Prosklená lednice

Na zákusky i nápoje.

ca. 42 200 CZK
ca. 11 500 CZK
ca. 23 000 CZK
ca. 15 500 CZK

Chodíte rádi do restaurací nebo kaváren a sbíhají se vám sliny při pohledu na lahodné zákusky nebo dorty, které na vás koukají z prosklených lednic? Představte si mít takovou prosklenou lednici klidně i u vás doma. V dnešní době to není žádný problém. I když jsou prosklené lednice neboli chladicí vitríny určené především pro profesionální využití v restauracích, jídelnách či kavárnách, není problém takovou lednici pořídit i do vlastní domácnosti.

Typy

Existuje několik typů prosklených lednic, které se dělí podle způsobu používání. Záleží na tom, kolik máte doma prostoru a také, co chcete do lednice ukládat. Rozdělujeme je na:

  • Volně stojící
  • Stolní/pultové
  • Na zákusky
Nordline profi prosklená lednice USS 1200 DIKLM
ca. 42 200 CZK
Aktuálni cena

Velikost

Než si pořídíte prosklenou chladničku, měli byste vědět, jakou zvolit velikost. Pokud se jedná o profesionální využití do restaurací a podobně, rozhodně více využijete větší lednice. Pokud ale bude tento spotřebič složit v domácnosti, máte možnost vybírat jednak podle počtu členů rodiny nebo podle velikosti apetitu.

Objem

To, jaký vyberete objem lednice, vždy závisí na prostoru, ve kterém bude chladící vitrína umístěna. Proto je dobré mít předem promyšleno, kam lednici umístíte. Důležité také je, abyste věděli, jaké množství potravin a nápojů do prosklené lednice budete ukládat. Aby byl chod chladničky správný a efektivní, měla by být zaplněna zhruba ze 70 %. Objem prosklené lednice se běžně pohybuje od 150 – 480 litrů.

Způsob chlazení

Pokud jde o způsob chlazení, vybírat můžete ze dvou typů, kterými jsou statické chlazení a oběhové chlazení.

Tefcold prosklená lednice FS 80 CP
ca. 11 500 CZK
Aktuálni cena

Statické chlazení

Tento způsob chlazení je úsporný. Obsahuje jeden nebo více motorů a jeden okruh.

Oběhové chlazení

Díky ventilátoru udržuje konstantní teplotu v celém chlazeném prostoru. Když jsou dveře lednice zavřené, rozhání studený vzduch dokola a navíc rychleji vychladí potraviny, které jste právě nově do lednice vložili.

Energetická spotřeba

Další důležitý parametr, je i spotřeba energie. Ta se odvíjí od toho, do jaké energetické třídy je lednice zařazena. Vybírat můžete z těch nejúspornějších variant, což je kategorie A, až po ty méně úsporné, což jsou lednice, jejichž energetická třída je C. Všichni výrobci uvádí energetickou třídu na energetickém štítku, který má každý lednice.

SCAN prosklená lednice SC 310 SL
ca. 23 000 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Optimální výkon i energetickou spotřebu lednice ovlivňuje především teplota okolního prostředí. Pokud tedy bude spotřebič nesprávně umístěn, spotřeba může narůstat.

Klimatická třída

Další důležitý parametr pro výběr prosklené lednice, je klimatická třída, která určuje optimální teplotu okolního prostředí lednice. Lednice, kterou umístíte v kuchyni s celoročně stálou teplotou, bude muset splňovat jiné nároky než lednice, kterou si pořídíte na chalupu nebo do rekreačního penzionu.

Klimatická třída Teplota
Klimatická třída SN okolní teplota od +10 °C do +32 °C
Klimatická třída N teplota okolí od +16 °C do +32 °C
Klimatická třída ST okolní teplota od +18 °C do +38 °C
Klimatická třída T teplota okolí od +18 °C do +43 °C

Funkce

Prosklená lednice disponuje i několika užitečnými funkcemi, díky kterým vaše potraviny zůstanou dlouho čerstvé a také zamezí prostupování pachů z různých druhů jídel.

Ugur Prosklená lednice USS 374 D2K
ca. 15 500 CZK
Aktuálni cena
  • Ventilace – udržuje stabilní teplotu lednice tím, že uvnitř lednice rozhání studený vzduch.
  • Ionizátor – díky této funkci, která funguje jako pohlcovač prachu, budou vaše potraviny déle čerstvé a také se minimalizuje vznik plísní.
  • LED osvětlení – nepostradatelná funkce, díky které máte přehled o tom, co je uvnitř lednice.
  • Automatické odmrazování (NoFrost) – díky této funkci se na potravinách či nápojích nevytváří vlhkost a nevznikne uvnitř lednice námraza, protože dochází k rovnoměrné cirkulaci vzduchu.

Značky

Při výběru prosklené lednice narazíte na spoustu kvalitních a osvědčených výrobců. Takže rozhodně je z čeho vybírat. Pojďme si alespoň některé výrobce představit trochu blíže.

  • Whirlpool – Společnost, která se na trhu pohybuje řadu let. Jednoznačně patří mezi nejznámější a také nejpreferovanější značky bílé techniky. Tato značka získala spoustu spotřebitelských ocenění.
  • NORDline – Jedná se o českou značku, která vznikla v roce 2006 a od té doby si vybudovala na našem trhu pevnou pozici. Společnost se zaměřuje především na to, aby jejich výrobky byly nejen kvalitní, ale také aby měly moderní design a praktické funkce.
  • Guzzanti – Italská značka, které se na trhu pohybuje již 15 let. Nabízejí zákazníkům nejžádanější spotřebiče pro domácnost a jejich cílem je nadstandardní kvalita, hezký design a také sympatická cena.

Víte, že…?

Jakmile si prosklenou lednici přivezete domů, nechte ji stát minimálně 6 hodin v klidu. Díky tomu se ustálí hladina chladicí kapaliny, a pokud byla lednice dodána do místnosti, kde je výrazně odlišná teplota, než byla přepravní, tyto teploty se vyrovnají.

Cena

Když se rozhodnete pořídit si prosklenou lednici, počítejte s tím, že její cena se pohybuje od 8 000 – 20 000 Kč. Záleží na tom, jakou vyberete velikost, jakými chcete, aby lednice disponovala funkcemi, a také jakého zvolíte výrobce. Od 20 000 Kč nahoru už se pohybují lednice, které jsou určené pro profesionální využití.