15 nejlepších plynových bomb 2023

Ideální na vaření na cestách či na zahradě.

Autorka: Johana Malá | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PINGUIN 230g
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat plynovou bombu

 • Na trhu najdete hned několik typů plynových bomb. Ty se liší velikostí a způsobem používání.
 • Nejmenší plynové kartuše mohou být jednorázové, u větších bomb by vás měl zajímat způsob plnění.
 • Při manipulaci s plynovou bombou nepodceňujte ani bezpečnost.

Plynová bomba - náš výběr

Plynové bomby 10 kg

Plynové bomby do 500 g

Zobrazit kompletní nabídku plynových bomb

Jak vybrat plynovou bombu

Typy plynových bomb

Za plynovou bombu lze považovat i zapalovač. O něm dnes ale řeč nebude. My vám nyní představíme různé formy napojení se na plyn, tam, kde klasické připojení chybí, ať už doma nebo v přírodě.

Plynové kartuše

Do kategorie plynových kartuší spadají malé nádoby, ve který se ukrývá plyn. Nejčastěji jde o objem od 250 do 500 g. Hojně jsou využívány mezi turisty, jenž při svých cestách v přírodě tráví noc třeba pod širákem či v boudě, kde není elektřina a potřebují si uvařit jídlo. Ovšem můžete ho v případě nouze napojit i na malý přenosný gril, ale nečekejte dlouhou výdrž plynové bomby.

Plynová bomba
PINGUIN 230g

Campingová lahev

V případě, že se vydáte do kempu a budete chtít připravit večeři na plynovém grilu, vystačí vám 2 kg plynová bomba. Její rozměry i váha jsou ideální na převoz a častě přesuny. Nevýhodou pak je omezené množství plynu či velmi časté plnění. Nicméně záleží pouze na vaší spotřebě.

Plynová láhev s náplní 5 kg

Nejnovějším typem plynových bomb jsou takové, které mají 5 kg náplň. Jsou ideální společníkem do menších zahradních plynových grilů, zejména proto, že díky jejich ideální velikosti je můžete ukrýt pod gril a nikdo si ji nevšimne, na rozdíl od velkých, které někdy musí stát vedle grilu. Nejsou příliš těžké, proto s nimi mohou nakládat bez problémů i ženy.

Plynová láhev s náplní 10–11 kg

Nejvíce rozšířenou plynovou bombou je ta, v níže se nachází zhruba 11 kg náplně. V některých domácnostech bývá napojena na plynový sporák, ale je samozřejmě možné připojit ji k venkovnímu grilu. Bohužel ale díky jejím rozměrům ji nemůžete ukrýt pod rošt.

Plynové bomby 10 kg
Láhev tlaková PB 10 kg bomba na plyn U316V Láhev tlaková PB 10 kg bomba na plyn propan butan Plynová bomba 10 kilo , tlaková nádoba na propan - butan 316V Tlaková láhev 10 kg

Plnění nebo výměna

Pokud vám ve vaší plynové bombě dojde náplň je možné ji opětovně naplnit, nebo vyměnit za jinou. Ale bohužel tomu tak nebývá u malých plynových kartuší. Ostatní můžete vyměnit nebo si je nechat naplnit na většině prodejních místech a čerpacích stanicích. Někde se však můžete setkat i s tím, že vaši lahev odmítnou, jelikož nebyla vyrobena danou společností.

Víte, že…?

Abyste měli nad vaší plynovou bombou kontrolu doporučujeme vám nechat si stále plnit vaši nádobu než pokaždé prohlížet novou. Nicméně, aby vám plyn nechyběl, potřebujete alespoň dvě lahve, abyste je mohli střídat.

Materiál

Nést velkou plynovou lahev není žádná hračka. I prázdná bomba váží pár kilo, jelikož její obal je vyroben z kvalitní ocele, aby neunikal plyn, natož pak ještě s 11 kg náplní. Proto se na trh dostala i kompozitová plynová lahev, která nejen že je lehčí, ale překvapí vás i její vzhled, pokud ji zrovna nemáte kam ukrýt.

Plynové bomby do 500 g
AlpenCamping GAZ plynová kartuš kartuše turistický hořák 400ml

Využít ji můžete například v případě, že chcete cestovat delší dobu v karavanu a řešíte, abyste náhodou nepřekročili maximální váhu vozidla, jelikož je to jak u nás v České republice, tak i ve většině ostatních zemích velmi hlídané.

Příslušenství

Samotná lahev vám nestačí, musíte vědět, jaké příslušenství k ní potřebujete abyste ji mohli zapojit na vámi vybrané místo.

Součástka Použití
Ventil Nejprve budete potřebovat ventil, za pomoci kterého dostanete plyn z nádoby. Nezapomeňte věnovat pozornost velikosti závitu, aby pasovala na vaši plynovou bombu.
Těsnění S gumovým kulatým těsněním budete mít jistotu, že plyn zůstane tam kde má.
Hadice Speciální gumová hadice na propan-butan. K dostání je v různých délkách, ale i velikosti jako např. ¼“ nebo ¾“.
Regulátor tlaku plynu Abyste byli schopni nastavit potřebný tlak pro napojení přístroje, potřebujete regulátor tlaku, jenž se uvádí v barech.
Záslepná matice Slouží k uzavření plynové bomby.

Bezpečnost

Při manipulaci s plynem buďte ostražití. Stačí málo a může se stát neštěstí. Však toho jsou občas plné zprávy. Když ale dodržíte níže uvedené rady, podaří se vám riziko vzniku exploze eliminovat.

Plynová bomba
Primus power GAS 100g
 • Zkontrolujte si stav lahve. Promáčklina či koroze není znakem bezpečnosti.
 • Hlídejte si platnost provedení poslední bezpečností zkoušky.
 • Při manipulaci s plynovou bombou buďte opatrní a nesnažte se prázdnou lahev naplnit sami. Hrozí totiž riziko přeplnění.
 • Plynovou bombu skladujte na bezpečném a dobře větraném místě.
 • Řiďte se pokyny výrobce a dbejte na dobrý stav příslušenství.
 • Pokud plynovou bombu zrovna nepoužíváte, zabezpečte ji preventivně těsnicí zátkou.

Víte, že…?

Jestliže si nejste stoprocentně jisti kvalitou plynové bomby, kterou máte doma, můžete provést test pomocí mýdla a vody. Tím lahev na spojích potřete a pokud budou vznikat bubliny, bombu okamžitě odpojte a vyměňte.

Nejznámější značky

U plynových bomb je značka pouhou třešinkou na dortu. Důležité je sledovat hlavně stav ocelové lahve. Ovšem opět uvádíme značky, které jsou mezi spotřebiteli známé, u nichž můžete mít takřka stoprocentní jistotu, že předejdete neštěstí. Vhodné jsou pro běžné použití do domácnosti, zahradní grily či malé vařiče vhodné při kempování.

Plynové bomby 10 kg
Tomegas - Plynová lahev + 10 kg propanbutan
 • FLAGA
 • BBQ-GAS
 • Campingaz
 • Meva
 • Safefill

Cena

Cena plynové bomby se odvíjí o množství použitého materiálu při výrobě, velikost a s tím související náplně.

Cena do 200 Kč

Nejlevnější plynovou bombou je kartuše s hmotností až 500 g. Můžete ji hned napojit na plynový vařič, ovšem počítejte s tím, že jde o jednorázový produkt bez možnosti opakovaného naplnění.

Plynové bomby do 500 g
Hookah Flame Plynová kartuš pro žhaviče 190g

Cena od 200 Kč do 1 000 Kč

Sháníte-li vařič vhodný při stanování, počítejte s investicí do 1 000 Kč. Pořídit můžete jak samotnou plynovou bombu, tak i kompletně připravený vařič s jedním hořákem. Manipulace s lahví je jednoduchá, jelikož váží maximálně 2 kg a záslepná matice disponuje kovových uchem, abyste lahev mohli jednoduše uchopit.

Cena nad 1 000 Kč

Těsně nad touto cenovou hranicí jsou k dostání plynové bomby s 5 kg náplní. Ovšem cenový rozdíl mezi touto nádobou a nádobu na 10 kg je ve většině případů kolem 300 Kč.
Pokud vás však zajímá výměna prázdné plynové bomby za novou (10 kg), počítejte s částkou pohybující se kolem 500 Kč, v závislosti na daném prodejci.

Otázky a odpovědi

Jaký objem mají nejmenší plynové bomby?

Mezi nejmenší patří plynové kartuše, které jsou ideální pro kempingové vaření. Jejich hmotnost je v rozmezí 100 - 600 g. Některé kartuše jsou přímo součástí kempingového vařiče.

Co musí být součástí plynové bomby ke grilu?

Součástí této bomby musí být odtlačný ventil. Ten nenajdete na nejznámějších 2 kg bombách. Je však téměř vždy součástí modernějších bomb, které je možné používat v kombinaci s plynovým grilem. Součástí těchto plynových bomb je i regulační sada, pomocí které můžete bombu ke grilu či jinému zařízení napojit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku plynových bomb