Plynová bomba

Ideální na vaření na cestách či na zahradě.

ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 800 CZK

Jak vybrat plynovou bombu

Propan i propan-butan patří do více jak poloviny domácností. Odebírat ho můžete jednoduše, pokud jste připojeni k plynovému rozvaděči. V opačném případě se musíte spolehnout na vlastní připojení pomocí plynové lahve. Není to nic složitého, jen je potřeba znát správnou velikost, příslušenství i způsob, jak s lahví správně manipulovat. Plyn je sice dobrý sluha, ale také zlý pán.

Typy plynových bomb

Za plynovou bombu lze považovat i zapalovač. O něm dnes ale řeč nebude. My vám nyní představíme různé formy napojení se na plyn, tam, kde klasické připojení chybí, ať už doma nebo v přírodě.

Plynové kartuše

Do kategorie plynových kartuší spadají malé nádoby, ve který se ukrývá plyn. Nejčastěji jde o objem od 250 do 500 g. Hojně jsou využívány mezi turisty, jenž při svých cestách v přírodě tráví noc třeba pod širákem či v boudě, kde není elektřina a potřebují si uvařit jídlo. Ovšem můžete ho v případě nouze napojit i na malý přenosný gril, ale nečekejte dlouhou výdrž plynové bomby.

Pro celoroční použití
PINGUIN 450g
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Campingová lahev

V případě, že se vydáte do kempu a budete chtít připravit večeři na plynovém grilu, vystačí vám 2 kg plynová bomba. Její rozměry i váha jsou ideální na převoz a častě přesuny. Nevýhodou pak je omezené množství plynu či velmi časté plnění. Nicméně záleží pouze na vaší spotřebě.

Plynová láhev s náplní 5 kg

Nejnovějším typem plynových bomb jsou takové, které mají 5 kg náplň. Jsou ideální společníkem do menších zahradních plynových grilů, zejména proto, že díky jejich ideální velikosti je můžete ukrýt pod gril a nikdo si ji nevšimne, na rozdíl od velkých, které někdy musí stát vedle grilu. Nejsou příliš těžké, proto s nimi mohou nakládat bez problémů i ženy.

Plynová láhev s náplní 10–11 kg

Nejvíce rozšířenou plynovou bombou je ta, v níže se nachází zhruba 11 kg náplně. V některých domácnostech bývá napojena na plynový sporák, ale je samozřejmě možné připojit ji k venkovnímu grilu. Bohužel ale díky jejím rozměrům ji nemůžete ukrýt pod rošt.

Velká kartuše
Primus POWER Gas 450g
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Plnění nebo výměna

Pokud vám ve vaší plynové bombě dojde náplň je možné ji opětovně naplnit, nebo vyměnit za jinou. Ale bohužel tomu tak nebývá u malých plynových kartuší. Ostatní můžete vyměnit nebo si je nechat naplnit na většině prodejních místech a čerpacích stanicích. Někde se však můžete setkat i s tím, že vaši lahev odmítnou, jelikož nebyla vyrobena danou společností.

Víte, že…?

Abyste měli nad vaší plynovou bombou kontrolu doporučujeme vám nechat si stále plnit vaši nádobu než pokaždé prohlížet novou. Nicméně, aby vám plyn nechyběl, potřebujete alespoň dvě lahve, abyste je mohli střídat.

Materiál

Nést velkou plynovou lahev není žádná hračka. I prázdná bomba váží pár kilo, jelikož její obal je vyroben z kvalitní ocele, aby neunikal plyn, natož pak ještě s 11 kg náplní. Proto se na trh dostala i kompozitová plynová lahev, která nejen že je lehčí, ale překvapí vás i její vzhled, pokud ji zrovna nemáte kam ukrýt.

Na léto
Primus Summer Gas 230g
ca. 100 CZK
Aktuálni cena

Využít ji můžete například v případě, že chcete cestovat delší dobu v karavanu a řešíte, abyste náhodou nepřekročili maximální váhu vozidla, jelikož je to jak u nás v České republice, tak i ve většině ostatních zemích velmi hlídané.

Příslušenství

Samotná lahev vám nestačí, musíte vědět, jaké příslušenství k ní potřebujete abyste ji mohli zapojit na vámi vybrané místo.

Součástka Použití
Ventil Nejprve budete potřebovat ventil, za pomoci kterého dostanete plyn z nádoby. Nezapomeňte věnovat pozornost velikosti závitu, aby pasovala na vaši plynovou bombu.
Těsnění S gumovým kulatým těsněním budete mít jistotu, že plyn zůstane tam kde má.
Hadice Speciální gumová hadice na propan-butan. K dostání je v různých délkách, ale i velikosti jako např. ¼“ nebo ¾“.
Regulátor tlaku plynu Abyste byli schopni nastavit potřebný tlak pro napojení přístroje, potřebujete regulátor tlaku, jenž se uvádí v barech.
Záslepná matice Slouží k uzavření plynové bomby.

Bezpečnost

Při manipulaci s plynem buďte ostražití. Stačí málo a může se stát neštěstí. Však toho jsou občas plné zprávy. Když ale dodržíte níže uvedené rady, podaří se vám riziko vzniku exploze eliminovat.

Kempinková kartuše
Campingaz CP250
ca. 100 CZK
Aktuálni cena
 • Zkontrolujte si stav lahve. Promáčklina či koroze není znakem bezpečnosti.
 • Hlídejte si platnost provedení poslední bezpečností zkoušky.
 • Při manipulaci s plynovou bombou buďte opatrní a nesnažte se prázdnou lahev naplnit sami. Hrozí totiž riziko přeplnění.
 • Plynovou bombu skladujte na bezpečném a dobře větraném místě.
 • Řiďte se pokyny výrobce a dbejte na dobrý stav příslušenství.
 • Pokud plynovou bombu zrovna nepoužíváte, zabezpečte ji preventivně těsnicí zátkou.

Víte, že…?

Jestliže si nejste stoprocentně jisti kvalitou plynové bomby, kterou máte doma, můžete provést test pomocí mýdla a vody. Tím lahev na spojích potřete a pokud budou vznikat bubliny, bombu okamžitě odpojte a vyměňte.

Nejznámější značky

U plynových bomb je značka pouhou třešinkou na dortu. Důležité je sledovat hlavně stav ocelové lahve. Ovšem opět uvádíme značky, které jsou mezi spotřebiteli známé, u nichž můžete mít takřka stoprocentní jistotu, že předejdete neštěstí. Vhodné jsou pro běžné použití do domácnosti, zahradní grily či malé vařiče vhodné při kempování.

Klasická
Meva 2kg
ca. 800 CZK
Aktuálni cena
 • FLAGA
 • BBQ-GAS
 • Campingaz
 • Meva
 • Safefill

Cena

Cena plynové bomby se odvíjí o množství použitého materiálu při výrobě, velikost a s tím související náplně.

Cena do 200 Kč

Nejlevnější plynovou bombou je kartuše s hmotností až 500 g. Můžete ji hned napojit na plynový vařič, ovšem počítejte s tím, že jde o jednorázový produkt bez možnosti opakovaného naplnění.

Cena od 200 Kč do 1 000 Kč

Sháníte-li vařič vhodný při stanování, počítejte s investicí do 1 000 Kč. Pořídit můžete jak samotnou plynovou bombu, tak i kompletně připravený vařič s jedním hořákem. Manipulace s lahví je jednoduchá, jelikož váží maximálně 2 kg a záslepná matice disponuje kovových uchem, abyste lahev mohli jednoduše uchopit.

Cena nad 1 000 Kč

Těsně nad touto cenovou hranicí jsou k dostání plynové bomby s 5 kg náplní. Ovšem cenový rozdíl mezi touto nádobou a nádobu na 10 kg je ve většině případů kolem 300 Kč.
Pokud vás však zajímá výměna prázdné plynové bomby za novou (10 kg), počítejte s částkou pohybující se kolem 500 Kč, v závislosti na daném prodejci.

Jméno
Pro celoroční použití
Velká kartuše
Na léto
Kempinková kartuše
Klasická
Image
Produkt
PINGUIN 450g
Primus POWER Gas 450g
Primus Summer Gas 230g
Campingaz CP250
Meva 2kg
Výrobce
Pinguin
Primus
Primus
Campingaz
Meva
Cena ca. 200 CZK ca. 200 CZK ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena