Domovní telefon

Pohodlné ovládání.

ca. 300 CZK
ca. 700 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat domovní zvonek

 • Vybírat budete mezi drátovým nebo bezdrátovým telefon.
 • U domovního zvonku je velmi důležitá hlasitost.
 • Jelikož je část domovního telefonu umístěna venku, přijde vhod alespoň základní zvýšená odolnost.
 • Neméně důležitý je dosah domovního telefonu.

Typ připojení

Domovní telefony mají vždy minimálně dvě části, a to venkovní a vnitřní jednotku. Lišit se však budou tím, zda spolu komunikují po drátu, nebo naopak bezdrátově.

Bezdrátový telefon

Bezdrátové řešení má i vnitřní jednotku napájenou prostřednictvím baterií, ale existují i typy s adaptérem do elektrické sítě. Výhodou je naprostá volnost v umístění ve vašem bytě. Občas však můžete narazit na problémy se signálem a následné rušení.

Elegantní
URMET 1150

Drátový telefon

Drátový domovní telefon má opět dvě jednotky, které jsou mezi sebou propojeny kabelem, což samozřejmě vyžaduje alespoň minimální zásad na vašich zdech. Odměnou vám však bude stabilnější zvukový přenos.

Hlasitost

Abyste o návštěvě vůbec věděli, je nezbytné, aby byl domovní telefon vybaven patřičně hlasitým zvonkem. Hlasitost, jak je známo, se uvádí v dB. Dnes prodávané domovní telefony mívají hlasitost v rozmezí od 60 Hz do 85 Hz. Do menších bytů stačí nižší úroveň zvonku, naopak u většího bytu oceníte, že zvonek nepřeslechnete.

Zvýšená odolnost

Jelikož je část domovního telefonu umístěna venku, přijde vhod alespoň základní zvýšená odolnost.

Audio telefon
Bticino 344232
 • Stupeň krytí by měl dosahovat hodnoty alespoň IP42, což značí odolnost vůči kapající vodě.
 • Stříkající voda pak nebude vadit domovním telefonům se stupněm krytí IP44.
 • Některé domovní telefony jsou také odolné vůči mechanickému poškození od náhodných kolemjdoucích. Takové typy oceníte zejména pokud bydlíte v centru, kde je vysoká koncentrace lidí.

Víte, že…?

Domovní telefony jsou v podstatě tou nejdostupnější cestou, jak zjistit, kdo stojí u vašeho zvonku, respektive před domovními dveřmi, aniž byste museli rovnou otevírat. Domovní telefony nepředstavují ani nijak výrazně komplikovanou montáž, kdy venkovní část může být řešena pouhými bateriemi, zatímco telefon u vás v bytě je napájen z elektrické sítě. Vždy však platí, že před samotnou koupí je vhodné se zaměřit na několik klíčových parametrů.

Dosah

Neméně důležitý je dosah domovního telefonu, který se výrazně liší od konkrétního modelu a venku může dosáhnout klidně i na 200 metrů. Uvnitř je to výrazně méně, jde zhruba o desetinu dosahu venku, přičemž do hry vstupují další faktory. Čím více překážek po cestě, tím se dosah domovního telefonu snižuje.

Nepodporuje přenos videa
Zoneway ZW-401

Videotelefon

Pakliže by vám nestačil pouze zvuk, tedy to, že návštěvu uslyšíte, můžete sáhnout po domovním bezdrátovém videotelefonu. Na displeji vždy uvidíte, kdo se nachází u vašeho zvonku a nemůže být pochyb o tom, koho si hodláte pustit dále. Videotelefony, nebo též také digitální domovní telefony nabízejí navíc širokou škálu šikovných funkcí.

 • chytrý zámek odemkne vaše dveře, čímž nahradíte letité bzučení
 • videotelefon může být skrze Wi-Fi připojen k internetu a obraz odesílat v reálném čase do vašeho telefonu nebo tabletu
 • praktickou funkcí je upozornění ne pohyb v blízkosti kamery domovního videotelefonu
 • záběry vašich návštěv můžete nechat automaticky zálohovat do cloudu
 • možnost ovládat videotelefon i vzdáleně skrze váš chytrý telefon nebo tablet
 • plné využití videotelefonu je možné po celý, většina je totiž vybavena funkcí nočního vidění.
Typ Cena Výhoda
Drátový domovní telefon od 300 Kč dostupnost
Bezdrátový domovní telefon od 600 Kč žádný zásad do zdí či instalací
domovní videotelefon od 2 000 Kč napojení na internet, ke zvuku přibude obraz

Ceny

 • Domovní telefony v podobě malého zvonku, mikrofonu a reproduktoru lze pořídit již za několik set korun. Jde o skvělé řešení pro případy, kdy například vypoví službu staré rozvody zvonků a vy nechcete nebo nemůžete pracně předělávat nezbytná vedení. Většina základní domovních telefonů je párována pomocí rádiových vln. Typickým zástupcem v této kategorii je značka Siemens Gigaset.
 • Za zhruba 1 000 Kč můžete získat sadu domovních telefonů, kdy budete v bytě či domě hned dva, díky čemuž se vám usnadní otevírání dveří aniž byste museli například přecházet celý byt. Nabízí se například modely značky EMOS.
SMART bezdrátový
Nedis WIFICDP20WT
 • Domovní telefony s videem jsou samozřejmě z vyšší cenové kategorie, a to především z důvodu napojení na bezdrátovou síť a nezbytnosti alespoň základního displeje. Nejlevnější kousky pořídíte od zhruba 3 000 Kč a typickou značkou je Evolveo.
 • S dále narůstající cenou se dočkáte displejů s větší úhlopříčkou či kvalitnějších kamer s širokým úhlem záběru prostoru před zvonkem. Doporučit můžeme například modely značky Veria.

Otázky a odpovědi

Umožňuje telefon navolit melodii?

Domovní telefony jsou nativně vybaveny hned několika melodiemi, zpravidla jde o několik desítek různých variant. Pakliže máte například vícero vstupů na pozemek či do bytu, můžete si u každého navolit odlišnou melodii a okamžitě vědět, odkud někdo přichází.

Jak vybrat domovní telefon?

Nejprve musíte zvolit mezi drátovým nebo bezdrátovým telefonem. Důležitými parametry jsou dosah a hlasitost zvonku. Náročnější se zaměří na videotelefon.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elegantní
Audio telefon
Nepodporuje přenos videa
SMART bezdrátový
S bzučákem
Image
Produkt
URMET 1150
Bticino 344232
Zoneway ZW-401
Nedis WIFICDP20WT
TESLA 4FP 210 51.201
Cena ca. 300 CZK ca. 700 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 300 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.