, přičemž samotné spojení se zbylým tělem kleští může být realizováno čtyřmi různými způsoby.

Podepřený kloub

Jedná se o snýtování bez vyfrézování obou navzájem přiléhajících částí, které tak leží přímo na sobě.

Vložený kloub

Jedná se o snýtování ve vyfrézování opačného dílu, což znamená, že do sebe obě části přesně zapadají.

Dostupné
ZBIROVIA 2474/10mm kleště plombovací

Prostrčený kloub

V jednom z dílů je vyfrézovaný podélný otvor, kterým je následně druhý díl prostrčen. Až následně dojde ke snýtování obou dílů dohromady a výsledkem je velmi robustní spojení.

Pohyblivý kloub

Jedná se o průvlečný kloub, který se pohybuje v otevřené drážce, jež je vytvořena v jednom z dvou dílů. Pohybem druhého dílu dochází k rozevření kleští.

Rukojeť

Neméně důležitá součástí kleští je i rukojeť, za kterou kleště držíte. Ta by měla být robustní a současně i pohodlně padnout do ruky, aby bylo možné s plombovacími kleštěmi pracovat i delší dobu. Rukojeť může být celokovová, avšak u dnešních typů plombovacích kleští se setkáme spíše s plastovými, gumovými či vícesložkovými návleky. Jejich výhodou je, že mohou být měkké, protiskluzové a rovněž velmi odolné, díky čemuž plombovací kleště dlouho vydrží. Důležité nicméně je, aby byly návleky správně nasazeny na kleště a nedocházelo k jejich sklouzávání, což je naprosto nežádoucí. Pouze tak totiž může být práce s kleštěmi bezpečná. Rukojeť může mít ještě různé tvary.

Olověné plomby
Plombovací kleště – ø razníku 12 mm

Víte, že…?

V případě zpracování rukojeti je důležité, aby kleště neklouzaly z ruky a současně aby samotný návlek na rukojeti držel pevně na svém místě.

Rovné

Jde o nejběžnější tvar, který umožňuje různý úchop a vyhovuje takřka jakkoliv velkým dlaním. Mají tak nejširší možnosti použití a sednou každému.

Vypouklé

Vypouklý nebo též konvexní tvar rukojeti dokáže zafixovat úchop v jedné poloze, čímž zajišťuje přesnější a jistý úchop. Na druhou stranu nedává velkou možnost, jak kleště jinak držet.

Dostupné
ZBIROVIA 2474/10mm kleště plombovací

Zakřivené

Zakřivení rukojeti může přijít vhod ve chvílích, kdy byste potřebovali vyvinout větší sílu. Vhod to může přijít u speciálních plombovacích kleští na větší sudy. Při běžném plombování však velká síla není zapotřebí.

Materiál

Neméně důležitý je také materiál plombovacích kleští. Nikdo patrně nechce, aby mu po několika týdnech odešly do věčných lovišť. Běžně je použita nástrojová ocel, která je navíc vylepšována legováním prvky jako je je chrom, molybden či vanad, přičemž platí, že čím vyšší obsah uhlíku a legujících prvků, tím je výsledný materiál kvalitnější.

rukojeť využití    
rovná různé možnosti uchopení    
vypouklá zafixuje úchop, jisté držení    
zakřivená lze snadněji vyvinout větší sílu stisku kleští

Ceny

Plombovací kleště jsou nástrojem, který rozhodně nepotřebuje mít ve svém kufru s nářadím každý. Od této potřeby se tak odvíjí i cena, která je za zdánlivě obyčejný kus nářadí vyšší. Plombovací kleště značky Zbirovia se tak prodávají od zhruba 1 300 Kč. Cena následně roste s druhem razidla. Čím je razidlo větší, tím roste i cena samotná. Běžně se pak pohybuje nad hranicí 3 000 Kč.

Vysoce kvalitní
CIMCO Kleště 101698 plombovací

Otázky a odpovědi

Pro koho jsou plombovací kleště určeny?

Nejčastěji se s nimi setkají pracovníci elektráren či plynáren, kteří zaplombují přístup k měřícím zařízením, kdy není žádoucí, aby se k nim dostala nepovolaná osoba. Plombovací kleště však mohou být určeny i k plombování sudů.

Jak plombovací kleště fungují?

Samotné kleště nic nezmůžou. Potřebujete k nim ještě onu plombu, razidlo a plombovací drátek, pomocí kterých pomyslně uzamknete přístup. Plombovací kleště plombu vyrazí a zafixují na daném místě. Při budoucí přístup je nutné plombu vždy přerušit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Kvalitní
Dostupné
Olověné plomby
Dostupné
Vysoce kvalitní
Image
Produkt
546/150 Kleště plombovací 150 mm, průměr 9 mm, Brinko
ZBIROVIA 2474/10mm kleště plombovací
Plombovací kleště – ø razníku 12 mm
ZBIROVIA 2474/10mm kleště plombovací
CIMCO Kleště 101698 plombovací
Cena ca. 2 900 CZK ca. 1 500 CZK ca. 1 900 CZK ca. 1 500 CZK ca. 5 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.