Nejlepší sady na broušení nožů 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SEVERNO Home Vodní kámen, brousek, brusný kámen - sada na broušení nožů 400/1000 3000/8000

Jak vybrat sadu na broušení nožů

 • Brusné sady obsahují vše, co je potřebné k dokonalému mechanickému nabroušení nožů. Jednotlivé sady se pak od sebe liší svým obsahem.
 • Úhel broušení je jedním ze základních parametrů při výběru. Čím více úhlů daná sada nabízí, tím univerzálnější bude. Hlavní součástí brusných sad jsou kameny. Jejich počet se může u jednotlivých výrobků lišit. Důležitá je pak jejich zrnitost, která určuje účel použití.
 • Jednotlivé sady se od sebe liší také množstvím dalších doplňků, které mohou broušení nožů usnadnit.

Sada na broušení nožů - náš výběr

SEVERNO Home Vodní kámen, brousek, brusný kámen - sada na broušení nožů 400/1000 3000/8000
Výrobce: SEVERNO Home
Zobrazit více
Sada na broušení nožů SEVERNO Home obsahuje dva brusné kameny, kožený pásek na leštění a příslušenství pro údržbu. Kámen nese označení 400/1000 pro opravu a zlepšení ostrosti, druhý kámen 3000/8000 je určený pro precizní broušení a leštění. Součástí je také vodítko úhlů, dřevěná základna, zplošťovací kámen a rukavice odolné proti řezání. Rozměry kamenů jsou 18*6*3 cm, jejich hmotnosti 660 g a 670 g. Zplošťovací kámen má rozměry 6*2.5*2,5 cm, jeho váha je 90 g a bambusová základna měří 21,5*9,2*2,3 cm.
Zobrazit méně
TAIDEA sada kamenů na broušení nožů
přečíst recenzi
Výrobce: Taidea
Druh: brusný kámen
Zobrazit více
Sada na broušení nožů TAIDEA obsahuje kombinované brusné kameny 180/600 a 1000/3000, určené pro přebrušování a dokončující broušení. Kameny mají rozměry 180x60x28 mm, jsou vyrobeny z oxidu hlinitého a opatřeny gumovými podložkami. Součástí je také vodítko TG1091 šetrné k čepeli nože.
Zobrazit méně
2020onlinetool Profesionální přenosná sada brusných kamenů, 400/1000 3.000/8.000 zrnitost oboustranný brusný kámen kompletní sada na broušení nožů
Zobrazit více
Produkt "2020onlinetool Profesionální přenosná sada brusných kamenů" je uživatelsky návštěvní sada pro broušení nožů. Obsahuje oboustranný brusný kámen (400/1000, 3000/8000) a bambusový podstavec pro uchycení kamene. Rozměry setu jsou 22,2 * 15 * 15 cm s hmotností 2,5 kg. Vyžaduje pouze použití vody, ne oleje.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Sada na broušení nožů

Jak vybrat sadu na broušení nožů

Jaký typ zvolit

Broušení a ostření nožů je možné provádět různými způsoby. Nejčastěji se pak používají:

 • Elektrické brousky – hodí se jak do běžných kuchyní, tak pro profesionální použití; broušení usnadňují vodící drážky vedené do daného úhlu; brousek je vybavený elektromotorem; umožňuje broušení různých typů nožů
 • Mechanické brousky – opět jsou vybaveny vodícími drážkami, ale samotné broušení probíhá mechanicky, tahem nože vpřed a vzad; většinou se hodí jak pro hladké, tak pro zubaté čepele, případně kuchyňské nůžky
 • Ocílky – jedná se o jednoduché nářadí, které slouží k pravidelné údržbě nožů; pro jejich použití je třeba určitá zkušenost a zvládnutá technika ostření
 • Brusný kámen – zpravidla oboustranný, kdy jedna strana je hrubší než druhá; použití samotného brusného kamene opět vyžaduje jisté zkušenosti; mohou se používat i pro zcela ztupené nože; broušení pomocí brusných kamenů může být náročnější; brusný kámen je součástí právě sad na broušení nožů
Různé brousky na nože

V sadě najdete různé nástroje na broušení nožů, iStock / SolidMaks

Jaké brusné úhly vybrat

Brusné sady zpravidla obsahují také vodící tyče, které se využívají k udržení potřebného úhlu při broušení. Jednotlivé sady mohou nabízetjiný počet brusných úhlů. Nejčastěji se pak jedná o následující:

 • Úhel 17° – určený pro extrémní, ale křehké ostří; používá se např. na břitvy, filetovací nože atd.
 • Úhel 20° – tento úhel slouží zejména pro broušení nožů určených ke krájení různých surovin, nejčastěji se tedy používá u kuchyňských nožů
 • Úhel 25° – ostří broušené pod tímto úhlem je dostatečně ostré a stabilní; hodí se např. pro lovecké nebo outdoorové nože
 • Úhel 30° – určený pro různé pracovní nože, sekáčky atd.
Broušení nože

Brusné kameny se liší svojí hrubostí, iStock / sergeyryzhov

Typy brusných kamenů

Nedílnou a prakticky nejdůležitější součástí brusných sad jsou brusné kameny. Ty mohou mít různou zrnitost, která představuje hrubost brusného kamene. Ta má pak vliv na účel jeho použití. Obecně se hrubší kameny používají na tvarování a broušení čepelí, u jemnějších variant slouží k finálnímu doostření případně doleštění.

Označení zrnitostiTyp kameneÚčel použití
70Extra hrubýÚprava poškozeného ostří
  Reprofilace ostří
120HrubýBroušení zcela tupých nožů
  Úprava poškozeného ostří
280Středně hrubýK prvotní fázi broušení tupého ostří
600JemnýJemné broušení
  Udržování stávajícího ostří
1000Extra jemnýLeštění již nabroušeného ostří

Víte, že…?

Sada na broušení nožů
SEVERNO Home Vodní kámen, brousek, brusný kámen - sada na broušení nožů 400/1000 3000/8000

Brusné kameny se vyrábí z různých materiálů. Jmenovat lze např. umělý korund, karbid křemíků. Brusné kameny mohou být ale také keramické nebo diamantové.

Další příslušenství

Mezi základní vybavení sad na broušení nožů je svorka nebo držák, které lze připevnit na jakýkoliv rovný povrch a různý počet brusných kamenů ideálně odlišné hrubosti. Další příslušenství se zpravidla liší a může se jednat např. o:

 • Vodící tyčky – slouží k udržení správného úhlu broušení
 • Digitální inklinometr – u dražších sad; sklonoměr určený k měření úhlu broušení
 • Držáky brusných kamenů
 • Olej na broušení
 • Ochranný obal – zpravidla jsou sady uloženy v uzavíratelných boxech nebo kufřících

Víte, že…?

Při používání může samozřejmě docházet k postupnému opotřebení jednotlivých částí. Pro tyto účely nabízí ověření výrobci náhradní díly do brusných sad, které jsou kompatibilní s konkrétním výrobkem.

Výrobci a ceny

Sada na broušení nožů
TAIDEA sada kamenů na broušení nožů

Mezi oblíbené výrobce brusných sad patří např. Lansky nebo Ganzo. Za nejlepší mechanické brusné sady jsou považovány ty od značky KMFS.
Základní pořizovací cena sad na broušení nožů začíná na cca 1000 Kč. Druhou stranu představují propracované brusné sady, jejichž součástí je také bohaté příslušenství. Jejich cena se pak může vyšplhat až k částce 20000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sadu na broušení nožů?

Sada na broušení nožů zpravidla obsahuje brusné kameny, se kterými může být broušení nožů náročnější. Je tedy na zvážení, jestli nevolit jiný typ brousku. Mezi základní parametry patří zejména možný úhel broušení a typy brusných kamenů, které sada obsahuje.

Je rozdíl mezi broušením a ostřením?

Broušení představuje hlubší zásah, který může mít vliv na změnu tvaru nebo struktury daného ostří. Ostření naopak do struktury kovu nijak nezasahuje. Pokud bude čepel nože správně ostřená, nebude vyžadovat nijak časté broušení.
Zobrazit kompletní nabídku Sada na broušení nožů