Renovátor

Řezání, broušení a další úkony v hůře dostupných místech.

ca. 1 200 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat renovátor

  • Renovátory jsou levnější sourozenci oscilačních brusek. V minulosti trpěly stigmatem předraženého nekvalitního nářadí, které se prodávalo v teleshoppingu.
  • Dnes renovátory vyrábějí zavedené značky a staly se čím dál vyhledávanější mezi profesionálními i hobby řemeslníky. Ti je využívají při řezání, broušení a dalších úkonech v hůře dostupných místech.
  • Od oscilačních brusek se renovátory liší šířkou kmitu, tzv. oscilace. Renovátory využívají kmit do 2 °. Díky tomu nejsou nebezpečné pro nezkušené uživatele a při kontaktu s kůží nedojde k poranění.

Co je renovátor

Renovátor od oscilační brusky na první pohled nerozeznáte. Ďábel spočívá v detailech, v tomto případě v šířce kmitu. Díky jemné oscilaci (kmitu) dosáhnete přesnější práce a proto se renovátor začal využívat při opravách a rekonstrukcích – díky tomu získal název. Kmit renovátorů je tak jemný, že se využívá ve zdravotnictví při sundávání sáder a dlah. Ostré nástroje proříznou sádru, ale díky jemné oscilaci nedojde k poranění kůže při kontaktu.

Napájení

V obchodech se potkáte se dvěma typy renovátorů. Jeden z nich funguje klasicky na elektřinu, segmentu se ale nevyhnul ani trend AKU nářadí.
Renovátory na baterii si vezmete s sebou kamkoliv potřebujete. Při práci se vám navíc neplete kabel, který je u levnějších modelů poměrně tvrdý a nepoddajný. AKU renovátor využijete například na chatě nebo zahradě bez připojení k elektrické síti.
Nevýhoda AKU renovátorů (ale i AKU nářadí obecně) je ale ve velmi rozdílné kvalitě a vyšší ceně. Kvalitní nářadí s dostatečně velkou baterií nepořídíte levněji než za jednotky tisíc. Podezřele levným strojům se tak raději vyhněte – baterie dlouho nevydrží a pokulhává i řemeslné zpracování.

Multifunkční
EXTOL CRAFT, 250W multifunkční oscilační nástroj renovátor 250W 417200
Napájení Výhody Nevýhody
AKU Pracujete odkudkoliv Renovátory se osazují levnějšími bateriemi, potřebujete alespoň 2 baterie
Elektřina Nižší cena, lepší zpracování Nepraktický kabel, nutnost připojení k elektřině

Otáčky

Rychlost otáček motoru určuje pracovní tempo stroje. Počet otáček za minutu u renovátorů a oscilačních brusek začíná na 10 tisících otáček za minutu. U nižších otáček riskujete, že nástroje nebudou při práci dostatečně efektivní.

Víte, že…?

Každý opracovávaný materiál vyžaduje trochu jiný přístup. Pro tyto případy mají profesionální renovátory plynulou regulaci otáček. Díky tomu upravíte rychlost otáčení motoru během práce.

Ergonomie a rozměry

Renovátory jsou stroje určené k práci ve stísněných prostorech. Jejich kompaktní rozměry a umístění unašeče s pracovním nástrojem umožňuje broušení na plocho a čelní řezání.
Pokud plánujete renovátor využívat pro běžné práce, rozměry neřešte. Velikost nářadí je důležitá pro instalatéry, topenáře a podobné profese, které pracují v hůře dostupných místech.
Pozornost věnujte i ergonomii. Renovátor při práci vykazuje poměrně velké množství vibrací. Pořiďte si stroj, který má dostatek antivibračních zón. Pokud je to možné, stroj si pořádně osahejte. Renovátor držíte v jedné ruce a jeho rukojeť by měla umožňovat pevný a jistý úchop.

S rychloupínáním
EXTOL PREMIUM, 400W multifunkční oscilační nástroj renovátor s rychloupínáním 400W 8894100

Nástroje

Renovátory pracují se speciálními nástroji. Ty nahrazují běžné pilové a brusné kotouče, škrabky a další nářadí. Právě široká paleta nástrojů a nástavců je ale hlavní výhodou multifunkčních renovátorů.
Pokud kupujete nový renovátor nebo náhradní nástavce, zaměřte se na systém uchycení. Těch existuje hned několik a nejsou mezi s sebou vzájemně kompatibilní. Jelikož sady náhradních nepatří mezi nejlevnější, špatný výběr by se vám mohl prodražit.
Ve vaší sadě s renovátorem nesmí chybět tyto nástroje:

  • brusná hlavice,
  • ponorná pila pro čelní řezání,
  • škrabka,
  • řezačka,
  • pilové kotouče z tvrdokovu a diamantu.

Značky

Jak jsme zmínili na začátku článku, renovátory v minulosti utrpěly hned několik ran kvůli nekvalitnímu nářadí asijské provenience. Při výběru kvalitního nářadí se zaměřte především na osvědčené výrobce strojů do dílny.
Levné ale přesto kvalitní renovátory a multifunkční brusky nabízí výrobce Skil. Pokud sháníte kvalitní renovátor a nevadí vám cena kolem 4 000 Kč, je to pro vás zelená řada nářadí Bosch. Kvalitní stroje nabízejí i Powerplus a Black & Decker. Tito všichni nabízejí nářadí se základní sadou příslušenství.

Kvalitní
Oscilační bruska, renovátor POWERMAT PM-ENW-1300 (Oscilační bruska, renovátor POWERMAT PM-ENW-1300)

Cena

Kolik se tedy vyplatí za renovátor utratit? Určitě nekupujte stroj levnější než 1 000 Kč. Renovátory od značky Skil stojí v průměru mezi jedním až dvěma tisíci. Za tuto cenu ale dostanete nářadí určené spíše pro občasné využití.
Renovátory do firem a určené profi řemeslníkům stojí od dvou tisíc a více. Při nákupu si dejte pozor i na to, zda jsou v sadě alespoň základní nástroje. Sady příslušenství stojí i několik stovek a při koupi samotného renovátoru se této investici nevyhnete.

Otázky a odpovědi

Existuje osvědčená značka renovátorů?

Takových značek najdete na trhu hned několik. Vyhněte se bezejmenným nebo pofidérním asijským výrobcům a zaměřte se na osvědčené a známé značky. Mezi ty patří třeba Bosch, který je oblíbenými mezi hobby i profi řemeslníky.

Na co si dát při výběru renovátoru pozor?

Kromě osvědčeného výrobce se zaměřte na ergonomii a pohlcování vibrací. Zejména při dlouhodobé a časté práci oceníte dostatek antivibračních zón. Práce s nářadím je díky nim příjemnější a z nářadí vás nebolí ruce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.