9 nejlepších rychleschnoucích betonů 2023

Pro rychlé betonování.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Beton rychletuhnoucí Quick-mix RZB – 25 kg

Jak vybrat rychletuhnoucí beton

  • Rychleschnoucí beton proces betonování neurychlí, ale docílíte rychlejšího ztvrdnutí.
  • Rychleschnoucí beton lze koupit v malém i velkém balení.
  • Suchou směs můžete použít jak v interiéru, tak i v externím prostředí, např. na stavbách.

Rychleschnoucí beton - náš výběr

Rychleschnoucí beton Knauf

Zobrazit kompletní nabídku rychleschnoucích betonů

Jak vybrat rychletuhnoucí beton

Velikost balení

  • Suchá směs rychletuhnoucího betonu se prodává v balení od 5 kg, jehož spotřeba je 1,8 kg na m².
  • Mnohem běžnější jsou však velká balení o 30 kg, stejně jako jsou nabízeny ostatní suché směsi.

Příprava rychletuhnoucího betonu

Tím, že jste se rozhodli pro nákup již připravené suché směsi, budete mít materiál připravený raz dva. Stačí vám jen voda a tzv. řemeslný šlehač. Kolik vody použít se dozvíte na balení vámi vybraného rychletuhnoucího betonu.

Rychleschnoucí beton
Beton rychletuhnoucí Quick-mix RZB – 25 kg

Víte, že…?

Celkový čas přípravy je zhruba 10 minut. Důležité je jen dodržet dobu mísení, aby se správně rozpustili všechny složky, které bývá cca 3 minuty.

Použití rychletuhnoucího betonu

Suchou směs můžete použít jak v interiéru, tak i v externím prostředí, např. na stavbách. Myslete ale na venkovní teplotu. Při aplikaci rychletuhnoucího betonu by nemělo v žádném případě mrznout. Beton by dostatečně neztuhl, a pokud ano, mohl by časem popraskat. Ideální teplota je 20 °C a 65% vlhkost vzduchu.
Běžný rychletuhnoucí beton se aplikuje ve vrstvě od 3 do 6 cm. Z toho je patrné, že se nehodí na žádné hloubkové zabetonování. Proto, chcete-li betonovat sloupky, hledejte na balení označení – Sloupkový beton.

Tuhnutí rychtuhnoucího betonu

Nyní se pojďme podívat na to, jak rychle dokáže rychletuhnoucí beton vytvrdnout. Ale pozor, nepleťte si zde hlavně dva údaje.

Rychleschnoucí beton Knauf
Knauf Rychletuhnoucí beton BN 30 30 kg
  • Pochozí po: Tento údaj značí, kdy se můžete po zabetonované ploše bez obav ze stop procházet, většinou to bývají 3 hodiny.
  • Doba zrání: Naopak doba zrání značí, kdy je beton úplně ztuhlý a můžete ho plně zatížit. Tento údaj je naopak značen ve dnech, počítejte tedy s minimální dobou zrání 7 dní.

Pevnost rychletuhnoucí směsi

Stejně jako pytlů s běžnou betonovou suchou směsí, se i u rychletuhnoucího betonu sleduje jeho pevnost. Údaj se řídí normou ČSN EN 206-1, značí ho písmeno C, za kterým pak následuje ještě číselný údaj, tedy např. C 20/25. Přičemž první číslo znamená válcovou pevnost betonu a druhé číslo naopak krychelnou.

  • Jestliže nejste žádný profesionál a potřebujete doma zabetonovat jen malou plochu, nemusíte pevnostní čísla podrobně studovat. Důležité je si pamatovat, že čím je číslo větší, tím bude i vyšší pevnost rychletuhnoucího betonu.
Rychleschnoucí beton
Beton rychletuhnoucí weber mix sloupkobeton – 25 kg

Doba skladování

Může se stát, že nestihnete zpracovat všechen beton najednou. Nicméně nemusíte zoufat. Suchá směs vydrží v suchu, kde není vlhko až 12 měsíců.

Nejznámější značky

I mezi stavebními produkty se najdou známé a oblíbené značky mezi uživateli. Nejlepší je vždy vlastní zkušenost, ale pokud takové věci nakupujete poprvé, přinášíme několik vybraných značek, s kterými určitě nesáhnete vedle.

Značka Charakteristika
Knauf Česká značka, které je mimo jiné velmi rozšířená, působí na trhu již od roku 1992. Zaměřují se převážně na výrobu suchých směsí určených na stavby či pro drobné domácí projekty. Poskytují však i školení a odborné poradenství.
Baumit Na rozdíl od první uvedené značky pochází tato z Rakouska. Vznikla roku 1988 a dnes je oblíbená v celé Evropě. Věnují se i jiným stavebním produktům než jen sypkým směsím.
Cemix Cemix je nejstarší značka z výše uvedených. Společnost funguje již od roku 1891, ale suché betonové směsi nabízí později, až od roku 1992.
Weber Značku Weber vlastní francouzská společnost Saint-Gobain, která má velké zastoupení v České republice. Mimo betony má ve svém portfoliu například i lepidla na obklady a dlažby, kdy se díky nim proslavili do celého světa.

Cena

Suchou směs rychletuhnucího betonu pořídíte v každých stavebninách i hobby marketu. Vybírat budete moci z několika značek a k dispozici jsou i malá a velká balení. Někteří prodejci rovněž dělají akce, že při odběru většího množství dostanete slevu na balení.

Rychleschnoucí beton Knauf
Knauf Rychletuhnoucí beton jemný BN30

Cena do 200 Kč

Pytel rychletuhnoucího betonu se dá pořídit i do 200 Kč. Ovšem jedná se o malé balení o 5 kg. Tím, že má směs speciální složení je logicky i dražší než běžný beton.

Cena od 200 Kč do 250 Kč

Ve střední cenové kategorie se již nachází takřka všechny suché směsi rychletuhnucího betonu. Nezáleží, jakou značku si vyberete, ceny jsou velmi podobné až srovnatelné. Balení již není po 5 kg, ale buď můžete pořídit 25 kg či 30 kg pytel.

Cena nad 250 Kč

Rychletuhnoucí beton nad úrovní 250 Kč bývá většinou výjimkou. Mohou se zde nacházet jen takové směsi, které mají nejvyšší třídu pevnosti, tedy C 50/60.

Rychleschnoucí beton
Ultrament Rychletuhnoucí beton tvarovací, na lití, 3,5 kg 48230700176008

Otázky a odpovědi

Jaký je princip rychleschnoucího betonu?

Ať už potřebujete v domácnosti či na zahradě rychle něco zabetonovat, bude se vám hodit směs rychletuhnoucího betonu. Proces betonování vám to neurychlí, pokud používáte suché směsi, ale za to docílíte rychlejšího ztvrdnutí.

Jak vybrat rychleschnoucí beton?

Vybrat rychleschnoucí beton není nijak obtížné. Zajímat Vás bude pouze údaj o tuhnutí betonu. Profesionálové mohou přihlédnout také k pevnosti směsi, která je dána normou ČSN EN 206-1.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku rychleschnoucích betonů