Přívěsný vozík

Bržděný i nebržděný.

ca. 16 000 CZK
ca. 20 400 CZK
ca. 14 800 CZK
ca. 701 700 CZK
ca. 47 900 CZK

Jak vybrat přívěsný vozík

  • Přívěsné vozíky se v základu dělí na bržděné a nebržděné.
  • Výrazně se odlišují použité materiály a druh využívání.
  • Jednotlivé modely se liší i tím, kolik nákladu uvezou, či jaký na ně potřebujete řidičský průkaz.

Základní typy

Přívěsný vozík může být někdy nazýván také vlekem a slouží k připojení za automobil. Snadno pak můžete odvézt rozměrnější předměty, které by se automobilu bohužel nevešly. Postačí, když má vůz tažné zařízení. Následně si již jen vyberete vhodný typ. Mezi nejdůležitější parametry patří nosnost a hmotnost přívěsného vozíku. Přívěsné vozíky se v základu dělí na dva typy, které se liší velikostí, hmotností i bržděním.

Nebržděný

Pakliže jde o nebrždění přívěsný vozík, zůstává veškeré ovládání na vozidle. Z tohoto důvodu mohou nebržděné přívěsné vozíky vézt pouze 600 kilogramů a celkově nesmí překročit hmotnost 750 kilogramů. Výhodou naopak je, že není vyžadována téměř žádná údržba.

Základní provedení
Přepravní vozík Agados Handy 20

Bržděný

Bržděné přívěsné vozíky jsou opatřeny vlastními brzdami, díky čemuž zvládne přívěsný vozík uvézt mnohem těžší náklad. Hmotnost může dosáhnout až 2 tun. Díky brzdám jsou tyto vozíky lépe ovladatelné například za deště či v zimě na sněhové pokrývce. Na rozdíl od nebržděných je zde nutná alespoň základní údržba brzdového systému, nejčastěji brzdových lanek a celkového vedení.

Velikost

Velmi důležitá je velikost přívěsného vozíku, přičemž ta se odvíjí od toho, jak velké náklady budete obvykle převážet. Mezi oblíbené ložné plochy, tedy velikosti, patří například 125 x 250 centimetrů, případně 125 x 206 centimetrů. Do hry při velikosti přívěsného vozíku vstupuje i místo, kde bude vozík umístěn, musí se tam samozřejmě vejít.

Druhy přívěsných vozíků kolik uveze    
nebržděný maximálně 750 kilogramů    
bržděný až 2 tuny

Řidičský průkaz

  • Pokud si vyberete nebržděný přívěsný vozík, nemusíte nic speciálního řešit. Bude vám stačit běžné řidičské oprávnění skupiny B, tedy to, které je potřeba na osobní automobil.
  • Jiná situace může nastat u bržděných vozíků, když hmotnost celkové soupravy přesáhne 3,5 tuny.
  • Následně budete muset rozšířit své řidičské oprávnění o skupinu B96, což vám umožní řídit vůz s přívěsným vozíkem o celkové hmotnosti 4,25 tuny.
  • Pakliže budete převážet ještě těžší věci, bude nezbytné oprávnění skupiny E, kdy je limit na soupravu až 7 tun.
Robustní
SHARK WOOD 550

Kola

Přívěsné vozíky mívají kola pod podvozkem, nebo vedle konstrukce. Zpravidla lze říci, že umístění kol vedle konstrukce značí větší nosnost přívěsného vozíku, protože kola mají větší průměr, který odpovídá běžným automobilům.

Rychlost

Přívěsné vozíky se také liší maximální rychlostí, kterou mohou vyvinout. Nejmenší či starší modely byly část limitovány na 80 km/h. Obvykle mívali i kola s menším průměrem, kdy se přívěsný vozík stával ve vyšších rychlostech méně stabilní. Moderní vozíky mívají limit u 100 km/h v případě nebržděných a 130 km/h u bržděných přívěsných vozíků.

Modely vozíků

Přívěsné vozíky mohou mít některá specifika, která se některým uživatelům mohou hodit.

Oblíbený
Přepravní vozík Agados Handy 15

Sklopný vozík

Sklopný vozík se dokáže naklonit, čímž vám pomůže urychlit vykládku materiálu. Tento model přívěsného vozíku hledejte v případě, že budete pravidelně převážet sypký materiál.

Plachtový vozík

Plachta na přívěsný vozík se rozhodně hodí, neboť převážený materiál či věc bude chráněna před deštěm či sněhem. Koupit můžete přímo přívěsný vozík s plachtou.

Vozík za čtyřkolku

Specifické jsou vozíky za čtyřkolku, které jsou k dostání v mnoha provedeních.

Přívěsný systém
Přívěsný systém Unger TRLR1

Opěry

Pakliže budete přívěsný vozík využívat často, hodí se aby mělo opěrné nohy na postavení, případně i opěrné kolečko, díky kterému se vám bude s přívěsem vozíkem lépe manipulovat.

Značky

U přívěsných vozíků většinou neuděláte chybu takřka s žádnou značkou. Volit můžete z modelů od značek Shark, Vezeko, či Agados.

Ceny

Základní přívěsné vozky pro nenáročné lze dnes pořídit již za méně než 10 tisíc korun, přičemž je mají v nabídce i známé hobby markety. Kvalitnější modely stojí do 20 tisíc korun. Ještě dražší jsou obvykle bržděné přívěsné vozíky, jejichž cena roste nad hranici 20 tisíc korun a velmi záleží, zda jsou vybaveny dalším podpůrnými prvky a pomůckami.

Dvounápravový
SHARK WOOD 1500

Otázky a odpovědi

Je lepší bržděný nebo nebržděný přívěsný vozík?

Nenároční uživatelé sáhnou po nebržděné variantě, která je takřka bezúdržbová a navíc nevyžaduje jiné řidičské oprávnění než to, které máte na osobní automobil. Bržděný přívěsný vozík zpravidla uveze větší zátěž, ale většinou již musíte mít řidičské oprávnění alespoň skupiny B96.

Jaké jsou užitečné vlastnosti přívěsného vozíku?

Pakliže chcete mít co největší pohodlí při používání přívěsného vozíku, dbejte na to, aby byl vybaven opěrným kolečkem, které výrazně pomůže s pohybem odpojeného vozíku. Vhod přijde také krycí plachta, která ochrání převážený náklad.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Základní provedení
Robustní
Oblíbený
Přívěsný systém
Dvounápravový
Image
Produkt
Přepravní vozík Agados Handy 20
SHARK WOOD 550
Přepravní vozík Agados Handy 15
Přívěsný systém Unger TRLR1
SHARK WOOD 1500
Výrobce
Agados
SHARK
Agados
Unger
SHARK
Celková délka
250 cm
270 cm
147 cm
200 cm
Celková šířka
1090 cm
110 cm
109 cm
107 cm
Celková hmotnost
750 kg
110 kg
750 kg
Cena ca. 16 000 CZK ca. 20 400 CZK ca. 14 800 CZK ca. 701 700 CZK ca. 47 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.