Nejlepší plachty na přívěsný vozík 2024 a jak vybrat

Ochrání vozík i náklad v něm.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Ochranná plachta na přívěsný vozík v text. tašce (200x300cm - oka na pruž. laně+popruh)

Jak vybrat plachtu na přívěsný vozík

  • Před pořízením plachty na přívěsný vozík je vhodné si nejprve zjistit přesné rozměry vašeho vozíku.
  • Plachta se může lišit dle toho, pro jaké účely byla připravena.
  • Plachty na přívěsný vozík se také liší druhy upevnění na samotný vozík.
  • Výběr může rozhodnout i otevírání plachty.

Plachta na přívěsný vozík - náš výběr

Ochranná plachta na přívěsný vozík v text. tašce (200x300cm - oka na pruž. laně+popruh)
Výrobce: Neumax.cz
Zobrazit více
Tato plachta na přívěsný vozík, uložená v textilní tašce, má rozměry 200x300 cm a je vybavena oky na pružném laně s popruhem. Je univerzálně použitelná při různých aktivitách a může sloužit též jako podložka v nákladovém prostoru vozidla.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Plachta na přívěsný vozík

Jak vybrat plachtu na přívěsný vozík

Popis

Plachta má vždy primární úkol ochrany před vnějšími vlivy. Typicky před deštěm, ale také prachem. V případě přívěsných vozíků se plachta hodí i během aktivního používání, kdy například lze zakrýt převážený náklad, který například nezmokne. Stejně tak se plachta na přívěsný vozík hodí i pro případ nevyužívání, kdy se na něj nepráší, je-li garážovaný, případně na něj přímo nepůsobí vnější vlivy, pokud stojí jen tak venku.

Velikost

Při vybírání nové plachty na přívěsný vozík vás v prvé řadě bude zajímat její velikost. Zde je nutné říci, plachta by měla opravdu dobře sedět. Bude tak důležité si zjistit jeho přesné rozměry. Důležité je to z několika hledisek. Plachtu na přívěsný vozík lze ale používat i za provozu a proto musí na konstrukci pevně držet. Pro tyto účely bývají plachty na přívěsný vozík vybaveny popruhy či lany, která lze kolem konstrukce utáhnout a plachtu tím zafixovat.

Vozík s plachtou

Plachta ochrání vozík i náklad, iStock / Anton Novikov

Účel

Při vybírání nové plachty na přívěsný vozík musíte vzít v potaz také to, k jakému účelu ji budete využívat. Proto lze plachty rozdělit na dva základní typy používání.

Venkovní

Plachta na přívěsný vozík
Ochranná plachta na přívěsný vozík v text. tašce (200x300cm - oka na pruž. laně+popruh)

Venkovní plachty se používají během teplé části roku, pokud nechcete, aby na přívěsný například neustále svítilo sluníčko či pršelo. Vhod však venkovní plachty přijdou i v případě, že přívěsný vozík parkujete přes zimu venku.

Vnitřní

Vnitřní plachty na přívěsný vozík přijdou vhod zejména při delším stání, kdy plachta zamezí ulpívání prachu uvnitř přívěsného vozíku. Vždy tak stačí jen plachtu sundat a vozík je připraven k použití. Někdy jsou tyto plachty nahrazovány i sítěmi, které rovněž plní ochranný účel.

Kombinované

V případě přívěsných vozíků se však častěji pořizuje jedna jediná plachta, která je využívána ve všech případech. Poslouží nejen při parkování přívěsného vozíku, ale rovněž při práci. Na konstrukci lze plachtu dát i pro jízdu a pokud náklad nepřesahuje vrchní hranu přívěsného vozíku, lze plachtu nadále využít. Můžete pak převážet například sypký materiál bez obav, že například zmokne.

Vozík s plachtou

Plachtu by mělo být jednoduché nasadit i sundat, iStock / jockermax

Správné použití

S plachtou na přívěsný vozík je vhodné zacházet opatrně. Samotné nasazování by mělo probíhat opatrně a pomalu, aby nedocházelo ke zbytečnému šoupání a také nadměrného napínání plachty. Čas od času je doporučeno umývat i samotnou plachtu, samozřejmě ale vhodnými přípravky s ohledem na materiál plachty. Při každém natažení i sundání plachty je dobré zkontrolovat, zda někde nevznikly nežádoucí trhliny a případně provést opravu plachty.

Pozor je nutné dávat i na samotnou plachtu, kterou je dobré skládat opatrně a v místech s předem danými ohyby. Neměly by se vytvářet nové, aby materiál vydržel co možná nejdéle. V případě delší doby, kdybyste plachtu na přívěsný vozík nepoužívali, je vhodné ji uklidit na temné místo. Opět to jen prospěje materiálům.

Plachta na přívěsný vozíkvyužití  
venkovnípoužití primárně jako ochrana před deštěm  
vnitřnípři uskladnění vozíku  
kombinovanánasazená primárně na vozíku  

Otevírání

Plachty na přívěsné vozíky se liší ještě různými styly otevírání. Některé plachty jde jen celé sundat či na vozík umístit. Jiné lze mít na vozíku neustále a přitom se snadno dostat k převáženému nákladu. Plachta totiž může být vybavena zipem v přední či zadní části, případně i suchým zipem, kterým ji z části otevřete. Druhů otevírání a tedy přístupů pod plachtu najdete na trhu nespočet. Mohou mít otevírání pouze zadního čela, předního čela, nebo obou stran současně.

Ceny

Zakrytí vašeho přívěsného vozíku je vhodné a dobrou zprávou je, že nejde o nijak nákladnou záležitost. Zcela nejlevnější jsou samozřejmě pouze obyčejné sítě, které seženete již od 100 Kč. Cenově nejdostupnější plachty na přívěsný vozík menších rozměrů začínají na zhruba 500 Kč. Jde však o tenkou plachtu pro nijak časté využití. Kvalitní a pevné univerzální plachty na přívěsný vozík vyjdou zpravidla v řádu několika tisíc korun.

Otázky a odpovědi

Jaké je využití plachty na přívěsný vozík?

Plachta na přívěsný vozík se primárně používá jako ochranný prostředek před vnějšími vlivy, typicky třeba před deštěm, prachem. Své využití má však i jako ochrana převážených věcí či materiálu.

Na co se zaměřit při výběru plachty na přívěsný vozík?

Při vybírání plachty na přívěsný vozík se řiďte primárně jeho rozměry. Následně zvažte i možnosti plachty, zda vám postačí přívěsný vozík jen přikrýt, nebo oceníte i možnost plachtu z části otevírat a mít přístup k nákladu.
Zobrazit kompletní nabídku Plachta na přívěsný vozík