Plynový bojler

Levné ohřívače vody.

ca. 12 800 CZK
ca. 7 600 CZK
ca. 18 500 CZK
ca. 13 600 CZK
ca. 13 300 CZK

Jak vybrat plynový bojler

 • Plynové bojlery, nebo lépe plynové ohřívače vody, jsou domácí spotřebiče, které k ohřevu vody využívají zemního plynu nebo propan-butanu.
 • Jejich velkou výhodou je nezávislost na dodávkách elektřiny – bojler ohřeje vodu i v případě výpadku dodávky elektřiny.
 • Svoje využití najdou v místech větší spotřeby vody, tedy v dvou a více členných domácnostech a dílnách.
 • Cena ohřevu vody plynem je navíc levnější než elektřina.

Konstrukce

Bojlery plynové i elektrické se liší typem své konstrukce. Jedná se o první parametr, který vás při výběru zařízení zajímá. Díky tomu vyberete bojler vhodný pro vaši domácnost nebo dílnu.

Tlakový ohřívač

Centrální tlakové ohřívače jsou nejpodobnější elektrickým bojlerům. Využívají centrálního ohřevu vody a rozvádějí teplou vodu po domácnosti nebo dílně. Plynové tlakové ohřívače využívají nádrže o objemu 50 litrů a více. Díky tomu se hodí především do větších bytů a domácnosti. Běžně se také využívají ve středně velkých provozech a dílnách.

Jednoduchá konstrukce
ARISTON S/SGA X 80 EE

Beztlakový ohřívač

Beztlakové bojlery ohřívají vodu pouze pro jediný zdroj a zpravidla se umisťují přímo k tomuto zdroji. Pro teplou vodu využívají nádrže do objemu 30 litrů a hodí se tak do malých bytů a na chaty a chalupy. Využijete ho také v menší dílně s izolovaným rozvodem vody.

Průtokový ohřívač

Průtokové ohřívače se svým principem podobají klasické karmě. Voda se v těchto zařízeních ohřívá až v momentě její spotřeby. Díky tomu nabízí svým spotřebitelům neustálý zdroj teplé vody. Výběrem tohoto typu konstrukce ušetříte čas spojený s ohříváním a také peníze, protože ohříváte skutečně jen tu vodu, kterou spotřebujete.
Mezi jejich další výhody patří menší velikost a tichý běh. Svoje využití najdou spíše při menších odběrech vody, kde není třeba nádrž na teplou vodu. Podobně jako klasické karmy, tak i tyto ohřívače vyžadují bezpečnostní prvky.

 • Bezpečnostní pojistka proti přehřátí vody, která reguluje teplotu vody.
 • Hlídač odtahu spalin vypne spotřebič v případě, že dojde k vrácení spalin do místnosti.
 • Ochrana proti přehřátí výměníku tepla.
Průtokový ohřívač
PROTHERM Panda IOG 24/1 L

Víte, že…?

Instalace plynových bojlerů nad 10 kW se řídí státními směrnicemi. Ty vyžadují instalaci komína pro bezproblémový odtah spalin a pravidelné revize. Slabší spotřebiče revize ani komín nevyžadují.

Palivo

Pro ohřev vody v plynových bojlerech se využívají dva typy paliv. První z nich, tedy zemní plyn, podporuje většina plynových ohřívačů. Pro využití propan-butanu z plynových lahví je třeba úpravy trysek bojleru.

Zemní plyn

Ohřev vody klasickým zemním plynem patří k běžnému způsobu plynového ohřevu vody. Toto palivo je vhodné do běžných domácností. Je bezpečné, praktické a kromě pravidelných revizí nevyžaduje speciální údržbu.

Rychlý ohřev
Truma BG 10

Propan-butan

Ohřev propan-butanem využijete zejména v chatách a na chalupách. Bojlery navíc vyžadují drobné úpravy trysek a ne každý spotřebič je pro tento typ paliva vhodný. Propan-butanové bojlery vyžadují pravidelné výměny tlakových lahví s palivem.

Zásobník

Velikost zásobníku na teplou vodu volte podle odhadované spotřeby. Bojlery pro dvoučlennou domácnost mají zpravidla nádrže o objemu 50 litrů a více. V případě čtyřčlenné rodiny počítejte se zásobníkem o objemu minimálně 120 litrů.
Před výběrem dostatečně velkého bojleru si ovšem položte několik otázek a v ideálním případě se poradíte s odborníkem. Velikost zásobníku totiž ovlivňuje několik faktorů.

 • Jak intenzivně bude bojler využívaný?
 • Do kolika místností povede rozvod teplé vody?
 • Kolik lidí bude ohřátou vodu využívat?
 • Kolik místa máte na instalaci nového spotřebiče?
Oblíbený
MORA -Top VEGA16E.N022

Rychlost ohřevu

Poslední z kritérií je rychlost ohřevu teplé vody. Obecné pravidlo říká, že čím větší nádrž, tím pomalejší ohřev vody. Ten se následně dohání vyšším výkonem, který je ale méně ekonomický. Při výběru bojleru tak buďte realisté a zařízení nepředimenzujte.

Počet uživatelů Velikost zásobníku Příkon bojleru Rychlost ohřevu
1 – 2 uživatelé do 50 litrů cca 2 kW 1,5 hodiny
2 – 4 uživatelé do 100 litrů cca 5 – 10 kW cca 3 hodiny
6 – 10 uživatelů do 200 litrů cca 10 – 15 kW cca 3 – 4 hodiny
10 – 20 uživatelů do 250 litrů cca 15 – 20 kW cca 4 hodiny

Značky

Na trhu najdete několik tradičních a zavedených značek plynových bojlerů. Mezi ty patří například značka Mora, která nabízí tlakové, beztlakové i průtokové ohřívače vody. Další oblíbenou značkou je výrobce Dražice nebo Ariston, které se věnují výrobě bojlerů a domácích spotřebičů.

Cena

Ceny plynových bojlerů se pohybují od 5 000 Kč až do vyšších desítek tisíc. Bojler pro běžnou domácnost koupíte řádově mezi 10 000 až 20 000 Kč. Při nákupu bojleru do provozní dílny si připravte i 30 000 Kč. Méně než 10 000 Kč pak zaplatíte za malý bojler na chatu nebo na chalupu.

Dvojitý smalt
ARISTON SGA MICRO X EE

Otázky a odpovědi

Jak zjistit náklady na provoz bojleru?

O nákladech na provoz bojleru si uděláte obrázek i díky energetickému štítku. Tím výrobci opatřují všechny spotřebiče prodávané na našem trhu. Jestliže chcete bojler, za jehož provoz nevytáhnete z kapsy balík, volte alespoň energetickou třídu C a vyšší.

Jak vybrat plynový bojler?

Do běžných domácností se pořizují průtokové ohřívače. Ty využívají energii ze zemního plynu a nechybí jim ani bezpečnostní funkce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednoduchá konstrukce
Průtokový ohřívač
Rychlý ohřev
Oblíbený
Dvojitý smalt
Image
Produkt
ARISTON S/SGA X 80 EE
PROTHERM Panda IOG 24/1 L
Truma BG 10
MORA -Top VEGA16E.N022
ARISTON SGA MICRO X EE
Cena ca. 12 800 CZK ca. 7 600 CZK ca. 18 500 CZK ca. 13 600 CZK ca. 13 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.