Srovnání mini autogenů 2023: Typy a rady

Profesionální svářecí mini sada.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
SUPERGAS 100 Mini autogen

Jak vybrat mini autogen

  • Jedná se o o profesionální svářecí mini sady určené pro svařování či pájení.
  • Využití najdou u autoopravářů, instalatérů, elektrikářů, zlatníků, zubařů či silničářů.
  • Hodí se nejen pro klasické svářečské práce, ale i pro drobné dodělávky, kdy je nutnost jemnost a preciznost.

Mini autogen - náš výběr

Zobrazit kompletní nabídku mini autogenů

Jak vybrat mini autogen

Využití

S ohledem na současnou českou legislativu, kdy není možné vlastnit autogenní lahve, je například pronájem mini autogenu velmi dostupným řešením, jak mít možnost obecně cokoliv svařit či připájet. Mini autogen je ideálním zařízením pro instalatérské práce. Vhod přijde také při drobnější opravách osobních automobilů, kdy se velmi hodí celková mobilita mini autogenu. Ačkoliv se v názvu objevuje slovo mini, není mini autogen nijak nevýkonný a vystačí takřka na jakoukoliv činnost. Zvládne řezat i ocelové materiály do tloušťky až 5 milimetrů. Na druhou stranu se mini autogen hodí i pro jemnou a precizní práci, která je vyžadována například u modelářů, šperkařů, zubařů, optiků či laborantů.

Plynové kartuše

Mini autogen funguje na podobném principu jako klasický autogen. V praxi to znamená, že dochází k využití tepla získaného spalováním směsi hořlavého plynu propan-butanu, nebo propanu a kyslíku za účelem natavení kovových ploch. Výše teploty při sváření a tloušťka svařovaného materiálu se odvíjí od toho, jaký druh směsi použijete. Běžně může jít o některou z následujících.

mini autogen
SUPERGAS 100 Mini autogen

Supergas

Jedná se o směs, jejíž teplota plamene ve spojení s okolním kyslíkem vystoupá na 2 800 °C. Tato směs je vhodná pro pájení a nahřívání, a to z důvodu obsahu čistého propanu v poměru 30:70.

Novacet

V tomto případě jde o směs, jejíž teplota dosahuje až 3 100 °C. Smíchán je zde propan a další látky. Využití najde tato směs nejen pro pájení, ale již i pro svařování a řezání ocelových materiálů s tloušťkou do 4 milimetrů.

Kemap

Jde o velmi čistý a efektivní směsný plyn, kteří ocení všichni, kteří hledají stabilitu a čistotu svářecího plamene. Tato směs je určená pro napájení, nahřívání i sváření ocelových kusů o tloušťce až 5 milimetrů. Nejvyšší je také teplota plamene, která přesahuje 3 300 °C.

mini autogen
KEMPER Mini autogen NOVACET 100

Hubice

Každý mini autogen se vždy skládá ze dvou standardně dodávaných hubic, které se liší svým průměrem. Jde o průměr 0,50 milimetrů a 0,65 milimetrů. Tyto standardní průměru jsou určené pro běžné pájení či svařování materiálů s tloušťkou do 2 milimetrů. V případě potřeby pájet nebo svařovat materiály s větší tloušťkou, je nutné dokoupit hubice o větším průměru. Nabízí se například průměry 0,80 milimetrů a 1,25 milimetrů. Naopak například modeláři, kteří pojí drobné věci ocení jemnější práci s tenkým plamene, pro který je potřeba hubice o průměru i pouze 0,25 milimetrů.

Typ plynu Teplota Určení  
Supergas 2 800 °C pájení, napařování  
Novacet 3 100 °C navíc i svařování do tloušťky 4 milimetrů  
Kemap více než 3 300 °C svařování do tloušťky 5 milimetrů  

Víte, že…?

V základním balení mini autogenu naleznete zpravidla dvě hubice s rozdílnými průměry, které většino pro základní využití budou stačit. Takřka vždy lze však přikoupit i náhradní hubice, a to nejen s větším ale i menším průměrem.

Spotřeba plynu

Důležitým hlediskem při práci s mini autogenem je spotřeba plynu a kyslíku. Každá sada s mini autogenem obsahuje kartuš se 100 litry kyslíku. Spotřeba se odvíjí průtoku hubice, který se samozřejmě liší v závislosti na jejím průměru a údaj naleznete vždy u konkrétní hubice.

mini autogen
Rothenberger 35748 ROXY Kit Eco

Ceny

Cenové relace mini autogenů, které si můžete pořídit, jsou poměrně rozsáhlé. Základní typy například značky Rothenberger začínají pod hranicí 3 000 Kč. Zpravidla však jde o slabší typ, kterým svaříte jen velice tenké spoje materiálů. Univerzálnější přístroje začínají od 4 000 Kč a výše a jsou určeny nejen nahřívání a pájení, ale také pro klasické svařování. Častokrát se již přímo v názvu mini autogenu vyskytuje název svářecí plynové směsi. Není proto překvapením, že plynová směs Kemap bývá nejdražší a tyto typy mini autogenů mohou stát i kolem 6 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Pro koho je mini autogen určen?

Mini autogen najde široké uplatnění v celé řadě profesí. Nemusí jít nutně jen o instalatéry, elektrikáře či pracovníky v auto servisech. Mini autogen patří i do rukou modelářům či zubařům, který vyžadují citlivou a precizní práci.

Jakou zvolit k mini autogenu hubici?

V tomto případě záleží na tom, jaké materiály budete svářet, respektive na jejich tloušťce. U autogenu dostanete vždy dvě hubice v balení, další lze přikoupit. Vždy hleďte na průměr uváděný v milimetrech. Čím menší průměr, tím se hubice hodí spíše na preciznější práci. Naopak větší průměr zajistí sváření i tlustších spojů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku mini autogenů