Nejlepší posilovače břišních svalů 2025 a jak vybrat
Pekáč buchet? Není problém.
Jak vybrat posilovač břišních svalů
- posilovače vhodné pro statické i dynamické posilování
- díky nosnosti v rozmezí 120 – 150 kg jsou posilovače určeny ženám i mužům
- vyberte ten správný model pro vaši domácí posilovnu
Posilovač břišních svalů - náš výběr




Posilovač břišních svalů AB Roller





Posilovače břišních svalů inSPORTline




Jak vybrat posilovač břišních svalů
Typy posilovacích přístrojů
V obchodech se sportovním náčiním jsou k dostání dva druhy posilovacích nástrojů. Dělí se podle stylu cviků, které jsou s přístrojem prováděny. Cviky na posilování břicha se dělí na statické a dynamické. Proto ještě před nákupem zvažte, jaký druh pohybu děláte nejraději, zda se řadíte mezi začátečníky nebo se cítíte jako pokročilý sportovec.
S tím ovšem souvisí i to, jakého sportovního cíle chcete dosáhnout. Chcete rýsovat svaly, nebo se zaměřit na posilování hlubokého svalstva?
Necháme vás chvilku přemýšlet a zatím si ujasníme, co znamená statický a dynamický cvik.

Posilovače břišních svalů mají různé podoby, iStock / Bojan89
Typ cviku | Popis |
---|---|
Statický cvik | Sval se protahuje až na hranici jeho možností a v dané poloze je nutno se zhruba na 30 vteřin zastavit. Dochází k posílení hlubokých svalů, jenž drží vnitřnosti a chrání bedra. |
Dynamický cvik | Na rozdíl od statického cviku nedochází k prodlevě, ale ihned, či s velmi malou přestávkou, max. 5 vteřin se cvik vrací do výchozí pozice. Rýsuje břišní svaly. |
Houpací stroje
Houpací stroje bývají také označovány pod pojmem crunch. Využijí ho začátečníci, ale i pokročilí. Kostru stroje tvoří pěnová opěrka a rukojeť, přičemž při zatlačení se horní polovina těla zvedá a hned se vrací zpátky. Dochází tedy k dynamickému pohybu. Nohy jsou uvolněně. Správné provádění by však mělo vycházet z břicha, nikoliv ze samotného pohybu rukou. Výhodou této kostry je, že vede pohyb a díky tomu drží tělo ve správné poloze.
Abdo gain
Patří do kategorie pro provádění statických cviků. Jedná se o balanční pomůcku, na kterou se sportovec posadí a při mírném záklonu se v této pozici snaží vydržet 10 sekund. Poté následuje v klasickém sedu pauza po dobu 30 vteřin.
Pokud vám tento cvik nebude dělat problém, můžete si prodloužit dobu držení a zkrátit dobu odpočinku. Základem je však držet stále zatnuté břišní svaly, aby vás ze cvičení nebolela záda.
Šikmá posilovací lavice
Posilovací lavice na bench s několika úrovněmi polohování. Na konci se nachází dva pěnové válce, za které se zatnou nohy. Na lavici se leží v náklonu s hlavou dolů a ta se přitahuje k nohám. Sklapovačky, jenž se provádí tímto způsobem, jsou mnohem více účinné. Ovšem myslete pořád na pevné břicho. Některé druhy lavic je možné upevnit i na žebřiny a tím si regulovat sklon lavice.
Posilovací stroj Power plank
Je vyhledávanou pomůckou pro posílení a formování břišních svalů. Cvičení je na první pohled jednoduché, ale jakmile sedíte na stroji, zjistíte, že tomu tak úplně není. Proto je ideální pro pokročilejší sportovce. Základem je dynamický pohyb na nakloněném stroji. Ruce se přidržují madel a nohy se opřou do pěnových válců. Cílem je přitáhnout spodní část k té horní. V podstatě se jedná obrácené sklapovačky, kdy nepřitahujete ruce, ale nohy.
Nosnost přístroje
Nosnost výše uvedených přístrojů musí být dostatečná, jelikož na ní pokládáte váhu celého těla. Například v případě houpacího přístroje musí být dostatečně silné rukojeti, aby se při zatlačení neulomily. Šikmá lavice zase dostatečně bytelná, aby se pod vámi nepodlomila. Proto se jejich nosnost pohybuje od 120 do 150 kg.

Díky posilovačům a své snaze budete mít dokonalé břicho, iStock / jacoblund
Výhody posilovacího přístroje
Pokud vás již nebaví cvičit jen s vlastní vahou bez posilovacích přístrojů, nebo máte dost cvičení v posilovně, je nejlepší pořídit si posilovací stroj domu. Nejenže ušetříte čas, ale nakonec i peníze. Navíc při cvičení můžete sledovat svůj oblíbený pořad. Stroj, ať už v jakémkoliv provedení, pak jednoduše složíte a nebude tak nikde překážet.
Pro koho jsou vhodné
Posilovací přístroje na břicho využijí takřka všichni. Pokud se však řadíte mezi začátečníky či trpíte nadváhou, doporučujeme cviky konzultovat s trenérem. Dnes již není problém, aby přijel až k vám domů, aniž byste museli do fitness centra.
Víte, že…?
Několik dalších druhů cvičení, či návod jak na konkrétním posilovacím přístroji cvičit najdete také na internetu, který je dnes takovými videi dostatečně zaplněn.
Rozcvička je důležitá
Aby trénink byl efektivní, a vy jste se zároveň vyhnuly nechtěnému zranění, nezapomeňte na úvodní ale i závěrečný strečink. Nezaměřujte se však jen na břicho, ale na celé tělo. Nyní přinášíme pár tipů:
- Warm-up: Ruce si položte na čelo a snažte se do nich co nejvíce zatlačit hlavu. Tím se zatěžují svaly na krku a tím dochází k jejich prokrvení.
- Rozvička od hlavy až dolů: Začněte kroužením krku, pomalu rozpohybujte ramena, lokty, zápěstí. Nevynechejte trup a pokračujte přes kolena až po kotníky.
- Závěrečné protažení: Svaly po cvičení potřebují pořádně protáhnout, aby dosáhly svého maxima.
Cena a značka
Ceny za posilovače břišních svalů ovlivňuje jednak jejich typ, ale také způsob použití. My dnes vybíráme stroj do vaší domácí posilovny, proto opomineme několika tisícové částky. Ještě než se na to ale podíváme, je potřeba zmínit ověřené značky, které vám výběr usnadní. Ty ověřené a sportovci používané jsou například: inSPORTline, TRINFIT, Spartan, či Acra.
Víte, že…?
Cena, za kterou v dnešní době pořídíte jakýkoliv posilovací stroj, je vcelku příznivá. Nevyplatí se ani dívat po bazarech. Zbytečně byste mohli naletět a navíc nebudete mít k dispozici 2 letou záruku.
Cena do 1 000 Kč
Za nejnižší cenu pořídíte přístroj zvaný Abdo gain. Ten je vyrobený z kvalitního nezávadného plastu a v několika barevných provedeních. K dostání jsou i houpací přístroje, jenž podpírají horní polovinu těla.
Cena od 1 000 Kč do 1 500 Kč
Střední kategorie nabízí k výběru několik šikmých lavic od různých výrobců. Jedná se o klasické lavice s několika nastavitelnými pozicemi a pěnovými opěrkami pro uchycení kolen.
Cena nad 1 500 Kč
Přístroj zvaný Power Plank či také přitahovací věž se většinou pohybuje kolem ceny 2 000 Kč, jelikož se jedná o kvalitní ocelovou konstrukci, která musí zvládnout celou vaši váhu. Není však problém sehnat i stroje kolem 6 000 Kč, ale ty jsou určeny převážně pro komerční účely.