Robot na mytí oken

Jarní úklid raz dva.

ca. 6 900 CZK
ca. 8 600 CZK
ca. 6 700 CZK
ca. 18 000 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 7 000 CZK

Jak vybrat robot na mytí oken

  • Roboty na okna jsou vhodné do domácností s velkým počtem oken. Pomocí těchto přístrojů umyjete i klasická i střešní okna.
  • Vybírat budete mezi kruhovým a čtvercovým tvarem robota.
  • Některé modely jsou vybaveny i nadstandardními funkcemi.
  • Robotické čističe se postarají o veškeré skleněné povrchy, použít je můžete i na obklady. S jejich pomocí však neumyjete okenní rámy.

Princip

Robotické čističe oken se přisávají výkonným motorem a vytvářejí podtlak. Díky tomu se na okně drží a zároveň se pohybují.

Pokud máte střešní okna nebo zimní zahrady s proskleným stropem, budete potřebovat model, který zvládne svislé i vodorovné čištění. V případě, že máte velká okna nebo koupelny, využijete spíše čtvercové roboty, které zvládnou i tyto velké plochy.

Automatický rozprašovač vody
Hobot 298 robotický čistič oken

Robot vyčistí pouze úplně rovné plochy, proto není možné ho použít například na okna u auta. Čistit lze okna zevnitř i z venku. Je vhodné přístroj používat při teplotě 15 – 20°C. Nedoporučuje se ho používat při špatném počasí jako je déšť, mlha nebo velký mráz. Jestliže na okna svítí přímé slunce, může přístroj zanechávat šmouhy.

Typy robotů

Robotický čistič vybírejte podle toho, jaké skleněné plochy máte doma. Jednodušší modely mají pouze utěrky z mikrovlákna, které je nutné navlhčit čistou vodou z rozprašovače. Novější modely jsou vybaveny vlastním zásobníkem na vodu a robot si tak čištění povrch odvlhčuje sám podle potřeby.

Typ Použití
Robot kruhového tvaru Přístroj má dvě částečně rotující hlavy kruhového tvaru. Na tyto hlavy se navlékají čistící utěrky, které pak čištěnou plochu vyčistí a vyleští. Utěrky jsou vyrobeny z mikrovlákna, účinně zachycují prach a další nečistoty. V balení najdete až 12 utěrek. Robot zvládne vyčistit plochu o šířce až 8 metrů, minimální velikost čištěného povrchu by pak měla být 35 x 35 cm.
Robot čtvercového tvaru Tyto přístroje se pohybují pomocí dvojice pásů. Výhodou těchto typů je výrazně lepší přilnavost. Díky čtvercovému tvaru také lépe vyčistíte rohy oken. Plochy jsou čištěny ve dvou fázích horizontálně a poté vertikálně. Přístroj je vybaven čtyřmi laserovými senzory a navigačním systémem, které kontrolují pohyb robota po čištěném povrchu. Ve spodní části jsou umístěny pneumatické podložky, které se automaticky nastavují a přizpůsobují čištěnému povrchu. Dále je tento přístroj vybaven dvěma druhy utěrek z mikrovlákna pro suché a vlhké čištění.

Víte, že…?

Robot čtvercového tvaru může být dále vybaven patentovým ultrasonickým rozprašovačem vody, který vytváří 15 mikrometrů hustou mlhu přispívající k ještě účinnějšímu a dokonalému čištění oken.

AI-technology, GYRO
HOBOT 2S robotický čistič oken

Ovládání a bezpečnost

Robota můžete ovládat pomocí několika automatických módů. Podle vaší volby je čištění zahájeno směrem vzhůru, až dosáhne horního okraje skla, poté postupuje směrem dolů. Další možností je čištění ze strany na stranu.

Dražší modely můžete snadno ovládat pomocí chytrého telefonu se systémem iOS a Android. Robotický čistič je napájen elektřinou. Maximální délka přívodního kabelu je 8 metrů, což je zároveň velikost plochy, kterou je robot schopen vyčistit. Maximální plocha je tedy 8 metrů na výšku a šířku. Další možností je robot bez přívodního kabelu, který je dobíjen pomocí adaptéru.

Bezpečnost

Aby byla zajištěna bezpečnost, je přístroj vybavený šňůrou, která se upevní ke stropu a znemožní tak případný pád. V případě přerušení dodávky elektrického proudu má každý přístroj vestavěnou záložní UPS baterii, ta zabraňuje pádu. Dalšími bezpečnostními prvky je několik senzorů.

Systém Single-Side-Cleaning
Hobot 368 robotický čistič oken

Víte, že…?

Nevýhodou tohoto výrobku je to, že s jeho pomocí neumyjete rámy ani parapety oken. Ty budete muset umýt klasicky.

Údržba a funkce

Veškeré nečistoty z oken nebo z jiných čištěných ploch se absorbují do mikrovláknových utěrek. Je tedy důležité utěrky pravidelně střídat, protože absorpce utěrek je omezena. Utěrky nejsou na jednorázové použití. Znečištěné utěrky lze prát v pračce, nesmíte ale použít aviváž. Aviváž by zanesla vlákna utěrek a ty by tak ztratily svoji schopnost absorpce.

Funkce a příslušenství

Tito čistící roboti nejsou složitá zařízení a nemají mnoho funkcí nebo technologií. Setkat se tak můžete pouze s těmito funkcemi:

Spolehlivý
Kärcher 1.269-600.0 Robotický čistič oken RCW 5
  • Single – Side- Cleaning – zajistí čištění skel jakékoliv tloušťky a vyčistí i různé druhy skleněných povrchů jako jsou zrcadla, skleněné výplně dveří, sprchové kouty a další.
  • Al- Technology a GYRO senzory – kontrolují pohyb robota stejně jako autopilot.

Mezi příslušenství patří zejména náhradní utěrky a také adaptér.

Cena

Robotický čistič oken je jistě dobrý pomocník do domácnosti, není to ale úplně levná záležitost. Zvažte tedy, jestli je koupě tohoto pomocníka nezbytná. Své využití má především tam, kde jsou větší skleněné plochy, jako velká francouzská okna nebo prosklené zimní zahrady. V případě, že bydlíte v paneláku, je investice do tohoto spotřebiče zbytečná.

Silný motor
Mamibot W120 robotický čistič oken

Ceny robotických čističů se pohybují od 6 000 – 10 000 Kč. V tomto cenovém rozpětí koupíte kulaté i čtvercové modely, dražší přístroje jsou vybaveny rozprašovačem a lze je ovládat pomocí mobilního telefonu.

Kvalitní výrobky nabízí značka Hobot, výrobky této značky získaly zlatou medaili na veletrhu iENA v Německu.

Kvalitní výrobky nabízí také Symbo Weebot. Výrobky této značky jsou vybaveny vibrační podložkou, která aktivně stírá povrch před robotem.

Inteligentní plánování trasy
Xiaomi Hutt DDC5 Robotický čistič oken bílý

Otázky a odpovědi

Za jakého počasí je možné robota používat?

Teplota vzduchu by měla být alespoň 15°C, nejvyšší udávaná teplota je 25°C. Používání není vhodné při přímém slunci, dešti, mlze nebo námraze.

Jaké jsou oblíbené funkce?

Tyto čističe mají hned několik funkcí, praktická je možnost rozprašování čistícího prostředku, signalizace která vás upozorní na různé potíže. Dražší roboty je možné ovládat pomocí mobilní aplikace. Na trh postupně přichází nové modely, které mohou disponovat dalšími funkcemi. S množstvím funkcí však roste i pořizovací cena. Proto dobře zvažte, co vše opravdu využijete.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Automatický rozprašovač vody
AI-technology, GYRO
Systém Single-Side-Cleaning
Spolehlivý
Silný motor
Inteligentní plánování trasy
Inteligentní navigace
Image
Produkt
Hobot 298 robotický čistič oken
HOBOT 2S robotický čistič oken
Hobot 368 robotický čistič oken
Kärcher 1.269-600.0 Robotický čistič oken RCW 5
Mamibot W120 robotický čistič oken
Xiaomi Hutt DDC5 Robotický čistič oken bílý
TESLA RoboStar W600 – robotický čistič oken s duálním rozprašováním vody
Výrobce
Hobot
Hobot
Hobot
Kärcher
Mamibot
Xiaomi
TESLA
S rozstřikovačem
Cena ca. 6 900 CZK ca. 8 600 CZK ca. 6 700 CZK ca. 18 000 CZK ca. 6 000 CZK ca. 4 500 CZK ca. 7 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.