Posilovač břišních svalů

Pekáč buchet? Není problém.

ca. 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 100 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat posilovač břišních svalů

  • posilovače vhodné pro statické i dynamické posilování
  • díky nosnosti v rozmezí 120 – 150 kg jsou posilovače určeny ženám i mužům
  • vyberte ten správný model pro vaši domácí posilovnu

Typy posilovacích přístrojů

V obchodech se sportovním náčiním jsou k dostání dva druhy posilovacích nástrojů. Dělí se podle stylu cviků, které jsou s přístrojem prováděny. Cviky na posilování břicha se dělí na statické a dynamické. Proto ještě před nákupem zvažte, jaký druh pohybu děláte nejraději, zda se řadíte mezi začátečníky nebo se cítíte jako pokročilý sportovec.

S tím ovšem souvisí i to, jakého sportovního cíle chcete dosáhnout. Chcete rýsovat svaly, nebo se zaměřit na posilování hlubokého svalstva?
Necháme vás chvilku přemýšlet a zatím si ujasníme, co znamená statický a dynamický cvik.

Elektrická stimulace
Verk 15523 Elektrický posilovač břišních svalů EMS
Typ cviku Popis
Statický cvik Sval se protahuje až na hranici jeho možností a v dané poloze je nutno se zhruba na 30 vteřin zastavit. Dochází k posílení hlubokých svalů, jenž drží vnitřnosti a chrání bedra.
Dynamický cvik Na rozdíl od statického cviku nedochází k prodlevě, ale ihned, či s velmi malou přestávkou, max. 5 vteřin se cvik vrací do výchozí pozice. Rýsuje břišní svaly.

Houpací stroje

Houpací stroje bývají také označovány pod pojmem crunch. Využijí ho začátečníci, ale i pokročilí. Kostru stroje tvoří pěnová opěrka a rukojeť, přičemž při zatlačení se horní polovina těla zvedá a hned se vrací zpátky. Dochází tedy k dynamickému pohybu. Nohy jsou uvolněně. Správné provádění by však mělo vycházet z břicha, nikoliv ze samotného pohybu rukou. Výhodou této kostry je, že vede pohyb a díky tomu drží tělo ve správné poloze.

Abdo gain

Patří do kategorie pro provádění statických cviků. Jedná se o balanční pomůcku, na kterou se sportovec posadí a při mírném záklonu se v této pozici snaží vydržet 10 sekund. Poté následuje v klasickém sedu pauza po dobu 30 vteřin.

Pokud vám tento cvik nebude dělat problém, můžete si prodloužit dobu držení a zkrátit dobu odpočinku. Základem je však držet stále zatnuté břišní svaly, aby vás ze cvičení nebolela záda.

Multifunkční přístroj
Crivit Posilovač břisních svalů

Šikmá posilovací lavice

Posilovací lavice na bench s několika úrovněmi polohování. Na konci se nachází dva pěnové válce, za které se zatnou nohy. Na lavici se leží v náklonu s hlavou dolů a ta se přitahuje k nohám. Sklapovačky, jenž se provádí tímto způsobem, jsou mnohem více účinné. Ovšem myslete pořád na pevné břicho. Některé druhy lavic je možné upevnit i na žebřiny a tím si regulovat sklon lavice.

Posilovací stroj Power plank

Je vyhledávanou pomůckou pro posílení a formování břišních svalů. Cvičení je na první pohled jednoduché, ale jakmile sedíte na stroji, zjistíte, že tomu tak úplně není. Proto je ideální pro pokročilejší sportovce. Základem je dynamický pohyb na nakloněném stroji. Ruce se přidržují madel a nohy se opřou do pěnových válců. Cílem je přitáhnout spodní část k té horní. V podstatě se jedná obrácené sklapovačky, kdy nepřitahujete ruce, ale nohy.

Nosnost přístroje

Nosnost výše uvedených přístrojů musí být dostatečná, jelikož na ní pokládáte váhu celého těla. Například v případě houpacího přístroje musí být dostatečně silné rukojeti, aby se při zatlačení neulomily. Šikmá lavice zase dostatečně bytelná, aby se pod vámi nepodlomila. Proto se jejich nosnost pohybuje od 120 do 150 kg.

6 gelových polštářků
Mobile-Gym Náhradní gelové polštářky pro elektrický posilovač břišních svalů

Výhody posilovacího přístroje

Pokud vás již nebaví cvičit jen s vlastní vahou bez posilovacích přístrojů, nebo máte dost cvičení v posilovně, je nejlepší pořídit si posilovací stroj domu. Nejenže ušetříte čas, ale nakonec i peníze. Navíc při cvičení můžete sledovat svůj oblíbený pořad. Stroj, ať už v jakémkoliv provedení, pak jednoduše složíte a nebude tak nikde překážet.

Pro koho jsou vhodné

Posilovací přístroje na břicho využijí takřka všichni. Pokud se však řadíte mezi začátečníky či trpíte nadváhou, doporučujeme cviky konzultovat s trenérem. Dnes již není problém, aby přijel až k vám domů, aniž byste museli do fitness centra.

Víte, že…?

Několik dalších druhů cvičení, či návod jak na konkrétním posilovacím přístroji cvičit najdete také na internetu, který je dnes takovými videi dostatečně zaplněn.

Tři úrovně odporu
InSPORTline AB Perfect Duo

Rozcvička je důležitá

Aby trénink byl efektivní, a vy jste se zároveň vyhnuly nechtěnému zranění, nezapomeňte na úvodní ale i závěrečný strečink. Nezaměřujte se však jen na břicho, ale na celé tělo. Nyní přinášíme pár tipů:

  • Warm-up: Ruce si položte na čelo a snažte se do nich co nejvíce zatlačit hlavu. Tím se zatěžují svaly na krku a tím dochází k jejich prokrvení.
  • Rozvička od hlavy až dolů: Začněte kroužením krku, pomalu rozpohybujte ramena, lokty, zápěstí. Nevynechejte trup a pokračujte přes kolena až po kotníky.
  • Závěrečné protažení: Svaly po cvičení potřebují pořádně protáhnout, aby dosáhly svého maxima.

Cena a značka

Ceny za posilovače břišních svalů ovlivňuje jednak jejich typ, ale také způsob použití. My dnes vybíráme stroj do vaší domácí posilovny, proto opomineme několika tisícové částky. Ještě než se na to ale podíváme, je potřeba zmínit ověřené značky, které vám výběr usnadní. Ty ověřené a sportovci používané jsou například: inSPORTline, TRINFIT, Spartan, či Acra.

Víte, že…?

Cena, za kterou v dnešní době pořídíte jakýkoliv posilovací stroj, je vcelku příznivá. Nevyplatí se ani dívat po bazarech. Zbytečně byste mohli naletět a navíc nebudete mít k dispozici 2 letou záruku.

Cena do 1 000 Kč

Za nejnižší cenu pořídíte přístroj zvaný Abdo gain. Ten je vyrobený z kvalitního nezávadného plastu a v několika barevných provedeních. K dostání jsou i houpací přístroje, jenž podpírají horní polovinu těla.

Cena od 1 000 Kč do 1 500 Kč

Střední kategorie nabízí k výběru několik šikmých lavic od různých výrobců. Jedná se o klasické lavice s několika nastavitelnými pozicemi a pěnovými opěrkami pro uchycení kolen.

Cena nad 1 500 Kč

Přístroj zvaný Power Plank či také přitahovací věž se většinou pohybuje kolem ceny 2 000 Kč, jelikož se jedná o kvalitní ocelovou konstrukci, která musí zvládnout celou vaši váhu. Není však problém sehnat i stroje kolem 6 000 Kč, ale ty jsou určeny převážně pro komerční účely.

Otázky a odpovědi

Jaký je nejlepší posilovač břišních svalů?

Posilovače břišních svalů nabízí různí výrobci. Každý z přístrojů se trochu jiný a používá se jiným způsobem. Vybrat jeden model, který by bylo možné označit za nejlepší je tak nemožné. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Žádný z posilovačů však není zázračný, bez pravidelného cvičení nebude správně fungovat žádný.

Na co dát při výběru posilovače pozor?

Ať už budete vybírat jakýkoliv posilovač či jiný stroj, vždy upřednostňujte výrobky kvalitních výrobců a veškeré sportovní vybavení nakupujte ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech. Vyvarujte se nákupu zázračných pomůcek, které vám vykouzlí pekáč buchet rychle a bez námahy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektrická stimulace
Multifunkční přístroj
6 gelových polštářků
Tři úrovně odporu
Image
Produkt
Verk 15523 Elektrický posilovač břišních svalů EMS
Crivit Posilovač břisních svalů
Mobile-Gym Náhradní gelové polštářky pro elektrický posilovač břišních svalů
InSPORTline AB Perfect Duo
Hmotnost
3,72 kg
4.72 kg
Max. nosnost
110 kg
100 kg
Cena ca. 100 CZK ca. 500 CZK ca. 100 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.