Požární hlásič

Zabezpečte svůj domov proti požáru - poradíme Vám s výběrem.

ca. 100 CZK
ca. 500 CZK
ca. 100 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 300 CZK

Jak vybrat požární hlásič

 • Od roku 2008 musí být každá moderní novostavba vybavena hlásičem požáru.
 • Požár lze detekovat na základě hned několika projevů – kouř, zvýšení teploty, koncentrace oxidu uhelnatého, tvorba dalších plynů vznikajících spalováním.
 • Ve stávající praxi se ještě rozlišují tři základní způsoby zapojení požárních hlásičů.

Dělení dle hlášeného podnětu

Dostupná zařízení rozdělujeme do skupin podle toho, na co je daný model citlivý. Považujeme za důležité se detailněji věnovat čtyřem základním druhům:

 • Detektor kouře
 • Detektor teploty
 • Detektor plynu
 • Detektor oxidu uhelnatého
Kompaktní
Hutermann F1 alarm EN14604

Detektor kouře

Není ohně bez kouře, řekl by klasik. Právě detektory kouře představují univerzální a zdaleka nejužívanější variantu. Nevykazují žádné falešné signály a na běžnou tužkovou baterii mohou fungovat i rok.

Ze své podstaty se nehodí do prašných provozů a prostor s tvorbou páry, jako jsou koupelna, kuchyň nebo kotelna. Zde samozřejmě riziko falešné signalizace stoupá. Využití zvažte i v místnosti, kde jsou umístěna kamna nebo krby.

Detektor teploty

V místech, kde dochází ke vzniku kouře nebo páry se vyplatí umístit praktické detektory teploty. Jsou založeny na principu monitorování teploty a signalizaci vyvolá její prudký nárůst. Nemají žádné problémy s kouřem ani prachem.

LCD displej
SOLIGHT 1D39

Detektor plynu

Máte doma plynový kotel nebo bojler? Vaříte pomocí plynových bomb? Jistě budete klidnější, když si zakoupíte detektor plynu. Ten vás upozorní na případnou závadu těchto přístrojů, díky čemuž urychleně zareagujete a zabránit nejhoršímu. Vzhledem k odlišnému chování různých plynů si dejte pozor na montáž. Některé látky se drží u stropu, jiné jsou zase těžší než vzduch a jejich měření je nutné provádět u podlahy.

Detektor oxidu uhelnatého

Oxid uhelnatý je zdaleka nejnebezpečnější plyn vznikající při spalování. Čichem jej nerozpoznáme a vzniká i při drobné závadě kouřovodu nebo špatné činnosti plynového spotřebiče. Na tato místa se vyplatí namontovat příslušné detektory, jež vás okamžitě upozorní na zvyšující se hladinu nebezpečného plynu.

Víte, že…?

Velkou výhodou hlásičů je fakt, že i s obyčejnými bateriemi si vystačí déle než rok. I přesto je doporučujeme pravidelně kontrolovat, neboť hlavně levnější modely na docházející šťávu nijak neupozorní a zkrátka přestanou ze dne na den fungovat.

Dlouhá životnost
Solight 1D33

Dělení dle způsobu zapojení

Ve stávající praxi se ještě rozlišují tři základní způsoby zapojení požárních hlásičů. Rozdíly spočívají hlavně ve způsobu, jakým pracují se získanými informacemi a vysílají varování před požárem. Rozlišujeme tuto trojici:

 • Autonomní požární hlásiče – na baterie nebo do zásuvky 220 V, nepotřebují žádné dodatečné zařízení pro vyhlášení poplachu, stačí připevnit na místo určení a vložit zdroj
 • Bezdrátové požární hlásiče – fungují na podobném principu jako bezdrátová zařízení, získané informace zasílají na zabezpečovací systém, jenž je napojen na bezpečnostní složky
 • Drátové požární hlásiče – připojován k centrální jednotce, z níž je napájen, detekuje podnět a vydává varovný signál, zároveň zasílá informaci centrálnímu systému

Víte, že…?

Za specifickou kategorii lze označit i tzv. ruční požární hlásiče, které spustí svědek kouře nebo požáru. Mají podobu červeného tlačítka a je možné se setkat v obchodech nebo veřejných institucích. Navrženy jsou tak, aby se nedaly sepnout nešťastnou náhodou.

Mobilní domy i karavany
Jablotron SD-283ST

Cena

Vzhledem k tomu, jaký význam mohou hlásiče sehrát, byste rozhodně neměli cenu považovat za nejdůležitější hledisko. Vždy se vyplatí raději připlatit a mít jistotu, že je vaše nemovitost chráněna odpovídajícím způsobem. Každopádně jsme na základě analýzy identifikovali tři základní intervaly, v nichž se dostupné modely nacházejí:

 • Cena do 350 Kč: Za cenovku nepřesahující hranici 350 jsou k mání autonomní požární hlásiče. Nepočítejte s žádným centrálním systémem ani jednotkou, jež by automaticky upozornila IZS. Nabídka čítá všechny čtyři druhy detektorů, takže můžete svou domácnost kompletně pokrýt a zabezpečit. Standardem jsou vyměnitelné baterie, ve výjimečných případech dobíjecí akumulátory. Jejich životnost činí zhruba 12 měsíců.
 • Cena od 350 do 850 Kč: Střední třída obsahuje mnohem více pokročilejších zařízení. Výjimkou není ani kombinované měření kouře a teploty, jež dále zvyšuje efektivitu. Mnohé hlásiče bývají navíc vybaveny displejem zobrazujícím množství plynu či teploty v místnosti, díky čemuž si uděláte mnohem lepší představu. Funkčnost bývá opět zajištěna prostřednictvím vyměnitelných baterií nebo akumulátoru. Na rozdíl od předcházející skupiny se těšte až na desetiletou záruku.
 • Cena nad 850 Kč: V nejdražší kategorii již objevíte i krabičky navázané na centrální poplachový systém. Ten monitoruje data získané z celé řady hlásičů a vyhodnocuje je. Prostřednictvím praktické aplikace je propojen s vašim mobilním telefonem a vyšle informaci o nutnosti zavolat složky IZS. Díky tomu budete mít i v práci přehled o tom, co se doma děje.

Otázky a odpovědi

Proč mít požární hlásič?

Věděli jste, že již od roku 2008 musí být každá moderní novostavba vybavena hlásičem požáru? Ačkoliv se vám může zdát toto nařízení zbytečné, může vám jednou zachránit život. Zvlášť, když se k tomu přičte fakt, že pořízení hlásiče nestojí příliš mnoho peněz.

Jak vybrat požární hlásič?

Hasičský záchranný sbor upozorňuje na fakt, že zvolený model musí být označen písmeny CE. Ta udávají, že odpovídá harmonizovaným normám Evropské unie, a tedy splňuje nároky na fungování a provoz. Chybu rozhodně neuděláte nákupem výrobku z dílny firem EMOS, Evolveo, Elektrobock, Honeywell nebo Retlux.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Kompaktní
LCD displej
Dlouhá životnost
Mobilní domy i karavany
Dlouhá výdrž baterie
Image
Product
Hutermann F1 alarm EN14604
SOLIGHT 1D39
Solight 1D33
Jablotron SD-283ST
Hütermann GS506
Cena ca. 100 CZK ca. 500 CZK ca. 100 CZK ca. 1 100 CZK ca. 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.