Jak vybrat plynové topení
- Plynové topení je zařízení, které využívá jako primární zdroj energie plyn. Spalováním se plyn přeměňuje na tepelnou energii, která je vyzařována a distribuována do prostoru prostřednictvím různých mechanismů.
- Můžete volit mezi dvěma typy plynů, kterými jsou zemní plyn a propan-butan.
- Existují různé druhy topidel, ze kterých můžete vybírat.
- Důležitým parametrem při výběru plynového topení je samozřejmě i výkon a spotřeba. Proto na ně nezapomínejte.
Plynové topení - náš výběr




Venkovní plynové topení
Mobilní plynová topení




Plynová topení do garáže




Plynová topení na bombu





Jak vybrat plynové topení
- Plynové topení je zařízení, které využívá jako primární zdroj energie plyn. Spalováním se plyn přeměňuje na tepelnou energii, která je vyzařována a distribuována do prostoru prostřednictvím různých mechanismů.
- Můžete volit mezi dvěma typy plynů, kterými jsou zemní plyn a propan-butan.
- Existují různé druhy topidel, ze kterých můžete vybírat.
- Důležitým parametrem při výběru plynového topení je samozřejmě i výkon a spotřeba. Proto na ně nezapomínejte.
Typy
Jestliže se rozhodnete topit plynem, můžete se rozhodnout mezi dvěma druhy plynů, kterými jsou zemní plyn nebo propan-butan. Pojďme si k jednotlivým typům říci bližší informace.
Zemní plyn
Je vhodné tuto variantu zvolit, jestliže chcete vytápět plynem denně nebo často. Abyste mohli využívat zemní plyn, musí mít váš dům nebo jiný objekt plynovou přípojku, kterou následně můžete připojit do spotřebiče jako je např. plynový sporák nebo právě topení. Zemní plyn je výhodnější z hlediska pohodlí.
Propan-butan
Jestliže plynové topení budete využívat pouze nárazově nebo občas, vyplatí se vám více propan-butan. Plní se do lahví o různém objemu. Lahev pak připojíte ke konkrétnímu spotřebiči. Používání propan-butanu je nejen efektivní, ale i ekonomické. Další výhodou je nezávislost na distribučních sítích a maximální flexibilita.
V následující tabulce si upřesníme, jaké výhody a nevýhody má celkově plynové topení.
Výhody | Nevýhody |
---|---|
Vysoký a dobře regulovatelný výkon | Nutnost doplňování lahví (propan-butan) |
Nízká pořizovací cena | U otevřeného spalování musíte zajistit cirkulaci vzduchu v místnosti. |
Nízké náklady | |
Flexibilita | |
Nepotřebujete zdroj energie |
Způsob spalování
Spalování může být otevřené nebo uzavřené. V případě otevřeného spalování je vzduch brán přímo z místnosti, u druhé varianty, tedy při uzavřeném spalování je odebírán vzduch zvenčí. Spaliny se odvádí buď přirozeně, nebo je zařízení vybaveno nuceným odtahem spalin. Uzavřené spalování a odtah spalin se týká zejména moderních a vysoce účinných i ekonomických plynových kotlů a dalších zařízení, které jsou určené pro stálé vytápění prostor, většinou za pomoci plynové přípojky na zemní plyn.
Topidla
Můžete si vybírat mezi různými typy plynových topidel. Pojďme si je vyjmenovat a ukázat si jejich vlastnosti a možnosti využití.
Plynový kotel pro stálé vytápění
Jedná se o nejčastější prostředek pro plynové vytápění rodinných domů, bytů i jiných objektů či prostor. Tohle řešení disponuje vysoce ekonomickým i ekologickým provozem. I když jsou prvotní náklady vyšší, ty provozní jsou naopak výrazně nižší. Další výhodou je velmi dobrá regulovatelnost a možnost nejen vytápění, ale například i ohřevu vody.

Plynové kotle jsou vhodné pro stálé vytápění, iStock / Grassetto
Plynové topidlo WAW (tzv. vafky)
Jedná se o variantu kotle, která je v dnešní době už na ústupu. Toto zařízení se umísťuje na stěnu a je schopné vytopit menší i střední místnost. Vzhledem k tomu, že disponují uzavřeným spalováním, vzduch se odebírá zvenčí. Mají také nucený odtah spalin. Vafky většinou využívají zemní plyn, tudíž jsou závislé na přípojce. Setkáte se ale i s modely na propan-butan. U moderních modelů můžete ocenit termostat s možností regulace tepelného výkonu i další vylepšení, včetně lepšího zabezpečení.
Přenosná plynová kamínka
Jedná se o přenosný ohřívač vzduchu, který je určený do vnitřních prostor. Podobá se kompaktním kamínkům s přední mřížkou, u větších typů jsou i transportní kolečka. Jejich ideální využití je například v dílnách, výrobnách, kancelářích nebo například v garáži či rekreačním objektu. Jsou napájena prostřednictvím propan-butanových lahví.
Infračervený plynový teplomet
Zde je na mysli sálavé teplo, které ohřívá objekty, ale ne vzduch. Mají tedy podobný účinek, jako kdybyste seděli v chladu u otevřeného táboráku apod. Tato možnost je velmi příjemná a také výkonná. Provoz je bez jakéhokoliv hluku a nevíří se prach. Můžete jej používat jak v exteriéru, tak i v interiéru.
Venkovní plynová lampa
Má podobu právě jako klasická lampa, kužel nebo také vertikálně umístěný válec. Je vhodná pro vytápění venkovních prostor, jako je např. venkovní posezení. Můžete zvolit buď menší model, který umístíte přímo na stůl, nebo větší, který se postaví na zem. Mívají velký výkon a využívají propan-butan.

Venkovní plynové topení můžete vidět i na komerčních místech, iStock / Olezzo
Kompaktní teplomet
Má podobu jakéhosi talíře nebo desky, kterou připojíte na propan-butan. Hodí se skvěle jako přímý ohřívač, který před sebe postavíte v dílně, ve stanu, chatce nebo například v karavanu. Je vhodný do vnějších i vnitřních prostorů. Topný výkon je menší.
Topný výkon
Důležitým parametrem při výběru plynového topení je bezpochyby topný výkon a velikost prostoru. Topný výkon se uvádí u každého plynového topidla. Obecně je známo, že plynové ohřívače dokážou být velmi výkonné. Běžně se u plynových ohřívačů, topidel a kamínek pohybuje v rozmezí 3 – 13 kW. Největší výkon mají pochopitelně velké venkovní plynové lampy, vafky a především pak plynové kotle. Ty mohou nabídnout výkon od 15 až do několika desítek kW.
Spotřeba a výdrž paliva
Plyn je považován za ekonomičtější energii než elektřina nejen pro vytápění, ale například i pro vaření. Pokud se zaměříme na propan-butanová topidla, ty operují s lahvemi o velikostech od cca 2 do 15 kg, tak vzhledem k výkonu je jejich spotřeba výrazně efektivnější než u elektrických přímotopů. Například kamínka, která mají spotřebu okolo 4 kW, stoupá spotřeba plynu při plném výkonu na zhruba 300 g/hod. Venkovní ohřívače, které mohou mít výkon cca 8 kW, mají spotřebu od 580 g/hod. Spotřeba závisí na tom, na jaké výkon a jak efektivně topíte.
Cena
Malá kamínka či ostatní topidla na vyhřátí malinkého prostoru, pořídíte do 2 000 Kč. Do 8 000 Kč můžete koupit vnější topení do výkonu cca 13 kW. Výkonné vafky, špičková vnější topidla a následně plynové kotle pro kompletní vytápění koupíte od 10 000 Kč výš.