Jak vybrat detektor kouře
- Existuje několik druhů detektorů kouře a hlásičů požáru. Výběr správného požárního alarmu ovlivňuje jeho umístění a způsob detekce požáru.
- Hasičské sbory v České republice za loňský rok vyjeli k více než 16 tisícům požárů. Nezanedbatelné procento z nich se týkalo technické závady, které šlo předejít detektorem kouře.
- Investice do detektorů kouře je přitom v řádu několika stovek korun. Za tuto cenu uchráníte nejen svůj majetek, ale i vaše zdraví. Noční požáry bývají z hlediska lidských i majetkových ztrát nejfatálnější.
Detektor kouře - náš výběr




Detektory plynu a kouře




Chytré detektory kouře





Detektory kouře Wi-Fi





Jak vybrat detektor kouře
Ochrana majetku a života před živelními pohromami patří k častým otázkám při stavbě domu. Od roku 2008 zákon u nově postavených a rekonstruovaných staveb zákon nařizuje vybavení nemovitosti autonomním detektorem kouře nebo hlásičem požáru. Investice do těchto zařízení nepřesahuje několik stovek korun a přesto mnozí tento zákon obcházejí. Pár stovek vás přitom ochrání před ztrátou majetku i horším následkům.
Způsob detekce
V praxi rozlišujeme tři typy detektorů kouře. Pouze první z nich detekuje požár na základě přítomnosti kouře v místnosti, opomenout ale nesmíme i zbylé dva. Výběr hlásiče požáru je ovlivněný především využitím alarmu a místnosti, ve které je umístěný.
Fotoelektrický hlásič
Základní typ detektoru kouře, jehož siréna se spustí právě při přítomnosti částic dýmu v místnosti. Fotoelektrický hlásič obsahuje speciální komoru s laserovým paprskem – při přerušení tohoto paprsku a zvýšení odrazivosti částic spustí čidlo poplašný signál.
Výhodou fotoelektrických hlásičů je jejich vysoká spolehlivost. Hlásič detekuje částice kouře ve vzduchu a díky tomu klesá riziko falešného poplachu. Vyvarujte se ale umístění do koupelny a místností s velkou prašností. V těchto prostorách účinnost požárního hlásiče klesá a roste riziko falešného poplachu.
Víte, že…?
Každý hlásič má na sobě umístěnou diodu, která slouží jako vizuální prvek při hlášení požáru. Kromě toho, že při detekci kouře dioda změní barvu, funguje také jako signalizace vybité baterie a případné poruchy.
Teplotní hlásič
Na rozdíl od fotoelektrického, tak tento typ detektoru sleduje teplotu v místnosti. Pokud překročí teplota nastavenou hranici, automaticky se spouští požární poplach. V praxi rozlišujeme dva typy teplotních čidel:
- Termomaximální čidlo sleduje maximální teplotu v místnosti a reaguje na konkrétní hodnotu teploty. Využívá se v místnostech s větším množství ionizovaných molekul – koupelny, kuchyně.
- Termodiferenciální typ čidla zaznamenává nárůst teploty v čase. Alarm se nespouští při překročení konkrétní hranice, ale pouze při rychlém nebo skokovém zvýšení teploty.
Teplotní hlásiče patří k jedněm z nejspolehlivějších typů. Na druhou stranu při umístění do místností a chybném nastavení vzniká vyšší riziko falešných poplachů. Detektor požáru je navíc pomalejší a trvá déle, než na zvýšené riziko šance požárů v nemovitosti přijde.
Ionizační hlásič
Poslední z typů čidel je ionizační detektor – ten upozorní na kouřový zápach v místnosti. Jedná se o citlivé zařízení, které funguje i v prašných prostorech. Je tak velmi populární v průmyslových provozech a na stavbách.
Na druhou stranu ale některá zařízení obsahují radioaktivní prvky určené ke sledování ionizovaných zápachových molekul. Z toho důvodu se stále častěji nahrazuje výše zmíněnými typy detektorů kouře.
Typ detektoru | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Fotoelektrický | Nízká cena, vysoká dostupnost | Nevhodný do prašného a vlhkého prostředí |
Teplotní | Vysoká přesnost, nízká poruchovost | Pomalá detekce teploty, |
Ionizační | Vhodný do prašného prostředí | Může obsahovat radioaktivní prvky |
Ovládání
Existují ještě dva druhy detektorů kouře. Ty se od sebe liší jejich ovládáním, respektive možností hlášení požáru.
- Manuální hlásiče najdete převážně v průmyslových a komerčních budovách. Známe ho jako nejčastěji červenou krabičku umístěnou na zdi. Pro spuštění alarmu je nutné ruční sepnutí a překonání skleněné překážky.
- Automatické detektory kouře vás na požár upozorní automaticky. Jedná se o nejběžnější typy detektorů do rodinných domů a nemovitostí. Moderní automatické detektory kouře mají možnost propojení s mobilním telefonem a chytrou aplikací.
Cena
Jak jsme psali výše, cena požárních hlásičů není nijak závratná. Ty nejlevnější detektory kouře pořídíte do 200 Kč. Od 700 Kč a výše pořídíte moderní hlásiče s pokročilými funkcemi a přesným detektorem.
Značky
Existuje celá řada značek, které vyrábějí požární hlásiče a detektory kouře. Mezi ty nejdostupnější patří firmy:
- EMOS,
- Solight,
- Elektrobock,
- Honeywell,
- Jablotron.
Otázky a odpovědi
Existuje stoprocentně přesný detektor kouře?
Podle čeho vybrat detektor kouře?
Různé typy produktů porovnejte zde.