Jak vybrat signovačku
- Signovačky jsou speciální klempířské zařízení určené pro vytváření obrub a vyztužení na plechových výrobcích. Pomocí soustavy dvou hřídelí a tvarovacích rolen vytvoří tzv. sigmu na hranách plechových desek a trub.
- Rozlišujeme dva typy signovaček (lemovaček, pertlovaček) – ruční signovačku určenou pro méně časté využití a signovačky s elektrickým pohonem do průmyslové a sériové výroby.
- Pohon je důležitým parametrem výběru. Vedle něj se ale zaměřte i na konstrukci, způsob práce a v neposlední řadě i počet rolen dodávaných společně se strojem.
Při práci s plechovými obrobky se potkáte s nutností vyztužení. Od toho tu jsou signovačky (někdy nazývané jako lemovačky, pertlovačky nebo obrubovačky). Jedná se o speciální stroj určený do malých i velkých průmyslových dílen, který slouží k vyztužení plechu. Pro tyto potřeby využívá součinnost dvou hřídelí a tvarovacích rolen. Horní hřídel slouží k sevření materiálu mezi rolnami, druhá se pak využívá pro vycentrování rolen do správné pozice v axiálním směru.
Signovačka - náš výběr
Ruční signovačky
Elektrické signovačky
Jak vybrat signovačku
Pohon
Na trhu se potkáte se dvěma typy signovacích strojů. Ty se liší ve způsobu práce a především pohonu, na který funguje.
Ruční
Signovačku s ručním pohonem najdete nejčastěji v menších dílnách. Práce s nimi je sice náročnější, ale díky širším možnostem nastavení přesnější. Ruční signovačky jsou lehčí a rolny se roztáčejí pomocí kliky v zadní části stroje. Hodí se hlavně pro občasné práce.
Elektrické
Signovačky na elektrický pohon jsou vysoce profesionální stroje určené do provozů se sériovou výrobou. Proces signování spustíte pomocí tlačítka s přepínačem pro nepřetržitý nebo přerušovaný provoz. Elektrické signovačky mají regulaci otáček – díky frekvenčnímu měniči a potenciometru nastavíte rychlost pertlování bez nutnosti vypnutí stroje.
Pohon | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Ruční | Nízká cena, vysoká přesnost, možnost upnutí k pracovní desce | Fyzicky náročné |
Elektrická | Rychlost pertlování, vhodné do sériové výroby | Vysoká cena, nutné zaškolení obsluhy |
Konstrukce
Elektrické signovačky jsou klasické krabice určené do průmyslové výroby. Váží až 500 kg a proto jsou staticky umístěné v dílně.
Ruční signovačky ve své konstrukci nabízejí výrazně širší možnosti. V katalogu najdeme stojanové signovačky ale i malé signovačky určené k přichycení k ponku a pracovní desce. Váží do 50 kg, manipulace s nimi je tedy výrazně jednodušší.
Víte, že…?
Při nákupu ruční signovačky pořiďte stroj s dostatečně pevným a ideálně litinovým tělem. Při práci vznikají tlaky, které mohou stroj z měkké slitiny definitivně poškodit. Práce s takto poškozenou signovačkou není přesná a poškození je často nevratné.
Otáčky
U ručních signovaček se rychlost otáčení hřídelí řídí rychlostí a efektivitou obsluhy. U signovaček s elektrickým pohonem má ale vše na starost motor. Rychlost otáčení motoru je tak důležité i pro výslednou kvalitu práce.
Důležité je, abyste mohli otáčky stroje libovolně upravovat. Pro tyto případy mají signovačky frekvenční měniče, které umožňují snižování nebo zvyšování rychlosti motoru za chodu stroje. Díky tomu dosáhnete kvalitní a efektivní práce bez nutnosti přerušení provozu.
Síla plechu
Maximální síla plechu, kterou zvládne signovačka zpracovat je určujícím parametrem pro její využití. Běžné ruční signovačky zvládnou pertlování plechu kolem 1 mm. Vše záleží na typu pertlovaného materiálu. Obecné hodnoty pro ruční signovačky jsou následující:
- měkká ocel – 0,8 mm,
- ocel lisovaná za studena – 0,6 mm,
- nerezová ocel – 0,5 mm,
- hliník – 1,3 mm,
- mosaz – 1,1 mm.
Elektrické signovačky mají hodnoty maximální tloušťky výrazně vyšší. Běžně si s plechem silným 3 až 4 mm.
Značky
Na trhu najdete několik výrobců, které se zabývají výrobou klempířských signovaček. Mezi oblíbené výrobce ručních signovaček patří duo Holzmann a Semet. Jejich signovačky s litinovým tělem velmi často pořizují menší dílny a provozy s méně častým využitím.
Elektrické signovačky pořídíte od značky Metallkraft. V jejich portfoliu najdete stroje s různým nastavením a počtem rolen.
Cena
Přemýšlíte-li o pořízení klempířské signovačky, počítejte s tím, že si sáhnete do kapsy. Cena nejlevnějších strojů se pohybuje kolem 10 000 Kč. Podezřele levným signovačkám se raději vyhněte – výrobci je šidí na kvalitě jejich provedení a brzy dochází k poničení mechanických částí zařízení.
Cena elektrických signovaček je několikrát vyšší. Jedná se o profesionální stroje určené do náročných provozů, čemuž odpovídá i jejich provedení. Jejich cena se přitom pohybuje od 50 tisíc korun. Výjimkou nejsou ani signovačky s cenovkou vyšší než 150 tisíc.