Posilovací tyč

Praktická pomůcka do domácí posilovny.

ca. 900 CZK
ca. 200 CZK
ca. 800 CZK
ca. 200 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat posilovací tyč

  • Posilovací tyč využijete u každého typu tréninku. Ať už se chcete zbavit tukové tkáně, tvarovat svalstvo nebo například trénovat svalovou vytrvalost.
  • K dispozici máte několik typů posilovacích tyčí. Jedná se o rovnou tyč, jemně ohýbanou a silně ohýbanou.
  • Při výběru vhodného modelu si dávejte pozor nejen na jeho hmotnost, ale především nosnost, která je pro vaše posilování stěžejní.
  • Zvolte posilovací tyč, která bude vyrobena z kvalitní oceli a její povrch bude pochromovaný.

Typy

Škála posilovacích tyčí je opravdu široká. Rozlišuje se nejen délkou, ale také svým tvarem. K dispozici je vám rovná tyč, jemně ohýbaná a silně ohýbaná tyč.

  • Přestože jemně a silně ohýbaná tyč jsou podobné, jejich využití je různé. Některé nám pomohou tvarovat biceps, jiné budou vynikající pro cviky zahrnující triceps (svaly tricepsu) a další pomohou posílit ramenní svaly (ramenní a ramenní svaly).
  • Rovné tyče využijete na dřepy, mrtvé tahy nebo cviky na lavici, veslování či vytlačování.
Multifunkční tyč
InSPORTline Posilovací tyč s gumou 130 cm

V následující tabulce vám shrneme příkladové cvičení s konkrétními typy posilovacích tyčí.

Rovná tyč Jemně ohýbaná tyč Silně ohýbaná tyč
dřepy s tyčí na ramenech ohýbání předloktí ohýbání
dřepy s tyčí “front squat” francouzské ohýbání vytlačování na rovné lavici
mrtvý tah “klasický” zdvihy  
mrtvý tah “rumunský”    
mrtvý tah “sumo”    
vytlačování na lavici    
vytlačování na rovné lavici    
vytlačováni tyče nad hlavu ve stoje    

Hmotnost a nosnost

Parametrem, který by vás měl u posilovací tyče zajímat, je jednoznačně hmotnost. Hmotnost jednoruční posilovací se pohybuje většinou okolo 2 – 3 kg. Co se týče dvouruční tyče, její hmotnost se pohybuje v rozmezí 6 – 12 kg, záleží na její velikosti. Důležitá je ovšem délka, tloušťka a také materiál, ze kterého je tyč vyrobena. Lomená a silně lomená tyč váží méně, a to 10 – 11 kg.

Víte, že…?

Kromě klasické dvouruční posilovací tyče jsou vám k dispozici také nástroje pro jednoruční posilování. Ty jsou samozřejmě menší a nižší e i jejich váha a nosnost.

Pilates s gumou
Pilates Sticks posilovací tyč s gumou

Kotouče

Na vaši posilovací tyč si můžete naložit kotouče, díky kterým si můžete stále zvyšovat obtížnost tréninku. Tyto kotouče mají rozdílnou hmotnost, která se pohybuje v rozmezí od 1,25 kg až do 25 kg.

Materiál

Dalším parametrem, který by vás měl při výběru posilovací tyče zajímat, je materiál, ze kterého je tyč vyrobena. Ve většině případů je základním materiál vysoce kvalitní kov, konkrétně je to ocel. Povrch cvičebního nářadí je pak ještě většinou pochromovaný. Kovové tyče se často používají při posilování na bench lavici.

Velikost

Co se týče velikosti, je pro vás směrodatná délka tyče a průměr úchopu. Délka tyče může být pouhých 30 cm, ale také klidně 160 cm. Záleží, na který typ posilování tyč potřebujete. Nejčastěji se setkáte s délkou tyče 30, 45 cm – ty jsou vhodné na jednoruční činku, dále pak 120, 150 a 160 cm, které jsou určené pro cvičení s obouručními činkami. Co se týče průměru úchopu, ten bývá většinou u všech typů stejný, a to 3 cm.

Stabilní pružina
Power Twister posilovací ohýbací tyč 50 kg

Cena

Co se týče ceny, nemusíte se strachovat vysokých cifer. Posilovací tyč pro jednoruční činku pořídíte už okolo 400 – 500 Kč. Větší tyče jsou samozřejmě dražší, jejich hodnota se ale průměrně pohybuje okolo 500 – 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat posilovací tyč?

Nejprve si ujasněte, jaký typ tyče potřebujete, jestli chcete rovnou, jemně ohýbanou nebo silně ohýbanou. Následně si všímejte také hmotnosti, která je při výběru také důležitá. V neposlední řadě nezapomeňte vybrat vhodnou velikost, která vám při posilování bude vyhovovat.

Jaká je hmotnost a nosnost posilovací tyče?

Při používání tyče během tréninku můžeme snadno přizpůsobit zátěž našim silovým schopnostem tím, že přidáme nebo snížíme hmotnost. Nemusíte se bát, tyč snese opravdu velkou zátěž. Jednoruční modely zvládnou zátěž většinou do 60 kg. Lomené nebo silně lomené tyče zvládnou cca 100 kg, rovné tyče se ale mohou v některých případech pyšnit i 300 kg nosností.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Multifunkční tyč
Pilates s gumou
Stabilní pružina
Posílení svalů celého těla
Velká, stabilní pružina
Image
Produkt
InSPORTline Posilovací tyč s gumou 130 cm
Pilates Sticks posilovací tyč s gumou
Power Twister posilovací ohýbací tyč 50 kg
LiveUp Fit stick posilovací tyč
Power Twister posilovací ohýbací tyč 30 kg
Cena ca. 900 CZK ca. 200 CZK ca. 800 CZK ca. 200 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.