Rázový utahovák pneumatický

Snadné povolování šroubů.

ca. 1 600 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 1 800 CZK
ca. 1 500 CZK

Jak vybrat pneumatický rázový utahovák

  • Rázový utahovák slouží k povolování šroubů na kolech či některých přístrojích.
  • Snadno pomocí něho povolíte především šrouby na kolech automobilů.
  • Základní modely nemusí ani šokovat vysokou cenou.

Princip

Rázový utahovák je nedocenitelným pomocníkem při povolování, ale i utahování šroubů. Typicky je využíván pří výměně kol na automobilech, ale své využití najde také například na různých kovových konstrukcí a v domácích podmínkách ještě například při výměně nožů u sekaček na trávu. Na trhu najdete různé typy rázový utahováků, jako například akumulátorový, elektrický a pneumatický. Právě posledně jmenovanému se dnes budeme věnovat.

Ergonomie

Stejně jako u jakéhokoliv jiného zařízení je důležitá ergonomie, tedy pohodlné držení přístroje a také co možná nejsnadnější práce s ním. V případě rázového utahováku s pneumatickým pohonem hovoříme o unikátním zařízení, kdy k úderům při dotahování dochází ve směru rotace. Díky tomu se vibrace nepřenáší do těla utahováku a výsledný zpětný ráz je zcela minimální.

Lehký, kompaktní
Vigor V4800

I přesto je více než vhodné, aby byl rázový utahovák správně vyvážený, čímž opět dojde k ještě většímu rozptýlení nežádoucích vibrací. Neměl by rozhodně z ruky klouzat, což však snadno zajistí pogumované tělo. Pozornost věnujte také seskupení ovládacích prvků, které by měly být snadno dosažitelné bez nutnosti přehmatávat. Vhod přijde i celkově kratší konstrukce a kompaktnější rozměry, kdy se s rázovým utahovákem dostanete i do stísněných prostor.

Zpracování

Rázový utahovák by měl být vyroben z kovových materiálů, v krajním případě ze skutečně kvalitního plastu. Robustnost konstrukce je důležitá. I v případě zpracování se dotkneme ovládacích prvků, které by měly být bytelné, nijak se neviklat a mít jistý stisk, přičemž by neměly ani nijak výrazně vyčnívat a například překážet.

Příslušenství

Před samotnou koupí pneumatického rázového utahováku je vhodné si ověřit, co všem vám výrobce přibalil do balení spolu se samotným zařízením. Hodit se mohou bity a také výměnné nástavce. Pokud budete rázový utahovák často brát s sebou, je nedocenitelným pomocníkem i přesně padnoucí kufr. V jeho případě nebuďte překvapeni, je většinou vyroben z plastu. I kdyby vám mezi příslušenství něco chybělo, není zpravidla problém potřebné věci dokoupit.

Pohodlný
Redats P-180

Víte, že…?

Rázový utahovák by měl být vyroben z kvalitních materiálů a nabídnout jistý úchop. Vhod přijdou i kompaktnější rozměry.

Důležité parametry

Po prvním zhodnocení vybraných modelů by měla následovat alespoň zevrubná kontrola klíčových parametrů, které by pneumatický rázový utahovák měl mít.

Točivý moment

Jedná se o nejdůležitější hodnotu, která udává, jakou silo bude rázový utahovák na šroub působit. Točivý moment je vždy udáván newtonmetrech a platí, že čím vyšší hodnota, tím je to pro vás vždy lepší. Pozor si tak dejte na zcela základní modely s točivým momentem do 200 newtonmetrů, které jsou určeny jen pro občasné a hobby využití. Doporučuje se proto vybírat z modelů, jejichž točivý moment dosahuje alespoň 250 newtonmetrů. Pakliže rázový utahovák hodláte používat denně, musíte se pohybovat v segmentu alespoň poloprofesionálních strojů, kdy točivý moment roste i nad hranici 600 newtonmetrů.

S příslušenstvím
Mar-Pol M80500

Otáčky

Hodnota otáček rázového utahováku se většinou pohybuje v rozmezí od 2 000 do 3 000 otáček za minutu. Počet otáček vám v podstatě prozrazuje, jak rychle bude šroub dotažený. Vyšší otáčky vám tak mohou ušetřit váš čas.

Rázy

V případě rázového utahováku je důležitý i počet rázů, respektive příklepů. Právě ty totiž napomáhají šroub povolit či utáhnout, přičemž příklepů se pohybuje v tisících za minutu.

Průměr šroubu

Před samotnou koupí je také nutné zjistit, s jakým průměrem šroubu budete pracovat. Tento parametr se označuje vždy písmenem M a číslicí. Například M20 nám říká, že rázový utahovák dokáže pracovat se šrouby o maximálním průměru 20 milimetrů. U většiny modelů najdete rozmezí průměrů šroubů, se kterými daný model dokáže pracovat.

Výkonný
KS-TOOLS 515.1200

Hmotnost

Nižší hmotnost přijde vhod, neboť bude výsledná manipulace s rázovým utahovákem snazší. Jen si dejte pozor, aby výrobce nízké hmotnosti nedocílil tím, že použije nekvalitní materiály. Pomyslným standardem bývá hmotnost kolem 3 kilogramů.

Točivý moment využití    
do 200 Nm pouze hobby a nenáročné    
250 Nm a více běžné využití na většinu činností    
600 Nm a více poloprofesionální přístroje do dílen

Funkce

Vyplatí se také věnovat pozornost doplňkovým funkcím, kterými vás rázový utahovák může potěšit či usnadnit práci.

Regulace otáček

Vysoké otáčky se hodí, ale při práci s menšími přístroji, či při dotahování menších šroubů je vhodné zvolit nižší počet otáček, aby nedošlo k poškození. Většina dnešních modelů regulaci naštěstí má.

Odolný
Tagred TA800

Směr chodu

Rázový utahovák by měl rozhodně podporovat levý i pravý směr chodu, aby bylo možné nejen utahovat, ale rovněž povolovat. Opět však platí, že je to vlastnost takřka všech dnes prodávaných modelů.

Výměnné nástavce

Vhod přijdou výměnné nástavce, které umožní rozšířit využití rázového utahováku. Mají rozměry zpravidla od 17 do 23 milimetrů a jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.

Otázky a odpovědi

Komu je pneumatický rázový utahovák určen?

Využije jej každý, kdo častěji povoluje či dotahuje větší množství šroubů. Typicky se jedná například o autodílny, kdy je utahovák nedocenitelným pomocníkem při výměně kol.

Jaký parametr sledovat?

Největší pozornost věnujte točivému momentu, který by měl v ideálním případě dosahovat alespoň na hranici 250 newtonmetrů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Lehký, kompaktní
Pohodlný
S příslušenstvím
Výkonný
Odolný
Image
Produkt
Vigor V4800
Redats P-180
Mar-Pol M80500
KS-TOOLS 515.1200
Tagred TA800
Výrobce
Vigor
Redats
Mar-Pol
KS tools
Tagred
Cena ca. 1 600 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 100 CZK ca. 1 800 CZK ca. 1 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.