Detektor kouře

Postará se o bezpečí Vašeho domova.

ca. 200 CZK
ca. 200 CZK
ca. 8 500 CZK
ca. 500 CZK

Jak vybrat detektor kouře

 • Existuje několik druhů detektorů kouře a hlásičů požáru. Výběr správného požárního alarmu ovlivňuje jeho umístění a způsob detekce požáru.
 • Hasičské sbory v České republice za loňský rok vyjeli k více než 16 tisícům požárů. Nezanedbatelné procento z nich se týkalo technické závady, které šlo předejít detektorem kouře.
 • Investice do detektorů kouře je přitom v řádu několika stovek korun. Za tuto cenu uchráníte nejen svůj majetek, ale i vaše zdraví. Noční požáry bývají z hlediska lidských i majetkových ztrát nejfatálnější.

Ochrana majetku a života před živelními pohromami patří k častým otázkám při stavbě domu. Od roku 2008 zákon u nově postavených a rekonstruovaných staveb zákon nařizuje vybavení nemovitosti autonomním detektorem kouře nebo hlásičem požáru. Investice do těchto zařízení nepřesahuje několik stovek korun a přesto mnozí tento zákon obcházejí. Pár stovek vás přitom ochrání před ztrátou majetku i horším následkům.

Způsob detekce

V praxi rozlišujeme tři typy detektorů kouře. Pouze první z nich detekuje požár na základě přítomnosti kouře v místnosti, opomenout ale nesmíme i zbylé dva. Výběr hlásiče požáru je ovlivněný především využitím alarmu a místnosti, ve které je umístěný.

Na omítku
Detektor kouře

Fotoelektrický hlásič

Základní typ detektoru kouře, jehož siréna se spustí právě při přítomnosti částic dýmu v místnosti. Fotoelektrický hlásič obsahuje speciální komoru s laserovým paprskem – při přerušení tohoto paprsku a zvýšení odrazivosti částic spustí čidlo poplašný signál.
Výhodou fotoelektrických hlásičů je jejich vysoká spolehlivost. Hlásič detekuje částice kouře ve vzduchu a díky tomu klesá riziko falešného poplachu. Vyvarujte se ale umístění do koupelny a místností s velkou prašností. V těchto prostorách účinnost požárního hlásiče klesá a roste riziko falešného poplachu.

Víte, že…?

Každý hlásič má na sobě umístěnou diodu, která slouží jako vizuální prvek při hlášení požáru. Kromě toho, že při detekci kouře dioda změní barvu, funguje také jako signalizace vybité baterie a případné poruchy.

Teplotní hlásič

Na rozdíl od fotoelektrického, tak tento typ detektoru sleduje teplotu v místnosti. Pokud překročí teplota nastavenou hranici, automaticky se spouští požární poplach. V praxi rozlišujeme dva typy teplotních čidel:

S testovacím tlačítkem
Kouřové čidlo – detektor kouře
 • Termomaximální čidlo sleduje maximální teplotu v místnosti a reaguje na konkrétní hodnotu teploty. Využívá se v místnostech s větším množství ionizovaných molekul – koupelny, kuchyně.
 • Termodiferenciální typ čidla zaznamenává nárůst teploty v čase. Alarm se nespouští při překročení konkrétní hranice, ale pouze při rychlém nebo skokovém zvýšení teploty.

Teplotní hlásiče patří k jedněm z nejspolehlivějších typů. Na druhou stranu při umístění do místností a chybném nastavení vzniká vyšší riziko falešných poplachů. Detektor požáru je navíc pomalejší a trvá déle, než na zvýšené riziko šance požárů v nemovitosti přijde.

Ionizační hlásič

Poslední z typů čidel je ionizační detektor – ten upozorní na kouřový zápach v místnosti. Jedná se o citlivé zařízení, které funguje i v prašných prostorech. Je tak velmi populární v průmyslových provozech a na stavbách.
Na druhou stranu ale některá zařízení obsahují radioaktivní prvky určené ke sledování ionizovaných zápachových molekul. Z toho důvodu se stále častěji nahrazuje výše zmíněnými typy detektorů kouře.

Kabelový
PIR detektor cigaret. kouře, pohybu, plamene CSA-FGS
Typ detektoru Výhody Nevýhody
Fotoelektrický Nízká cena, vysoká dostupnost Nevhodný do prašného a vlhkého prostředí
Teplotní Vysoká přesnost, nízká poruchovost Pomalá detekce teploty,
Ionizační Vhodný do prašného prostředí Může obsahovat radioaktivní prvky

Ovládání

Existují ještě dva druhy detektorů kouře. Ty se od sebe liší jejich ovládáním, respektive možností hlášení požáru.

 • Manuální hlásiče najdete převážně v průmyslových a komerčních budovách. Známe ho jako nejčastěji červenou krabičku umístěnou na zdi. Pro spuštění alarmu je nutné ruční sepnutí a překonání skleněné překážky.
 • Automatické detektory kouře vás na požár upozorní automaticky. Jedná se o nejběžnější typy detektorů do rodinných domů a nemovitostí. Moderní automatické detektory kouře mají možnost propojení s mobilním telefonem a chytrou aplikací.

Cena

Jak jsme psali výše, cena požárních hlásičů není nijak závratná. Ty nejlevnější detektory kouře pořídíte do 200 Kč. Od 700 Kč a výše pořídíte moderní hlásiče s pokročilými funkcemi a přesným detektorem.

Sada
Secutek 2x Požární hlásič a detektor kouře VIP-909 EN14604 s 9V baterií zdarma + 2x Samolepící magnetický držák pro hlásiče

Značky

Existuje celá řada značek, které vyrábějí požární hlásiče a detektory kouře. Mezi ty nejdostupnější patří firmy:

 • EMOS,
 • Solight,
 • Elektrobock,
 • Honeywell,
 • Jablotron.

Otázky a odpovědi

Existuje stoprocentně přesný detektor kouře?

Bohužel neexistuje. Ačkoliv jsou současná čidla pro detektor kouře velmi přesná, nikdy se na ně nespoléhejte. Při odchodu z domácnosti ověřte, zda jsou všechny rizikové spotřebiče (trouba, sporák, žehlička) vypnuté. Při odjezdu na dovolenou pak vytahujte ze zásuvky všechny elektronické spotřebiče kromě ledničky.

Podle čeho vybrat detektor kouře?

Zaměřte se především na jeho umístění. Jestliže sháníte detektor do rodinného domu, pořiďte fotoelektrický hlásič, který odhalí částice kouře v ovzduší. Tyto detektory se umisťují na strop do ložnice, obývacího nebo dětského pokoje.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.