Nejlepší sbíjecí kladiva 2024 a jak vybrat
Elektrická kladiva určená k těžkým demoličním pracím.
Jak vybrat sbíjecí kladivo
- Sbíjecí kladiva patří do kategorie elektrických kladiv a jsou určena k těžkým demoličním pracím. Nejčastěji je najdete pod označením kladiva bourací.
- Mezi jeden z nejdůležitějších parametrů patří hmotnost nástroje. Ta určuje nejen to, jak náročná práce s kladivem bude, ale také k čemu je budete moci používat.
- S hmotností dále souvisí i další parametry jako je příkon nebo síla úderu kladiva.
Sbíjecí kladivo - náš výběr
Sbíjecí sekací kladiva
Jak vybrat sbíjecí kladivo
Typy
Sbíjecí kladiva se také jinak označují jako bourací a patří do kategorie elektrických kladiv. Ta lze rozdělit dle základního použití na vrtací kladivo, bourací kladivo, sbíjecí kladivo nebo kombinované kladivo.
Typ | Popis |
---|---|
Vrtací | Pro vrtání do betonu, zdiva, kamene |
Obdobný princip jako u vrtaček s příklepem, ale mají větší sílu | |
Možnost vrtání s příklepem i bez něj | |
Sekací | Vysekávání drážek do zdiva, odsekávání obkladů, dlažby |
Bourací | Na těžké demoliční práce, prorážení tvrdých materiálů |
Kombinovaná | Nejčastěji kombinace vrtání a sekání |
Konstrukce
Konstrukce bouracích kladiv se liší svým vzhledem. De facto se jedná o dva následující typy:
- modely, které připomínají klasické vrtačky, ale s robustnějším provedením
- přístroje, které vypadají jako sbíječky spíše střední nebo větší velikosti
Oba typy přístrojů slouží jak k sekání, tak bourání. Při práci pak dochází k silným vibracím, proto je z konstrukčního hlediska velmi důležitá rukojeť v ergonomickém provedení. Ta je pak schopná tyto otřesy eliminovat. Některé modely pak mohou být vybaveny také anti-vibračním systémem.
Kvalitní výrobek také poznáte podle použitých materiálů. Nejčastěji se pak setkáte s tvrzenými plasty nebo nejrůznějšími slitinami, které se prolínají.
Hmotnost
Hmotnost hraje u tohoto typu nářadí významnou roli. Kromě náročnosti práce má vliv také na činnosti, které je možné s kladivem dělat a v jakých podmínkách je můžete použít. Sbíjecí kladiva se s ohledem na jejich váhu dělí na tři základní kategorie:
- Do 5 kg – základní lehčí modely s nižším výkonem; určené např. k sekání obkladů nebo stavebních drážek (vedení potrubí, elektroinstalace apod.)
- Od 5 do 11 kg – kladiva střední třídy opatřená poměrně robustní a bytelnou konstrukcí; stále ale určená pro lehkou až středně těžkou práci (sekání drážek, zdiva, betonu atd.)
- 11 kg a více – kladiva mohou vážit až 30 kg; zvládnou i ty nejtěžší bourací práce; s hmotností roste i cena – modely v horní cenové kategorii jsou určena zejména pro profesionální využití
Víte, že…?
Hmotnost sbíjecího kladiva přizpůsobte také pracovní výšce. Pokud zvolíte model o váze nad 11 kilogramů a budete pracovat nad výškou boků, bude pro vás pravděpodobně moc těžké, což ovlivní kvalitu práce. Alternativou jsou lehčí modely nebo využití lešení.
Příkon
Příkon se udává ve wattech (W) a je odrazem energetické náročnosti sbíjecího kladiva. Většinou se pohybuje v rozmezí 900 až 2000 W, přičemž čím větší hodnota, tím větší a těžší bude i samotný přístroj. V případě příkonu se ale vyplatí počítat s jistou rezervou, aby nedošlo k poškození přístroje v případě, že bude používán k náročnější práci, než byl původně určen.
Příkon opět ovlivňuje použití kladiva, ale i pořizovací cenu.
- Do 1000 W – nejlevnější modely s nižší váhou určená pro domácí použití pro méně náročné bourací práce
- 1000 až 1900 W – širší využití nástroje, určené pro náročnější práce
- Nad 1900 W – nářadí určené k profesionálnímu použití
Údery
U úderů kladiva je možné rozlišit dva parametry.
Síla
Síla úderů se značí v joulech (J) a prakticky určuje, jak tvrdý materiál bude kladivo schopné zpracovat respektive, jakou silou bude na daný povrch narážet. Opět existuje pro tento parametr orientační dělení:
- Cca 5 J – malá a lehká kladiva na základní úkony
- 15 až 20 J – určená k rozsáhlejším ale i náročnějším bouracím pracím
- 30 J a více – profesionální přístroje
Počet
Počet úderů kladiva má poměrně značný vliv na efektivitu přístroje. Hodnota bývá dána při chodu, ale bez odporu. Nejčastěji se pak uvádí 1500 až 5000 úderů za minutu. Některé modely nabízí také možnost regulace počtu úderů.
Upínání
Upínací mechanismus sekáče může být dvojího typu:
- SDS-Plus – u levnějších přístrojů, disponuje velkou životností a možností vkládání různých druhů sekáčů, což rozšiřuje možnosti využití kladiva; nevýhodou je menší přenos energie, takže je použití těchto kladiv vhodnější na méně náročné práce
- SDS-Max – eliminuje nedostatky předchozího typu; využívá nadstandardní přenos energie, také umožňuje upnutí různých typů sekáčů; vždy u profesionálních přístrojů
- Uchycení šestihranem – doplňkový mechanismus k SDS-Max u těžkých sekacích kladiv; ruční upínání, díky kterému docílíte vyšší přídržnosti
Výrobci a ceny
Mezi ověřené výrobce patří Bosch, Makita, Hitachi nebo např. Scheppach.
Nejlevnější sbíjecí kladiva koupíte za cenu od cca 3500 Kč do 10000 Kč. Jedná se o lehčí modely s nižším příkonem k méně náročnému použití. Střední třídu představují kladiva do ceny 30000 Kč. Zde už počítejte s kvalitnějším zpracováním a vyšším příkonem. Profesionální modely stojí od zhruba 30000 Kč a více.