20 nejlepších požárních hlásičů 2023
Zabezpečte svůj domov proti požáru - poradíme Vám s výběrem.
Jak vybrat požární hlásič
- Od roku 2008 musí být každá moderní novostavba vybavena hlásičem požáru.
- Požár lze detekovat na základě hned několika projevů – kouř, zvýšení teploty, koncentrace oxidu uhelnatého, tvorba dalších plynů vznikajících spalováním.
- Ve stávající praxi se ještě rozlišují tři základní způsoby zapojení požárních hlásičů.
Požární hlásič - náš výběr
Požární hlásiče Jablotron
Požární hlásiče na baterie


Chytrý požární hlásič





Jak vybrat požární hlásič
Dělení dle hlášeného podnětu
Dostupná zařízení rozdělujeme do skupin podle toho, na co je daný model citlivý. Považujeme za důležité se detailněji věnovat čtyřem základním druhům:
- Detektor kouře
- Detektor teploty
- Detektor plynu
- Detektor oxidu uhelnatého
Detektor kouře
Není ohně bez kouře, řekl by klasik. Právě detektory kouře představují univerzální a zdaleka nejužívanější variantu. Nevykazují žádné falešné signály a na běžnou tužkovou baterii mohou fungovat i rok.
Ze své podstaty se nehodí do prašných provozů a prostor s tvorbou páry, jako jsou koupelna, kuchyň nebo kotelna. Zde samozřejmě riziko falešné signalizace stoupá. Využití zvažte i v místnosti, kde jsou umístěna kamna nebo krby.
Detektor teploty
V místech, kde dochází ke vzniku kouře nebo páry se vyplatí umístit praktické detektory teploty. Jsou založeny na principu monitorování teploty a signalizaci vyvolá její prudký nárůst. Nemají žádné problémy s kouřem ani prachem.
Detektor plynu
Máte doma plynový kotel nebo bojler? Vaříte pomocí plynových bomb? Jistě budete klidnější, když si zakoupíte detektor plynu. Ten vás upozorní na případnou závadu těchto přístrojů, díky čemuž urychleně zareagujete a zabránit nejhoršímu. Vzhledem k odlišnému chování různých plynů si dejte pozor na montáž. Některé látky se drží u stropu, jiné jsou zase těžší než vzduch a jejich měření je nutné provádět u podlahy.
Detektor oxidu uhelnatého
Oxid uhelnatý je zdaleka nejnebezpečnější plyn vznikající při spalování. Čichem jej nerozpoznáme a vzniká i při drobné závadě kouřovodu nebo špatné činnosti plynového spotřebiče. Na tato místa se vyplatí namontovat příslušné detektory, jež vás okamžitě upozorní na zvyšující se hladinu nebezpečného plynu.
Víte, že…?
Velkou výhodou hlásičů je fakt, že i s obyčejnými bateriemi si vystačí déle než rok. I přesto je doporučujeme pravidelně kontrolovat, neboť hlavně levnější modely na docházející šťávu nijak neupozorní a zkrátka přestanou ze dne na den fungovat.
Dělení dle způsobu zapojení
Ve stávající praxi se ještě rozlišují tři základní způsoby zapojení požárních hlásičů. Rozdíly spočívají hlavně ve způsobu, jakým pracují se získanými informacemi a vysílají varování před požárem. Rozlišujeme tuto trojici:
- Autonomní požární hlásiče – na baterie nebo do zásuvky 220 V, nepotřebují žádné dodatečné zařízení pro vyhlášení poplachu, stačí připevnit na místo určení a vložit zdroj
- Bezdrátové požární hlásiče – fungují na podobném principu jako bezdrátová zařízení, získané informace zasílají na zabezpečovací systém, jenž je napojen na bezpečnostní složky
- Drátové požární hlásiče – připojován k centrální jednotce, z níž je napájen, detekuje podnět a vydává varovný signál, zároveň zasílá informaci centrálnímu systému
Víte, že…?
Za specifickou kategorii lze označit i tzv. ruční požární hlásiče, které spustí svědek kouře nebo požáru. Mají podobu červeného tlačítka a je možné se setkat v obchodech nebo veřejných institucích. Navrženy jsou tak, aby se nedaly sepnout nešťastnou náhodou.
Cena
Vzhledem k tomu, jaký význam mohou hlásiče sehrát, byste rozhodně neměli cenu považovat za nejdůležitější hledisko. Vždy se vyplatí raději připlatit a mít jistotu, že je vaše nemovitost chráněna odpovídajícím způsobem. Každopádně jsme na základě analýzy identifikovali tři základní intervaly, v nichž se dostupné modely nacházejí:
- Cena do 350 Kč: Za cenovku nepřesahující hranici 350 jsou k mání autonomní požární hlásiče. Nepočítejte s žádným centrálním systémem ani jednotkou, jež by automaticky upozornila IZS. Nabídka čítá všechny čtyři druhy detektorů, takže můžete svou domácnost kompletně pokrýt a zabezpečit. Standardem jsou vyměnitelné baterie, ve výjimečných případech dobíjecí akumulátory. Jejich životnost činí zhruba 12 měsíců.
- Cena od 350 do 850 Kč: Střední třída obsahuje mnohem více pokročilejších zařízení. Výjimkou není ani kombinované měření kouře a teploty, jež dále zvyšuje efektivitu. Mnohé hlásiče bývají navíc vybaveny displejem zobrazujícím množství plynu či teploty v místnosti, díky čemuž si uděláte mnohem lepší představu. Funkčnost bývá opět zajištěna prostřednictvím vyměnitelných baterií nebo akumulátoru. Na rozdíl od předcházející skupiny se těšte až na desetiletou záruku.
- Cena nad 850 Kč: V nejdražší kategorii již objevíte i krabičky navázané na centrální poplachový systém. Ten monitoruje data získané z celé řady hlásičů a vyhodnocuje je. Prostřednictvím praktické aplikace je propojen s vašim mobilním telefonem a vyšle informaci o nutnosti zavolat složky IZS. Díky tomu budete mít i v práci přehled o tom, co se doma děje.
Otázky a odpovědi
Proč mít požární hlásič?
Jak vybrat požární hlásič?
Různé typy produktů porovnejte zde.