Plynový hořák na vaření

Domů i na tramp.

ca. 500 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 300 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat plynový hořák na vaření

  • Při výběru hraje primární roli to, jakým stylem budete chtít plynový hořák na vaření využívat.
  • Plynové hořáky na vaření se rozlišují dle druhu skladování připojeného plynu
  • Zaměřit se je nutné také na výkon plynového hořáku na vaření a jeho spotřebu při používání.

Využití

Před samotnou koupí plynového hořáku na vaření vás čeká položení si základní otázky, která se týká toho, k jakému účelu a kde hodláte plynový hořák na vaření využívat. Je totiž značně rozdílné, zda hledáte plynový hořák na vaření pro účely ohřevu jídla na cestách, nebo například pro ohřívání a vařené na vaší chatě či chalupě. Jiné nároky pak jistě budete mít v případě, kdy chcete mít doma alternativu pro případ, kdy například dojde k výpadku dodávek elektrické energie.

Zdroj plynu

Plynové hořáky na vaření se v základu rozlišují dle způsobu skladování plynu, a to na ty s bombou a na ty s kartuší.

Turistický
VAR 2

Na bombu

Plynové hořáky na vaření s bombou přijdou vhod zejména do míst, kde nebude potřebné se spotřebičem pravidelně manipulovat. Důvode je prostý. Bomba s plynem je opravdu těžká a může vážit klidně přes 10 kilogramů, což už není vhodné pro častou a snadnou manipulaci. Plynové hořáky na vaření napájené skrze bombu se proto typicky hodí na chaty, chalupy nebo do obytných vozů, tedy karavanů. Stejně tak se toto řešení s bombou hodí i do domácností, jakožto záložní alternativa pro případy, kdy dojde k výpadku dodávek elektrické energie. I v takových chvílích i tak budete moci doma cokoliv přihřát nebo rovnou uvařit.

Setkat se můžete s plynovými hořáky na vaření, které lze snadno a rychle našroubovat přímo na bombu s plynem. Někdy může jít dokonce i o dva hořáky vedle sebe. Oba lze vždy snadno regulovat a tím tedy upravovat plamen. Velkou výhodou je jejich odolná konstrukce, která takřka nevyžaduje údržbu a může sloužit i více než 10 let. Velikost bomby s plynem je různé.
Typicky se dodává ve:

  • 2kilogramových
  • 5kilogramových
  • 10kilogramových velikostech.
Propanbutanový vařič
Meva PICAMP 2136

Na kartuš

Plynový hořák na vaření s kartuší je jako dělaný na cesty. Mezi jeho největší přednosti totiž patří skladnost a velice nízká hmotnost. Nejkvalitnější typy se pyšní hmotností pod hranicí 100 gramů. Snadno je tak zabalíte na cestu a v podstatě o nich ani nevíte. Existují typy plynových hořáků na vaření, které pevně přiděláte na kartuš, ale nalézt můžete i takové, které jsou spojeny hadičkou. S nimi se lépe manipuluje a můžete například zařízení s plamenem rychle uschovat do závětří.

Kromě zcela kompaktních cestovních plynových hořáků na vaření s kartuší existují také stolní varianty, které mohou mít například dva hořáky a hodí se například na kempování, kdy jste déle na jednom místě.

Nádoba s plynem výhody nevýhody
bomba dlouhá výdrž, životnost vysoká hmotnost, horší manipulace
kartuš nízká hmotnost, skladnost menší výdrž, delší doba ohřevu

Výkon a spotřeba

Výkon je společně se spotřebou velmi důležitým parametrem a navzájem jsou obdobně důležité, ne-li zcela podobné. Pakliže má plynový hořák na vaření malý výkon, je velmi nízká i samotná spotřeba. Velmi záleží, co budete upřednostňovat. Například delší výdrž je spjata s pomalejším vařením, naopak rychlejší vaření spotřebuje více plynu. Pro úplnost si však přibližně alespoň mezní hodnoty. Nejslabší plynové hořáky na vaření mají výkon 1,3 kW, zatímco ty nejsilnější 4,8 kW.

Výkonný
Yate Camping K620 jedna plotýnka

Hlavní výhody

Plynové hořáky na vaření mají hned několik klíčových výhod. V prvé řadě bývají lehké, především při spojení s kartuší. Výhodou je též snadné ovládání a jednoduché zapálení plamene. Potěší i jeho jednoduché regulování a celková skladnost plynových hořáků na vaření.

Ceny

Základní plynové hořáky na vaření pořídíte v běžných obchodech již za cenu pod hranicí 1 000 Kč. Jde tak o prvek, který nezatíží váš rozpočet. Následně již jen dokoupíte bombu či kartuš a jste plně připraveni. Pakliže hledáte plynový hořák na vaření se dvěma výstupy, počítejte s cenou kolem 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Kde lze využít plynový hořák na vaření?

Plynový hořák na vaření najde uplatnění například na chatách, chalupách, v karavanech, ale i na cestách. Jednoduše vždy všude, kde potřebujete ohřát nebo rovnou uvařit nějaké jídlo.

Je lepší zvolit bombu nebo kartuš?

Plynová bomba mívá zpravidla větší objem a hodí se do míst, kde potřebujete vařit delší dobu. Například na chatách či chalupách. Na druhou stranu je bomba těžká a je lepší ji vždy umístit na jedno místo a nepohybovat s ní. Kartuš je oproti tomu velmi lehká a hodí se například na cesty.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Turistický
Propanbutanový vařič
Výkonný
Hořák s varnou nádobou
Dvouplotýnkový
Cestovní vařič
Image
Produkt
VAR 2
Meva PICAMP 2136
Yate Camping K620 jedna plotýnka
Jetboil FLASH
Campingaz Base Camp
Cattara Traveler 13598
Cena ca. 500 CZK ca. 1 100 CZK ca. 300 CZK ca. 2 200 CZK ca. 1 000 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.