Sbíjecí kladivo

Elektrická kladiva určená k těžkým demoličním pracím.

ca. 11 400 CZK
ca. 24 200 CZK
ca. 13 900 CZK
ca. 22 200 CZK

Jak vybrat sbíjecí kladivo?

 • Sbíjecí kladiva patří do kategorie elektrických kladiv a jsou určena k těžkým demoličním pracím. Nejčastěji je najdete pod označením kladiva bourací.
 • Mezi jeden z nejdůležitějších parametrů patří hmotnost nástroje. Ta určuje nejen to, jak náročná práce s kladivem bude, ale také k čemu je budete moci používat.
 • S hmotností dále souvisí i další parametry jako je příkon nebo síla úderu kladiva.

Typy

Sbíjecí kladiva se také jinak označují jako bourací a patří do kategorie elektrických kladiv. Ta lze rozdělit dle základního použití na vrtací kladivo, bourací kladivo, sbíjecí kladivo nebo kombinované kladivo.

Typ Popis
Vrtací Pro vrtání do betonu, zdiva, kamene
  Obdobný princip jako u vrtaček s příklepem, ale mají větší sílu
  Možnost vrtání s příklepem i bez něj
Sekací Vysekávání drážek do zdiva, odsekávání obkladů, dlažby
Bourací Na těžké demoliční práce, prorážení tvrdých materiálů
Kombinovaná Nejčastěji kombinace vrtání a sekání

Konstrukce

Konstrukce bouracích kladiv se liší svým vzhledem. De facto se jedná o dva následující typy:

Pneumatické
M7 SN-3121 pneumatické sbíjecí kladivo
 • modely, které připomínají klasické vrtačky, ale s robustnějším provedením
 • přístroje, které vypadají jako sbíječky spíše střední nebo větší velikosti

Oba typy přístrojů slouží jak k sekání, tak bourání. Při práci pak dochází k silným vibracím, proto je z konstrukčního hlediska velmi důležitá rukojeť v ergonomickém provedení. Ta je pak schopná tyto otřesy eliminovat. Některé modely pak mohou být vybaveny také anti-vibračním systémem.
Kvalitní výrobek také poznáte podle použitých materiálů. Nejčastěji se pak setkáte s tvrzenými plasty nebo nejrůznějšími slitinami, které se prolínají.

Hmotnost

Hmotnost hraje u tohoto typu nářadí významnou roli. Kromě náročnosti práce má vliv také na činnosti, které je možné s kladivem dělat a v jakých podmínkách je můžete použít. Sbíjecí kladiva se s ohledem na jejich váhu dělí na tři základní kategorie:

Všestranné
Sbíjecí kladivo Permon SKA 12B
 • Do 5 kg – základní lehčí modely s nižším výkonem; určené např. k sekání obkladů nebo stavebních drážek (vedení potrubí, elektroinstalace apod.)
 • Od 5 do 11 kg – kladiva střední třídy opatřená poměrně robustní a bytelnou konstrukcí; stále ale určená pro lehkou až středně těžkou práci (sekání drážek, zdiva, betonu atd.)
 • 11 kg a více – kladiva mohou vážit až 30 kg; zvládnou i ty nejtěžší bourací práce; s hmotností roste i cena – modely v horní cenové kategorii jsou určena zejména pro profesionální využití

Víte, že…?

Hmotnost sbíjecího kladiva přizpůsobte také pracovní výšce. Pokud zvolíte model o váze nad 11 kilogramů a budete pracovat nad výškou boků, bude pro vás pravděpodobně moc těžké, což ovlivní kvalitu práce. Alternativou jsou lehčí modely nebo využití lešení.

Příkon

Příkon se udává ve wattech (W) a je odrazem energetické náročnosti sbíjecího kladiva. Většinou se pohybuje v rozmezí 900 až 2000 W, přičemž čím větší hodnota, tím větší a těžší bude i samotný přístroj. V případě příkonu se ale vyplatí počítat s jistou rezervou, aby nedošlo k poškození přístroje v případě, že bude používán k náročnější práci, než byl původně určen.
Příkon opět ovlivňuje použití kladiva, ale i pořizovací cenu.

Méně pevné materiály
Sbíjecí kladivo MAC3 P9
 • Do 1000 W – nejlevnější modely s nižší váhou určená pro domácí použití pro méně náročné bourací práce
 • 1000 až 1900 W – širší využití nástroje, určené pro náročnější práce
 • Nad 1900 W – nářadí určené k profesionálnímu použití

Údery

U úderů kladiva je možné rozlišit dva parametry.

Síla

Síla úderů se značí v joulech (J) a prakticky určuje, jak tvrdý materiál bude kladivo schopné zpracovat respektive, jakou silou bude na daný povrch narážet. Opět existuje pro tento parametr orientační dělení:

Těžké práce
Mighty Seven M7 Sbíjecí kladivo SN-3224
 • Cca 5 J – malá a lehká kladiva na základní úkony
 • 15 až 20 J – určená k rozsáhlejším ale i náročnějším bouracím pracím
 • 30 J a více – profesionální přístroje

Počet

Počet úderů kladiva má poměrně značný vliv na efektivitu přístroje. Hodnota bývá dána při chodu, ale bez odporu. Nejčastěji se pak uvádí 1500 až 5000 úderů za minutu. Některé modely nabízí také možnost regulace počtu úderů.

Upínání

Upínací mechanismus sekáče může být dvojího typu:

 • SDS-Plus – u levnějších přístrojů, disponuje velkou životností a možností vkládání různých druhů sekáčů, což rozšiřuje možnosti využití kladiva; nevýhodou je menší přenos energie, takže je použití těchto kladiv vhodnější na méně náročné práce
 • SDS-Max – eliminuje nedostatky předchozího typu; využívá nadstandardní přenos energie, také umožňuje upnutí různých typů sekáčů; vždy u profesionálních přístrojů
 • Uchycení šestihranem – doplňkový mechanismus k SDS-Max u těžkých sekacích kladiv; ruční upínání, díky kterému docílíte vyšší přídržnosti

Výrobci a ceny

Mezi ověřené výrobce patří Bosch, Makita, Hitachi nebo např. Scheppach.
Nejlevnější sbíjecí kladiva koupíte za cenu od cca 3500 Kč do 10000 Kč. Jedná se o lehčí modely s nižším příkonem k méně náročnému použití. Střední třídu představují kladiva do ceny 30000 Kč. Zde už počítejte s kvalitnějším zpracováním a vyšším příkonem. Profesionální modely stojí od zhruba 30000 Kč a více.

Otázky a odpovědi

K čemu se sbíjecí kladivo používá?

Sbíjecí nebo také jinak řečeno bourací kladivo je primárně určeno k demoličním pracím a prorážení tvrdých materiálů. Konkrétní typ činnosti je pak dán dalšími parametry.

Jaké parametry jsou nejdůležitější?

K základním parametrům, které je třeba brát v potaz, patří hmotnost, příkon nebo síla úderu. Zohlednit můžete také typ konstrukce, u které se zaměřte zejména na ergonomii držení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.