Lavice na bench

Posilovací lavice pro domácí cvičení.

ca. 3 600 CZK
ca. 5 800 CZK
ca. 2 700 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 6 300 CZK

Jak vybrat lavici na bench

 • Posilovací lavice lze rozdělit na tři typy.
 • Nosnost je velmi důležitým kritérium, které byste v žádném případě neměli podcenit.
 • Zvolit musíte i typ konstrukce.
 • Pořízení lavice je pouze začátek. Pro začlenění adekvátních cviků budete potřebovat také další vybavení.

Typy

Posilovací lavice lze rozdělit na tři typy – bench presová, břišní, zádová. Mimo tyto můžete narazit i na lavice kombinované.

Bench-pressová

Na tento typ zcela jistě narazíte v každé posilovně, ale jsou i modely pro domácí použití. Díky ní procvičíte většinu svalů horní části trupu. V nabídkách najdete verze „holé“ určené pro jednoruční činky nebo s nástavci, které slouží pro posílení nohou nebo na odkládání bench-pressové činky. Při výběru se zaměřte na nastavitelnost poloh. Součástí mohou být i opěrky nohou, které jsou také velmi užitečné.

Odolná
Hop-Sport HS-1055 PRO

Břišní

Břišní lavice jsou zpravidla výbavou pouze lepších fitness center. Jelikož je určena pouze na cvičení břišních svalů, není investice do ní příliš žádaná.

Zádová

I u toho typu je funkčnost omezena pouze na procvičování jedné oblasti – zádových svalů. Stejně jako na lavici břišní i na tuto narazíte jen sporadicky.

Multifunkční

Tento typ lavice nabízí mnohostranné využití. Kromě cvičení bench-press se využívá také jako náhrada dalších posilovacích strojů. Součástí totiž mohou být nástavce, díky kterým procvičíte např. nohy. Před nákupem je dobré se informovat o všech funkcích konkrétního výrobku.

Multifunkční lavička
inSPORTline Bastet

Nosnost

Nosnost je velmi důležitým kritérium, které byste v žádném případě neměli podcenit. U lavice, kterou vybíráte výhradně na bench-press, je nutné počítat nejen s vaší osobní váhou, ale také váhou činek, se kterými budete při cvičení manipulovat. Zkuste popřemýšlet o následujícím:

 • Kolika kilogramové činky zvedáte teď a ke kterým se chcete dopracovat v určitém časovém horizontu (1 – 2 roky)
 • Vaše aktuální váha + nárůst svalové hmoty za určité cvičební období, které vaši váhu navýší

Když sečtete vaši aktuální hmotnost, předpokládanou zátěž a rezervu, která by měla být alespoň 20 kg, získáte výslednou nosnost lavice. Rezervu můžete samozřejmě volit i větší. Lavice s vysokou nosností jsou stabilnější a také vám jistě déle vydrží.

Odolná konstrukce
Hop-Sport HS-020

Konstrukce

Obecně lze lavice rozdělit na rovné a šikmé.

Konstrukce Popis
Rovná Tento typ disponuje rovnou polohou a je primárně určený na posilování prsního svalstva; některé modely jsou opatřeny stojanem na činku (bench lavice)
Šikmá Jsou určeny především pro posílení břišního svalstva, ale svým způsobem je možné ji využít i na bench-press

Z hlediska konstrukce je dále velmi žádoucí, pokud je možné lavice polohovat. Může se jednat o náklon celé lavice, nebo jejich částí.

Víte, že…?

Základní cvičení bench press je prováděno na lavici rovné. Pokud ale chcete zapojit i jiné části velkého prsního svalu, je dobré zařadit cvičení na lavici šikmé. Při lehu hlavou vzhůru dochází k tlaku, který více aktivuje horní část prsního svalu. Při opačném lehu je zaměření na jeho dolní část. Při cvičení je žádoucí spolu asistence druhé osoby.

Pro všechny hlavní svaly
Klarfit FIT-HB3BC

Příslušenství

Pořízení lavice je pouze začátek. Pro začlenění adekvátních cviků budete potřebovat také další vybavení.

 • Činky – pro bench jedna z nejdůležitějších pomůcek; existují jednoruční nebo obouruční
 • Závaží – záležitost multifunkčních strojů
 • Kladky – opět doplněk především pro multifunkční lavice, který zvýší nabídku cviků
 • Podložky – existují varianty pro lepší komfort při cvičení

Další pomůcky

Při cvičení bench-press dochází k výraznému zatěžování rukou. Výraznou pomůckou se mohou stát bandáže:

Variabilní
Tunturi WB50 Mid Width Weight Bench
 • Na zápěstí – je velmi vhodné je používat při jakémkoli tlakovém cvičení (bench-press, vzpěrači atd.); bandáže eliminují pohyb v zápěstí, dochází k lepšímu transferu síly; jejich používáním šetříte úpony, vazy a šlachy na vnitřní straně předloktí
 • Na lokty – snižují únavu svalových úponů; nejsou určeny k pravidelnému používání a neřeší chronické bolesti ani záněty

Kromě bandáží můžete používat také magnézium, které zlepšuje úchop. Vysušuje ruce a tím zvyšuje tření při kontaktu s činkou. Jinými slovy, činka vám nebude v rukou klouzat. Jsou ale fitness centra, kde je jeho používání zakázané.

Ceny a výrobci

 • Lavice na bench se pohybují mezi 2000 Kč a zhruba 60000 Kč. V nabídkách najdete jak typy multifunkční, tak lavice přímo na bench-press. Za kvalitní výrobek si zcela jistě budete muset připlatit. Zárukou kvality jsou i někteří výrobci např. Marbo, Trinfit, Hop-Sport, Kettler a další.
 • Lavice koupíte i do ceny 2000 Kč. Jedná se buď o lavice rovné, nebo šikmé. Jsou vhodné pro začínající sportovce, kteří teprve hledají, co jim bude vyhovovat. Počítat musíte s menší nosností a ne příliš kvalitním zpracováním.
 • 2000 Kč až 4000 Kč – I v této kategorii koupíte především rovné a šikmé lavice. Také ale narazíte na poměrně širokou nabídku lavic právě na bench-press. Nosnost se může pohybovat i kolem 250 kg.
 • Do 9000 Kč jsou v nabídkách velmi pevné a stabilní bench lavice určené i pro vyšší zátěž, ale také multifunkční lavice. Součástí jsou velmi často nejrůznější adaptéry např. na procvičení nohou.
 • Lavice nad 9000 Kč již mohou sloužit i profesionálním účelům ve fitness centrech nebo jsou určeny pro ty, kteří cvičí opravdu denně. Jedná se o vysoce kvalitní výrobky.

Otázky a odpovědi

Co je bench-press?

Každý, kdo chodil do posilovny se s cvikem označovaný jako bench-press, jistě setkal. Jedná se totiž zřejmě o nejznámější cvik na posílení svalů hrudníku a rukou. Cvičení probíhá v lehu na zádech na posilovací lavici za pomoci činky.

Jak vybrat lavici na bench?

Při výběru lavice hraje hlavní roli cena. Zde platí jednoduché pravidlo, čím více za lavici zaplatíte, tím více cviků můžete cvičit. Na druhou stranu není rozumné kupovat drahou lavici, kterou nebudete schopni plně využít.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Odolná
Multifunkční lavička
Odolná konstrukce
Pro všechny hlavní svaly
Variabilní
Image
Produkt
Hop-Sport HS-1055 PRO
inSPORTline Bastet
Hop-Sport HS-020
Klarfit FIT-HB3BC
Tunturi WB50 Mid Width Weight Bench
Výrobce
Hop-Sport
inSPORTline
Hop-Sport
Klarfit
TUNTURI
Šířka
123 cm
104 cm
Hmotnost
20 kg
44.5 kg
20 kg
24 kg
45.5 kg
Nosnost
140 kg
150 kg
120 kg
160 kg
200 kg
Polohovací
Cena ca. 3 600 CZK ca. 5 800 CZK ca. 2 700 CZK ca. 2 800 CZK ca. 6 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.