Rožeň

Klasický způsob přípravy masa bude u Vás doma ten nejoblíbenější.

 
 
 
 
 
 

Jak vybrat rožeň

Pomalé opékání na rožni je způsob přípravy masa, který byl oblíbený již ve středověku. Výhodou takové přípravy je, že se maso opeče rovnoměrně ze všech stran, nespálí se a zůstane dokonale šťavnaté. V dřívějších dobách bylo při rožnění nutné maso neustále otáčet, dnes jsou k dostání rožně, které jsou poháněny motůrkem a vy tak nemusíte dělat vůbec nic.

Co je rožnění

Při rožnění je třeba maso pomalu a trpělivé opékat nad žhavými uhlíky. Lze ho připravovat na grilu, v zahradním krbu, nebo použít tradiční ohniště. To vám navíc umožní péct najednou větší množství masa.

Grilovací jehla

K rožnění masa se používá grilovací jehla, kterou můžete sehnat v různých tvarech a délkách. Je vyrobena z kvalitní nerezové oceli, která je velmi odolná. Propracovanější jehly jsou teleskopické, které je možné přizpůsobit na vhodnou délku velikosti připravovaného masa.

DEMA Rožeň na grilování 49,5 cm

Rožně na kuřata nebo na kýtu jsou sestavené ze tří nebo čtyř jehel, které zabrání protáčení opékaného masa. Mohou být založeny na různých typech konstrukce, například dvojici vidlic s nastavitelnou délkou, které napíchnutý kus masa drží ze dvou stran proti sobě, nebo pro jednoduché napíchnutí masa, které se v příslušné délce zafixuje zarážkou s motýlkovou maticí.

Vidlice a rožně jsou rozděleny podle velikosti do 3 řad: 

Velikost Druh masa
řada 20×20 na větší i menší kusy masa – např. prase, sele, jehně, krůtu ale i kuřata, králíky, kachny atd.
řada 15×15 na menší kusy masa kuřata, kachny, králíky atd.
řada 16 vhodné opět na menší kusy masa jako kuřata atd.

Pro každý gril

Grilovací jehly je možné použít na všechny typy grilů, ať už kotlové, plynové nebo elektrické. Rožeň tvoří osu, kolem které je připravovaný pokrm otáčen, jednoduše jím propíchnete surovinu a napojíte na gril.

Rožeň otočný nad ohniště
  • Rožeň bez motoru – Grilovací rožeň bez motorku je vhodný nejen na gril, ale také do kuchyně. Je určen především pro menší kusy masa nebo ji lze použít při přípravě špízu.
  • Rožeň s motorem – Díky motoru bude rožnění velice snadné. Motor stačí připevnit ke grilu, zapnout a můžete začít grilovat. Grilovací jehla s motorkem se pomalu otáčí, což zajišťuje perfektně a rovnoměrně propečené maso ze všech stran.

Motor je napájen pomocí baterií nebo ze sítě. Pohon na baterie je vhodný pro lehčí a menší kousky masa, pokud budete častěji rožnit větší kusy masa, pořiďte motor se zapojením do elektrické sítě.

Royal Catering Grilovací rožeň s motorem – 100 cm RCRR-99 3 letá prodloužená záruka

Rozlišení motorů dle zátěže

 

  • MOTOR BATERIOVÝ 1 BAT – 3 kg – na malý gril, na jedno kuře 

 

Napoleon – Sada na Kebab pro otočný rožeň
  • MOTOR do  10 KG – na menší grily do 10 kg, kuřata, králíci, kachny

 

  • MOTOR MG  – 40 KG – na větší grily do zátěže 40 kg,
Rožeň sada NAPOLEON Heavy Duty pro řady 325/410/495

 

  • MOTOR UMR03 – 60 kg – nejsilnější motor na velké grily, při vyvážení masa do 120 kg, kuřata, kachny, kýta, sele, prase, jehně
  • Multifunkční rožeň – Pokud často opékáte velké kusy masa, bude se vám hodit jehla na gril s motorem, která zajistí rovnoměrné opečení za vás. Naopak do kuchyně se z praktických důvodů hodí jehly bez motorku.
AL-KO Otočočný rožeň pro Masport Maestro

Víte, že…?

Po napíchnutí masa na rožeň je důležité, aby bylo správně vyvážené, to znamená, že těžiště musí být co nejblíže ke středové tyči. Když je maso správně vyvážené, rožeň se otáčí plynule a nepřepadává na jednu stranu.

Cena

Jednotlivé rožně a jehly se pohybují v rozmezí 150 – 2 000 Kč. Zhruba patnáct set až dva tisíce zaplatíte za kompletní soupravu k rožnění masa včetně motorku nebo rožně na opékání kuřete. Ke grilu si můžete pořídit také speciální rožeň na kebab, stojánek na grilování kuřete s integrovanou miskou, do níž při pečení odtéká všechna skvělá šťáva, sady na grilování špízů atd.

Grilovací jehly s motorkem stojí od cca 1 500 Kč a výše, zakoupit pak můžete i samostatné motorky. Ty vybírejte podle předpokládané zátěže. Motor, který zvládne otáčet s celým prasetem, vás vyjde na cca 4000 Kč. Grilovací motorky na standardní zátěž 15 až 20 kilogramů, pak stojí kolem pětistovky.

Kdy je hotovo

  • Kuře – Doba rožnění kuřete – 1 hod 15 min – 1 hod 45 min   dle velikosti kuřete a síly žáru pod rožněm. To jestli je maso hotové poznáte pomocí teploměru. Zapíchněte ho do nejtlustší části stehna, aby se nedotýkal kosti, teplota by měla být 82 – 92 °C. Propečenost masa se dá taky zjistit, když zahýbete stehnem kuřete – mělo by se v kloubu volně pohybovat. 
  • Sele – Doba rožnění selete: 5 – 7 hod dle velikosti selete a podle toho, na jak prudkém žáru rožníte, pokud zabalíte sele do alobalu, tak ho můžete grilovat na silnějším žáru a dobu zkrátíte, po cca 3 hod sele rozbalíte a pomalu dopékáte. Vnitřní teplota masa 80 – 90 °C.  Většinou se okrajuje maso postupně v 0,5 – 1 cm tlustých plátcích a maso se postupně dopéká.