Sisalový terč

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Winmau BLADE 6 turnajová kvalita
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat sisalový terč

  • Šipky jsou oblíbenou hrou nejen v profesionální sféře. Sisalový terč je pak jedna z možností, která je v nabídkách na našem trhu.
  • Sisal je speciální přírodní vlákno, které se používá zejména na dopadovou plochu terče.
  • Mezi základní parametry při výběru tohoto terče je jeho velikost a hloubka. Důležitá je i hustota vláken terče.

Sisalový terč - náš výběr

Sisalové terče Unicorn

Sisalové terče Mission

Zobrazit kompletní nabídku sisalových terčů

Jak vybrat sisalový terč

  • Šipky jsou oblíbenou hrou nejen v profesionální sféře. Sisalový terč je pak jedna z možností, která je v nabídkách na našem trhu.
  • Sisal je speciální přírodní vlákno, které se používá zejména na dopadovou plochu terče.
  • Mezi základní parametry při výběru tohoto terče je jeho velikost a hloubka. Důležitá je i hustota vláken terče.

Jaké jsou typy terčů

Prakticky lze terče rozdělit do dvou základních typů a to podle toho, jaké šipky je možné při hře použít.

Sisalový terč

Sisalové terče nepotřebují ke svému chodu elektrickou energii, iStock / thamerpic

Sisalové terče

Jedná se o klasický typ terče, na který se hraje šipkami s ocelovými hroty. Tyto terče využívají zejména profesionální hráči, ale jsou vhodné i pro běžné hraní. Terče sice nedisponují žádnými pokročilými funkcemi, ale také nepotřebují žádné napájení, takže je možné jejich použití prakticky kdekoliv a kdykoliv a to bez omezení.
V současné době jsou oblíbené zejména terče nové generace. Ty jsou vybaveny žiletkovými nebo zkosenými dráty a nemají příchytová očka. To prakticky znamená, že nedochází k odražení šipky, ale naopak se zapíchne přesně tam, kam byla namířena.
Velkou výhodou je dlouhá životnost. Ta je dána schopností sisalových vláken se pro zabodnutí šipky roztáhnout a následně po jejím vyjmutí zase stáhnout.

Elektronické terče

Tyto terče jsou určeny pro šipky s měkkými plastovými hroty. Elektronické terče, na rozdíl od klasické varianty nabízí několik praktických funkcí:

  • Umožňují volbu konkrétních her
  • Kontrolují pořadí hráčů
  • Počítají dosažené skóre
  • Funkce protihráč – podle dané náročnosti, terč určuje, kam házet šipky; následně počítá dosažené skóre
Sisalový terč
Winmau BLADE 6 turnajová kvalita

V Případě elektronických terčů je ale nutné počítat se zajištěním elektrické energie a to prostřednictvím síťového napájení nebo baterií.

Typ terčeKladyZápory
SisalovýNepotřebuje k provozu elektrickou energiiNedisponuje žádnými funkcemi
 U moderních terčů nedochází k odražení šipek 
 Vysoká životnost 
ElektronickýKomfortnější hra díky funkcím jako např. počítání skóreNutnost zajištění přísunu elektrické energie
 Možnost hry i proti samotnému terčiVyšší hlučnost
  

Víte, že…?

Kromě sisalových a elektronických terčů existují ještě další varianty. Pro začátečníky a zejména pro děti jsou vhodné papírové nebo magnetické terče. Další možností jsou terče ze dřeva nebo z rýžové slámy.

Sisalový terč

Sisalové terče jsou vyrobeny ze specifického materiálu, iStock / izzetugutmen

Materiál

Sisal, ze kterého jsou terče tvořeny, je textilní vlákno získané z listů agáve sisalové. Tato rostlina roste zejména v tropickém nebo subtropickém pásmu. Vlákna se následně zpracují a mimo terčů se používají i na výrobu různých bytových textilií nebo např. klobouků.
V případě terčů se sisal používá na hlavní středovou část, respektive dopadovou plochu pro šipky. Uvádí se, že na kvalitní terč tohoto typu je možné použít i 16 milionů sisalových vláken. U sisalu je nutné dávat pozor na vodu. Materiál se totiž po namočení vyboulí a tím dojde k znehodnocení terče.

Víte, že…?

Sisalové terče Unicorn
Unicorn Striker

Při častém používání se i sisalové terče mohou opotřebovat. Jedná se zejména o nejhodnotnější pole 20. Existuje ale možnost pootočení výseče a kruhu s čísly následně přesunout do správné polohy s 20 nahoře.

Jaké velikost zvolit

Velikost terče je jedno ze základních kritérií při výběru. Hodnota bývá zpravidla dána v palcích – jeden palec je 25,4 mm. Nejběžnější je pak průměr terče 18 palců, přičemž aktivní část má průměr 13 a ¼ palce. Je rozdělena na 20 výsečí. Terč pak má zpravidla dvojitý střed s hodnotami 50 a 25 bodů. V obvodové a středové části jsou pásy s dvojnásobnými a trojnásobnými bodovými hodnotami.

Sisalový terč

Kvalitu terče určuje i hloubka a hustota vláken, iStock /

Hloubka a hustota terče

V tomto případě se jedná o poměrně důležitý parametr a to právě zejména u sisalových terčů. Dostatečná hloubka a hustota vláken totiž zajišťuje to, že šipky od terče neodskočí, ale naopak se zabodnou dostatečně hluboko. Zamezení těchto odrazů je zárukou dosažení vyššího skóre při hře.

Víte, že…?

Sisalové terče Mission
Mission Samurai II

Při koupi terče je možné zvážit i další příslušenství. Základem je sada vhodných šipek. Z dalšího je možné volit skříňky nebo kryty na terč, nástěnné držáky, montážní pomůcky atd.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce sisalových terčů patří např. Unicorn, Winmau, Mission, Harrows, Nodor a další. Nejlevnější sisalové terče lze koupit i za méně než 1000 Kč. Zpravidla se jedná o modely vhodné pro domácí použití. Nejdražší varianty mohou stát více než 5000 Kč. Ty jsou pak vhodné pro profesionálníé hráče.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat sisalový terč?

Tyto terče jsou vhodné zejména pro profesionály, ale své místo najdou i v běžných domácnostech. Vzhledem k tomu, že nemají žádné rozšiřující funkce, jsou nejdůležitější parametry velikost a hloubka.

Jaké šipky se na sisalový terč používají?

U sisalových terčů se nejčastěji používají šipky s ocelovými hroty. Ty se prodávají v různých délkách, nejčastěji mezi 18 a 36 mm.
Zobrazit kompletní nabídku sisalových terčů