24 nejlepších rázových utahováků pneumatických 2023
Snadné povolování šroubů.
Jak vybrat pneumatický rázový utahovák
- Rázový utahovák slouží k povolování šroubů na kolech či některých přístrojích.
- Snadno pomocí něho povolíte především šrouby na kolech automobilů.
- Základní modely nemusí ani šokovat vysokou cenou.
Pneumatický rázový utahovák - náš výběr





Pneumatické rázové utahováky v kufru




Pneumatické rázové utahováky 8 000 otáček





Pneumatické rázové utahováky Hazet




Pneumatické rázové utahováky profi




Jak vybrat pneumatický rázový utahovák
Princip
Rázový utahovák je nedocenitelným pomocníkem při povolování, ale i utahování šroubů. Typicky je využíván pří výměně kol na automobilech, ale své využití najde také například na různých kovových konstrukcí a v domácích podmínkách ještě například při výměně nožů u sekaček na trávu. Na trhu najdete různé typy rázový utahováků, jako například akumulátorový, elektrický a pneumatický. Právě posledně jmenovanému se dnes budeme věnovat.
Ergonomie
Stejně jako u jakéhokoliv jiného zařízení je důležitá ergonomie, tedy pohodlné držení přístroje a také co možná nejsnadnější práce s ním. V případě rázového utahováku s pneumatickým pohonem hovoříme o unikátním zařízení, kdy k úderům při dotahování dochází ve směru rotace. Díky tomu se vibrace nepřenáší do těla utahováku a výsledný zpětný ráz je zcela minimální.
I přesto je více než vhodné, aby byl rázový utahovák správně vyvážený, čímž opět dojde k ještě většímu rozptýlení nežádoucích vibrací. Neměl by rozhodně z ruky klouzat, což však snadno zajistí pogumované tělo. Pozornost věnujte také seskupení ovládacích prvků, které by měly být snadno dosažitelné bez nutnosti přehmatávat. Vhod přijde i celkově kratší konstrukce a kompaktnější rozměry, kdy se s rázovým utahovákem dostanete i do stísněných prostor.
Zpracování
Rázový utahovák by měl být vyroben z kovových materiálů, v krajním případě ze skutečně kvalitního plastu. Robustnost konstrukce je důležitá. I v případě zpracování se dotkneme ovládacích prvků, které by měly být bytelné, nijak se neviklat a mít jistý stisk, přičemž by neměly ani nijak výrazně vyčnívat a například překážet.
Příslušenství
Před samotnou koupí pneumatického rázového utahováku je vhodné si ověřit, co všem vám výrobce přibalil do balení spolu se samotným zařízením. Hodit se mohou bity a také výměnné nástavce. Pokud budete rázový utahovák často brát s sebou, je nedocenitelným pomocníkem i přesně padnoucí kufr. V jeho případě nebuďte překvapeni, je většinou vyroben z plastu. I kdyby vám mezi příslušenství něco chybělo, není zpravidla problém potřebné věci dokoupit.
Víte, že…?
Rázový utahovák by měl být vyroben z kvalitních materiálů a nabídnout jistý úchop. Vhod přijdou i kompaktnější rozměry.
Důležité parametry
Po prvním zhodnocení vybraných modelů by měla následovat alespoň zevrubná kontrola klíčových parametrů, které by pneumatický rázový utahovák měl mít.
Točivý moment
Jedná se o nejdůležitější hodnotu, která udává, jakou silo bude rázový utahovák na šroub působit. Točivý moment je vždy udáván newtonmetrech a platí, že čím vyšší hodnota, tím je to pro vás vždy lepší. Pozor si tak dejte na zcela základní modely s točivým momentem do 200 newtonmetrů, které jsou určeny jen pro občasné a hobby využití. Doporučuje se proto vybírat z modelů, jejichž točivý moment dosahuje alespoň 250 newtonmetrů. Pakliže rázový utahovák hodláte používat denně, musíte se pohybovat v segmentu alespoň poloprofesionálních strojů, kdy točivý moment roste i nad hranici 600 newtonmetrů.
Otáčky
Hodnota otáček rázového utahováku se většinou pohybuje v rozmezí od 2 000 do 3 000 otáček za minutu. Počet otáček vám v podstatě prozrazuje, jak rychle bude šroub dotažený. Vyšší otáčky vám tak mohou ušetřit váš čas.
Rázy
V případě rázového utahováku je důležitý i počet rázů, respektive příklepů. Právě ty totiž napomáhají šroub povolit či utáhnout, přičemž příklepů se pohybuje v tisících za minutu.
Průměr šroubu
Před samotnou koupí je také nutné zjistit, s jakým průměrem šroubu budete pracovat. Tento parametr se označuje vždy písmenem M a číslicí. Například M20 nám říká, že rázový utahovák dokáže pracovat se šrouby o maximálním průměru 20 milimetrů. U většiny modelů najdete rozmezí průměrů šroubů, se kterými daný model dokáže pracovat.
Hmotnost
Nižší hmotnost přijde vhod, neboť bude výsledná manipulace s rázovým utahovákem snazší. Jen si dejte pozor, aby výrobce nízké hmotnosti nedocílil tím, že použije nekvalitní materiály. Pomyslným standardem bývá hmotnost kolem 3 kilogramů.
Točivý moment | využití | ||
---|---|---|---|
do 200 Nm | pouze hobby a nenáročné | ||
250 Nm a více | běžné využití na většinu činností | ||
600 Nm a více | poloprofesionální přístroje do dílen |
Funkce
Vyplatí se také věnovat pozornost doplňkovým funkcím, kterými vás rázový utahovák může potěšit či usnadnit práci.
Regulace otáček
Vysoké otáčky se hodí, ale při práci s menšími přístroji, či při dotahování menších šroubů je vhodné zvolit nižší počet otáček, aby nedošlo k poškození. Většina dnešních modelů regulaci naštěstí má.
Směr chodu
Rázový utahovák by měl rozhodně podporovat levý i pravý směr chodu, aby bylo možné nejen utahovat, ale rovněž povolovat. Opět však platí, že je to vlastnost takřka všech dnes prodávaných modelů.
Výměnné nástavce
Vhod přijdou výměnné nástavce, které umožní rozšířit využití rázového utahováku. Mají rozměry zpravidla od 17 do 23 milimetrů a jsou vyrobeny z kvalitních materiálů.
Otázky a odpovědi
Komu je pneumatický rázový utahovák určen?
Jaký parametr sledovat?
Různé typy produktů porovnejte zde.